هماتوم پستان چیست؟

هماتوم سینه مجموعه‌ای از خون است که در زیر سطح پوست تشکیل می‌شود و بسیار شبیه کبودی بزرگ در سینه است. اگرچه سرطانی نیست، اما ممکن است احساس آن هشدار دهنده باشد، زیرا ممکن است دردناک یا حساس باشد یا مانند یک توده در سینه احساس شود.

هماتوم پستان ممکن است برای هر کسی بدون در نظر گرفتن سن یا وضعیت یائسگی اتفاق بیفتد. ممکن است در اثر ضربه یا اقدامات پزشکی مانند بیوپسی سینه یا جراحی سینه ایجاد شود. هماتوم پستان معمولاً در ماموگرافی قابل مشاهده است و گاهی اوقات در سایر تصویربرداری ها نیز مشکوک به نظر می رسد. درمان معمولاً شامل انتظار برای از بین رفتن هماتوم در طول زمان است، اما گاهی اوقات ممکن است نیاز به جراحی باشد.

این مقاله به بررسی علائم مرتبط با هماتوم پستان و همچنین نحوه تشخیص و درمان آن می پردازد.

علائم هماتوم پستان

شما معمولاً می توانید هماتوم را ببینید و احساس کنید زیرا اغلب درست زیر پوست است، جایی که خون جمع شده و لخته شده است. خون تجمع یافته ممکن است باعث التهاب و تورم شود. ممکن است پوست بالای هماتوم کبود شده و در صورت جراحی شکسته به نظر برسد.

هماتوم پستان چیست؟

هنگام احساس هماتوم، ممکن است مانند یک توده سفت در زیر پوست احساس شود. اگر با علائم رایج سرطان سینه آشنا باشید، ممکن است ترسناک باشد.

اکثر هماتوم ها کوچک هستند (به اندازه یک دانه برنج)، اما برخی از آنها می توانند به بزرگی آلو یا حتی یک گریپ فروت باشند.

بیشتر بخوانید
چگونه اسمگما را پاک می کنید؟

علل

هماتوم پستان ممکن است از راه های مختلفی ایجاد شود. بیشتر اوقات، آسیبی که باعث هماتوم شده است را به یاد می آورید.

علل احتمالی هماتوم عبارتند از:

 • آسیب به سینه، مانند آسیب ورزشی، تصادف رانندگی یا سقوط
 • شکستن رگ خونی ضعیف در پاسخ به ضربه یا تکان
 • جراحی ایمپلنت سینه (خونریزی بعد از عمل)
 • جراحی سینه درمانی (نه زیبایی)، مانند لامپکتومی (برداشتن بافت سرطانی یا غیرطبیعی سینه) یا ماستکتومی (برداشتن کل سینه)
 • بیوپسی سینه با سوزن مرکزی (نادر)، با خطر هماتوم تقریباً دوبرابر با روش کمک خلاء

کسانی که آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، مانند کومادین (وارفارین)، الیکویس (اپیکسابان)، یا Xarelto (rivaroxaban) بدون در نظر گرفتن معیارهای بالا در معرض خطر خاصی برای هماتوم هستند.

اگر علائم بدون آسیب رخ دهد، علت خاص هماتوم ممکن است نیاز به بررسی بیشتر از طریق جراحی یا روش بساک داشته باشد.

تشخیص

تشخیص هماتوم ممکن است نیاز به تصویربرداری از پستان و در برخی موارد بیوپسی داشته باشد.

احتمالاً یک هماتوم کوچک در ماموگرافی دیده نمی شود. با این حال، اگر هماتوم به اندازه کافی بزرگ باشد که دیده شود، معمولاً به صورت یک توده بیضی شکل کاملاً مشخص ظاهر می شود. اگر خود به خود برطرف شود، در ماموگرافی بعدی شما ظاهر نمی شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد زیر شکم و ترشحات واژن من می شود؟

نقاطی در ماموگرافی که مشکوک‌تر به سرطان هستند با طرح کلی سیخ‌دار ظاهر می‌شوند. هماتوم ممکن است برخی از ویژگی های مشکوک ظاهری را به دلیل جای زخم یا نحوه تأثیر هماتوم بر بافت سینه داشته باشد.

