وقتی غذا می خورید، بدن شما غذای شما را به یک منبع انرژی به نام گلوکز یا قند خون تجزیه می کند. بسیاری از مردم زمانی که برای چندین ساعت نوشیدنی های حاوی کالری نمی خورند یا نمی نوشند، افت قند خون را تجربه می کنند.

اما برای برخی، قند خون آنها همچنان برای مدت طولانی بالا می ماند. به این حالت هیپرگلیسمی ناشتا می گویند.

هیپرگلیسمی ناشتا می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما برخی از بیماری ها مانند دیابت یا مشکلاتی در پانکراس یا سیستم غدد درون ریز خود دارید.

هیپرگلیسمی ناشتا: این قند خون بالا چه معنی می دهدshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در اینجا آنچه باید در مورد هیپرگلیسمی ناشتا بدانید، چرا ممکن است آن را تجربه کنید، و آنچه می توانید در مورد آن انجام دهید، آورده شده است.

هیپرگلیسمی ناشتا چیست؟

هایپرگلیسمی سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است. هایپرگلیسمی ناشتا زمانی است که سطح قند خون شما حتی زمانی که برای مدت طولانی غذا نخورده اید بالا بماند. پزشکان گاهی اوقات از شما می خواهند چندین ساعت یا یک شبه روزه بگیرید (نخورید) تا بتوانند سطح قند خون شما را ببینند.

بیشتر بخوانید
آیا اسهال از علائم دیابت است؟

با گذشت زمان، هایپرگلیسمی می تواند به بافت ها و اندام های بدن شما آسیب برساند. این به این دلیل است که قند می تواند به اعصاب، کلیه ها، چشم ها، رگ ها آسیب برساند. یا عروق خونی

پزشکان سطح قند خون ناشتا را بررسی می کنند اگر هیپرگلیسمی ناشی از پیش دیابت، دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ یا سایر شرایط دارید.

یک پزشک استفاده خواهد کرد این سطوح گلوکز برای کمک به تشخیص اینکه آیا قند خون بالاتر از علائم ابتلا به دیابت است یا خیر:

 • طبیعی: ۹۹ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا کمتر
 • پیش دیابت: ۱۰۰-۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر
 • دیابت: ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر

اما برای برخی افراد، سطح قند خون بالا به دلیل پیش دیابت یا دیابت نیست.

چه چیزی باعث افزایش قند خون ناشتا می شود؟

معمولا وقتی روزه می گیرید، بدن شما از قند موجود در خون برای سوخت رسانی به سلول ها و اندام هایتان استفاده می کند. که باعث فرو رفتن آن می شود. اگر خیلی پایین بیفتد، می توانید احساس سرگیجه، گیجی، عرق کردن، یا تاری دید یا تپش قلب داشته باشید.

اما گاهی حتی زمانی که روزه می‌گیرید، قند خونتان بالا می‌رود.

ممکن است به این دلیل باشد که بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند، هورمونی که به سلول های شما اجازه می دهد قند را جذب کنند. یا ممکن است به این دلیل باشد که بدن شما به انسولین مقاوم شده است. همچنین ممکن است به این دلیل باشد که بدن شما در حال ساخت است شکر خیلی زیاد.

بیشتر بخوانید
تغذیه در دیابت بارداری

این ممکن است به این دلیل باشد که شرایطی مانند دیابت یا پیش دیابت در توانایی بدن شما برای استفاده از قند اختلال ایجاد می کند. شرایط دیگر نیز می تواند باعث آن شود.

سایر علل هیپرگلیسمی عبارتند از:

 • مشکلات عضوی به نام پانکراس که انسولین تولید می کند
 • اختلالات غدد درون ریز مانند سندرم کوشینگ و آکرومگالی
 • برخی از داروها مانند استروژن ها و کورتیکواستروئیدها
 • دیابت بارداری (داشتن دیابت در دوران بارداری)
 • واکنش پس از جراحی یا اگر بیمار شدید

با افزایش قند خون ناشتا چه علائمی خواهید داشت؟

علائم هیپرگلیسمی می تواند شامل شود:

 • خستگی
 • تشنگی
 • تاری دید
 • سردرد
 • نیاز به دفع بیشتر ادرار

برخی از افراد به جز سطح بالای قند خون نشان داده شده در آزمایش، هیچ علامت دیگری ندارند.

آیا این به این معنی است که شما دیابت دارید؟

هیپرگلیسمی ناشتا همیشه به معنای ابتلا به دیابت نیست.

ممکن است به دلایل دیگری مانند عدم تعادل هورمونی، مشکل در لوزالمعده، بیماری، جراحی یا دلایل دیگر به آن مبتلا شوید. همکاری با پزشک برای کشف علت مهم است.

بیشتر بخوانید
عوارض هیپرگلیسمی (قند خون بالا)

آیا روزه داری باعث افزایش قند خون می شود؟

روزه داری معمولا باعث افزایش قند خون نمی شود، اما ممکن است.

اگر قبلاً دیابت دارید، ممکن است در اوایل صبح افزایش قند خون را تجربه کنید که به عنوان پدیده سحر شناخته می شود. این زمانی است که افزایش هورمون های شبانه باعث ایجاد یک افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت، اما این بر افراد بدون دیابت تأثیر نمی گذارد.

قند خون ناشتا چگونه درمان می شود؟

اگر پزشکان متوجه شوند که شما دچار هیپرگلیسمی ناشتا هستید، سعی خواهند کرد علت آن را بیابند. دلیل درمان شما را تعیین می کند.

به عنوان مثال، اگر دیابت نوع ۱ دارید، آنها یک برنامه غذایی را توصیه می کنند و احتمالاً انسولین تجویز می کنند تا به بدن شما کمک کند قند خون را به درستی استفاده کند. آنها راه هایی را به شما می دهند تا قند خون خود را بررسی کنید تا در محدوده طبیعی باقی بماند.

اگر دیابت نوع ۲ دارید، احتمالاً تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی را پیشنهاد می کنند و ممکن است انواع مختلفی از داروها را به شما بدهند. آنها همچنین راه هایی را به شما می دهند تا سطح قند خون خود را بررسی کنید تا بفهمید آیا درمان موثر است یا خیر.

همچنین ممکن است آزمایش‌های بیشتری به شما بدهند تا متوجه شوید که آیا قند خون بالا به سایر قسمت‌های بدن شما آسیب می‌زند یا خیر. سپس، آنها به شما کمک خواهند کرد تصمیم بگیرید که آیا به درمان بیشتری نیاز دارید یا خیر.

بیشتر بخوانید
چگونه انسولین و گلوکاگون قند خون را تنظیم می کنند

سایر شرایط ممکن است به انواع مختلف درمان نیاز داشته باشد.

خلاصه

اکثر افراد پس از چندین ساعت ناشتا بودن سطح قند خون بالایی ندارند. زمانی که سطح قند خون شما بالاست، حتی اگر نوشیدنی‌های حاوی کالری نخورده‌اید یا ننوشیده‌اید، به آن هیپرگلیسمی ناشتا می‌گویند.

اگر پزشکان فکر می کنند که شما یک بیماری پزشکی مانند دیابت دارید، ممکن است از شما بخواهند که آزمایشی بدهید تا بفهمند که آیا قند خون ناشتا دارید یا خیر. شما می توانید آن را به دلایلی مانند پیش دیابت، دیابت، استفاده از برخی داروها یا عدم تعادل هورمونی داشته باشید.

سطوح بالای قند خون می تواند به مرور زمان به سلول ها، بافت ها و اندام های شما آسیب برساند. مهم است که بدانید آیا مبتلا به هیپرگلیسمی هستید یا خیر، بنابراین می توانید با پزشک برای کشف علل و درمان آن همکاری کنید.
Source link