هیدروسل کیسه ای از مایع در اطراف بیضه است. آنها در نوزادان شایع هستند و معمولاً بدون درد هستند و اغلب بدون درمان ناپدید می شوند.

نزدیک به ۱۰ درصد از مردان با هیدروسل متولد می شوند. با این حال، آنها می توانند بیضه ها را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهند. اگر تورم کیسه بیضه رخ داد، برای رد علل دیگر مانند سرطان بیضه به پزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث هیدروسل می شود؟

هیدروسل می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در نوزادان شایع تر است . در حالی که آنها می توانند بدون هیچ دلیل زمینه ای رخ دهند، آسیب یا حتی التهاب زمینه ای نیز می تواند در ایجاد آنها نقش داشته باشد. برای اکثر مردم، هیدروسل چیزی بیش از یک وضعیت ناخوشایند – در عین حال موقتی – نیست.

در نوزادان

بیضه های کودک در اواخر بارداری از شکم به داخل کیسه بیضه فرود می آیند. کیسه بیضه کیسه ای از پوست است که بیضه ها را پس از پایین آمدن نگه می دارد.

در طول رشد، هر بیضه یک کیسه طبیعی در اطراف خود دارد که حاوی مایع است. به طور معمول، این کیسه به خودی خود بسته می شود و بدن مایعات داخل آن را در سال اول کودک جذب می کند. با این حال، این اتفاق برای نوزادان مبتلا به هیدروسل نمی افتد. نوزادانی که نارس به دنیا می آیند بیشتر در معرض خطر ابتلا به هیدروسل هستند.

در بزرگسالان

هیدروسل نیز می تواند در مراحل بعدی زندگی، بیشتر در مردان بالای ۴۰ سال ایجاد شود. آنها می توانند از فتق ایجاد شوند، اما کمتر رایج است. بیشتر اوقات یا به دلیل التهاب یا به دلیل عدم جذب مجدد مایع در کیسه (به نام tunica vaginalis) است. سلول های اپیتلیال در کیسه مایع را به طور مداوم تولید و بازجذب می کنند و ممکن است اختلال در عملکرد این سلول ها منجر به مایع اضافی شود.

هیدروسل همچنین می تواند در اثر التهاب یا آسیب در کیسه بیضه یا در امتداد کانال ایجاد شود. التهاب ممکن است ناشی از عفونت (اپیدیدیمیت) یا بیماری دیگری باشد.

زبان مهم است

منابع مورد استفاده در این مقاله بین جنسیت و جنسیت تفاوتی قائل نمی شوند، اما ما دوست داریم. جنسیت به مجموعه ای از ویژگی های بیولوژیکی اشاره دارد که توسط کروموزوم های شما تعیین می شود. جنسیت یک ساختار اجتماعی است که بسته به دوره زمانی و فرهنگ می تواند بسیار متفاوت باشد.

جنسیت و جنسیت هر دو در یک طیف وجود دارند، هم اکنون و هم از نظر تاریخی.

در زمان انتشار، هیچ تحقیقی یافت نشد که وجود هیدروسل در افراد اینترسکس را مورد بحث قرار دهد. اگر در ناحیه اسکروتوم یا لگن ورم دارید، پزشک بهترین اطلاعات را برای درمان شما خواهد داشت.

انواع هیدروسل

اگرچه هیدروسل در اکثر بیماران نسبتاً بی ضرر است، اما بسته به اینکه چگونه در بدن ایجاد می شود، این وضعیت می تواند متفاوت باشد. دو شکل رایج به نام های هیدروسل غیر ارتباطی و ارتباطی شناخته می شوند.

 • زمانی که کیسه بسته می شود، هیدروسل غیر ارتباطی رخ می دهد، اما بدن شما مایع را جذب نمی کند. مایع باقیمانده معمولاً ظرف یک سال جذب بدن می شود.
 • هیدروسل ارتباطی زمانی اتفاق می افتد که کیسه اطراف بیضه شما تا آخر بسته نشود. این اجازه می دهد تا مایع به داخل و خارج جریان یابد.
 • هیدروسل نوک یک نوع نادر است که در افراد بدون بیضه یافت می شود و می تواند در پوشش دیواره لگن ایجاد شود و می تواند باعث تورم دردناک در غدد لنفاوی کشاله ران شود. این می تواند با کیست تخمدان، آندومتریوز و بسیاری از شرایط دیگر اشتباه گرفته شود که تشخیص و درمان را دشوار می کند.

هیدروسل معمولاً هیچ دردی ایجاد نمی کند. معمولاً شایع ترین علامت تورم کیسه بیضه است. با این حال، بسته به شدت تورم، درد یا ناراحتی نیز ممکن است رخ دهد.

در بزرگسالان ممکن است احساس سنگینی در کیسه بیضه وجود داشته باشد. در برخی موارد، تورم ممکن است در صبح بدتر از عصر باشد. معمولا خیلی دردناک نیست. برای هیدروسل های غیر ارتباطی، اندازه معمولا ثابت می ماند یا بسیار آهسته رشد می کند.

همچنین، با یک هیدروسل ارتباطی، امکان ایجاد شرایط دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال، با یک هیدروسل ارتباطی، کیسه به طور کامل بسته نمی شود. در بیشتر موارد، این بدان معنی است که مایع می تواند به داخل و خارج کیسه حرکت کند. اما بسته به اندازه سوراخ باقی مانده، ممکن است فتق نیز ایجاد شود.

اینها به عنوان فتق مغبنی شناخته می شوند و ممکن است در برخی موارد نیاز به جراحی داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد، کیسه بیضه بزرگتر، متورم شده و حتی ممکن است در طول روز تغییر اندازه دهد. فتق اینگوینال بسیار دردناک است. بنابراین، اگر کودک شما این بیماری را داشته باشد، گریه اش را قطع نمی کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

متخصصان معمولا توصیه می کنند در صورت بروز تورم کیسه بیضه به پزشک مراجعه کنید. اگرچه اکثر هیدروسل های نوزادان خود به خود برطرف می شوند، مهم است که هرگونه بیماری زمینه ای دیگری را که می تواند باعث تورم نیز شود رد کنید. اگر شما یا فرزندتان درد ناگهانی یا شدید در کیسه بیضه خود دارید، به دنبال درمان پزشکی باشید.

این همچنین می تواند نشانه ای از وضعیت دیگری به نام پیچ خوردگی بیضه باشد. پیچ خوردگی بیضه زمانی اتفاق می افتد که بیضه ها معمولاً به دلیل آسیب یا تصادف پیچ خورده می شوند. پیچ خوردگی بیضه شایع نیست، اما یک اورژانس پزشکی است زیرا می تواند منجر به مسدود شدن خون رسانی به بیضه و در نهایت ناباروری در صورت عدم درمان شود.

اگر فکر می کنید که شما یا فرزندتان پیچ خوردگی بیضه دارید، فوراً به اورژانس بیمارستان بروید یا با اورژانس  تماس بگیرید. نیاز به بررسی و درمان فوری دارد. به همین ترتیب، اگر شک دارید که کودک شما ممکن است از فتق مغبنی رنج ببرد، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تشخیص هیدروسل

برای تشخیص هیدروسل، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد. اگر هیدروسل دارید، کیسه بیضه شما متورم می شود، اما هیچ دردی نخواهید داشت. پزشک شما نمی تواند به خوبی بیضه شما را از طریق کیسه پر از مایع حس کند.

پزشک شما ممکن است حساسیت در کیسه بیضه را بررسی کند و نوری را به کیسه بیضه بتاباند. به این میگن ترانس ایلومینیشن. این به پزشک اجازه می دهد تا تشخیص دهد که آیا مایعی در کیسه بیضه وجود دارد یا خیر. اگر مایع وجود داشته باشد، کیسه بیضه اجازه عبور نور را می دهد و به نظر می رسد که کیسه بیضه با عبور نور روشن می شود. با این حال، اگر تورم کیسه بیضه به دلیل یک توده جامد (سرطان) باشد، نور از طریق کیسه بیضه نمی تابد. این آزمایش تشخیص قطعی ارائه نمی دهد اما می تواند بسیار مفید باشد.

پزشک شما همچنین ممکن است برای بررسی وضعیت دیگری به نام فتق اینگوینال به شکم فشار وارد کند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای بررسی این موضوع سرفه یا تحمل کنید. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که بخشی از روده کوچک به دلیل یک نقطه ضعیف در دیواره شکم از کشاله ران بیرون زده باشد. در حالی که معمولاً تهدیدی برای زندگی نیست، پزشک ممکن است جراحی را برای ترمیم آن توصیه کند.

اگر تورم قابل توجه و پایدار کیسه بیضه وجود داشته باشد، پزشک شما احتمالا سونوگرافی کیسه بیضه را برای کمک به تعیین علت تجویز می کند.

آنها ممکن است برای آزمایش عفونت از خون یا ادرار نمونه بگیرند. معمولاً پزشک شما ممکن است سونوگرافی را برای بررسی فتق، تومور یا هر دلیل دیگری از تورم کیسه بیضه انجام دهد.

شرایط مشابه

بیشتر شواهد نشان می دهد که هیدروسل معمولاً شرایط بی ضرری هستند که بدون نیاز به مداخلات پزشکی خود به خود برطرف می شوند. اما گاهی اوقات علائم هیدروسل می تواند بسیار شبیه به آنچه ممکن است در سایر شرایط بیضه رخ دهد، باشد. با این حال، علل این شرایط دیگر کمی با هیدروسل متفاوت است.