هماتوم ها اغلب کلسیفیکاسیون ها (رسوبات کلسیم) را نیز به جای می گذارند، اما این ها بر خلاف میکروکلسیفیکاسیون ها در ماموگرافی که مشکوک به سرطان احتمالی است.

هماتوم ها همراه با سروماها، پاکت های مایع در سینه که اغلب پس از جراحی سینه ایجاد می شوند، یافت می شوند. سونوگرافی سینه اغلب بهترین آزمایش برای ارزیابی سرومای احتمالی است.

در حالی که هماتوم پستان می‌تواند جای زخم‌هایی به جای بگذارد که گاهی شبیه سرطان سینه است، اما احتمال ابتلای فرد به سرطان سینه در آینده را افزایش نمی‌دهد.

هماتوم در مقابل تومور

در مورد توده مشکوک پستان، مانند هماتوم که باعث بافت اسکار شده و شبیه تومور است، سونوگرافی پس از ماموگرافی غیرطبیعی می‌تواند تشخیص دهد که آیا هماتوم است یا خیر. در برخی موارد، اگر تصویربرداری مشکوک به نظر برسد، ممکن است بیوپسی انجام شود. گزارش پاتولوژی می تواند به شما بگوید که آیا توده خوش خیم (غیر سرطانی) است یا بدخیم (سرطانی).

رفتار

برای هماتوم پستان کوچک، ممکن است نیازی به درمان خاصی نباشد. بدن خون حاصل از کبودی را جذب می کند و در نهایت خود به خود از بین می رود. یک پد حرارتی یا کمپرس ممکن است به سرعت بخشیدن به این روند کمک کند.

بیشتر بخوانید
گالاکتوره؛ اطلاعاتی در مورد آن

هماتوم های بزرگتر پستان ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. در برخی موارد ممکن است هماتوم پستان خود به خود عود کند.

خلاصه

هماتوم پستان مجموعه ای از خون در پستان است. اگرچه اینها می توانند بدون آسیب رخ دهند، اما بیشتر آنها به دلیل جراحت یا عمل جراحی هستند. هماتوم ممکن است در تصویربرداری پستان خود را نشان دهد و اگر به هر شکلی غیرطبیعی به نظر برسد، ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشد. هماتوم سرطان نیست و در بسیاری از مواقع به درمان خاصی نیاز نیست.

هماتوم پستان می تواند ناراحت کننده باشد و افراد را عصبی کند، اما معمولاً به خودی خود به موقع بهبود می یابند. اگر هماتوم بزرگ باشد یا همچنان خونریزی دارید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. به پزشک خود اطلاع دهید که آیا هماتوم پستان باقی مانده است یا خیر و آیا هماتومی برطرف شده است یا خیر، زیرا این موضوع باید در بررسی ماموگرافی های بعدی در نظر گرفته شود.

سوالات متداول

  • هماتوم پستان چقدر طول می کشد؟

   هماتوم پستان معمولاً در حدود چهار تا شش هفته وجود دارد، اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد.

  • هماتوم بعد از بزرگ کردن سینه چگونه است؟

   علائم مشابه هر هماتوم پستان است. اما اگر توده و تورم همراه با درد، سفتی و سفت شدن سینه وجود دارد، حتما این علائم را به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است علاوه بر هماتوم، انقباض کپسولی (تشکیل بافت اسکار که می تواند شکل سینه را تغییر دهد) داشته باشید.

  • تفاوت بین هماتوم پستان و سروما چیست؟

   در حالی که هموتوم مجموعه ای از خون است، سروما مجموعه ای از مایعات شفاف بدن است.

  • چگونه می توانم از هماتوم سینه جلوگیری کنم؟

   دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد استفاده از دارو (برخی داروها می توانند خطر را افزایش دهند) و پوشیدن لباس فشرده را به دقت دنبال کنید. آن ناحیه را فشار ندهید و ضربه نزنید و دو تا سه بار در روز از کمپرس گرم استفاده کنید.

  • وقتی روی سینه‌ام کبودی با توده‌ای در زیر آن که احساس گرما می‌کند، به چه معناست؟

   این می تواند نشانه عفونت باشد. اگر متوجه این موضوع شدید، اگر پوست قرمز به نظر می رسد، یا اگر تب ۱۰۱ درجه یا بالاتر دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

   Source link

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه