هیپوتروپی زمانی است که یک چشم به سمت پایین متمایل می شود. اغلب به دلیل مشکلات عضلات اطراف چشم یا اعصاب کنترل کننده آنها ایجاد می شود.

هیپوتروپی در گروهی از بیماری ها به نام استرابیسم قرار می گیرد که همگی شامل ناهماهنگی چشم است. تصور می شود که استرابیسم  ۲-۵٪ از جمعیت را تأثیر می گذارد.

شش ماهیچه های خارج چشمی دور کره چشم شما می پیچند و به شما اجازه می دهند پلک خود را بالا بیاورید و نگاه خود را تغییر دهید. اگر این ماهیچه ها یا اعصابی که آنها را کنترل می کنند به درستی کار نکنند، استرابیسم می تواند ایجاد شود.

شرایطی که چشم شما را محدود می کند، مانند تومورها یا بی نظمی در شکل چشم، نیز می تواند منجر به ناهماهنگی شود.

هیپوتروپی: همه چیزهایی که باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

هیپوتروپی اغلب از دوران کودکی وجود دارد، اما می تواند در بزرگسالان ایجاد شود.

در این مقاله، ما هیپوتروپی را با عمق بیشتری از جمله علل بالقوه و گزینه های درمانی بررسی می کنیم.

هیپوتروپی چیست؟

هیپوتروپی یا انحراف چشمی به سمت پایین زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از چشم‌های شما وقتی هر دو چشم باز هستند به سمت پایین متمایل می‌شود.

هیپوتروپی در گروهی از شرایط به نام استرابیسم قرار می گیرد که شامل ناهماهنگی چشم است. به طور دقیق تر، آن را به عنوان استرابیسم عمودی طبقه بندی می کنند، به این معنی که چشم شما به صورت عمودی نادرست است.

بیشتر بخوانید
اسیلوپسی: علل، علائم، و درمان.

هیپوتروپی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. درجه ناهماهنگی با واحدهایی به نام دیوپترهای منشوری اندازه گیری می شود.

علامت غروب خورشید چیست؟

علامت غروب آفتاب که اغلب در نوزادان تا ۷ ماهگی دیده می شود، شامل هیپوتروپی در هر دو چشم به دلیل نابالغی رفلکس آنها می شود. اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می شود.

علامت غروب آفتاب همچنین می تواند نشان دهنده هیدروسفالی باشد، یک اورژانس پزشکی ناشی از تجمع مایع در داخل جمجمه و مغز. در نوزادان، هیدروسفالی می تواند باعث تورم سر چندین برابر اندازه معمولی آن شود. علامت غروب آفتاب در هر  ۴۰% کودکان مبتلا به هیدروسفالی رخ می دهد.

چه چیزی باعث هیپوتروپی می شود؟

استرابیسم اغلب به دلیل مشکلاتی در عضلات یا اعصاب کنترل کننده چشم شما ایجاد می شود. همچنین می تواند ناشی از شرایطی باشد که چشم شما را محدود می کند یا بی نظمی در شکل کره چشم شما.

علل بالقوه زمینه ای عبارتند از:

علاوه بر این، سندرم براون معمولاً باعث هیپوتروپی در یک طرف و گاهی اوقات در هر دو طرف می شود. سندرم براون معمولا از بدو تولد وجود دارد . این باعث یک ناهنجاری در عضله مایل فوقانی میشود.

بیشتر بخوانید
نزدیک بینی چیست؟ علائم و علل

عوامل خطر استرابیسم

برخی از گروه‌های مردم در معرض خطر بالایی برای ابتلا به استرابیسم هستند. عوامل خطر عبارتند از:

 • یک سابقه خانوادگی
 • زایمان زودرس با وزن کم هنگام تولد
 • سندرم داون
 • فلج مغزی
 • سندرم Apert-Crouzon
آیا این با هیپرتروپی متفاوت است؟

هیپوتروپی و هیپرتروپی هر دو باعث انحراف عمودی چشم شما می شوند. در هیپرتروپی، یک چشم به سمت بالا متمایل می شود، در حالی که در هیپوتروپی به سمت پایین متمایل می شود. پیشوند “hypo” از یونانی گرفته شده و به معنای “زیر” یا “زیر” است. پیشوند “hyper” به معنای “بالا” یا “بالا” است.

