زبان شما یک ماهیچه حیاتی و همه کاره است که به هضم غذا کمک می کند و به شما کمک می کند تا به درستی صحبت کنید. ممکن است اغلب به سلامت زبان خود فکر نکنید، اما تعدادی از شرایط می توانند بر این عضله تأثیر بگذارند. التهاب زبان یکی از آنهاست.

التهاب زبان زمانی رخ می دهد که زبان متورم می شود و احتمالاً تغییر رنگ می دهد. این می تواند باعث شود که زبان به گونه ای صاف به نظر برسد. نام‌های دیگر التهاب زبان عبارتند از: عفونت زبان، زبان صاف، گلوسودینیا، گلوسیت و سندرم سوزش زبان.

علت التهاب زبان چیست؟

التهاب زبان به ندرت به خودی خود رخ می دهد. اغلب در زمینه سایر مشکلات سلامتی رخ می دهد.

واکنش های آلرژیک

اگر به خمیر دندان، دهانشویه، دندان مصنوعی، کرم های دندان مصنوعی یا نگهدارنده ها واکنش آلرژیک داشته باشید، ممکن است التهاب زبان رخ دهد. واکنش های آلرژیک به برخی داروها نیز ممکن است باعث این وضعیت شود.

هر آنچه که باید در مورد تورم زبان بدانید

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن منجر به تخریب غدد بزاق می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است دچار خشکی دهان شوید که به نوبه خود می تواند منجر به التهاب زبان شود.

بیشتر بخوانید
پریکورونیت چیست؟

جراحت

سوختگی یا ضربه در داخل دهان ممکن است باعث التهاب زبان شود.

کمبود ویتامین

سطح پاتولوژیک پایین ویتامین B-12 یا آهن ممکن است باعث التهاب زبان شود.

شرایط پوستی

برخی از بیماری های پوستی ممکن است باعث التهاب زبان شوند. لیکن پلان دهان یک بیماری التهابی است که باعث زخم، تورم و قرمزی می شود. سیفلیس یک عفونت مقاربتی است که می تواند منجر به بثورات بدن شود. پمفیگوس یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد تاول های پوستی می شود.

عفونت های مخمری

عفونت های مخمری در دهان، که به عنوان برفک نیز شناخته می شود، می تواند باعث التهاب زبان شود.

خوردن مواد محرک

الکل، غذاهای تند یا تنباکو ممکن است دهان را تحریک کرده و باعث التهاب زبان شود.

علائم التهاب زبان چیست؟

علائم التهاب زبان به شدت بیماری شما و وضعیت سلامتی ایجاد کننده آن بستگی دارد. ممکن است مشکلاتی در جویدن، بلعیدن یا صحبت کردن داشته باشید. ممکن است زبان زخم، حساس یا متورم داشته باشید. زبان شما ممکن است تغییر رنگ داده و رنگ پریده یا قرمز به نظر برسد.

بیشتر بخوانید
چرا زبان من لکه های بنفش یا آبی دارد؟

یک علامت بسیار جدی التهاب زبان زمانی است که تورم شدید را تجربه می کنید. این می تواند راه هوایی شما را مسدود کند. اگر شما یا شخص دیگری دچار تورم شدید فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

برخی از افراد مبتلا به این بیماری دردی را احساس نمی کنند. تنها علامت آنها ممکن است تورم زبان باشد.

التهاب زبان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک زبان شما را برای تشخیص التهاب زبان معاینه می کند. ممکن است معاینه نشان دهد که پاپیلاها از دست رفته اند. پاپیلاها برآمدگی های کوچک انگشت مانندی هستند که معمولاً روی زبان یافت می شوند. پزشک شما همچنین ممکن است به تورم زبان توجه کند.

پزشک شما ممکن است در مورد سابقه سلامتی و ضربه اخیر به دهان یا زبان از شما بپرسد تا علت اصلی را تعیین کند. آنها ممکن است در مورد خمیردندان های جدید، غذاهای جدید یا سایر محرک هایی که ممکن است باعث شروع ناگهانی التهاب شده باشد، سوال کنند.

اگر هیچ دلیل واضحی برای علائم شما وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است آزمایش های دیگری را برای تعیین علت التهاب زبان انجام دهد. معمولاً برای بررسی اینکه آیا کمبود ویتامین یا کم خونی دارید از آزمایش خون استفاده می شود(سطح آهن پایین). آنها همچنین می توانند بیماری هایی مانند سیفلیس را شناسایی کنند.

بیشتر بخوانید
گاز گرفتن گونه: علل، عواقب، و درمان.

در موارد نادری که پزشک مشکوک به لیکن پلان دهان باشد، پزشک ممکن است نمونه برداری یا نمونه بافتی را برای آزمایش آزمایشگاهی بگیرد.

گزینه های درمانی برای التهاب زبان چیست؟

درمان التهاب زبان بر دو هدف متمرکز است. ابتدا باید التهاب و درد را کاهش دهد. دوم، باید وضعیت سلامت زمینه ای را که باعث این مشکل می شود، هدف قرار دهد.

پزشک شما ممکن است یک داروی ضد التهابی تجویز کند یا یک داروی بدون نسخه مانند پیشنهاد کند ایبوپروفن (ادویل). این داروها می توانند به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کنند، در حالی که پزشک شما بیماری زمینه ای را درمان می کند.

برای درمان بیماری که باعث التهاب زبان می شود، پزشک ممکن است داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها یا ضد میکروب ها را تجویز کند. آنها همچنین ممکن است تغییرات رژیم غذایی یا سبک زندگی مانند ترک سیگار و اجتناب از الکل را توصیه کنند. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند مکمل هایی مانند اهن یا ویتامین B-12.

بیشتر بخوانید
خارش لب: علل و پیشگیری

بهداشت خوب دهان نیز ممکن است به کاهش علائم التهاب زبان کمک کند. حتما هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. دندان های خود را به طور منظم توسط یک متخصص دندانپزشکی معاینه و تمیز کنید.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشم؟

اگر علائم التهاب زبان را دارید ممکن است نیاز به تماس با پزشک نداشته باشید. تورم و التهاب زبان معمولاً پس از چند روز برطرف می شود. اگر بعد از ۱۰ روز علائم همچنان وجود داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر در بلع، تنفس یا صحبت کردن مشکل دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

تورم شدید زبان که راه هوایی را مسدود می کند یک اورژانس پزشکی است. اگر این اتفاق افتاد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.