هیسترکتومی ممکن است از نظر پزشکی ضروری نباشد

هیسترکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن رحم، عضوی به نام “رحم” است که در لگن زن قرار دارد.

در طول بارداری، یک تخمک بارور شده خود را در پوشش داخلی رحم، جایی که جنین در حال رشد قبل از تولد تغذیه می‌کند، کاشته می‌شود.

هیسترکتومی برداشتن دائمی و غیر قابل برگشت رحم است

پس از انجام هیسترکتومی، یک زن نمی تواند باردار شود.

تعداد کمی هیسترکتومی برای درمان سرطان یا شرایط تهدید کننده زندگی انجام می شود

تنها حدود ۱۰ درصد از بیش از ۶۰۰۰۰۰ هیسترکتومی که هر سال در ایالات متحده انجام می شود برای درمان سرطان است و به طور بالقوه نجات دهنده در نظر گرفته می شود. (۱) بقیه اصولاً رویه‌های انتخابی هستند و برخی معتقدند که بسیاری از آنها غیر ضروری هستند.

هیسترکتومی یا برداشتن رحم با جراحی چقدر شایع است؟

بعد از سزارین، این دومین عمل جراحی پرتکرار برای زنان در سنین باروری در ایالات متحده است.

براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تقریباً ۲۰ میلیون زن در ایالات متحده هیسترکتومی کرده اند. (۲)

اکثراً به عنوان یک درمان برای شرایط سلامتی انجام می‌شوند که درمان‌های جایگزین مانند دارو، درمان‌های هورمونی یا روش‌های جراحی کمتر تهاجمی، در کاهش کامل علائمی مانند خونریزی شدید و درد ناموفق بوده باشند.

چه زمانی انتظار مراقب گزینه ای برای درمان فیبروم است؟

موسسه ملی بهداشت تخمین می‌زند که بیش از ۲۰۰۰۰۰ عمل هیسترکتومی در سال برای فیبروم انجام می‌شود. از آنجایی که اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، فیبروم ها معمولاً به طور اتفاقی در طول معاینه لگن یا سونوگرافی قبل از تولد تشخیص داده می شوند.

و درمان همیشه تضمینی نیست.

“فیبروم های رحمی می توانند کاملاً بدون علامت باشند، مشکلی ایجاد نکنند، یا می توانند باعث درد شدید، از دست دادن خون شوند و به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارند.” توضیح می دهد بت باتاگلینو، RN، مدیر عامل HealthyWomen، یک سازمان اطلاعات و حمایت از سلامت زنان.

وجود فیبروم ها به طور کلی دلیل کافی برای درمان آنها نیست. متخصص زنان شما باید بتواند تشخیص دهد که آیا علائم شما به فیبروم شما مربوط می شود و آیا علائم به اندازه کافی قابل توجه هستند تا به دنبال درمان باشید.

فیبروم های مشکل ساز رحم ممکن است با یائسگی برطرف شوند

برای برخی از زنان، فیبروم ها مشکل ساز می شوند و باعث خونریزی شدید در دوران قاعدگی می شوند. فیبروم های بزرگ می توانند به مثانه یا راست روده فشار وارد کنند یا باعث اتساع شکم شوند.

اما الگوهای رشد آنها متفاوت است. آنها ممکن است به آرامی، سریع رشد کنند یا به همان اندازه باقی بمانند. برخی ممکن است خود به خود کوچک شوند. در بیشتر موارد، فیبروم ها پس از یائسگی رشد می کنند یا کوچک می شوند.

بنابراین حتی اگر زنی پس از آزمایش دارو یا انجام روش‌های کم تهاجمی، رهایی کامل از علائم خود پیدا نکرده باشد، اما نزدیک به یائسگی است، ممکن است بخواهد قبل از انتخاب هیسترکتومی صبر کند و ببیند آیا علائمش بهبود می‌یابد.

برای متوقف کردن درد، لازم نیست منتظر یائسگی باشید

انتظار هوشیارانه باید یک گزینه در نظر گرفته شود، نه یک الزام.

درمان های جایگزین هیسترکتومی: چه چیزی را در نظر بگیرید

جایگزین های زیادی وجود دارد که باید قبل از انجام هیسترکتومی، جراحی برای برداشتن رحم، در نظر بگیرید. گزینه ها به مشکل ریشه ای بستگی دارد که باعث علائم می شود:

  • درمان فیبروم شامل داروهای هورمونی، آمبولیزاسیون شریان رحمی و میومکتومی است.
  • درمان آندومتریوز شامل داروهای ضد بارداری خوراکی، لاپاراسکوپی و لاپاراتومی است.
  • افتادگی رحم را می توان با تمرینات کگل بهبود داد یا با دستگاه پساری درمان کرد.
  • خونریزی غیرطبیعی رحم را می توان با دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C)، پروژستیون، آگونیست های GnRH، قرص های ضد بارداری خوراکی یا IUD درمان کرد.

همه افراد پس از هیسترکتومی احساس بهتری نخواهند داشت

بسیاری از زنان به اشتباه معتقدند که اندومتریوز را می توان از طریق هیسترکتومی درمان کرد، اما این درست نیست. آندومتریوز یک بیماری التهابی مزمن است که با وجود بافتی شبیه به بافتی که حفره رحم را در جاهای دیگر مانند پوشش لگن، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، روده، مثانه یا حتی ریه می‌پوشاند، تعریف می‌شود.

اگر تمام اندومتریوزها همزمان با برداشتن رحم و تخمدان ها برداشته نشود، ممکن است همچنان اندومتریوز و علائم آن را داشته باشید.

حتی روش های کمتر تهاجمی همیشه راه حلی برای علائم منتسب به اندومتریوز نیستند.

تنها راه برای تشخیص قطعی بودن آندومتریوز از طریق یک روش جراحی جزئی به نام لاپاراسکوپی است. بسیاری از زنان مبتلا به درد لگن که اعتقاد بر این است که ناشی از آندومتریوز است، پس از انجام این جراحی تشخیصی متوجه می شوند که در واقع آندومتریوز ندارند.

هیسترکتومی اندومتریوز را درمان نمی کند

دکتر ربکا فلیکت، استادیار جراحی در کالج پزشکی لرنر کلینیک کلیولند در دانشگاه کیس وسترن رزرو در اوهایو، می گوید: «زنان باید در مورد اینکه جراحی و سرکوب دست به دست هم می دهند، مشاوره بگیرند. او می‌افزاید: «اگرچه هر زن امیدوار است که این یک جراحی «آن را برای همیشه پاک کند» و هرگز به جراحی دیگری نیاز نخواهند داشت، اما این بسیار بعید است.

بی اختیاری ادرار: یک خطر هیسترکتومی که باید در نظر گرفته شود

Antonio R. Gargiulo، MD، مدیر پزشکی مرکز می گوید: «خطر قطعی ایجاد بی اختیاری ادرار پس از هیسترکتومی وجود دارد. برای جراحی رباتیک در بیمارستان بریگهام و زنان در بوستون. بر اساس مطالعه ای که در ژانویه ۲۰۱۷ در . (۳)

آیا هیسترکتومی برای شما مناسب است؟ بهترین وکیل خود باشید

چندی پیش، بسیاری از پزشکان معتقد بودند که درمان‌های حفظ رحم نمی‌تواند بر هیسترکتومی سنتی غلبه کند. اما امروزه بسیاری از متخصصان مایلند با زنانی کار کنند که می خواهند به جای برداشتن رحم با جراحی، روش های درمانی جایگزین را در نظر بگیرند.

آیا همه گزینه های خود را به جز هیسترکتومی می دانید؟

همچنین شواهدی وجود دارد که برخی از زنان ممکن است بدون بررسی کامل گزینه‌های دیگر، جراحی را انتخاب کنند. مطالعه ای که در مارس ۲۰۱۵ در American Journal of Obstetrics & متخصص زنان دریافت که اکثر زنان حداکثر یک درمان جایگزین را قبل از هیسترکتومی در نظر می گیرند. (۴)

علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که تقریباً ۱ نفر از هر ۵ زن (۱۸.۳ درصد) یافته‌های پاتولوژیک پس از جراحی داشتند که از انجام هیسترکتومی پشتیبانی نمی‌کردند. به عبارت دیگر، برخی از زنان جراحی کردند که نیازی به آن نداشتند.

آیا رحم یا هر اندام انسانی بی فایده است؟

علاوه بر این، هنوز این تصور اشتباه وجود دارد که رحم صرفاً یک اندام تولید مثلی است و اگر قبلاً بچه‌دار شده‌اید یا تصمیم گرفته‌اید که در آینده قصد انجام آن را ندارید، رحم شما به نوعی “یکبار مصرف” است.

نینا کافی، رئیس بنیاد HERS، یک گروه حمایت از سلامت زنان مستقر در بالا سینوید، پنسیلوانیا، که از سال ۱۹۸۲ به زنان مشاوره می دهد، تأکید می کند که زنان به دقیق تر و واضح تر نیاز دارند. توصیه هایی در مورد آناتومی زنان (HERS مخفف Hysterectomy Education Resources and Services است.)

نقش اندام های زنانه را در سلامت بلندمدت درک کنید

کافی بر این باور است که تعداد هیسترکتومی‌های غیرقانونی تا حدودی در حال افزایش است زیرا «به زنان در مورد عملکردهای بسیار مهم اندام‌های زنانه و عواقب برداشتن آنها آموزش داده نشده است.» همانطور که او اشاره می کند، “هیچ سن یا زمانی وجود ندارد که اندام های زنانه دیگر کار نکنند.”

و برخی قضاوت در مورد برداشتن هر عضو سالم از بدن یک فرد را زیر سوال می برند.

اگر هیسترکتومی را انتخاب می کنید، بهترین روش جراحی را برای خود انتخاب کنید

اگر تصمیم به انجام هیسترکتومی دارید، باید در نظر بگیرید که کدام مسیر ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. بسیاری از جراحان با انجام هیسترکتومی شکمی راحت تر هستند و اکثر آنها هنوز به این روش انجام می شوند. دکتر گارگیولو، که معتقد است پزشکی مدرن باید بیمار محور باشد، نه جراح، می گوید: «این دیگر وضعیت قابل قبولی نیست.

انتخاب هیسترکتومی به معنای انتخاب هیسترکتومی شکمی نیست

دکتر فلیکت می‌افزاید: «پزشکان امروزه اغلب مایلند با بیماران خود شریک شوند تا به یافتن راهبردهایی برای درمان بیماری‌شان کمک کنند که اهداف و خواسته‌های فردی آنها را برآورده کند.

اگر هیسترکتومی شکمی تنها درمان ارائه شده است، نظر دوم را دریافت کنید

اگر جراح شما اصرار به جراحی باز شکم دارد، احتمالاً باید نظر دوم را دریافت کنید. در واقع، همیشه عاقلانه است که به دنبال یک نظر دوم باشید، به خصوص زمانی که تصمیم به جراحی دارید که قابل برگشت نیست.

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه