هر آنچه که باید در مورد درد لگن بدانید

درد لگن اصطلاح کلی برای درد در داخل یا اطراف مفصل ران است. همیشه در خود لگن احساس نمی شود، بلکه ممکن است در کشاله ران یا ران احساس شود.

برای آشنایی با علل درد لگن و نحوه تشخیص و درمان آن، ادامه مطلب را بخوانید.

علت درد لگن چیست؟

صدمات یا شرایط خاص می تواند باعث درد لگن شود.

تاندون ملتهب

شایع ترین علت درد حاد لگن، التهاب تاندون ها یا تاندونیت است. این اغلب به دلیل ورزش بیش از حد است. این وضعیت می تواند بسیار دردناک باشد، اما معمولاً در عرض چند روز بهبود می یابد.

هر آنچه که باید در مورد درد لگن بدانید

آرتروز

شایع ترین علت درد طولانی مدت مفصل ران آرتریت است. آرتریت می تواند باعث درد، سفت شدن و حساس شدن مفاصل و مشکل در راه رفتن شود. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد:

 • استئوآرتریت (OA) می تواند نتیجه ساییدگی غضروفی که مفاصل را احاطه کرده است، ناشی از افزایش سن باشد.
 • ضربه به مفصل، مانند شکستگی، ممکن است باعث آرتریت ضربه ای مانند آرتروز شود.
 • آرتریت عفونی به دلیل عفونت در مفصل است که باعث تخریب غضروف می شود.
 • آرتریت روماتوئید (RA) به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به مفاصل است. این نوع آرتریت ممکن است در نهایت غضروف و استخوان های مفصلی را از بین ببرد.

استئوآرتریت بسیار شایع تر از آرتریت روماتوئید است.

بورسیت تروکانتریک

یکی دیگر از علل احتمالی درد لگن بورسیت تروکانتریک است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که بورسا، که کیسه ای پر از مایع در نزدیکی مفصل ران است، ملتهب می شود.

تعدادی از عوامل می توانند باعث بورسیت تروکانتریک شوند، از جمله آسیب مفصل ران، استفاده بیش از حد از مفاصل یا مشکلات وضعیت بدن.

بیشتر بخوانید
چرا در قسمت بالای رانم درد دارم؟

سایر بیماری ها مانند RA نیز می توانند باعث درد لگن شوند. این شرط زیاد است در زنان شایع تر از مردان است.

شکستگی لگن

شکستگی لگن در افراد مسن و در افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند، شایع است که به دلیل سن یا عوامل دیگر ضعیف شدن استخوان ها ایجاد می شود.

شکستگی لگن باعث درد شدید و ناگهانی لگن می شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. عوارضی وجود دارد که می تواند در اثر شکستگی لگن ایجاد شود، مانند لخته شدن خون در ساق پا.

شکستگی لگن معمولاً نیاز به جراحی دارد تا اصلاح شود. به احتمال زیاد برای بهبودی نیاز به فیزیوتراپی دارید.

علل کمتر رایج

شرایط کمتر شایع دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث درد لگن شود. اینها عبارتند از سندروم گیرکردن هیپ و استئونکروز یا نکروز آواسکولار.

سندرم Snapping Hip

سندرم کوبیدن هیپ، که بیشتر در رقصندگان یا ورزشکاران رخ می دهد، با صدای کوبیدن یا احساس در لگن مشخص می شود.

مثلاً هنگام راه رفتن یا بلند شدن از روی صندلی، این لق زدن ممکن است رخ دهد. این وضعیت معمولا بدون درد است، اما در برخی موارد می تواند باعث درد شود.

کوبیدن لگن همراه با درد معمولاً نشانه پارگی غضروف یا قطعاتی از مواد در لگن است.

استئونکروز

استئونکروز یا نکروز آواسکولار زمانی رخ می دهد که خون به طور موقت یا دائم به استخوان ها نمی رسد. این می تواند منجر به از دست دادن استخوان نگهدارنده شود.

بیشتر بخوانید
شکستگی

در این شرایط، غضروف در ابتدا طبیعی است اما در نهایت با پیشرفت آن فرو می ریزد. در نهایت ممکن است استخوان ها بشکنند یا مچاله شوند. همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث استئونکروز می شود.

آسیب مفاصل، استفاده زیاد از داروهای استروئیدی یا الکل و درمان‌های سرطان ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای این وضعیت قرار دهد. اما در بسیاری از موارد علت آن هرگز مشخص نمی شود.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشم؟

اگر درد لگن دارید که بیش از چند روز طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند برنامه ای برای مدیریت درد و درمان بیماری شما ارائه دهند.

با این حال، اگر لگن خونریزی می‌کند یا می‌توانید استخوان یا عضله را در معرض دید قرار دهید، صدای ترکیدن شنیده می‌شود یا نمی‌توانید وزن را تحمل کنید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین اگر مفصل ران شما تغییر شکل داده یا متورم است یا اگر درد شدید دارید، فوراً کمک بگیرید.

مراقبت فوری پزشکی برای درد لگن همراه با هر یک از موارد زیر ضروری است:

 • تورم
 • لطافت
 • درد
 • گرما
 • سرخی

اینها ممکن است نشانه ای از شرایط جدی، از جمله آرتریت سپتیک، که یک عفونت مفصلی است، باشد. اگر این بیماری درمان نشود، آرتریت سپتیک می تواند منجر به تغییر شکل مفاصل و آرتروز شود.

درد لگن چگونه تشخیص داده می شود؟

برای دردی که می‌تواند مربوط به شرایطی مانند آرتریت باشد، پزشک از شما سؤالات مختلفی می‌پرسد، از جمله:

 • آیا درد در یک زمان از روز بدتر است؟
 • آیا بر توانایی شما در راه رفتن تأثیر می گذارد؟
 • اولین بار چه زمانی علائم شما ظاهر شد؟
بیشتر بخوانید
سردرد سمت راست به چه معناست؟

ممکن است لازم باشد در اطراف راه بروید تا به پزشک اجازه دهید مفصل در حال حرکت مشاهده کند. آنها حرکت را در لگن طبیعی و غیر طبیعی اندازه گیری می کنند و این دو را با هم مقایسه می کنند.

برای تشخیص آرتریت، پزشک آزمایش های مایع و تصویربرداری را انجام می دهد. آزمایش مایعات شامل نمونه برداری از خون، ادرار و مایع مفصلی برای آزمایش در آزمایشگاه است. تست های تصویربرداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • اسکن های ام آر آی
 • سونوگرافی ها

آزمایش‌های تصویربرداری، نمای دقیق استخوان‌ها، غضروف‌ها و سایر بافت‌ها را به پزشک ارائه می‌دهند.

گزینه های درمانی برای درد لگن چیست؟

درمان درد لگن به علت آن بستگی دارد. برای دردهای ناشی از ورزش، استراحت معمولاً کافی است تا لگن التیام یابد. این نوع درد معمولا در عرض چند روز از بین می رود.

اگر آرتریت دارید، پزشک داروهایی را برای تسکین درد و سفتی تجویز می کند.

پزشک شما ممکن است شما را به متخصصی ارجاع دهد که می‌تواند توصیه‌های بیشتری ارائه دهد و یک فیزیوتراپیست که می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه ورزش‌هایی را برای کمک به حفظ حرکت مفصل انجام دهید.

برای صدمات، درمان معمولاً شامل استراحت در بستر و داروهایی مانند ناپروکسن (Aleve) برای تسکین تورم و درد است.

شکستگی‌های لگن، ناهنجاری‌های مفصل ران و برخی آسیب‌ها ممکن است نیاز به مداخله جراحی برای ترمیم یا تعویض مفصل ران داشته باشند. در جراحی تعویض مفصل ران، جراح مفصل ران آسیب دیده را با مفصل مصنوعی جایگزین می کند.

بیشتر بخوانید
کشش فاشیای کف پا: 6 تمرین برای تسکین درد پاشنه

اگرچه جراحی تعویض مفصل ران برای عادت کردن به مفصل جدید به مقداری فیزیوتراپی نیاز دارد، اما این یک جراحی رایج است که اغلب موفقیت آمیز است.

درمان های جایگزین

برخی از درمان های جامع می توانند درد لگن را تسکین دهند. قبل از انجام هر گونه درمان جایگزین، مطمئن شوید که گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان گذاشته اید.

درمان های کل نگر ممکن شامل مراجعه به متخصص کایروپراکتیک برای تنظیم یا انجام طب سوزنی است. این شامل قرار دادن موقت سوزن های بسیار کوچک در نواحی کلیدی بدن برای ارتقاء بهبود است.

چشم انداز بلند مدت چیست؟

پس از اینکه علت درد لگن خود را شناختید و درد را به درستی درمان کردید، می توانید با موفقیت آن را مدیریت کنید.

برای صدمات بسیار جزئی و حوادث مربوط به ورزش، ممکن است نیازی به درمان نباشد و لگن شما به زودی به حالت عادی بازگردد.

با این حال، برای شرایط جدی تر، مانند آرتریت، شکستگی، و نکروز، علائم احتمالاً تا زمانی که درمان را دریافت نکنید بدتر می شوند. با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند در مورد برنامه درمانی به شما کمک کند.
Source 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه