همه چیز درباره بیماری آبسه مقعدی

بیماری‌های مقعدی در انواع مختلفی دیده می‌شوند و یکی از مهم‌ترین آنها بیماری آبسه مقعدی است. آبسه به شکل کلی به تجمع چرک و عفونت در بخش‌های زیرین بافت پوست گفته می‌شود. آبسه مقعدی همان‌طور که از نامش پیداست در ناحیه مقعد به وجود می‌آید و می‌تواند باعث مشکلاتی همچون درد، خروج چرک و خون، قرمزی و التهاب در این ناحیه بدن شود. ازآنجایی‌که آبسه مقعدی در صورت عدم درمان می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر فیستول مقعدی شود درمان این بیماری از اهمیت خاصی برخوردار است.

آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی به نام‌های آبسه آنورکتال، آبسه دورانی یا بیرونی هم شناخته می‌شود. آبسه زمانی به وجود می‌آید که غدد مقعدی مسدود و یا عفونی شوند. در این وضعیت یک برآمدگی دردناک و پر از چرک، در ناحیه نزدیک مقعد یا رکتوم به وجود می‌آید و باعث درد فراوان و خروج چرک و خونابه و حتی مدفوع از ناحیه می‌شود.

انواع آبسه مقعدی

آبسه با توجه به سطح پیشرفت بیماری به دودسته سطحی و عمقی و با توجه به مکان ایجاد آن به چند دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • آبسه ایسکیوآنال
 • آبسه اینتراسفنکتریک
 • آبسه سوپرالواتور
 • آبسه زیرمخاطی
 • آبسه پری‌رکتال

علل مهم ایجاد آبسه مقعدی

علت بروز آبسه مقعدی را در بیشتر مواقع باکتری‌های «استافیلوکوک» و «اشرشیاکولی» و همچنین برخی قارچ‌ها می‌دانند؛ اما موارد زیر نیز می‌توانند نقش مهمی در ابتلا به بیماری آبسه مقعدی داشته باشند:

 • مسدودشدن غده‌های مقعدی
 • عفونت‌های منتقل شده از طریق رابطه جنسی
 • دیابت
 • کولیت
 • بیماری‌های التهابی روده مانند کرون یا کولیت زخمی
 • دیورتیکولیت
 • بارداری
 • ایدز
 • شقاق
 • بیماری التهابی لگنی
 • قرار دادن اجسام خارجی در مقعد

علائم آبسه مقعدی

بیشتر افراد آبسه مقعدی را به شکل یک تورم بزرگ و حساس مانند یک جوش در زیر پوست نزدیک مقعد می‌شناسند. آبسه در بیشتر موارد به رنگ قرمز دیده می‌شود و دردناک و ضربان‌دار است و با فعالیت‌هایی نظیر اجابت مزاج، سرفه‌کردن یا نشستن درد آن تحریک می‌شود. سایر علائم این بیماری به شرح زیر هستند:

 • درد در ناحیه مقعد و یا راست‌روده
 • خروج ترشحات چرک مانند از ناحیه مقعد
 • مشاهده توده یا تورم قرمز و دردناک در ناحیه مقعد
 • تحریک‌شدن بافت اطراف مقعد
 • خونریزی از رکتوم
 • ابتلا به یبوست و تخلیه دردناک مدفوع
 • درد در ناحیه پایین شکم
 • بدن‌درد
 • تب در صورت گسترش عفونت

چرا درمان آبسه مقعدی اهمیت دارد؟

درمان آبسه مقعدی به این دلیل اهمیت دارد که در برخی موارد عدم درمان می‌تواند باعث ابتلای فرد به بیماری فیستول شود. فیستول به متصل‌شدن دو ناحیه غیرمرتبط از بدن به یکدیگر گفته می‌شود. فیستول مقعدی زمانی رخ می‌دهد که بخشی از روده بزرگ از طریق مجرایی به پوست اطراف مقعد وصل ‌شود. این بیماری می‌تواند باعث راه‌یافتن محتویات روده بزرگ و ایجاد عفونت و بروز مجدد آبسه مقعدی در ناحیه شود و به همین دلیل درمان آبسه نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به فیستول دارد.

جراحی آبسه مقعدی با لیزر چگونه انجام می شود؟

درمان آبسه مقعدی با توجه به وضعیت بیماری به دو شکل زیر انجام می‌شود:

ایجاد برش توسط متخصص و تخلیه آبسه

در این روش پزشک متخصص ابتدا ناحیه را بی‌حس می‌کند و یا از بیهوشی عمومی استفاده می‌نماید. پس از آن پزشک با ایجاد یک برش بر روی آبسه، عفونت داخل آن را تخلیه می‌کند. پس از درمان، استفاده از چرک‌خشک‌کن‌های خوراکی و یا تزریقی لازم است. همچنین به بیمار توصیه می‌شود روزی ۲ تا ۳ بار و به مدت یک ماه در لگن آب گرم آغشته به بتادین به مدت ۲۰ دقیقه بنشیند. این کارها کمک می‌کنند تا از عفونت مجدد زخم جلوگیری شود. همچنین لازم است بیمار از داروهای ضدقارچ و مسهل در دوران پس از جراحی استفاده کند تا دچار یبوست و عوارض آن که فشار به مقعد و یا عدم خروج کامل مدفوع است، نشود.