هیدروسل در مقابل اسپرماتوسل

اسپرماتوسل یکی دیگر از بیماری‌های معمولاً خوش‌خیم است که می‌تواند باعث تورم شود. با این حال، اینها کیست هایی هستند که در داخل لوله هایی که به بیضه منتهی می شوند تشکیل می شوند.

هیدروسل در مقابل واریکوسل

هیدروسل و واریکوسل هر دو شرایطی هستند که باعث ایجاد توده یا تورم بیضه می شوند. اما محل و علت تورم برای هر دو حالت متفاوت است.

 • تورم هیدروسل در اثر مایع اطراف بیضه ایجاد می شود.
 • تورم واریکوسل زمانی است که وریدهای داخل بیضه گشاد یا بزرگ می شوند.

هیدروسل در مقابل فتق اینگوینال

هیدروسل یک فتق مغبنی نیست. اما بسته به نوع هیدروسل موجود، احتمال تشکیل فتق مغبنی وجود دارد. در یک هیدروسل قابل انتقال که در آن باز باقی مانده به کیسه به اندازه کافی بزرگ است، فشار می تواند روده ها را به داخل دهانه فشار دهد و باعث برآمدگی شود.

هیدروسل در مقابل کیست اپیدیدیم

کیست‌های اپیدیدیم زمانی تشکیل می‌شوند که مایع در اپیدیدیم جمع می‌شود، لوله‌ای پیچیده که پشت بیضه‌ها قرار دارد.

هیدروسل در مقابل اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت التهاب اپیدیدیم است. اغلب این به دلیل عفونت – معمولاً یک عفونت مقاربتی (STI) ایجاد می شود. در برخی موارد، این وضعیت می تواند باعث ایجاد هیدروسل شود.

هیدروسل در مقابل هماتوسل

هیدروسل و هماتوسل شرایط مشابهی هستند اما با یک تفاوت خاص. در حالی که هیدروسل ها کیسه های پر از مایع هستند، هماتوسل ها کیسه هایی پر از خون هستند. هماتوسل معمولاً با تروما یا آسیب همراه است.

نحوه درمان هیدروسل

اگر نوزاد جدید شما هیدروسل داشته باشد، احتمالاً در عرض یک سال خود به خود از بین می رود. اگر هیدروسل کودک شما به خودی خود از بین نرود یا بسیار بزرگ شود، ممکن است نیاز به جراحی توسط متخصص اورولوژی داشته باشد.

در بزرگسالان، ممکن است از بین بروند، اما فقط در صورتی که ناشی از التهابی مانند ضربه یا عفونت باشد که درمان شده است. اگر کوچک باشند و نتایج معاینه و سونوگرافی امیدوارکننده باشد، معمولاً تحت نظر قرار می‌گیرند تا ببینند که آیا خود به خود برطرف می‌شوند یا خیر.

اگر بزرگ باشند برای جراحی توصیه می شوند. فتق محسوب می شود. سپس توسط یک جراح عمومی با ترمیم فتق ترمیم می شود. اگر هیدروسل غیر ارتباطی باشد (شایع ترین در بزرگسالان)، به این معنی که اندازه آن تغییر نمی کند یا به طور پیوسته در طول زمان بزرگ می شود، احتمالاً نیاز به جراحی دارد.

عمل جراحی

جراحی برای برداشتن هیدروسل تحت بیهوشی انجام می شود. در بیشتر موارد، شما می توانید ظرف چند ساعت پس از جراحی به خانه بروید.

یک برش کوچک در کیسه بیضه یا شکم (بسته به محل هیدروسل) ایجاد می شود و هیدروسل با جراحی برداشته می شود. جراح شما به احتمال زیاد یک پانسمان بزرگ را روی محل برش شما اعمال می کند. بسته به محل و اندازه، ممکن است برای چند روز به لوله زهکشی نیز نیاز داشته باشید.

خطرات مرتبط با بیهوشی عبارتند از:

 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • مشکلات تنفسی
 • اختلالات ریتم قلب

خطرات مرتبط با این روش عبارتند از:

 • لخته شدن خون یا خونریزی بیش از حد
 • آسیب کیسه بیضه، از جمله آسیب عصبی
 • عفونت

آسپیراسیون سوزنی

یکی دیگر از گزینه های درمان هیدروسل، تخلیه آن با یک سوزن بلند است. سوزن داخل کیسه قرار داده می شود تا مایع خارج شود. در برخی موارد، ممکن است دارویی برای جلوگیری از پر شدن مجدد کیسه تزریق شود. آسپیراسیون سوزنی معمولاً در افرادی انجام می شود که در معرض خطر بالای عوارض حین جراحی هستند.

شایع ترین عوارض جانبی آسپیراسیون با سوزن، درد موقت در کیسه بیضه و خطر عفونت است.

بعد از جراحی چه انتظاری داریم

چه هیدروسل شما به خودی خود از بین برود و چه نیاز به جراحی داشته باشد، چشم انداز عالی است.

در صورت انجام عمل جراحی، درد احتمالا در عرض یک هفته از بین می رود. در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروی ضد درد تجویز کند. احتمالاً تا چند هفته دیگر به فعالیت های بدنی باز نخواهید گشت. این شامل اجتناب از هر چیزی که شامل رکاب زدن باشد، مانند دوچرخه سواری، حداقل به مدت ۳ هفته است. در این مدت باید از انجام فعالیت های سنگین دیگر نیز اجتناب شود.

بخیه ها در محل برش معمولاً خود به خود حل می شوند، اما ممکن است پزشک بخواهد بعد از چند هفته آنها را بررسی کند. تمیز نگه داشتن ناحیه با استفاده از دوش یا حمام اسفنجی به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

کیسه های یخ، بند حمایت کننده برای کیسه بیضه شما و استراحت زیاد ناراحتی بعد از جراحی را کاهش می دهد. متخصص مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً معاینه چکاپ را توصیه می کند زیرا هیدروسل گاهی اوقات ممکن است دوباره رخ دهد.

سوالات متداول در مورد هیدروسل

آیا می توانم هیدروسل را در خانه درمان کنم؟

در بیشتر موارد، بله. مگر اینکه یک بیماری همراه مانند فتق اینگوینال وجود داشته باشد، مداخلات پزشکی معمولاً ضروری نیستند. با این حال، اگر بیش از ۶ ماه در بزرگسالان، یا ۱۲ ماه برای یک نوزاد گذشته است و هیدروسل هنوز وجود دارد، باید با پزشک صحبت کنید.

آیا هیدروسل به خودی خود از بین می رود؟

ممکن است. برای اکثر افرادی که دچار هیدروسل می شوند، جراحی یا آسپیراسیون سوزنی ضروری نخواهد بود، زیرا این وضعیت معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود.

آیا می توان از هیدروسل پیشگیری کرد؟

متأسفانه خیر، هیچ اقدام پیشگیرانه ای وجود ندارد که والدین می توانند برای جلوگیری از ایجاد هیدروسل در نوزاد یا کودک کوچک خود انجام دهند. با این حال، از آنجایی که آسیب اغلب با هیدروسل در نوجوانان و بزرگسالان مرتبط است، انجام اقدامات احتیاطی با پوشیدن فنجان ورزشی هنگام ورزش های تماسی، راه هوشمندانه ای برای جلوگیری از ایجاد هیدروسل است.

آیا هیدروسل شایع است؟

طبق تحقیقات، تقریباً ۱۰ درصد از نوزادان پسر تازه متولد شده دچار هیدروسل می شوند. و احتمال ایجاد هیدروسل در نوزادان نارس بیشتر است. در همین حال، معمولاً تنها یک درصد از مردان بالغ احتمالاً به هیدروسل مبتلا هستند.

آیا هیدروسل سرطانی است؟

در حالی که آنها می توانند ناراحت کننده یا شرم آور باشند، اکثر هیدروسل ها بی ضرر هستند. اگرچه، هر زمان که تورم یا ناراحتی غیرطبیعی را تجربه کردید، باید برای احتیاط آن را بررسی کنید.

آیا جراحی هیدروسل می تواند باعث ناباروری، اختلال نعوظ یا کاهش تستوسترون شود؟

هیدروسل هیچ یک از این شرایط را ایجاد نمی کند و تقریباً همیشه بی ضرر است. با این حال، اگر تورم کیسه بیضه را تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید تا شرایط جدی تری را که می تواند منجر به ناباروری، اختلال نعوظ یا تستوسترون پایین شود، رد کند.

خلاصه

تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که هیدروسل بیشتر از پسران نوجوان یا بالغ روی نوزادان پسر تأثیر می‌گذارد. برای اکثر بیماران، تورم کیسه بیضه نسبتاً بی ضرر است و ظرف ۶ تا ۱۲ ماه پس از اولین ظهور خود را برطرف می کند. نمی توان از هیدروسل پیشگیری کرد، اما افراد مسن باید هنگام انجام ورزش های تماسی از لباس های محافظ برای کشاله ران استفاده کنند تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

برای بیمارانی که با هیدروسل ارتباطی تشخیص داده شده اند، یک رویکرد پیشگیرانه برای نظارت بر علائم مهم است زیرا خطر ابتلا به فتق ممکن است. اگر علائم دردناک شد یا تورم بعد از ۶ ماه در بزرگسالان یا ۱۲ ماه در نوزادان از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.