اصطلاحات “ازوتروپی” و “اگزوتروپیا” به ناهماهنگی افقی چشم اشاره دارد. ایزوتروپی شامل یک شیب چشم به سمت داخل است، در حالی که اگزوتروپی شامل یک شیب به بیرون است.

آیا این اتفاق ناگهانی می افتد یا در طول زمان؟

استرابیسم اغلب در دوران کودکی رخ می دهد. اما برخی از علل بالقوه استرابیسم، مانند بیماری چشم تیروئید و ضربه به چشم، می توانند در بزرگسالی ایجاد شوند.

آیا می توانید ورزش هایی برای کمک به هیپوتروپی انجام دهید؟

چشم پزشک معاینه چشم را برای یافتن علت اصلی هیپوتروپی انجام می دهد. برخی از شرایط بالقوه زمینه ای، مانند تومورها، جدی هستند و ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشند.

قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشی برای درمان هیپوتروپی مهم است که با چشم پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
چشم های نامتقارن: علل و درمان

اگر علت اصلی مشکل در یکی از عضلات اطراف چشم شما باشد، ممکن است پزشک انجام تمرینات ارتوپتیک را برای رفع مشکل توصیه کند. تمرینات ارتوپتیک برای بهبود کنترل عضلات چشم شما طراحی شده اند.

یک مثال، فشار دادن مداد برای درمان اگزوتروپی است. این درمان شامل نگه داشتن یک مداد در طول بازو و حرکت آهسته آن به سمت بینی است.

چگونه هیپوتروپی را درمان می کنید؟

درمان هیپوتروپی به علت زمینه ای بستگی دارد. ارزیابی و درمان سریع برای جلوگیری از آسیب احتمالی بینایی مورد نیاز است. هدف اصلی درمان بازگرداندن هم ترازی مناسب چشم است. هدف ثانویه اصلاح تغییرات بینایی است.

پتانسیل گزینه های درمان برای چشم نامرتب عبارتند از:

 • مشاهده به تنهایی: اگر بیماری زمینه ای قابل درمان باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد. شرایطی که ممکن است با گذشت زمان بهبود یابد عبارتند از:
  • میاستنی گراویس
  • نوروپاتی دیابتی
  • علل آسیب زا
 • اصلاح مشکلات بینایی: عینک های طبی می توانند نحوه انعکاس نور از طریق چشم شما را اصلاح کنند و به طور بالقوه مشکلات بینایی را برطرف کنند.
 • اصلاح ضعف چشم: وصله چشم بهتر استاندارد طلایی برای درمان کاهش حدت بینایی در افراد مبتلا به ناهماهنگی است. پچ کردن معمولاً برای ۲ تا ۶ ساعت در روز توصیه می شود و در کودکان کمتر از ۷ سال بهترین نتیجه را دارد.
 • ارتوپتیک: ارتوپتیک تمریناتی است که برای تقویت عضلات اطراف کره چشم استفاده می شود. اگر ضعف عضلانی علت اصلی باشد، ممکن است کمک کنند.
 • سم بوتولینوم: تزریق سم بوتولینوم ممکن است با فلج کردن موقت عضلات اطراف چشم به درمان ناهماهنگی کمک کند.
 • جراحی عضلات خارج چشم: اگر همه درمان‌های دیگر با شکست مواجه شوند، ممکن است برای اصلاح مشکلات عضلات اطراف چشم، جراحی لازم باشد. هدف جراحی ممکن است موارد زیر باشد:
  • تقویت یک عضله
  • یک عضله را ضعیف کند
  • زاویه ای که عضله روی چشم شما می کشد را تغییر دهید
بیشتر بخوانید
تبخال چشم چه شکلی است؟

خلاصه

هیپوتروپی یک ناهماهنگی یکی از چشمان شما است که باعث می شود آن به سمت پایین متمایل شود. اغلب در کودکان خردسال به دلیل مشکلاتی در عضلات اطراف چشم یا اعصاب کنترل کننده این عضلات رخ می دهد. همچنین می تواند در بزرگسالان به دلیل عواملی مانند بیماری چشم تیروئید و ضربه به چشم ایجاد شود.

اگر متوجه شدید که خود یا فرزندتان ناهماهنگی چشم دارید، مهم است که به چشم پزشک مراجعه کنید. برخی از علل بالقوه جدی هستند و ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشند.