آب هراسی ترس از آب به دلیل عفونت هاری است و با آب هراسی که یک ترس غیرمنطقی از آب و نوعی اختلال اضطرابی است متفاوت است.

هاری می تواند باعث اسپاسم گلو شود زمانی که فرد برای نوشیدن آب می رود. این می تواند بلع یا مصرف مایعات را دشوار کند. اسپاسم زمانی رخ می دهد که فرد برای نوشیدن آب می رود و ظاهر ترس از آب را ایجاد می کند.

هاری یک بیماری ویروسی است که انسان می تواند از ابتدا به آن مبتلا شود یا حیوان مبتلا به هاری را گاز بگیرد. هنگامی که ویروس پیشرفت کرد و به سیستم عصبی مرکزی رسید، هیدروفوبیا می تواند در مراحل بعدی عفونت هاری رخ دهد.

هیدروفوبیا چیست؟

این مقاله به بررسی علائم، علل، تشخیص، درمان و چشم انداز هیدروفوبیا می پردازد.

آب هراسی در مقابل آگوافوبیا

هیدروفوبیا یکی از علائم هاری است که وقتی فرد برای نوشیدن آب می رود باعث اسپاسم گلو می شود. مردم ممکن است نتواند آب بنوشند حتی اگر به شدت تشنه باشند. این باعث ترس از آب می شود.

بیشتر بخوانید
اروتومانیا

Aquaphobia یک وضعیت روانی است که باعث یک ترس غیر منطقی از آب می شود. Aquaphobia یک نوع فوبی خاص است که نوعی اختلال اضطرابی است. فوبیای خاص یک ترس غیرمنطقی است که یک شی، موجود زنده یا موقعیت ممکن است باعث ایجاد آن شود.

افراد مبتلا به آب هراسی ترس یا ترس شدیدی از آب دارند که ممکن است باعث شود از تماس با آب اجتناب کنند، مانند:

 • نوشیدن یک لیوان آب
 • دوش گرفتن
 • شنا کردن
 • شستن ظروف

آب هراسی ممکن است واکنش فیزیکی در افراد ایجاد کند، مانند نفس نفس زدن یا ترس از جان خود. درمان ممکن است شامل روان درمانی و داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد اضطراب باشد.

علائم

علائم هیدروفوبیا شامل اسپاسم گلو هنگام تلاش برای نوشیدن آب است. این اسپاسم ها ممکن است مانند انسداد در گلو و ایجاد مشکل در تنفس.

افراد ممکن است تشنگی شدید داشته باشند اما نتوانند آب مصرف کنند و سعی کنند آن را دفع کنند. افراد همچنین ممکن است هوافوبیا، ترس از هوای تازه یا هوای تازه داشته باشند.

آب هراسی معمولایک علامت بعدی هاری است علائم اولیه هاری ممکن است چند روز طول بکشد و می تواند شامل علائم و ناراحتی شبیه آنفولانزا، سوزش یا خارش در اطراف ناحیه گزش باشد.

بیشتر بخوانید
بی قراری: علائم، درمان ها

با پیشرفت هاری، افراد ممکن است آب هراسی و سایر علائم را تجربه کنند، مانند:

 • اضطراب
 • گیجی
 • تحریک
 • توهمات
 • هذیان
 • رفتار غیر طبیعی
 • بیخوابی

علل

هیدروفوبیا یکی از علائم اواخر مرحله هاری است. هاری یک عفونت ویروسی است که می تواند بین پستانداران منتقل شود و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار دهد.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، اکثر مردم از طریق نیش حیوان مبتلا به هاری به هاری مبتلا می شوند. در برخی موارد، هاری ممکن است از طریق خراش یا بزاق حیوان هاری که به زخم باز می رسد منتقل شود.

بیشتر موارد هاری در ایالات متحده به دلیل تماس با یک حیوان وحشی هار رخ می دهد، از جمله:

 • خفاش ها
 • راکون ها
 • اسکنک ها
 • روباه ها
 • مانگوزها

در سایر نقاط جهان، هاری در سگ ها شایع است.

تشخیص

بر اساس سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در حال حاضر هیچ ابزار تشخیصی برای تشخیص عفونت هاری قبل از ظهور علائم بالینی وجود ندارد.

این می تواند تشخیص زودهنگام را دشوار کند، اما وجود آب هراسی یا هوا هراسی از علائم واضح هاری بالینی است. پزشکان همچنین سابقه قرار گرفتن در معرض یک حیوان هار را بررسی می کنند.

برای تأیید تشخیص هاری، پزشکان ممکن است از آزمایش های آزمایشگاهی برای بررسی وجود ویروس هاری استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
آیا اضطراب می تواند باعث تهوع شما شود؟ آنچه باید بدانیم و چگونه احساس بهتری داشته باشیم

درمان

هیدروفوبیا یکی از علائم اواخر مرحله هاری و درمان آن ممکن است حمایت کننده باشد.

هنگامی که هاری به مرحله بالینی می رسد، که در آن پزشکان می توانند بیماری را از طریق علائم و نشانه ها تشخیص دهند. معمولا کشنده است.

تمرکز پزشکان بر جلوگیری از رسیدن هاری به این مرحله در صورت وجود مشکوک به تماس با حیوان هار است. پیشگیری پس از مواجهه می تواند  از رسیدن ویروس  به سیستم عصبی مرکزی جلوگیری کند و شامل:

 • شستشوی کامل ناحیه آسیب دیده با آب و صابون به مدت حداقل ۱۵ دقیقه
 • درمان موضعی زخم، مانند پاکسازی و پانسمان زخم
 • دوره ای از واکسن هاری
 • تزریق آنتی بادی هاری به زخم

چشم انداز

هیدروفوبیا در مراحل بعدی هاری رخ می دهد و نشانه بالینی عفونت است. هنگامی که علائم بالینی هاری وجود دارد، این وضعیت وجود دارد معمولا کشنده. کمتر از ۲۰ مورد بقا در انسان مبتلا به هاری بالینی گزارش شده است.

دریافت پروفیلاکسی پس از مواجهه پس از نیش حیوان و قبل از ایجاد علائم بالینی می تواند  از رسیدن ویروس هاری به سیستم عصبی مرکزی و ایجاد هیدروفوبیا یا عوارض جلوگیری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر افراد با حیوان وحشی یا حیوانی که مشکوک به هاری بودن آنها هستند تماس دارند، باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرند. این امر به ویژه در صورتی مهم است که فرد دچار شکستگی در پوست شود، مانند خراش یا گاز گرفتن.

بیشتر بخوانید
فیلوفوبیا چیست و چگونه می توان ترس از عاشق شدن را مدیریت کرد؟

افراد همچنین می توانند هر زخمی را بشویند فورا با آب و صابون پزشک خطر بالقوه هاری را ارزیابی می کند و در مورد درمان مناسب، مانند پیشگیری پس از مواجهه، تصمیم می گیرد.

خلاصه

هیدروفوبیا ترس از آب به دلیل آلودگی به ویروس هاری است. هنگامی که فرد سعی می کند آب بنوشد، حتی اگر به شدت تشنه باشد، باعث اسپاسم گلو می شود. هنگامی که علائم بالینی مانند هیدروفوبیا ایجاد شود، هاری ممکن است قابل درمان نباشد و کشنده باشد.

اگر افراد با یک حیوان وحشی یا هار تماس داشته باشند، به خصوص اگر خراش یا نیش دارند، مهم است که زخم را به طور کامل بشویید و در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید.

درمان با پروفیلاکسی پس از مواجهه می تواند از پیشرفت هاری جلوگیری کند. این شامل پاکسازی کامل زخم یا ناحیه آسیب دیده و یک دوره واکسن هاری است.