درمان آبسه با لیزر

برای درمان آبسه مقعدی می‌توان از انواع لیزر استفاده کرد؛ اما استفاده از لیزرCO2  یکی از راه‌های بسیار مؤثر در لیزردرمانی آبسه و درمان این بیماری است. جراحی آبسه مقعدی با لیزر یکی از راه‌های پرطرف‌دار است که با انجام آن بیمار دچار دوره نقاهت طولانی پس از جراحی نمی‌شود و ممکن است تا یک هفته پس از عمل فقط سوزش خفیفی را در ناحیه تجربه کند.

طول درمان جراحی آبسه مقعدی با لیزر معمولاً کوتاه و شاید در حدود ۳۰ دقیقه باشد؛ اما ممکن است در مواردی که آبسه مقعدی بزرگ‌تر است طول درمان افزایش یابد. استفاده از این روش توسط پزشکان بسیاری توصیه می‌شود؛ زیرا نه‌تنها دوره نقاهت لیزر آبسه کوتاه است؛ بلکه بیمار نیازی به استفاده از فتیله یا پانسمان در محل جراحی ندارد. جراحی آبسه مقعدی با لیزر از جمله درمان‌هایی است که توسط کلینیک درمان فوری و پزشکان متبحر آن انجام می‌شود.

جراحی آبسه مقعدی با لیزر

بهترین راه درمان آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی یکی از بیماری‌هایی است که پس از تشخیص آن باید هرچه سریع‌تر برای درمانش اقدام شود. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که دارودرمانی و استفاده از آنتی‌بیوتیک یکی از راه‌های درمانی آبسه مقعدی است. این باور اشتباه است و این روش تنها مناسب افرادی است که به متخصص و جراح دسترسی ندارند و می‌خواهند برای تسکین درد آبسه از روشی موقتی استفاده کنند. در واقع استفاده از دارو، پماد و آنتی‌بیوتیک‌ها تنها برای زمان کوتاهی و برای تسکین درد کاربرد دارند و درمان آبسه مقعدی نیستند. درمان‌های خانگی مانند استفاده از آب کلم، سبوس گندم، گیاه بارهنگ، نارون و… چه به شکل دم‌نوش، استفاده موضعی و… در درمان بیماری آبسه مؤثر نیستند. روش‌های خانگی همچون روش‌های دارویی تنها می‌توانند علائم بیماری را تسکین دهند و هیچ‌کدام به درمان بیماری آبسه مقعدی کمک نمی‌کنند.

بهترین راه درمان آبسه مقعدی استفاده از روش جراحی و یا لیزر آبسه مقعدی است. در این روش‌ها آبسه به‌صورت کامل تخلیه می‌شود و احتمال عود مجدد آن بسیار کاهش می‌یابد. در مقایسه با روش جراحی می‌توان گفت بهترین راه درمان آبسه مقعدی امروزه روش لیزر آبسه است؛ زیرا عوارض و معایب جراحی سنتی همچون درد بسیار زیاد، افزایش مدت‌زمان درمان، دوره نقاهت طولانی و مشکلات دیگر را به همراه ندارد.

بهترین راه برای درمان آبسه مقعدی

بهترین درمان بیماری‌های نشیمنگاهی یا مقعدی چیست؟

درمان بیماری‌های مقعدی امروزه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا این بیماری‌ها بسیار شایع شده‌اند. سبک زندگی غلط افراد که تغذیه بخش مهمی از آن است و استفاده از غذاهای فست‌فود یا فراوری شده نقش مهمی در بروز یبوست و یا مشکلات دیگر زمینه‌ساز بیماری‌های نشیمنگاهی یا مقعدی دارند. چند نوع از شایع‌ترین بیماری‌های مقعدی هموروئید، شقاق، کیست مویی، آبسه و فیستول مقعدی هستند.

درمان فوری بیماری ‌های نشیمنگاهی یا مقعدی

گاهی در مورد بیماری‌هایی همچون هموروئید یا شقاق در مراحل خفیف، روش‌های خانگی و یا دارودرمانی می‌توانند درمان بیماری‌های نشیمنگاهی یا مقعدی باشند. در مراحل شدید این بیماری‌ها و در مورد آبسه، کیسه مویی و فیستول مقعدی درمان تنها با روش جراحی و لیزر امکان‌پذیر است؛ بنابراین بسیار مهم است که با مشاهده علائم هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید تا با تشخیص بیماری، بهترین درمان بیماری‌های نشیمنگاهی یا مقعدی به شما پیشنهاد شود. کلینیک درمان فوری از جمله مراکزی است که می‌تواند در درمان انواع بیماری‌های مقعدی به شما کمک کند و با استفاده از متخصصین مجرب بیماری شما را در مدت زمانی کوتاه درمان نماید.

برچسب ها :
بیماری نشیمنگاهی,بیماری مقعدی

بیشتر بخوانید
راهنمای شما برای دیسپلازی ناشی از بیماری التهابی روده
دیدگاهتان را بنویسید