هیپوگلیسمی ایتروژنیک: این به چه معناست؟

این شکل از هیپوگلیسمی ممکن است در صورت مصرف بیش از حد دارو یا عدم مصرف غذای کافی رخ دهد. هیپوگلیسمی ایتروژنیک می تواند در مراکز مراقبت های بهداشتی یا هر جای دیگری از جمله خانه یا محل کار شما رخ دهد.

هیپوگلیسمی ایتروژنیک شکلی از قند خون پایین است که به دلیل مصرف بیش از حد دارو یا نخوردن غذای کافی رخ می دهد. بیشتر در افراد مبتلا به دیابت شایع است، اما این نوع هیپوگلیسمی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه هیپوگلیسمی ایتروژنیک اتفاق می‌افتد، چه کسانی و چه زمانی در معرض خطر هستند، و چگونه آن را در زمان وقوع آن درمان کنیم.

هیپوگلیسمی ایتروژنیک به چه معناست؟

هیپوگلیسمی یاتروژنیک قند خون پایین است که معمولاً  زمانی اتفاق می‌افتد که دیابت دارید  و انسولین زیادی در بدن دارید.

هیپوگلیسمی ایتروژنیک: این به چه معناست؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که به طور تصادفی انسولین بیش از حد مصرف کنید یا بدن شما  به انسولین حساس تر باشد . این  در میان افراد مبتلا به  دیابت نوع ۱ رایج تر است . اما ممکن است در افراد مبتلا به  دیابت نوع ۲ نیز رخ دهد  ، چه انسولین مصرف کنند یا نه.

هیپوگلیسمی ایاتروژنیک  ممکن است  به دلیل تغییر در آنچه می خورید یا اینکه چگونه می توانید غذا بخورید،در بیمارستان ها یا مراکز پزشکی ایجاد شود . همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که انسولین و سایر داروهایی که بر سطح گلوکز تأثیر می‌گذارند به درستی دوز نشوند و منجر به کاهش قند خون شوند.

ایتروژنز به چه معناست؟

Iatrogenesis   کلمه ای است که ریشه در لاتین دارد. یعنی چیزی که در نتیجه کار پزشکان اتفاق می افتد. در پزشکی مدرن، ایاتروژنز – یا یک مشکل iatrogenic – یک وضعیت، عارضه جانبی یا سایر نتایج مستقیم نوعی درمان پزشکی است.

علائم هیپوگلیسمی چیست؟

علائم  هیپوگلیسمی ایتروژنیک مشابه سایر اشکال  هیپوگلیسمی است . این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تکان دادن
 • تعریق
 • سرگیجه
 • از دست دادن هوشیاری یا غش
 • عصبی بودن یا اضطراب
 • تحریک پذیری
 • افزایش ضربان قلب

چه چیزی باعث هیپوگلیسمی ایتروژنیک می شود؟

دلایل زیادی برای کاهش قند خون وجود دارد، اما هیپوگلیسمی ایتروژنیک معمولاً نتیجه انسولین بیش از حد است.

در حالی که مطمئناً این امر می تواند در هر جایی برای افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می کنند اتفاق بیفتد، منبع قابل اعتماد پرخطری  برای این نوع هیپوگلیسمی در مراکز بهداشتی نیز وجود دارد  . دلایلی که این اتفاق در مراکز مراقبت های بهداشتی رخ می دهد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایشات بالینی نادرست یا نتایج آزمایشگاهی
 • ناتوانی در خوردن به دلیل شرایط یا روش پزشکی
 • از دست دادن اشتها
 • خطاهای پزشکی

داشتن انسولین بیش از حد در بدن تنها به دلیل اصلاح بیش از حد قند خون بالا در محیط های پزشکی اتفاق نمی افتد.

همچنین ممکن است در خانه اتفاق بیفتد، زمانی که افراد بیش از حد انسولین یا سایر داروهای دیابت مصرف می‌کنند که به روش‌های غیرمنتظره‌ای بر سطح قند خون تأثیر می‌گذارند.

اگر هیپرکالمی یا سطح بالای پتاسیم در خون دارید  ، ممکن است مجبور شوید انسولین مصرف کنید. برای درمان سطوح بالای پتاسیم،  ممکن است منبع مورد اعتماد انسولین را  همراه با گلوکز (IV) داخل وریدی و گلوکونات کلسیم دریافت کنید. این ترکیب از داروها به خروج پتاسیم از بدن شما کمک می کند تا از غلظت های خطرناک خطرناک جلوگیری کنید.

اگر مقادیر نامناسبی داده شود، یا  این ترکیب دارویی به ترتیب نادرست  داده شود، مقدار انسولینی که دریافت می‌کنید می‌تواند سطح گلوکز خون شما را کاهش دهد و باعث علائم هیپوگلیسمی شود.

آیا می توانید هیپرگلیسمی ایتروژنیک داشته باشید؟

درست همانطور که هیپوگلیسمی می تواند در نتیجه داروها یا درمان های بیش از حد ایجاد شود،  هیپرگلیسمی  نیز می تواند ایجاد شود.

هیپرگلیسمی ایتروژنیک بیشتر پس از تجویز مایعات IV یا داروهای حاوی گلوکز مشاهده می شود. این می تواند پس از درمان با گلوکز به تنهایی، شاید زمانی که درمان اضافی برای قند خون پایین انجام می شود.

همچنین می تواند از انواع دیگر مایعات، مانند دکستروز موجود در آب یا سایر اشکال تغذیه روده ای یا IV –  به ویژه در نوزادان و  نوزادان باشد.

چگونه با این رفتار می کنید؟

چه هیپوگلیسمی به صورت ارگانیک یا در نتیجه اشتباهات درمانی یا مصرف بیش از حد دارو ایجاد شود، به همین ترتیب درمان می شود.

برای افرادی که قادر به قورت دادن هستند،  یک وعده غذایی یا میان وعده  ترجیح داده می شود. گلوکز خوراکی نیز یک گزینه است. هنگامی که بلع یک گزینه نیست یا هیپوگلیسمی شدید است، حل کردن قرص یا گلوکز وریدی نیز گزینه های درمانی هستند.

خلاصه

هیپوگلیسمی افت قند خون است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما در افراد مبتلا به دیابت شایع‌تر است. افراد مبتلا به دیابت نیز به دلیل محاسبات اشتباه در دوز انسولین یا داروهای دیابت ، خطر بیشتری دارند   . هیپوگلیسمی ایتروژنیک می تواند در مراکز مراقبت های بهداشتی و همچنین در هر جای دیگری از جمله خانه، محل کار یا هنگام رانندگی رخ دهد.

اگر بعد از درمان سطح قند خون بالا، افت سطح قند خون خود را احساس کردید یا علائم هیپوگلیسمی را احساس کردید، ممکن است مجدداً قند خون خود را بررسی کنید. هیپوگلیسمی می تواند علائمی مانند تعریق و لرزش ایجاد کند، اما موارد شدیدتر هیپوگلیسمی می تواند منجر به غش یا تشنج شود. این همچنین می تواند درمان قند خون پایین را دشوارتر کند.

لینک منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه