فشار خون پایین (هیپوتانسیون) چیست؟

خون شما با هر ضربان قلب به شریان های شما فشار می آورد. به نیرویی که خون به دیواره شریان شما فشار می آورد، فشار خون می گویند.

فشار خون در پاسخ به فعالیت های منظم شما، مانند خوابیدن و حرکت در اطراف، بالا و پایین می شود. اصطلاح پزشکی فشار خون پایین، افت فشار خون است.

فشار خون از دو اندازه گیری تشکیل شده است: زمانی که قلب شما می تپد و در دوره های استراحت بین ضربان قلب.

هر آنچه که باید در مورد فشار خون پایین بدانید
 • فشار سیستولیک (یا سیستول) اندازه گیری پمپاژ خون شما از طریق شریان ها هنگام فشرده شدن بطن های قلب است. سیستول خون بدن شما را تامین می کند.
 • فشار دیاستولیک (یا دیاستول) اندازه گیری دوره های استراحت است. دیاستول با پر کردن عروق کرونر قلب شما را با خون تامین می کند.

اندازه گیری فشار خون شما از دو عدد تشکیل شده است: ابتدا اندازه گیری سیستولیک و سپس اندازه گیری دیاستولیک. داشتن فشار خون پایین در بیشتر موارد خوب است (کمتر از ۱۲۰/۸۰).

اما فشار خون پایین گاهی اوقات می تواند باعث احساس خستگی یا سرگیجه شود. در این موارد، افت فشار خون می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که باید درمان شود. فشار خون در بزرگسالان به عنوان فشار خون پایین تر از ۹۰/۶۰.

انواع افت فشار خون

انواع مختلفی از افت فشار خون وجود دارد. فشار خون پایین بر اساس زمان وقوع و علت آن دسته بندی می شود.

ارتواستاتیک

افت فشار خون ارتواستاتیک (همچنین به عنوان افت فشار خون وضعیتی شناخته می شود) افت فشار خون است که هنگام حرکت از حالت نشسته یا دراز کشیدن به حالت ایستاده رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
اورژانس های فشار خون بالا

همانطور که بدن خود را با تغییر وضعیت وفق می دهد، ممکن است احساس سرگیجه یا سبکی سر داشته باشید. این همان چیزی است که برخی افراد هنگام برخاستن از آنها به عنوان “دیدن ستاره ها” یاد می کنند.

افت فشار خون ارتواستاتیک شایع ترین شکل فشار خون پایین است. این می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما به ویژه در افراد مسن شایع است. افزایش سن و بارداری نیز می تواند باعث کاهش کلی فشار خون شود.

شرایطی که بر سیستم عصبی خودمختار تأثیر می گذارد، مانند بیماری پارکینسون و دیابت، اغلب می تواند منجر به افت فشار خون ارتواستاتیک شود. این شکل از فشار خون پایین تاثیر می گذارد ۳۰ تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، و حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت

پس از مصرف غذا

افت فشار خون پس از غذا افت فشار خون است که بعد از خوردن غذا رخ می دهد. با توجه به الف بررسی ۲۰۱۰فشار خون پایین بعد از غذا خوردن در افراد مسن و افراد مبتلا به اختلالات اتونوم شایع تر است.

با واسطه عصبی

فشار خون یک عمل متعادل کننده بین سیستم عصبی شما و سایر سیستم های بدن (مانند هورمون ها و اندام های بدن) است. افت فشار خون با واسطه عصبی زمانی اتفاق می افتد که یک تعامل بازتابی غیر طبیعی بین قلب و مغز وجود داشته باشد.

علل افت فشار خون با واسطه عصبی عبارتند از:

 • ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی. کودکان این شکل از افت فشار خون را بیشتر از بزرگسالان تجربه می کنند.
 • داشتن یک واکنش عاطفی قوی، مانند احساس شوک یا ترس. برخی از افراد به همین دلیل فشار خون پایین را در طی اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی تجربه می کنند.

شدید

افت شدید فشار خون ممکن است در هنگام شوک رخ دهد. در صورت تجربه یک آسیب جدی یا عفونت، شوک ممکن است رخ دهد.

بیشتر بخوانید
فشار خون پایین : علل، علائم و درمان

در طول شوک، اندام های شما خون و اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد صحیح را دریافت نمی کنند. افت فشار خون شدید در صورت عدم درمان سریع می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

انواع دیگر

فشار خون پایین همیشه می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد. به عنوان مثال، داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند، گاهی اوقات می توانند باعث افت فشار خون شوند.

سایر شرایطی که بر قلب، اعصاب، کبد یا سیستم های هورمونی تأثیر می گذارند نیز می توانند باعث کاهش کلی فشار خون شوند. کمبود ویتامین همچنین می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

چه چیزی باعث افت فشار خون می شود؟

فشار خون همه افراد در یک زمان کاهش می یابد. تنظیم داخلی جریان خون بدن شما گاهی اوقات باعث می شود فشار خون کمتر از حد طبیعی داشته باشید.

برخی از افراد دائماً فشار خون پایین دارند، بدون علائم. علت این نوع افت فشار خون ناشناخته است.

علت افت ناگهانی فشار خون چیست؟

کاهش ناگهانی فشار خون ممکن است پس از رویدادهای خاصی رخ دهد. این شامل:

 • سریع ایستادن
 • خوردن یک وعده غذایی
 • احساس ترس ناگهانی یا تجربه یک رویداد تکان دهنده

شرایطی که می تواند باعث کاهش فشار خون شود

برخی شرایط می توانند باعث دوره های طولانی افت فشار خون شوند که در صورت عدم درمان می تواند خطرناک شود. این شرایط عبارتند از:

 • بارداری، به دلیل افزایش تقاضای خون از سوی فرد باردار و جنین در حال رشد
 • اختلال در گردش خون ناشی از حمله قلبی یا بیماری قلبی
 • کم آبی بدن، برای مثال اگر استفراغ می کنید و نمی توانید مایعات را پایین نگه دارید یا اسهال شدید دارید
 • اختلالات غدد درون ریز، مانند دیابت، نارسایی آدرنال و بیماری تیروئید
 • اختلال عملکرد اتونومیک، آسیب به اعصابی که برخی از عملکردهای بدن را کنترل می کنند
 • استراحت طولانی مدت در رختخواب
 • شوک، یک وضعیت جدی که در آن اندام های حیاتی شما اکسیژن کافی دریافت نمی کنند
 • شوک آنافیلاکتیک، شکل شدید واکنش آلرژیک
 • مقدار زیادی از دست دادن خون از طریق آسیب
 • عفونت های خون
بیشتر بخوانید
درد قفسه سینه و هم سردرد به چه معناست؟

داروهایی که می توانند باعث کاهش فشار خون شوند

داروها همچنین ممکن است باعث کاهش فشار خون شما شوند.

بتا بلوکرها و نیتروگلیسیرین که برای درمان بیماری قلبی استفاده می شوند، می توانند این اثر را داشته باشند.

دیورتیک ها، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و داروهای اختلال نعوظ نیز می توانند باعث افت فشار خون شوند.

اگر دارویی که مصرف می کنید باعث شود فشار خون شما خیلی پایین بیاید، پزشک ممکن است دوز را تنظیم کند یا دارو را تغییر دهد. این معمولا افت فشار خون را بهبود می بخشد.

علائم فشار خون بالا

افت فشار خون همیشه علائمی ایجاد نمی کند. اما گاهی اوقات فشار خون پایین به این معنی است که اندام های حیاتی شما به اندازه مورد نیاز جریان خون دریافت نمی کنند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است احساس خستگی یا ناخوشی کنید. علائم افت فشار خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی، احساس همه جانبه خستگی یا کمبود انرژی
 • سبکی سر، یا احساس غش کردن
 • سرگیجه، احساس عدم تعادل زمانی که از حالت دراز کشیده یا نشسته بلند می شوید، یا در حالی که ایستاده اید
 • حالت تهوع، احساس ناراحتی در معده و احساس اینکه می خواهید استفراغ کنید
 • پوست لطیف، زمانی که در لمس احساس رطوبت یا عرق می کنید
 • افسردگی، احساسات مداوم مانند غمگینی یا بدخلقی که در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می کند
 • از دست دادن هوشیاری، همچنین به عنوان غش یا سنکوپ شناخته می شود
 • تاری دید، زمانی که بینایی شما خارج از فوکوس یا تار است

عوارض

افت فشار خون همیشه نشانه یک مشکل سلامتی بزرگتر نیست و ممکن است به راحتی درمان شود. اما برای برخی افراد، فشار خون پایین نیاز به درمان دارد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود. برخی از عوارض افت فشار خون عبارتند از:

بیشتر بخوانید
آنژین - علائم و علل

سقوط و آسیب های مربوط به آن

کاهش ناگهانی فشار خون ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر و یا حتی از دست دادن هوشیاری (غش کردن) شود. این علائم می توانند به سرعت ظاهر شوند و باعث زمین خوردن یا آسیب های دیگر شوند.

سقوط یکی از دلایل اصلی بستری شدن در بیمارستان برای افراد مسن است. افراد مسن بیشتر احتمال دارد پس از ایستادن یا غذا خوردن دچار افت فشار خون شوند. درمان و تغییر شیوه زندگی می تواند به شما در مدیریت علائم افت فشار خون کمک کند.

شوکه شدن

اگر فشار خون شما به طور خطرناکی پایین بیاید، اندام های حیاتی شما ممکن است شروع به عملکرد نادرست کنند، زیرا خون کافی برای عملکرد صحیح دریافت نمی کنند. این می تواند باعث شوک شما شود. علائم شوک عبارتند از:

 • پوست خنک و لطیف
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • تنفس سریع و پی در پی

شوک یک اورژانس پزشکی است. اگر فکر می کنید شما یا شخص دیگری دچار شوک شده اید، با خدمات اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

چشم انداز

بسیاری از افراد می توانند با درک این بیماری و علائم آن، فشار خون پایین را مدیریت کنند. محرک های خود را بیاموزید، اگر آنها را دارید و چگونه آنها را مدیریت کنید.

اگر فشار خون پایین باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در شما می شود، ممکن است پزشک تغییر شیوه زندگی یا درمان دارویی را توصیه کند. اگر برای شما دارو تجویز شده است، آن را طبق دستور مصرف کنید تا فشار خون خود را افزایش دهید و از عوارض بالقوه مضر جلوگیری کنید.

اگر در مورد سطح فشار خون خود و علائمی که دارید، همیشه بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.