واقعا در دوران بارداری چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

حامله ای؟ تبریک میگم اما، حالا چه اتفاقی می افتد؟ دکتر دیو فاموبونی پزشک عمومی با ما در مورد آنچه واقعاً در دوران بارداری برای بدن شما اتفاق افتاده است صحبت می کند

آیا به بارداری فکر می کنید یا باردار شده اید؟ آیا می دانید در طول سفر بارداری چه انتظاری دارید؟ خوب، در اینجا تکه ای از تغییراتی است که می تواند در هر مرحله (یا سه ماهه) بارداری اتفاق بیفتد – از تغییرات اولیه بارداری تا سه ماهه میانی و سپس سه ماهه آخر و اینکه برای تسکین برخی از تغییرات ناراحت کننده چه باید کرد.

لکه بینی زودرس

یکی از علائم اولیه می تواند کمی لکه های خونی باشد، چند روز قبل از پریود شدن شما. اگر بدون درد و بسیار کم باشد، این می تواند همان چیزی باشد که به آن “خونریزی لانه گزینی” می گویند. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که دلیل دیگری برای این موضوع وجود ندارد.

blood spot

علائم دیگر عبارتند از احساس خستگی، تغییر در درک طعم و بوی

ناراحتی شکمی

درد شکم، بارداری، سلامتی

در صورت تداوم درد شکم همراه با سرگیجه یا احساس ضعف، بهتر است سریعاً به دنبال مشاوره پزشکی باشید زیرا ممکن است نشانه ای باشد که حاملگی در محل نامناسبی قرار دارد (خارج از رحم). علائم دیگر عبارتند از احساس خستگی، تغییر در درک چشایی و بویایی، تکرر ادرار و ناراحتی شکمی خود محدود کننده.

بیشتر: ۱۱ روشی که کارشناسان بر خستگی خود غلبه می کنند

خوردن کم و اغلب برای اطمینان از ثابت نگه داشتن قند خون

احساس خماری

خماری، بارداری، سلامتیبه طور متوسط ​​در حدود شش هفته، برخی از زنان علائم بدتر شده همراه با حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند و گاهی اوقات می توانند احساس «خماری روزانه» را توصیف کنند. این به اصطلاح تهوع صبحگاهی یا استفراغ بیش از حد بارداری است. چیزهای مختلفی می توانند به علائم کمک کنند، اگرچه به طور کامل از شر آن خلاص نمی شوند. خوردن کم و اغلب برای اطمینان از ثابت ماندن قند خون، خوردن غذاهای غنی از ویتامین b6- برای کمک به فرآیند کبد همه هورمون‌هایی که در حین رشد جفت تشکیل می‌شوند- و امتحان کردن غذاهایی مانند زنجبیل ممکن است کمک کند.

تهوع صبحگاهی می تواند در تمام سه ماهه اول ادامه داشته باشد

مهم است که هیدراته نگه دارید و اگر نمی توانید چیزی را پایین نگه دارید، مراجعه به پزشک می تواند به شما کمک کند زیرا می توان داروها را تجویز کرد. تهوع صبحگاهی می‌تواند در طول سه ماهه اول ادامه داشته باشد، برای برخی از زنان تا سه ماهه دوم و گاهی اوقات در تمام دوران بارداری ادامه دارد.

غذا به آرامی در روده حرکت می کند تا مواد مغذی به خوبی جذب شوند

حرکت غذا به سمت روده

پستان، بارداری، سلامتیدر صورت تداوم، آن را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا ممکن است دلایل دیگری برای علائم شما وجود داشته باشد. تغییرات دیگری که به دلیل هورمون ها رخ می دهد شامل بزاق اضافی، تغییرات سینه، یبوست و سوزش سر دل است.

بیشتر بخوانید
عفونت استاف یا MRSA واژن: علائم، علل، درمان

دو مورد آخر به این دلیل رخ می دهد که غذا به آرامی در روده حرکت می کند تا مواد مغذی به خوبی جذب شوند. یک رژیم غذایی با فیبر بالا و اجتناب از غذاهایی که متوجه سوزش سر دل شده اید، می تواند کمک کننده باشد.

داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند – این موضوع را بیشتر با داروساز یا پزشک خود در میان بگذارید.

اکثر زنان در حدود هفته ۲۰ بارداری شروع به نشان دادن می کنند

شروع به احساس انرژی بیشتر

احساس انرژی، باردار شدن، سالم بودن

اگر استفراغ کرده اید بهتر است قبل از مسواک زدن یک ساعت صبر کنید

این معمولا از هفته ۱۴ شروع می شود. بیشتر زنان احساس می کنند که احساس بهتری دارند، می توانند خوب غذا بخورند و انرژی بیشتری دارند. اغلب راحت‌ترین سه ماهه‌های بارداری است و بنابراین ارزش آن را دارد که همه چیز را برای آمدن کودک آماده کنید – در مراحل بعدی این دوره. ممکن است متوجه برآمدگی در قسمت پایین شکم خود شوید. اکثر زنان در حدود هفته ۲۰ بارداری خود را نشان می دهند، این زمانی است که رحم تا ناف رشد کرده است.

بیشتر بخوانید
کدام روش های پیشگیری از بارداری کوتاه ترین و طولانی ترین زمان را برای کار می برد؟

بیشتر: ۷ ​​علامت شرم آور که نباید نادیده گرفت

افزایش هورمون ها و گردش خون

بیماری، بارداری، سلامتی

تغییراتی که در اثر افزایش هورمون ها و همچنین گردش خون رخ می دهد شامل تورم و احتقان بینی، خونریزی بینی و لثه، ادامه یبوست، سوزش سر دل و نفخ، تورم خفیف در اطراف مچ پا، دست ها و صورت، سیاهرگ های برجسته، سردرد خفیف، افزایش ترشحات واژن و حرکت جنین به سمت وسط/پایان این سه ماهه.

اگر گرفتگی ساق پا در ساق پا است و ممکن است متورم شده باشد، برای اطمینان از اینکه لخته خون نیست، به دنبال مشاوره پزشکی باشید – بارداری یک عامل خطر برای این است.

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا بیشتر در معرض پلاک و باکتری قرار می گیرید. اگر استفراغ کرده اید بهتر است یک ساعت قبل از مسواک زدن صبر کنید زیرا اسیدهای معده می توانند باعث فرسایش آن شوند.

گرفتگی

کرامپ، بارداری  سلامتی

در مراحل پایانی این سه ماهه، گرفتگی عضلات پا و دردهای شکمی ممکن است رخ دهد. اگر گرفتگی ساق پا در ساق پا است و ممکن است متورم شده باشد، برای اطمینان از اینکه لخته خون نیست، به دنبال مشاوره پزشکی باشید – بارداری یک عامل خطر برای این امر است. این دردها می تواند به دلیل کشش رباط های رحم باشد. اگر درد در ناحیه لگن شما باشد، ممکن است وضعیتی به نام درد کمربند لگنی باشد – این یک سفتی یا عدم تقارن مفاصل لگن است.

تغییرات پوستی نیز تا حدودی به دلیل تغییرات هورمونی- رنگدانه ها رخ می دهد

بیشتر: ۱۰ علامت قبل از یائسگی که می تواند حالات، درد و میل جنسی کم شما را توضیح دهد

رنگدانه های پوست تغییر می کند

علائم کشش، بارداری، سلامتی

ممکن است متوجه مشکل در خوابیدن، تنگی نفس، کمی ناراحتی در اطراف قفسه سینه شوید

ممکن است از حمایت فیزیوتراپیست سلامت زنان بهره مند شوید. تغییرات پوستی نیز تا حدی به دلیل تغییرات هورمونی- رنگدانه ها (ملاسما) رخ می دهد – و در ناحیه شکم، ران ها، باسن و کمر به دلیل کشش پوست، ممکن است علائم کشش ایجاد شود. استفاده منظم از ضد آفتاب و همچنین نرم کننده ها و روغن ها به ترتیب می تواند به پیشگیری از آنها کمک کند.

بیشتر بخوانید
پیدا کردن نقطه جی به روش علمی
تغییرات فشار

خواب سخت بارداری، سلامتی

بزرگ شدن سینه می تواند ادامه یابد و ممکن است متوجه نشت از نوک سینه های خود شوید

این بازی خانگی است و امیدواریم که مقدمات تقریباً به موقع برای ورود به پایان رسیده باشد. برخی از تغییرات از سه ماهه دوم ادامه می یابد و علاوه بر این، ممکن است متوجه مشکل در خواب، تنگی نفس، کمی ناراحتی در اطراف قفسه سینه شوید. اینها ممکن است به دلیل تغییرات فشار از رحم در حال رشد باشد و خوابیدن به پهلوی چپ گاهی اوقات می تواند کمک کننده باشد.

حرکت منظم و نرم روده و پرهیز از زور زدن می تواند کمک کننده باشد

مهم است که وضعیت خواب خود را به طور منظم تنظیم کنید تا از دراز کشیدن مکرر لگن در پهلوی چپ جلوگیری کنید. بزرگ شدن سینه می تواند ادامه یابد و ممکن است متوجه نشت از نوک پستان خود شوید – این مایع پیش شیر به نام آغوز است – بسیاری از خانم ها پس از زایمان این مایع را تولید می کنند.

حرکات نرم روده

حرکات نرم، بارداری، سلامتییبوست و هموروئید نیز ممکن است رخ دهد. حرکت منظم و نرم روده و پرهیز از زور زدن می تواند کمک کننده باشد. در صورت بروز، داروهایی از پزشکتان در دسترس است، به خصوص اگر خونریزی همراه باشد. همچنین ممکن است انقباضات تمرینی به نام براکستون هیکس را تجربه کنید – این یک سفت شدن بدون درد رحم برای حدود یک دقیقه و سپس شل شدن آن است.

سایر تغییراتی که ممکن است نگران کننده باشند عبارتند از خارش عمومی شدید، سردرد، تورم اندام، درد در اطراف سمت راست بالای شکم یا خونریزی

حرکات جنین قوی تر

زن حامله ای که روی مبل دراز کشیده و خیال پردازی می کندحرکات جنین در حال حاضر مکرر و قوی تر می شود و ممکن است در شب، زمانی که آرام است، بیشتر قابل توجه باشد. کاهش این حرکات مستلزم بررسی سریع توسط پزشک یا ماما است. سایر تغییراتی که ممکن است نگران کننده باشند عبارتند از خارش عمومی شدید، سردرد، تورم اندام، درد در اطراف سمت راست بالای شکم یا خونریزی (این با آنچه “نمایش” نامیده می شود متفاوت است – زمانی رخ می دهد که موعد مقرر دارید و مانند کوچک است. مقدار ترشحات آغشته به خون).

هر زنی این تغییرات را تجربه نمی کند و برخی از آنها احساس می کنند به جز برآمدگی در حال رشد، ناخن ها و موی قوی و درخشش بارداری.

در صورت وقوع، لطفاً برای بررسی فوری با پزشک یا واحد زایمان خود تماس بگیرید. این ممکن است علامتی باشد که کبد شما خوب کار نمی کند یا فشار خون شما خیلی بالاست.

بیشتر بخوانید
نقطه جی در زنان: چیست و کجا ممکن است باشد؟

به طور کلی، تغییرات ذکر شده در هر سه ماهه برای اطمینان از داشتن یک بارداری طبیعی و زایمان و نوزاد سالم رخ می دهد. لطفاً توجه داشته باشید که هر خانمی این تغییرات را تجربه نمی کند و برخی به جز برآمدگی در حال رشد، ناخن ها و موی قوی و درخشش بارداری احساس خود را دارند.

وبلاگ های بیشتر توسط دکتر دیو را بخوانید

هد شات دیو فاموبونی، توسط Healthista.com
دیو فاموبونی یک GP لندن است

دکتر دیو فاموبونی یک پزشک عمومی آموزش دیده در انگلستان است که در لندن با بیش از ده سال تجربه پزشکی در NHS و خدمات خصوصی کار می کند. او مشاور بالینی در کالج سلطنتی پزشکان عمومی است و علاقه شدیدی به سلامت و تغذیه دارد.

او که علاقه مند به داشتن یک سبک زندگی سالم است، اطمینان می دهد که وعده های غذایی متعادلی دارد و به طور منظم ورزش می کند، زیرا این برای رفاه زنان بسیار مهم است.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت دکتر دیو مراجعه کنید: www.doctordeyo.com

دنبال کنید: @doctordeyo در توییتر / اینستاگرام @deyof

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه