بواسیر خارجی مانند توده های کوچکی در خارج از مقعد احساس می شود و به نظر می رسد. آنها می توانند باعث خونریزی و خارش شوند. درمان‌های خانگی شامل حمام‌های گرم، کمپرس‌های خنک و کاربردهای موضعی مانند فندق جادوگر است.

بواسیر، که به آن انبوه نیز می گویند، اغلب در اثر زور زدن در حین اجابت مزاج ایجاد می شود. ممکن است فردی فشار زیادی بدهد، برای مدت طولانی روی توالت بنشیند یا مدفوعی داشته باشد که سفت و سخت باشد.

بیشتر هموروئیدهای خارجی باعث ایجاد مشکلات اضافی نمی شوند، اما در صورت ایجاد لخته که به عنوان ترومبوز شناخته می شود، دردناک تر می شوند. اگر فردی درد شدید داشته باشد، پزشک ممکن است حذف بواسیر را با جراحی توصیه کند.

در این مقاله به تفصیل شرح می‌دهیم که بواسیر خارجی چیست، علل رایج آن چیست و چگونه فرد می‌تواند از شر آنها خلاص شود.

گزینه های درمان چه هست؟

هموروئید خارجی معمولاً نیازی به درمان خاصی ندارد مگر اینکه لخته ایجاد کند و دردناک شود. بیشتر آنها طی چند روز خود به خود از بین می روند. مواردی که باقی می مانند ممکن است باعث ناراحتی، خارش و مقداری درد شوند. درمان های خانگی می توانند در کاهش این علائم موثر باشند.

افراد می توانند داروهای خانگی مختلفی را برای درمان هموروئید امتحان کنند، مانند:

 • گرفتن حمام های گرم
 • تمیز کردن مقعد به آرامی بعد از اجابت مزاج، اغلب با استفاده از دستمال مرطوب یا پدهای پنبه ای
 • استفاده از کیسه های یخ پوشیده از پارچه برای کاهش تورم
 • مصرف مسکن های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد و ناراحتی
 • استفاده از پمادهایی مانند کرم‌هایی با فندق جادوگر یا هیدروکورتیزون که خارش را تسکین می‌دهند.

پزشکان گاهی اوقات می توانند بواسیر خارجی که لخته ایجاد می کنند را از طریق جراحی درمان کنند.

عمل جراحی برای برداشتن

دو نوع جراحی برای هموروئید خارجی وجود دارد.

اولین مورد شامل ایجاد یک برش کوچک در هموروئید خارجی ترومبوز شده و تخلیه خون از لخته است. پزشک می تواند این جراحی را تحت بی حسی موضعی انجام دهد. این روش خود هموروئید را از بین نمی برد. با این حال، اگر یک پزشک بتواند این روش را در داخل انجام دهد ۴۸ ساعت در حال توسعه بواسیر، می تواند تسکین درد سریع تری را نسبت به سایر درمان ها ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
حالت تهوع دائمی: علل، درمان

پس از این مدت، جراحی معمولاً مفید نیست و علائم در نهایت خود به خود بهبود می یابند.

جراحی  هموروئیدکتومی به طور کامل بواسیر را از بین می برد و نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

درمان های دوران بارداری

بسیاری از درمان‌های خانگی فوق برای استفاده در دوران بارداری برای درمان هموروئید خارجی و کاهش درد مناسب هستند. با این حال، یک فرد باردار همیشه باید قبل از استفاده از هر گونه استعمال موضعی در مورد هموروئید خارجی با پزشک مشورت کند تا مطمئن شود که با بارداری تداخل نخواهد داشت.

هموروئید خارجی از زیر مقعد بیرون زده و ممکن است فرد بتواند آنها را احساس کند. از طرفی هموروئید داخلی از بیرون قابل مشاهده نیست. برای ارزیابی هموروئید داخلی ممکن است یک معاینه رکتوم دیجیتال لازم باشد.

علائم چیست؟

هموروئید خارجی اغلب خارش و تحریک کننده است و همچنین می تواند باعث درد و ناراحتی شود. با این حال، همه علائم را تجربه نمی کنند. در واقع، در یک مطالعه قدیمی از سال ۲۰۲۱، بیش از نیمی از مبتلایان به هموروئید هیچ علامتی را گزارش نکردند.

افراد مبتلا به هموروئید خارجی اغلب اگر ناحیه اطراف مقعد را لمس کنند، می توانند یک توده حساس را احساس کنند.

خون در مدفوع

افراد مبتلا به هموروئید خارجی نیز ممکن است هنگام دفع مدفوع متوجه مقداری خون شوند که معمولاً در سطح بیرونی مدفوع است. خون تمایل دارد قرمز روشن زیرا معمولاً مستقیماً از هموروئید خارج می شود نه هر جای دیگری در دستگاه گوارش.

خون ناشی از هموروئید باید حداقل باشد. هرکسی که هموروئید خارجی دارد و متوجه مقدار قابل توجهی خون می شود باید با پزشک تماس بگیرد.

بیشتر بخوانید
آپاندیس پاره شده چیست؟ علل، درمان و ....

لخته شدن خون در هموروئید

اگر هموروئید خارجی ترومبوز شود، می تواند بسیار دردناک باشد. هموروئیدهای ترومبوز معمولاً در پوست روشن به رنگ آبی مایل به بنفش و در پوست تیره به رنگ خاکستری، سیاه یا قهوه ای تیره ظاهر می شوند.

در مورد هموروئید ترومبوز بیشتر بدانید.

هموروئید ترومبوز شده زمانی اتفاق می افتد که وریدهایی که باعث برآمدگی بواسیر می شوند، لخته خون ایجاد می کنند. در نتیجه، خون نمی تواند به بواسیر جریان یابد، و اثر آن می تواند دردناک باشد.

بدن اغلب لخته خون را به موقع جذب می کند و علائم را کاهش می دهد و درد را کاهش می دهد.

هنگامی که لخته خون از بین می رود یا بدن دوباره آن را جذب می کند، یک هموروئید خارجی ممکن است گاهی اوقات یک هموروئید خارجی را پشت سر بگذارد. برچسب پوست پری مقعدی. اگر این برچسب پوستی به طور مرتب مدفوع می گیرد و تمیز نگه داشتن آن دشوار است، ممکن است پزشک برداشتن جراحی را توصیه کند.

علل و عوامل خطر

علاوه بر زور زدن، سایر علل احتمالی هموروئید عبارتند از:

 • بلند کردن اجسام یا وزنه های سنگین
 • یک رژیم غذایی کم فیبر
 • چاقی
 • ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی
 • بارداری
 • آسیت، که تجمع مایعی است که فشار اضافی بر معده و روده وارد می کند

هموروئید هستند یکی از رایج ترین شرایط پزشکی، و احتمال ابتلا به آنها با افزایش سن افزایش می یابد. دلیل این امر این است که بافت‌های پوشاننده مقعد و اسفنکتر نازک‌تر می‌شوند و کمتر می‌توانند فشار ناشی از فشار و زور زدن را تحمل کنند.

هموروئید خارجی بیشتر به دلیل محل قرارگیری آنها با سایر انواع هموروئید متفاوت است. به عنوان مثال، هموروئیدهای داخلی در داخل راست روده قرار دارند. آنها معمولا بدون درد هستند اما ممکن است خونریزی کنند.

هموروئید پرولاپس، هموروئید داخلی است که گاهی برآمدگی خارج از مقعد ممکن است این بواسیرها را به داخل برگرداند، اما ممکن است بدون مداخله دوباره به داخل برگردند.

بیشتر بخوانید
فتق اپی گاستر

هموروئید خارجی از مقعد بیرون زده است. آنها نسبت به بواسیر داخلی درد بیشتری ایجاد می کنند زیرا قسمت بیرونی مقعد نسبت به داخل آن حساس تر است.

افراد ممکن است به طور همزمان چندین نوع هموروئید داشته باشند.

تشخیص

پزشک می تواند بواسیر خارجی را با ارزیابی علائم فرد و انجام معاینه فیزیکی تشخیص دهد.

هر کسی که مشکوک به هموروئید خارجی است باید به پزشک مراجعه کند. برخی از علائم، مانند خونریزی، می تواند به دلیل سایر شرایط شدیدتر باشد، از جمله:

 • سرطان مقعد
 • شقاق مقعدی
 • سرطان روده بزرگ
 • بیماری التهابی روده
 • آبسه پری آنال
 • برچسب پوست

روش های پیشگیری

راه اصلی برای جلوگیری از ایجاد هموروئید خارجی، جلوگیری از یبوست و ایجاد مدفوع سفت و خشک است که دفع آن دشوار است.

نکاتی برای پیشگیری از هموروئید خارجی عبارتند از:

 • افزایش مقدار فیبر غذایی در رژیم غذایی به ۲۵-۳۰ گرم با خوردن میوه های تازه، سبزیجات، نان سبوس دار و غلات
 • نوشیدن آب کافی در روز به طوری که هر بار که فرد ادرار می کند، ادرار زرد کم رنگ می شود
 • درگیر شدن در فعالیت بدنی منظم، که حرکت طبیعی روده ها را تقویت می کند
 • استفاده از حمام در مواقع ضروری و عدم تأخیر برای مدت زمان غیر ضروری
 • صرف کمترین زمان ممکن برای نشستن روی توالت

افرادی که مشکلات مکرر یبوست و هموروئید دارند باید در مورد گزینه های درمانی با پزشک صحبت کنند.

سوالات متداول

در زیر، ما به برخی از سوالاتی که مردم اغلب در مورد هموروئید خارجی می پرسند، پاسخ می دهیم.

آیا هموروئید خارجی دردناک است؟

هموروئید خارجی می تواند دردناک باشد. آنها معمولاً بلافاصله پس از اجابت مزاج یا پس از زور زدن یا بلند کردن دردناک هستند.

در صورت ایجاد لخته خون، که به عنوان هموروئید ترومبوز شناخته می شود، ممکن است دردناک باشند. در صورتی که متخصصان پزشکی بتوانند لخته را در داخل دندانه دار کرده و تخلیه کنند ۲ روز از رشد، درد بلافاصله کاهش می یابد. در غیر این صورت، لخته احتمالاً خود به خود حل می شود و درد به مرور زمان کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد آروغ زدن بدانید

آیا هموروئید خارجی خطرناک است؟

هموروئید خارجی به ندرت خطرناک است. آنها می توانند لخته خونی ایجاد کنند که ممکن است ترکیده شود، اما اگر چه این باعث چند دقیقه لخته می شود خون ریزی، معمولاً به طور مستقل به پایان می رسد. اگر اینطور نیست، فرد باید به دنبال درمان فوری پزشکی باشد.

هرکسی که خونریزی منظم مقعدی را تجربه می کند باید از تصور اینکه این خونریزی ناشی از هموروئید است اجتناب کند. خونریزی مقعدی می تواند نشان دهنده مسائل دیگری از جمله سرطان کولورکتال یا سرطان مقعد باشد. فرد باید خونریزی منظم مقعدی و هرگونه علائم دیگر را با پزشک در میان بگذارد.

آیا هموروئید خارجی خود به خود از بین می رود؟

بله، بیشتر هموروئیدهای خارجی خود به خود در عرض چند هفته از بین می روند، حتی بدون درمان با این حال، بواسیر خارجی می تواند عود کند، به این معنی که اگر فرد اقداماتی برای پیشگیری از آن انجام ندهد، ممکن است به طور منظم با آنها برخورد کند.

آیا می توانید هموروئید خارجی را دوباره به داخل هل دهید؟

نه، هموروئید خارجی در خارج از مقعد ایجاد می شود، بنابراین فرد نمی تواند آنها را به داخل هل دهد.

خلاصه

هموروئید خارجی معمولاً خود به خود از بین می رود.

انجام اقداماتی برای کاهش بروز یبوست و اجتناب از زور زدن با حرکات روده می تواند به فرد کمک کند تا احتمال ابتلا به هر نوع هموروئید را کاهش دهد.

هر کسی که بواسیر خارجی بسیار دردناک را تجربه می کند باید در مورد گزینه های درمانی با پزشک مشورت کند.
Source link