پیرسینگ لب عمودی یا پیرسینگ عمودی لبرت با قرار دادن جواهرات از وسط لب پایین انجام می شود. در میان مردم در اصلاح بدن محبوب است، زیرا سوراخ کردن قابل توجه تری است.

ما به نحوه انجام پیرسینگ می پردازیم، در حین و بعد از پیرسینگ چه چیزی باید انتظار داشته باشید، و در صورت بروز عوارض جانبی چه کاری انجام دهید.

روش سوراخ کردن لابرت عمودی

اطمینان حاصل کنید که به یک سوراخ کننده حرفه ای معتبر در مغازه ای مراجعه کنید که به طور منظم توسط بخش بهداشت محلی بازرسی می شود. به دنبال بررسی آنلاین باشید تا مطمئن شوید که فروشگاه معتبر است.

این پیرسینگ به سرعت انجام می شود. در اینجا مراحل کلی وجود دارد:

 1. سوراخ کننده لب پایینی شما را با آب و محلول ضد عفونی کننده تمیز می کند.
 2. دهان خود را با یک دهانشویه آنتی باکتریال بشویید تا مطمئن شوید که عاری از باکتری های بالقوه عفونی است که می توانند به ناحیه سوراخ شده نفوذ کنند.
 3. سوراخ کننده از یک نشانگر برای برچسب زدن ناحیه داخل و خارج لب که در آن سوراخ انجام می شود استفاده می کند.
 4. آنها لب پایینی شما را با یک ابزار مخصوص محکم می کنند تا لب شما را در جای خود نگه دارد و به آرامی لب را به سمت بیرون بکشند تا داخل دهان شما بهتر دیده شود.
 5. یک سوزن از قسمت های مشخص شده از بالا به پایین، محکم و سریع اما به آرامی فشار داده می شود تا درد به حداقل برسد.
 6. آنها سوزن را به آرامی و به آرامی برمی دارند.
 7. سوراخ کننده شما جواهراتی مانند هالتر خمیده را در سوراخ تازه باز شده وارد می کند. آنها همچنین هر مهره ای را در انتهای هالتر قرار می دهند تا آن را در جای خود نگه دارند.
بیشتر بخوانید
کاشت مو: گزینه‌ای پایدار و قابل اعتماد برای بهبود ظاهر و اعتماد به نفس

سوراخ کردن لابرت عمودی معکوس چیست؟

با سوراخ کردن لب عمودی، هر دو طرف هالتر معمولا در خارج از دهان شما قابل مشاهده است. یک انتها در بالای لب پایین و سر دیگر پایین نزدیک چانه بیرون می آید.

هر آنچه که باید در مورد پیرسینگ لب عمودی بدانید

پیرسینگ لابرت عمودی معکوس که پیرسینگ اشلی نیز نامیده می شود، با قرار دادن یک تکه جواهرات از قسمت بیرونی لب پایین به داخل دهان انجام می شود تا یک طرف جواهرات در داخل دهان ثابت شود.

درد لابرت عمودی

تحمل درد هر کس متفاوت است.

اکثر مردم با سوراخ کردن عمودی لب درد زیادی را گزارش نمی کنند. برخی به آن در مقیاس ۱ تا ۱۰ حدود ۴ امتیاز داده اند.

ممکن است بیشتر از گوش، بینی یا سایر سوراخ‌ها درد داشته باشد زیرا بافت اطراف دهان شما حساس و متراکم با انتهای عصبی است.

پیرسینگ عمودی لب همچنین می‌تواند بیشتر از پیرسینگ لب معمولی صدمه بزند، زیرا به جای اینکه فقط پوست و بافت داخلی دهان را سوراخ کند، از طریق بافت‌های نازک و ظریف لب سوراخ می‌شود.

شفا از سوراخ عمودی لابرت

پیرسینگ عمودی لب در حدود ۶ تا ۸ هفته بهبود می یابد. بسته به اینکه چقدر از ناحیه مراقبت می کنید، روند بهبود ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر از این باشد.

بیشتر بخوانید
تاثیر عمل بینی بر روابط اجتماعی از نظر جراح بینی تهران

دستورالعمل های مراقبت های بعد برای چند هفته اول شامل:

 • قبل از اینکه ناحیه سوراخ شده را لمس کنید، مرتباً دستان خود را با آب تمیز و صابون بدون عطر بشویید.
 • به طور مرتب دهان خود را با دهانشویه ضد عفونی کننده و بدون الکل بشویید تا دهان خود را عاری از باکتری نگه دارید. سعی کنید این کار را اول صبح، درست قبل از خواب و بعد از هر وعده غذایی انجام دهید.
 • پیرسینگ را در آب غوطه ور نکنید. شنا نکن دوش گرفتن به جای حمام کردن
 • لباس ها، ملحفه ها و پتوهای خود را تمیز نگه دارید تا باکتری ها وارد سوراخ نشوند. این برای هر چیزی که صورت شما را لمس کند صدق می کند.
 • از دست زدن به دهان یا صورت خودداری کنید مگر اینکه دستانتان تمیز باشد. یادگیری این می تواند دشوار باشد.
 • ناحیه سوراخ شده را با ۱/۸ فنجان نمک دریا حل شده در ۱ فنجان آب گرم به مدت حداقل ۵ دقیقه در روز خیس کنید. پس از اتمام کار، سوراخ را با یک حوله تمیز خشک کنید.
 • برای تمیز نگه داشتن ناحیه سوراخ کننده از اسپری نمکی استفاده کنید. این یک جایگزین خوب برای خیساندن نمک است.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

تمرین‌کننده‌ای را انتخاب کنید که از دستکش و سوزن‌های استریل، جدید و یکبار مصرف استفاده کند. مقررات ایالتی و الزامات مجوز را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
عوارض بلفاروپلاستی و عمل سانترال لب بشناسید!

عوارض جانبی یا عوارض احتمالی که ممکن است با سوراخ کردن لب عمودی تجربه کنید عبارتند از:

طرد شدن

پس زدن زمانی اتفاق می افتد که بدن شما سوراخ را به عنوان یک جسم خارجی شناسایی می کند و سعی می کند آن را از پوست خارج کند.

در نهایت، بدن پوست باز را می شکند تا سوراخ را خارج کند، که می تواند جای زخم را پشت سر بگذارد. این همچنین می تواند ناحیه را مستعد ابتلا به عفونت کند.

آسیب دندان یا لثه

این زمانی اتفاق می افتد که جواهرات به مینای دندان یا سطح لثه شما ساییده شود.

این یک عارضه جانبی رایج است و در صورت عدم رفع می تواند منجر به آسیب و پوسیدگی دندان یا آسیب لثه و بیماری هایی مانند ژنژیویت شود. اگر متوجه این موضوع شدید فوراً به سوراخ کننده خود مراجعه کنید.

عفونت

احتمال عفونت با سوراخ کردن لب و دهان بیشتر از سایر انواع سوراخ است، زیرا باکتری های دهان پس از خوردن، نوشیدن یا لمس دهان به راحتی می توانند وارد ناحیه سوراخ شده شوند.

جای زخم

سوراخ کردنی که رد شده است یا به طور مداوم با جواهرات پر نشده است ممکن است بافت اسکار ضخیمی ایجاد کند.

تورم

علائمی مانند تورم و درد معمول برای چند روز اول بعد از پیرسینگ هستند  اگر این علائم برای هفته ها ادامه یافت یا علائم دیگری مانند خونریزی، درد شدید یا ترشحات غیر طبیعی را مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
خطر عفونت با پیرسینگ یا کردن نوک پستان چقدر است؟

اختلال عصبی

پیرسینگ صورت به اختلال اعصاب صورت مرتبط شده اند این می تواند باعث کمردرد شود و چشمان شما از هم راستا خارج شوند.

جواهرات لابرت عمودی

گزینه های جواهرات برای سوراخ کردن لابرت عمودی عبارتند از:

 • حلقه یا حلقه کاملا بسته. این کار در اطراف کل ناحیه سوراخ شده پیچیده می شود، مانند یک گوشواره در لاله گوش شما.
 • هالتر منحنی. این جواهرات میله ای شکل ضخیم معمولاً ۱۴ تا ۱۶ گیج دارند و دور لب ها خم می شوند و در هر انتهای آن مهره هایی به سمت جلو خم می شود.
 • میله های لبرت عمودی. اینها به صورت عمودی از سوراخ عبور می کنند و در هر انتها یک مهره دارند. حتی اگر سوراخ‌های لبرت عمودی دوبل انجام می‌دهید، می‌توانید اینها را کنار هم قرار دهید.

خلاصه

پیرسینگ لب عمودی نوعی پیرسینگ رایج و متمایز است. این می تواند علاوه بر دیگر پیرسینگ های صورت، سرگرم کننده باشد، یا یک پیرسینگ تا حدودی ظریف برای لذت بردن به تنهایی باشد.

مطمئن شوید که دستورالعمل های مراقبت های بعدی خود را به دقت دنبال کنید. پیرسینگ لب به ویژه در برابر باکتری هایی که از طریق دهان وارد می شوند آسیب پذیر هستند.