همه چیز درباره پوشش آندومتر

آندومتر پوشش داخلی رحم است. نقش مهمی در سلامت باروری زنان دارد. پوشش رحم در طول ماه، همراه با چرخه قاعدگی، در پاسخ به هورمون های تولید مثلی بدن، استروژن و پروژسترون تغییر می کند.

گاهی اوقات، پوشش آندومتر به طور غیر طبیعی ضخیم یا نازک است، که می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد و باعث خونریزی نامنظم شود. آشنا شدن و درک این عضو در حال تغییر در بدن می تواند به شما کمک کند تا برای اطمینان از داشتن پوشش آندومتر سالم قدم بردارید.

عملکرد پوشش اندومتر

عملکرد اصلی پوشش آندومتر در طول سالهای باروری زنان است. این پوشش داخلی رحم شروع به ضخیم شدن می کند تا برای لانه گزینی جنین یا بارداری آماده شود. اگر حاملگی رخ دهد، پوشش به حفظ بارداری کمک می کند. اگر حاملگی اتفاق نیفتد، پوشش ریزش می‌کند (پریود می‌شوید)، و این روند برای چرخه بعدی دوباره شروع می‌شود.

آستر کجاست؟

همه چیز درباره پوشش آندومتر

پوشش آندومتر در درونی ترین لایه رحم، اندامی توخالی و گلابی شکل در لگن زن قرار دارد.

در دوران قاعدگی

هنگامی که بعد از تخمک گذاری باردار نمی شوید، سطح استروژن و پروژسترون در بدن شما به سرعت کاهش می یابد، که شروع چرخه قاعدگی شما را آغاز می کند. در شروع چرخه قاعدگی، بدن شما تجمع پوشش آندومتر، ترکیبی از خون و بافت ها را که از دهانه رحم عبور کرده و از طریق واژن از بدن خارج می شود، دور می اندازد. این روند می تواند چندین روز طول بکشد و اغلب به عنوان پریود شما شناخته می شود.

در دوران لقاح و بارداری

سطوح هورمونی در بدن پس از پریود دوباره شروع به افزایش می کند، که شروع تغییرات در پوشش آندومتر است. در طول فاز فولیکولار یا تکثیر، استروژن سیگنال‌هایی را برای تکثیر سلول‌های پوشش آندومتر و رشد عروق خونی برای تامین لایه‌های جدید سلولی ارسال می‌کند. در این زمان تخمک گذاری اتفاق می افتد (تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود).

پس از تخمک گذاری، فاز ترشحی آغاز می شود که با افزایش هورمون پروژسترون آغاز می شود. غدد تخصصی در آندومتر شروع به ترشح مواد مغذی می کنند که جنین را تغذیه می کند. این ضخیم شدن پوشش داخلی و تامین خون و مواد مغذی پوشش داخلی رحم را برای لانه گزینی آماده می کند، زمانی که یک جنین بارور شده به دیواره رحم می چسبد. در طول بارداری، پوشش آندومتر به ضخیم شدن ادامه می دهد تا از کودک در حال رشد حمایت کند.

بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم غذایی در سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

برخی از افراد ممکن است شرایط سلامتی داشته باشند که پوشش آندومتر را تحت تاثیر قرار دهد. انواع مختلفی از درمان‌ها، مانند درمان جایگزینی هورمون یا لقاح آزمایشگاهی (IVF)، ممکن است برای بهبود وضعیت پوشش داخلی رحم در صورتی که برای لانه‌گزینی و بارداری خیلی نازک یا ضخیم باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

حوالی یائسگی

یائسگی دوره زمانی ۱۲ ماه متوالی پس از آخرین سیکل قاعدگی یک زن است. این می تواند با افزایش سن (معمولاً بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی) رخ دهد یا با هیسترکتومی (جراحی برای برداشتن رحم) یا جراحی که تخمدان ها را خارج می کند، ایجاد شود. از آنجایی که هورمون های تولید مثلی استروژن و پروژسترون در دوران یائسگی افزایش و کاهش دوره ای ندارند، پوشش رحم در این دوران نسبتاً پایدار است.

آیا ضخامت اندومتر “طبیعی” وجود دارد؟

ضخامت “طبیعی” آندومتر از فردی به فرد دیگر و همچنین در طول چرخه زندگی فرد متفاوت است. آنچه برای یک فرد طبیعی است در دوران کودکی، در طول قاعدگی، در طول سال های باروری و پس از یائسگی تغییر می کند. شرایط بهداشتی و درمان های پزشکی مانند درمان جایگزینی هورمون نیز می تواند بر ضخامت پوشش آندومتر تأثیر بگذارد.

انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی (RSNA) محدوده های زیر را برای ضخامت “طبیعی” آندومتر در طول مدت ارائه می دهد:

 • قاعدگی زنان: ۱-۴ میلی متر
 • فاز پرولیفراتیو: ۵-۷ میلی متر
 • فاز ترشحی: ۷-۱۶ میلی متر
 • یائسگی: ۵ میلی متر یا کمتر

شرایط بهداشتی که بر اندازه تأثیر می گذارد

شرایط سلامتی مختلفی وجود دارد که بر پوشش اندومتر شما تأثیر می گذارد، از جمله:

  • اندومتریوز: اندومتریوز شرایطی است که در آن اندومتر خارج از رحم رشد می کند. این می تواند باعث التهاب، تحریک و تورم شود و می تواند منجر به زخم و آسیب بافت اطراف رحم شود.
  • تومورهای تخمدان، سرطان رحم، و فیبروم: هر گونه رشد غیرطبیعی سلول در رحم، مانند سرطان یا فیبروم، می تواند با مسدود کردن جریان خون یا تغییر شکل رحم، بر اندازه پوشش رحم تأثیر بگذارد.
  • هیپرپلازی: هیپرپلازی ناشی از عدم تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون است. استروژن بیش از حد می تواند پوشش آندومتر را بیش از حد تحریک کند تا بیش از حد ضخیم شود.
  • چاقی: بافت چربی مسئول تولید هورمون ها از جمله استروژن است. چربی اضافی بدن می تواند تولید استروژن را افزایش دهد و پوشش آندومتر را بیش از حد تحریک کند و ممکن است خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.
  • داروها و درمان ها: داروهایی که بر روی هورمون‌ها یا گیرنده‌های هورمونی تأثیر می‌گذارند، مانند تاموکسیفن (که اغلب در درمان سرطان استفاده می‌شود)، ممکن است خطر رشد غیرطبیعی پوشش آندومتر، از جمله پولیپ‌های آندومتر، هیپرپلازی و سرطان رحم را افزایش دهند. درمان جایگزینی هورمونی (HRT) همچنین می تواند باعث تغییر پوشش آندومتر به دلیل افزایش استروژن شود.
بیشتر بخوانید
بیوپسی مخروطی چاقوی سرد

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر پوشش آندومتر شما بیش از حد ضخیم باشد، می تواند باعث ناراحتی زیادی از جمله درد شکم و لگن یا خونریزی بسیار شدید در طول قاعدگی شود. اگر خیلی نازک باشد، ممکن است مانع باردار شدن شما شود. هر دو شرایط می توانند بسیار استرس زا باشند. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای مدیریت علائم و شرایط مربوط به پوشش آندومتر خود بردارید.

تغییرات سبک زندگی

یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند در مبارزه با درد و التهاب، بهبود جریان خون و حمایت از تعادل هورمونی مفید باشد. به طور کلی، رژیم های غذایی سالم با باروری بهتر و نرخ تولد زنده بالاتر مرتبط هستند، در حالی که رژیم های غذایی بی کیفیت با شرایط آندومتر مانند آندومتریوز و سرطان آندومتر مرتبط هستند. رژیم غذایی که پوشش سالم آندومتر را پشتیبانی می کند شامل موارد زیر است:

 • انواع غذاهای گیاهی غنی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی (سبزیجات تیره، برگ دار، لوبیا، کلم، کلم بروکلی)
 • غلات کامل و فیبر (برنج قهوه ای، جو دوسر، سبوس، محصول غلات کامل غنی شده)
 • اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ (ماهی روغنی، بذر کتان)
 • چربی های مفید (روغن زیتون، آجیل، دانه ها)
 • گوشت بدون چربی (گوشت گاو با علف، مرغ، ماهی)
 • ادویه هایی که جریان خون را افزایش می دهند (زنجبیل، زعفران، زردچوبه، دارچین، سیر)
بیشتر بخوانید
درمان زایمان زودرس: سولفات منیزیم

کاهش الکل، کافئین و غذاهای حاوی قند نیز ممکن است مفید باشد. این مواد التهاب زا هستند و جریان خون را کاهش می دهند.

ورزش ممکن است در افزایش جریان خون به دیواره رحم مفید باشد. همچنین ممکن است به کاهش استرس و درد ناشی از هیپرپلازی آندومتر کمک کند.

درمان های طبیعی

مکمل هایی که مطالعات نشان داده اند ممکن است به بهبود جریان خون به رحم کمک کند و ممکن است ضخامت آندومتر را افزایش دهد، شامل ال-آرژنین و ویتامین E.

بسیاری از مطالعات از طب سوزنی به عنوان یک درمان رایج برای حمایت از زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند اشاره می کنند. یک مطالعه نشان داده است که طب سوزنی به افزایش میزان موفقیت IVF در شرکت کنندگان در مطالعه کمک می کند. با این حال، نشان نداد که آیا نتایج به دلیل افزایش جریان خون به رحم، کاهش استرس و اضطراب، یا تغییر در عملکرد سیستم ایمنی است.

درمان های پزشکی

ممکن است از هورمون ها برای تعدیل ضخامت پوشش آندومتر استفاده شود. پروژسترون ممکن است در هیپرپلازی برای کاهش ضخامت آندومتر استفاده شود. استروژن ممکن است برای ضخیم کردن پوشش آندومتر در صورتی که بیش از حد نازک باشد استفاده شود. با این حال، درمان های هورمونی با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

اگر نمی‌خواهید در آینده بارداری داشته باشید، جراحی مانند هیسترکتومی ممکن است گزینه‌ای باشد که با پزشک خود مشورت کنید. اگر بافتی که بر ضخامت آندومتر تأثیر می گذارد، ساختاری باشد، مانند فیبروم یا پولیپ، ممکن است جراحی نیز در نظر گرفته شود. در این موارد، ممکن است از جراحی برای رفع انسداد استفاده شود.

خلاصه

آندومتر پوشش داخلی رحم است. پوشش رحم در طول ماه همراه با چرخه قاعدگی تغییر می کند. در طول سال های باروری زنان، پوشش ضخیم می شود تا برای بارداری آماده شود.

بیشتر بخوانید
درد رباط گرد از چه زمانی شروع می شود؟

ضخامت “طبیعی” آندومتر از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در طول زمان در نوسان است. آنچه برای یک فرد طبیعی است در دوران کودکی، در طول قاعدگی، در طول سال های باروری و پس از یائسگی تغییر می کند. شرایط مختلف سلامتی نیز می تواند بر پوشش آندومتر تأثیر بگذارد. برخی از عوامل سبک زندگی، مانند مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل، می تواند به بهبود جریان خون و کاهش درد کمک کند.

سخنی از Rdiet

پوشش آندومتر برای سلامتی شما مهم است، چه در تلاش برای باردار شدن باشید، چه متوجه تغییرات در چرخه قاعدگی خود شوید یا خونریزی پس از یائسگی داشته باشید. شما ممکن است شیوه زندگی یا درمان های طبیعی را برای کمک به مدیریت علائم پوشش ضخیم آندومتر امتحان کنید یا کاندیدای درمان پزشکی برای بهبود شانس باردار شدن خود باشید.

با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا بهترین درمان را برای مدیریت علائم یا درمان شرایط مربوط به پوشش آندومتر بیابید.

سوالات متداول

  • ضخامت دیواره رحم به چه معناست؟

   ضخامت پوشش رحم ضخیم ترین قسمت آندومتر است. ضخامت بسته به مرحله چرخه قاعدگی افراد متفاوت است. بعد از قاعدگی نازک ترین و بعد از تخمک گذاری ضخیم ترین است.

  • آیا رژیم غذایی بر ضخامت پوشش آندومتر تأثیر می گذارد؟

   رژیم غذایی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب ضروری و پروتئین می تواند به ساخت پوشش آندومتر شما کمک کند.

  • ضخامت اندومتر چگونه اندازه گیری می شود؟

   ضخامت اندومتر با استفاده از سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود.

  • آیا استرس روی دیواره رحم تاثیر می گذارد؟

   یک مطالعه بر روی زنان نابارور نشان داد که استرس باروری با کاهش جریان خون به آندومتر مرتبط است، که ممکن است پوشش داخلی رحم را تحت تاثیر قرار دهد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه