همه آنچه باید در مورد سطوح پایین کراتینین بدانید

کراتینین یک محصول زائد است که بدن هنگام تولید انرژی تولید می کند. علل احتمالی سطوح پایین کراتینین عبارتند از: توده عضلانی کم، مشکلات کبدی، عوامل رژیم غذایی، بارداری یا وضعیت سلامتی. سطوح پایین می تواند نشان دهنده این باشد که کبد یا ماهیچه ها آنطور که باید کار نمی کنند.

هدف این مرکز دانش MNT این است که بفهمد چه چیزی باعث کاهش سطح کراتینین می شود، آیا این همیشه باعث نگرانی است یا خیر، و برای بازگرداندن سطوح سالم تر چه کاری می توان انجام داد.

هنگامی که بدن از ترکیبی به نام کراتین برای انرژی استفاده می کند، کراتینین به عنوان ضایعات باقی می ماند. سطح کراتینین در جریان خون یا ادرار در صورت وجود نگرانی در مورد ابتلا به بیماری کبدی یا ماهیچه ای می تواند بررسی شود.

اغلب، سطوح پایین کراتینین نشانه از دست دادن توده عضلانی با افزایش سن است، یا یک وضعیت موقتی در دوران بارداری یا دوره های بیماری یا به دلیل سوء تغذیه است.

حقایق سریع در مورد کراتینین:

همه آنچه باید در مورد سطوح پایین کراتینین بدانید
  • کراتین ماده ای است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود و مقدار کمی از آن از غذا به دست می آید.
  • برای انرژی در بدن استفاده می شود، در کبد ساخته می شود و در ماهیچه ها یافت می شود.
  • سطوح پایین کراتینین در یک فرد مسن، یا در فردی که کمی کم وزن است، نباید دلیل جدی برای نگرانی باشد.

کراتینین چیست؟

کراتین، ماده ای که در بافت عضلانی یافت می شود، به عنوان یک مکمل غذایی محبوبیت زیادی به دست آورده است شواهد و مدارک که ممکن است توده بدن را افزایش دهد، عملکرد ورزشی شدید کوتاه مدت را بهبود بخشد و به ریکاوری کمک کند.

بیشتر بخوانید
کاتترهای ادراری: موارد استفاده، انواع و عوارض

هنگامی که کراتین برای انرژی استفاده می شود تجزیه می شود، کراتینین به عنوان یک محصول زائد ایجاد می شود.

سطح کراتینین از فردی به فرد دیگر بسته به عواملی مانند اندازه بدن، سن یا جنسیت متفاوت است، بنابراین هیچ سطح استاندارد یا “طبیعی” وجود ندارد.

آنها همچنین به حجم خون وابسته هستند. به عنوان مثال، فردی که دچار کم آبی است، کراتینین بالاتری نسبت به فردی که حجم خون طبیعی دارد، خواهد داشت.

سطوح پایین کراتینین می تواند نشان دهنده مشکل در ماهیچه ها یا کبد باشد، اما ممکن است به دلیل چیزی کمتر جدی باشد، مانند کاهش توده عضلانی در افراد مسن، نوشیدن بیش از حد آب (پلی دیپسی روان زا)، یا بارداری.

آزمایش و اثرات آن بر بدن

کراتینین همیشه در جریان خون وجود دارد، جایی که توسط کلیه ها خارج می شود و بدن در ادرار باقی می ماند.

اگرچه یک محصول زائد است، تحقیقات نشان می دهد کراتینین در بدن نیز ممکن است در مبارزه با بیماری نقش داشته باشد، زیرا نشان داده شده است که رشد باکتری ها را در آزمایشگاه متوقف می کند. تحقیقات بیشتری برای مشاهده تأثیر آن در افراد مورد نیاز است.

کلیرانس کراتینین آزمایشی است که توسط پزشکان استفاده می شود و نشان می دهد که کلیه ها چقدر کراتینین را از جریان خون خارج می کنند.

این آزمایش با استفاده از نمونه ادرار زمان‌بندی‌شده انجام می‌شود، به این معنی که تمام ادراری که فرد در یک بازه زمانی مشخص مانند ۲۴ ساعت دفع می‌کند، جمع‌آوری و آزمایش می‌شود تا نشان دهد چه مقدار کراتینین توسط کلیه‌ها از بدن خارج شده است.

این آزمایش اغلب برای قضاوت در مورد سطوح کراتینین بالا و نه پایین در بدن مورد استفاده قرار می گیرد و احتمالاً در کنار سایر آزمایشات برای بررسی سلامت کلی کلیه استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
هیپوسپادیاس | ناهنجاری مجرای ادرار و آلت تناسلی

دلایل کاهش کراتینین

چهار دلیل اصلی برای کاهش کراتینین وجود دارد:

  • توده عضلانی کم
  • مشکلات کبدی
  • رژیم غذایی
  • بارداری یا بیماری

توده عضلانی کم

سطح کراتینین اغلب با توده عضلانی یا مقدار عضله در بدن مرتبط است که می تواند با افزایش سن یا بیماری کاهش یابد.

سطوح پایین ممکن است نشان دهنده این باشد که عضلات کمتر قوی هستند یا در حال زوال هستند، به عنوان مثال با بیماری مانند دیستروفی عضلانی (MD).

افراد مسن اغلب با افزایش سن مقداری از توده عضلانی خود را از دست می دهند و این معمولاً یک نگرانی جدی پزشکی نیست.

مشکلات کبدی

کراتین در کبد ساخته می شود و کبد ناسالمی که به درستی کار نمی کند قادر به تولید مقدار طبیعی کراتین نخواهد بود.

برای بیماری مزمن کبد، می تواند وجود داشته باشد کاهش ۵۰ درصدی در تولید کراتین این بدان معناست که سطوح پایین تری از کراتینین در خون وجود خواهد داشت که با یک آزمایش خون ساده به نام آزمایش کراتینین سرم قابل بررسی است.

رژیم غذایی

اگرچه کراتین به طور طبیعی در بدن ساخته می شود، اما مقدار کمی از آن از طریق غذا به دست می آید، بنابراین سطوح پایین کراتینین می تواند به رژیم غذایی مربوط باشد.

کراتین بیشتر در گوشت یافت می شود، بنابراین کسانی که از رژیم گیاهخواری یا رژیم غذایی کم پروتئین پیروی می کنند احتمالاً سطوح پایین تری نسبت به افرادی که گوشت می خورند دارند.

یک دوره طولانی نخوردن، یا داشتن بیماری که مانع از خوردن غذا می شود، می تواند یکی دیگر از دلایل سطوح پایین کراتینین باشد.

بارداری

بیشتر بخوانید
داروهای گیاهی و بدون نسخه برای مثانه بیش فعال

بارداری اغلب دلیل سطوح پایین کراتینین است که پس از زایمان باید به حالت عادی بازگردد.

علائم کراتینین پایین

علائم کراتینین پایین بسته به شرایط زمینه ای متفاوت است اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • توده عضلانی کم: فقدان قدرت، مشکل در ورزش، بدن لاغر یا ضعیف.
  • بیماری کبد: کبد ملتهب، که ممکن است باعث درد در سمت راست بالای شکم، خستگی یا حالت تهوع شود.
  • مرتبط با رژیم غذایی: احساس ضعف یا سرگیجه، کاهش وزن.

در اکثر موارد، بعید است که علائم به وضوح به سطوح پایین کراتینین اشاره کند و می تواند نشان دهنده سایر مشکلات سلامتی باشد.

یک متخصص پزشکی سطح کراتینین را به عنوان بخشی از تشخیص در صورت وجود علائم دیگر آزمایش می کند و نیاز به انجام آزمایش است.

سطح کراتینین پایین و بالا

معمولاً کراتینین پایین به این معنی است که کراتین بسیار کمی در بدن تولید می شود. این حالت به کبد، ماهیچه ها یا رژیم غذایی مربوط می شود.

سطوح بالای کراتینین معمولاً به این معنی است که کراتین بیش از حد در بدن وجود دارد یا اینکه کراتینین به درستی فیلتر و از بدن خارج نمی شود.

سطح کراتینین اغلب در طول ورزش شدید افزایش می یابد، زیرا کراتین بیشتری برای انرژی سوزانده می شود، یا به این دلیل که ممکن است فردی رژیم غذایی پر پروتئین مصرف کند.

سطوح بالا همچنین می تواند نشان دهنده مشکل در کلیه ها باشد، زیرا این اندام ها از مواد زائد بدن خلاص می شوند تا خون را تمیز نگه دارند.

درمان

سطوح پایین کراتینین ممکن است نشان دهنده شرایط مختلف باشد، بنابراین پزشک از نتایج آزمایش در کنار سایر بررسی‌ها استفاده می‌کند تا مشخص کند مشکل اصلی چیست.

اگر سطوح پایین کراتینین در کنار سایر علائم نشان دهد که ممکن است فردی به بیماری کبدی مبتلا باشد، درمان احتمالاً با دارو و تغییر سبک زندگی آغاز می شود. این تغییرات می تواند شامل خوردن یک رژیم غذایی سالم تر و ترک الکل باشد.

بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم غذایی در سندرم نفروتیک همراه با نمونه و توصیه ها

اگر فردی به بیماری عضلانی مبتلا باشد، درمان ممکن است شامل فیزیوتراپی، دارو یا جراحی برای حمایت از او برای حفظ تحرک باشد.

چگونه سطح کراتینین را افزایش دهیم

ورزش ملایم برای افزایش توده عضلانی یا افزایش مصرف کراتین در رژیم غذایی ممکن است مفید باشد، به ویژه برای کسانی که رژیم گیاهخواری دارند و ممکن است پروتئین کافی مصرف نکنند.

برای افرادی که ورزش با شدت بالا انجام می دهند، کراتین به عنوان یک مکمل غذایی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. طیف وسیعی از مکمل های کراتین در دسترس است.

با این حال، بدن کراتین را به طور طبیعی تولید می‌کند و اکثر افرادی که رژیم غذایی متعادلی دارند و فعالیت متوسطی دارند، نیازی به مکمل‌های غذایی ندارند.

سطوح پایین کراتینین می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی سلامتی مانند بیماری کبدی باشد، اما اگر اینطور باشد، معمولاً همراه با علائم دیگر ظاهر می شود. در این موارد، وضعیت به بهترین وجه توسط پزشک بررسی می شود.

اغلب، سطوح پایین کراتینین بخشی طبیعی از پیری یا یک مشکل موقتی است که با تغییر در رژیم غذایی قابل حل است.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه