هیالوز سیارکی (AH) یک بیماری دژنراتیو چشم است که با تجمع کلسیم و لیپیدها یا چربی‌ها در مایع بین شبکیه چشم و عدسی به نام زجاجیه مشخص می‌شود. معمولاً با synchysis scintillans اشتباه گرفته می شود که بسیار شبیه به نظر می رسد. با این حال، synchysis scintillans به تجمع کلسترول به جای کلسیم اشاره دارد.

علائم چیست؟

علامت اصلی AH ظاهر شدن لکه های سفید کوچک در میدان دید شما است. این نقاط اغلب به سختی دیده می شوند مگر اینکه با نور مناسب به دقت نگاه کنید. در برخی موارد، لکه ها ممکن است حرکت کنند، اما معمولاً بینایی شما را تحت تأثیر قرار نمی دهند. اغلب، ممکن است علائمی نداشته باشید. چشم پزشک شما در طول معاینه معمول چشم به این وضعیت توجه می کند.

بیشتر بخوانید
خستگی چشم - تشخیص و درمان
چه چیزی باعث آن می شود؟

پزشکان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا کلسیم و لیپیدها در زجاجیه تجمع می یابند. گاهی اوقات تصور می شود که در کنار برخی شرایط زمینه ای رخ می دهد، از جمله:

  • دیابت
  • بیماری قلبی
  • فشار خون بالا

AH در بزرگسالان مسن بیشتر شایع است و ممکن است یک عارضه جانبی برخی از روش های چشمی باشد. به عنوان مثال، گزارش ۲۰۱۷ مورد مرد ۸۱ ساله ای را تشریح کرد که پس از عمل آب مروارید به AH مبتلا شد. با این حال، این یک عارضه جانبی رایج جراحی آب مروارید نیست.

هیالوز سیارکی: علائم، علل، و درمان.
چگونه تشخیص داده می شود؟

تجمع کلسیم در چشم شما ناشی از AH باعث می‌شود که پزشک نتواند چشم‌های شما را با معاینه منظم چشم بررسی کند. در عوض، آنها احتمالا مردمک های شما را گشاد می کنند و از ابزاری به نام لامپ شکاف برای معاینه چشمان شما استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید
کراتومالاسی یا خشکی چشم

همچنین ممکن است یک اسکن روی چشمان خود به نام توموگرافی انسجام نوری (OCT) داشته باشید. این اسکن به چشم پزشک اجازه می دهد تا لایه های شبکیه در پشت چشم را بهتر تجسم کند.

چگونه درمان می شود؟

ق معمولاً نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر شروع به تأثیر گذاشتن روی بینایی شما کند یا یک بیماری زمینه‌ای دارید که چشمان شما را در برابر آسیب‌های آسیب‌پذیرتر می‌کند، مانند رتینوپاتی دیابتی، زجاجیه را می‌توان با جراحی برداشت و جایگزین کرد.

بیشتر بخوانید
جراحی گلوکوم: انواع، عوارض و بهبودی
زندگی با هیالوزیس سیارکی

علاوه بر ظاهر شدن لکه های سفید کوچک روی بینایی، AH معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. برای اکثر افراد، هیچ درمانی لازم نیست. مهم است که برای معاینات معمول چشم به چشم پزشک خود مراجعه کنید.