هیدرونفروز جنینی: علل و درمان

هیدرونفروز جنینی چیست؟

هیدرونفروز جنینی تورم کلیه زمانی است که ادرار بیش از حد در لگن (یا حوضچه) کلیه جمع می شود. این به این دلیل است که جریان آزاد ادرار معمولاً در حالب (لوله ای که کلیه را به مثانه متصل می کند) مسدود می شود و ادرار اجازه تخلیه به مثانه را ندارد. این انسداد باعث افزایش فشار می شود که باعث بزرگ شدن کلیه می شود. شدت هیدرونفروز جنینی بستگی به بزرگی بالون شدن کلیه و میزان انسداد دارد. اگر اصلاح نشود، می‌تواند باعث از دست دادن کلیه‌ها در تولید ادرار شود. بنابراین، هیدرونفروز واقعی یک نگرانی عمده است.

چه چیزی باعث هیدرونفروز جنین می شود؟

هیدرونفروز جنینی به دلیل انسداد جریان آزاد ادرار از کلیه ایجاد می شود. یک مثال از این حالت، پیچ خوردگی حالب است. همچنین ممکن است ناشی از شستشوی غیرعادی ادرار از مثانه به کلیه باشد. نمونه ای از این رفلاکس مجرای ادراری یا “ریفلاکس” است.

بیشتر بخوانید
تاخیر در رشد (تاخیر رشد)

هیدرونفروز جنین چگونه تشخیص داده می شود؟

هیدرونفروز در دوران بارداری (قبل از تولد) با استفاده از سونوگرافی (سونوگرافی) تشخیص داده می شود. پس از تولد نوزاد، ممکن است سونوگرافی یا آزمایشات دیگری برای تعیین علت و شدت هیدرونفروز ضروری باشد. آزمایشات ممکن است شامل پیلوگرام داخل وریدی (IVP)، سیستورتروگرام ادراری (VCU)، اسکن کلیه یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

بیشتر بخوانید
10 غذایی که در بیماری کلیوی و دیابت باید از آنها اجتناب کرد

علائم هیدرونفروز جنین چیست؟

هیچ علامت ظاهری برای مادر باردار وجود ندارد که جنین او هیدرونفروز داشته باشد. هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، ممکن است پزشک اطفال بتواند تورم را در ناحیه کلیه (زیر زاویه دنده ها در پشت یا عمیق در وسط شکم) احساس کند، اما بسیاری از اوقات معاینه نوزاد طبیعی است. کاهش جریان ادرار پس از تولد، تورمی که بعداً در ناحیه کلیه ایجاد می شود یا عفونت ادراری از دیگر علائم احتمالی این مشکل است.

هیدرونفروز جنین چگونه درمان می شود؟

درمان هیدرونفروز جنینی معمولاً به بعد از زایمان موکول می شود. فقط در شدیدترین موارد (که در صورت عدم درمان تا زمان زایمان، از دست دادن عملکرد کلیه انتظار می رود) در طول بارداری اقدام به جراحی داخل رحمی می شود. در این شدیدترین موارد، سعی می‌شود از طریق پشت نوزاد، مجرای تخلیه به کلیه گذاشته شود تا امکان عبور ادرار و کاهش فشار در کلیه فراهم شود.

بیشتر بخوانید
تغذیه و رژیم درمانی در سنگ کلیه

این کار با ابزار آندوسکوپی که از طریق شکم مادر به داخل رحم (رحم) وارد می شود، انجام می شود. به دلیل خطرات زایمان زودرس، عفونت، آسیب به نوزاد یا مادر و نتیجه ضعیف، این روش برای شدیدترین موارد در نظر گرفته شده است.

در Lurie Childrens، هیدرونفروز جنین توسط تیم موسسه سلامت جنین شیکاگو درمان می شود. بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید
آدرنارک در پسران و دختران نوجوان چیست؟

اثرات دراز مدت هیدرونفروز جنین چیست؟

موارد با شدت کمتر پس از زایمان درمان می شوند و کلیه معمولاً به خوبی بهبود می یابد و هیچ مشکل طولانی مدتی وجود ندارد. درمان شامل جراحی، بزرگ یا جزئی، برای اصلاح هر چیزی که باعث انسداد ادرار می شود یا ترمیم ساختارهای دریچه مانند حالب برای جلوگیری از برگشت ادرار از مثانه است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه