کلامیدیا یک بیماری مقاربتی است که همیشه با علائم همراه نیست. با این حال، اگر کلامیدیا درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی شود.

کلامیدیا چیست؟

کلامیدیا یک عفونت شایع مقاربتی (STI) است که توسط باکتری ایجاد می شود. افرادی که کلامیدیا دارند اغلب در مراحل اولیه علائم ظاهری ندارند.

در واقع، تخمین زده می شود که ۴۰ تا ۹۶ درصد افراد مبتلا به کلامیدیا هیچ علامتی ندارند. اما کلامیدیا هنوز هم می تواند بعداً باعث مشکلات سلامتی شود.

کلامیدیا درمان نشده می تواند عوارض جدی ایجاد کند، بنابراین مهم است که غربالگری های منظم را انجام دهید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر صحبت کنید.

Everything You Need to Know About Chlamydia Infection

علائم کلامیدیا ممکن است مشابه علائم سایر بیماری های مقاربتی باشد.

کلامیدیا چگونه منتقل می شود؟

رابطه جنسی بدون کاندوم یا سایر روش های مانع و رابطه جنسی دهانی بدون روش مانع اصلی ترین راه های انتقال عفونت کلامیدیا هستند.

برای انقباض آن لازم نیست دخول رخ دهد. لمس دستگاه تناسلی با هم ممکن است باعث انتقال باکتری شود. همچنین ممکن است در حین رابطه جنسی مقعدی ایجاد شود.

نوزادان تازه متولد شده می توانند در هنگام تولد کلامیدیا را از مادر خود دریافت کنند. بیشتر آزمایش‌های قبل از تولد شامل آزمایش کلامیدیا می‌شوند، اما بررسی مضاعف با OB-GYN در اولین معاینه قبل از زایمان ضرری ندارد.

عفونت کلامیدیا در چشم می تواند از طریق تماس دهانی یا تناسلی با چشم ها رخ دهد، اما این شایع نیست.

کلامیدیا همچنین می تواند حتی در افرادی که قبلاً یک بار عفونت داشته و با موفقیت آن را درمان کرده است، مبتلا شود.

علائم

کلامیدیا اغلب به عنوان “عفونت خاموش” شناخته می شود زیرا اکثر افراد مبتلا به عفونت کلامیدیا هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

با این حال، می تواند علائم متعددی را در سایرین ایجاد کند ، از جمله:

 • درد
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • ترشح غیر طبیعی از آلت تناسلی یا واژن

برخی از علائم کلامیدیا نیز ممکن است برای مردان و زنان کمی متفاوت باشد.

علائم کلامیدیا در مردان

بسیاری از مردان متوجه علائم کلامیدیا نمی شوند. اکثر مردان اصلاً علائمی ندارند.

برخی از شایع ترین علائم کلامیدیا در مردان عبارتند از:

 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی
 • درد در قسمت پایین شکم
 • درد در بیضه ها

همچنین امکان ابتلا به عفونت کلامیدیا در مقعد وجود دارد. در این مورد، علائم اصلی اغلب عبارتند از:

 • تخلیه
 • درد
 • خونریزی از این ناحیه

داشتن رابطه دهانی با فردی که عفونت دارد، خطر ابتلا به کلامیدیا در گلو را افزایش می دهد. علائم می تواند شامل گلودرد، سرفه یا تب باشد. همچنین ممکن است حامل باکتری در گلو باشد و آن را ندانید.

علائم کلامیدیا در زنان

کلامیدیا اغلب به عنوان “عفونت خاموش” شناخته می شود. به این دلیل که افراد مبتلا به کلامیدیا ممکن است اصلاً علائمی را تجربه نکنند.

اگر زنی به STI مبتلا شود، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا علائم ظاهر شود.

برخی از شایع ترین علائم کلامیدیا در زنان عبارتند از:

 • رابطه جنسی دردناک (دیسپارونی)
 • ترشحات واژن
 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • درد در قسمت پایین شکم
 • التهاب دهانه رحم (سرویکسیت)
 • خونریزی بین قاعدگی

در برخی از زنان، عفونت می تواند به لوله های فالوپ گسترش یابد، که ممکن است باعث بیماری به نام بیماری التهابی لگن (PID) شود. PID یک اورژانس پزشکی است.

علائم PID عبارتند از:

 • تب
 • درد شدید لگن
 • حالت تهوع
 • خونریزی غیر طبیعی واژینال بین پریودها

کلامیدیا همچنین می تواند رکتوم را آلوده کند. زنان در صورت ابتلا به عفونت کلامیدیا در رکتوم ممکن است علائمی را تجربه نکنند. با این حال، اگر علائم عفونت رکتوم رخ دهد، ممکن است شامل درد رکتوم، ترشح و خونریزی باشد.

علاوه بر این، زنان در صورت داشتن رابطه دهانی با فرد مبتلا، ممکن است دچار عفونت گلو شوند. اگرچه ممکن است بدون اطلاع آن را گرفتار کنید، اما علائم عفونت کلامیدیا در گلو شامل سرفه، تب و گلودرد است.

علائم بیماری های مقاربتی در مردان و زنان می تواند متفاوت باشد، بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

علل و عوامل خطر

کلامیدیا یک بیماری مقاربتی است که توسط سویه خاصی از باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود .

از طریق ترشحات واژینال یا مایع منی منتقل می شود و می تواند از طریق تماس تناسلی یا رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی بدون روش مانع مانند کاندوم منتقل شود.

کلامیدیا در زنان بیشتر از مردان است. در واقع، تخمین زده می‌شود که نرخ کلی عفونت برای زنان دو برابر بیشتر از مردان در ایالات متحده است.

برخی دیگر از عوامل خطر عفونت عبارتند از:

 • استفاده نکردن از روش های بازدارنده مانند کاندوم به طور مداوم با شرکای جنسی جدید
 • داشتن شریک جنسی که با افراد دیگر رابطه جنسی دارد
 • داشتن سابقه کلامیدیا یا سایر بیماری های مقاربتی

کلامیدیا چقدر شایع است؟

در سال ۲۰۱۸، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین زد که تقریباً ۴ میلیون مورد کلامیدیا در ایالات متحده وجود دارد.

مردان و زنان هر دو می توانند به این عفونت مبتلا شوند، اما موارد بیشتری در زنان گزارش شده است.

بالاترین میزان عفونت در میان زنان جوان است و بیشترین میزان عفونت در زنان بین ۱۵ تا ۲۴ سال رخ می دهد.

CDC توصیه می کند که همه زنان ۲۵ ساله و کمتر از نظر جنسی فعال هر ساله و همچنین زنان ۲۵ ساله و بالاتر با عوامل خطر ابتلا به کلامیدیا غربالگری شوند .

از نظر آماری، اگر فردی با بیش از یک نفر رابطه جنسی داشته باشد، احتمال بیشتری برای ابتلا به STI دارد. سایر عوامل خطر شامل داشتن یک STI در گذشته یا در حال حاضر عفونت است، زیرا این می تواند مقاومت را کاهش دهد.

تجاوز جنسی می تواند خطر ابتلا به کلامیدیا و سایر بیماری های مقاربتی را افزایش دهد. اگر مجبور به انجام هر گونه فعالیت جنسی، از جمله رابطه جنسی دهانی هستید، سعی کنید در اسرع وقت غربالگری شوید.
سازمان‌هایی مانند شبکه ملی تجاوز، سوء استفاده و محارم (RAINN) از بازماندگان تجاوز جنسی یا تجاوز جنسی حمایت می‌کنند. 

نرخ کلامیدیا و سایر بیماری های مقاربتی در سال های اخیر افزایش یافته است.

چگونه می توانم خطر ابتلا به کلامیدیا را کاهش دهم؟

خودداری از فعالیت جنسی تنها راه تضمین شده برای جلوگیری از کلامیدیا است.

با این حال، اگر از نظر جنسی فعال هستید، چندین مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به کلامیدیا و همچنین بسیاری از بیماری های مقاربتی دیگر انجام دهید.

در اینجا چند راه برای کاهش خطر وجود دارد:

 • از روش های مانع استفاده کنید. استفاده از کاندوم، دندانپزشکی یا سایر روش‌های مانع در هر بار رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی می‌تواند به کاهش چشمگیر خطر عفونت کمک کند.
 • تست بزن غربالگری منظم از نظر عفونت های مقاربتی می تواند به جلوگیری از انتقال کلامیدیا کمک کند و در صورت نیاز مطمئن شود که تحت درمان قرار می گیرید. بسته به سطح خطر، پزشک می تواند به تعیین اینکه چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید کمک کند.
 • با شرکای جنسی خود ارتباط برقرار کنید. داشتن چندین شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به کلامیدیا و سایر بیماری های مقاربتی را افزایش دهد. اما شما می توانید با بحث آشکار در مورد پیشگیری از بیماری های مقاربتی و استفاده از روش های بازدارنده در هر بار رابطه جنسی، این خطر را کاهش دهید.
 • از به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های جنسی خودداری کنید. اگر تصمیم دارید اسباب بازی های جنسی را به اشتراک بگذارید، بین هر بار استفاده آن ها را کاملا بشویید و با کاندوم بپوشانید.

کلامیدیا در گلو

بیماری های مقاربتی نیز می توانند در طول رابطه جنسی دهانی منتقل و منقبض شوند. تماس با دهان، لب ها یا زبان ممکن است برای انتقال کلامیدیا کافی باشد.

اگر از رابطه جنسی دهانی به کلامیدیا مبتلا شوید، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. مانند عفونت کلامیدیا واژینال یا مقعدی، علائم همیشه ظاهر نمی شوند.

اگر علائم با کلامیدیا در گلو وجود داشته باشد، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گلو درد
 • خشکی گلو
 • تب
 • سرفه کردن

سایر بیماری های مقاربتی می توانند در گلو ایجاد شوند. هر نوع STI در گلو علائم و نگرانی های منحصر به فردی ایجاد می کند.

اگرچه کلامیدیا قابل درمان است، اما همچنان محافظت از آن و جلوگیری از عود آن مهم است.

تشخیص

هنگام مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد کلامیدیا، آنها احتمالاً در مورد علائم می پرسند. اگر هیچ کدام وجود نداشته باشد، ممکن است بپرسند که چرا نگرانی دارید.

در صورت وجود علائم، متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد هر گونه ترشح، زخم یا نقطه‌های غیرعادی را که ممکن است به عفونت احتمالی مرتبط باشد، مشاهده کنند.

موثرترین آزمایش تشخیصی کلامیدیا، سواب زدن واژن در زنان و آزمایش ادرار در مردان است. اگر احتمال عفونت در مقعد یا گلو وجود داشته باشد، ممکن است این نواحی نیز سوآب شوند.

نتایج ممکن است چند روز طول بکشد. برای بحث در مورد نتایج باید مطب پزشک تماس بگیرد. اگر تست مثبت شد، قرار ملاقات بعدی و گزینه های درمانی مورد بحث قرار می گیرد.

آزمایش STI را می توان به روش های مختلفی انجام داد.

اگر برای یافتن پزشک مراقبت های اولیه به کمک نیاز دارید، ابزار FindCare ما را در اینجا بررسی کنید.

کلامیدیا درمان نشده

اگر به محض مشکوک شدن به کلامیدیا به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه شود، احتمالاً عفونت بدون هیچ مشکل پایدار برطرف می شود.

با این حال، اگر افراد برای درمان آن خیلی صبر کنند، ممکن است مشکلات پزشکی جدی را تجربه کنند.

عوارض زنانه کلامیدیا درمان نشده

برخی از زنان دچار PID می شوند، عفونتی که می تواند به رحم، دهانه رحم و تخمدان ها آسیب برساند. PID یک بیماری دردناک است که اغلب نیاز به درمان بیمارستانی دارد.

اگر کلامیدیا درمان نشود، ناباروری نیز ممکن است، زیرا ممکن است لوله‌های فالوپ زخمی شوند.

در دوران بارداری، عفونت می تواند در هنگام تولد به نوزادان منتقل شود ، که می تواند باعث عفونت چشم و ذات الریه در نوزادان شود.

عوارض مردانه کلامیدیا درمان نشده

هنگامی که کلامیدیا درمان نشود، مردان نیز ممکن است دچار عوارض شوند. اپیدیدیم – لوله ای که بیضه ها را در جای خود نگه می دارد – ممکن است ملتهب شده و باعث درد شود. این به عنوان اپیدیدیمیت شناخته می شود.

عفونت همچنین می تواند به غده پروستات سرایت کند و باعث تب، مقاربت دردناک و ناراحتی در ناحیه کمر شود. یکی دیگر از عوارض احتمالی اورتریت کلامیدیا مردانه است.

اینها تنها برخی از شایع ترین عوارض کلامیدیا درمان نشده هستند، به همین دلیل است که باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. اکثر افرادی که به سرعت تحت درمان قرار می گیرند، هیچ مشکل پزشکی طولانی مدت ندارند.

کلامیدیا در چشم

عفونت کلامیدیا در ناحیه تناسلی شایع است، اما می تواند در مکان های کمتر شایع مانند مقعد، گلو و چشم ها رخ دهد. این می تواند از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم با باکتری در چشم ایجاد شود.

به عنوان مثال، اگر چشم خود را بدون شستن دست لمس کنید، عفونت می تواند از ناحیه تناسلی به چشم برسد.

اگر عفونت چشمی کلامیدیا دارید که به عنوان ورم ملتحمه کلامیدیا نیز شناخته می شود، علائم زیر ممکن است رخ دهد:

 • سرخی
 • تورم
 • خارش
 • تحریک
 • مخاط یا ترشح
 • حساسیت به نور (فوتوفوبیا)

در صورت عدم درمان، کلامیدیا در چشم می تواند منجر به نابینایی شود. اما به راحتی قابل درمان است و درمان زودهنگام به درمان عفونت و جلوگیری از عوارض کمک می کند.

کلامیدیا در چشم ممکن است با عفونت های شایع چشم اشتباه گرفته شود.

کلامیدیا و سوزاک

کلامیدیا و سوزاک دو بیماری مقاربتی شایع هستند. هر دو توسط باکتری هایی ایجاد می شوند که می توانند در طول رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی بدون روش مانع منتقل شوند.

هر دو بیماری مقاربتی بعید است علائم ایجاد کنند. اگر علائم ظاهر شود، افراد مبتلا به کلامیدیا اولین علائم خود را ظرف چند هفته پس از ابتلا به عفونت تجربه می کنند. در مورد سوزاک، ممکن است قبل از ظاهر شدن علائم بسیار طولانی تر باشد.

هر دو عفونت علائم مشابهی دارند. این شامل:

 • درد یا سوزش در هنگام ادرار
 • ترشح غیر طبیعی از آلت تناسلی، واژن یا مقعد
 • تورم در بیضه یا کیسه بیضه
 • درد رکتوم
 • خونریزی از راست روده

این دو عفونت همچنین در صورت عدم درمان می توانند منجر به PID و مشکلات تولید مثلی شوند.

سوزاک درمان نشده می تواند منجر به خارش، درد و درد در راست روده، مانند هنگام اجابت مزاج شود. زنان مبتلا به سوزاک درمان نشده نیز ممکن است قاعدگی طولانی و سنگین و درد را در حین مقاربت تجربه کنند.

آنتی بیوتیک ها می توانند به طور موثر کلامیدیا و سوزاک را درمان کنند. آنها هر دو قابل درمان هستند و در صورت درمان سریع بعید است باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت شوند.

چندین تفاوت کلیدی دیگر به تمایز بین دو STI کمک می کند.

پیشگیری از کلامیدیا

مطمئن ترین راه برای یک فرد فعال جنسی برای جلوگیری از ابتلا به کلامیدیا، استفاده از کاندوم یا سایر روش های مانع در طول رابطه جنسی است.

توصیه می شود:

 • با هر شریک جنسی جدید از یک روش مانع استفاده کنید.
 • با شرکای جدید به طور منظم برای بیماری های مقاربتی آزمایش شوید.
 • تا زمانی که شما و یک شریک جدید از نظر بیماری های مقاربتی غربالگری نشده اید، از داشتن رابطه جنسی دهانی یا استفاده از محافظ در طول رابطه جنسی دهانی خودداری کنید.

پیروی از این مراحل می تواند به افراد کمک کند تا از عفونت، بارداری ناخواسته و سایر عوارض جلوگیری کنند. اگر به درستی انجام شود، پیشگیری از STI بسیار موفق است.

سوالات متداول

چه زمانی می توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

اگر تشخیص داده شد که کلامیدیا دارید، صبر کنید تا دوباره رابطه جنسی داشته باشید تا درمان خود را به پایان برسانید .

برای برخی از آنتی بیوتیک ها، مانند داکسی سایکلین، این بدان معناست که ممکن است لازم باشد ۱ هفته صبر کنید تا رابطه جنسی داشته باشید، یا تا زمانی که دوره درمانی تجویز شده خود را کامل کنید.

اگر برای شما یک دوز دارویی مانند آزیترومایسین تجویز شده است، ۷ روز پس از مصرف دارو قبل از رابطه جنسی صبر کنید.

آیا می توانم خودم را برای کلامیدیا در خانه آزمایش کنم؟

کیت های تست خانگی کلامیدیا به طور گسترده در دسترس هستند و می توان آنها را در بسیاری از داروخانه ها یا آنلاین خریداری کرد.

این کیت ها معمولاً نیاز به نمونه ادرار یا سواب بافت دارند که می توانید آن را در خانه جمع آوری کرده و به طور ایمن به آزمایشگاه برگردانید تا نتایج خود را دریافت کنید.

برخی از شرکت ها همچنین در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش، مشاوره پزشکی رایگان با پزشک را برای بررسی گزینه های درمانی خود در نظر می گیرند.

آیا کلامیدیا بو دارد؟

در برخی موارد، کلامیدیا می تواند باعث ترشح غیرمعمول واژن شود که می تواند بوی قوی یا تند داشته باشد.

با این حال، این می تواند نشانه ای از چندین بیماری مقاربتی دیگر، از جمله واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس نیز باشد. همچنین می‌تواند توسط بسیاری از عوامل دیگر، از جمله عرق، تغییرات pH یا تغییرات در سطح هورمون ایجاد شود.

صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی را در نظر بگیرید تا نگرانی های مربوط به ترشحات غیر طبیعی یا بو را برطرف کنید، به خصوص اگر با علائم دیگری مانند درد، خونریزی، خارش یا سوزش همراه باشد.

آیا کلامیدیا می تواند به چیز دیگری تبدیل شود؟

اگر کلامیدیا برای مدت طولانی درمان نشود، می تواند عوارض متعددی ایجاد کند.

در زنان، کلامیدیا درمان نشده می تواند منجر به PID شود، وضعیتی که می تواند باعث آسیب دائمی به سیستم تولید مثل و همچنین ناباروری شود.

در مردان، کلامیدیا در صورت عدم درمان می تواند عوارض متعددی از جمله اپیدیدیمیت، پروستاتیت یا اورتریت کلامیدیا مردانه ایجاد کند.