واکنش های آلرژیک به هورمون های قاعدگی


حساسیت به پروژسترون (PH) و درماتوز کاتامنیال شرایط مربوط به چرخه قاعدگی است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود. اعتقاد بر این است که هر دو شرایط نادر هستند.

افراد مبتلا به PH ممکن است مشکلات پوستی داشته باشند که ۳ تا ۱۰ روز قبل از پریودشان بدتر می شود. PH ممکن است به آنافیلاکسی پیشرفت کند. این یک واکنش آلرژیک ناگهانی و تهدید کننده زندگی است.

علائم درماتوز کاتامنیال PH مشابه است. آنها در شروع پریود شما به جای قبل رخ می دهند. آنافیلاکسی کاتامنیال نیز ممکن است رخ دهد.

واکنش های آلرژیک به هورمون های قاعدگی

این مقاله به علل، علائم و تشخیص واکنش های آلرژیکی که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد، می پردازد.

حساسیت به پروژسترون

حساسیت به پروژسترون یک واکنش به پروژسترون خودتان است. پروژسترون هورمونی است که به تنظیم چرخه ماهانه شما کمک می کند. PH همچنین می تواند توسط منابع دیگر این هورمون ایجاد شود.

علائم

علائم PH معمولاً بین ۳ تا ۱۰ روز قبل از شروع قاعدگی ظاهر می شود. آنها یک تا دو روز پس از شروع قاعدگی شروع به از بین رفتن می کنند.

PH می تواند علائم مختلفی داشته باشد. بیشتر، اگر نه همه، شامل بثورات پوستی است. بثورات پوستی که ممکن است با PH دیده شوند عبارتند از:

 • اگزما، یک بیماری پوستی که باعث ایجاد بثورات خارش دار و قرمز می شود
 • کهیر، برآمدگی های برجسته که روی سطح پوست ظاهر می شوند
 • فوران دارویی ثابت شده، واکنشی که در همان قسمت از بدن عود می کند
 • اریتم چند شکلی، واکنشی که معمولاً روی دست ها و بازوها ظاهر می شود
 • آنژیوادم، تورم کندو مانند که در زیر پوست ایجاد می شود

آنافیلاکسی نیز ممکن است.

در ابتدا، ممکن است مشخص نباشد که علائم شما مربوط به پریود شماست. اغلب لازم است پزشک به این الگو اشاره کند.

بیشتر بخوانید
Shilajit: مزایا، عوارض جانبی، و بیشتر - › آردایت

علل

علت PH ناشناخته است. برخی از محققان فکر می کنند که ممکن است به کنترل بارداری هورمونی مرتبط باشد. همچنین می تواند مربوط به مکمل های حاوی پروژسترون باشد.

این قرار گرفتن در معرض ممکن است باعث ایجاد حساسیت به هورمون شود. این زمانی است که بدن شما به یک آلرژن حساس می شود، ماده ای که باعث واکنش آلرژیک می شود.

بارداری همچنین ممکن است باعث ایجاد حساسیت به پروژسترون شود. بارداری می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. همچنین می تواند بر انواع شرایط آلرژیک تأثیر بگذارد.

واکنش های آلرژیک به هورمون های دیگر مانند استروژن نیز ممکن است رخ دهد. اگرچه این موارد بسیار کمتر رایج هستند.

خلاصه

علت PH ناشناخته است، اما ممکن است به قرار گرفتن در معرض داروها یا مکمل های حاوی پروژسترون مربوط باشد.

تشخیص و درمان

PH معمولا بر اساس موارد زیر تشخیص داده می شود:

 • علائم
 • سابقه سلامت
 • معاینه بدنی

برخی از متخصصان آلرژی ممکن است آزمایش پوستی انجام دهند. اگرچه این نوع آزمایش اثبات نشده است.

PH را می توان با آنتی هیستامین ها درمان کرد. این داروها از عملکرد مواد شیمیایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند جلوگیری می کنند.

همچنین ممکن است PH با کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا تزریقی درمان شود. اینها داروهای ضد التهابی هستند.

متأسفانه این داروها فقط علائم را درمان می کنند. آنها علت این بیماری را درمان نمی کنند.

سایر درمان ها مانع از ترشح تخمک توسط تخمدان ها می شود. داروی تجویزی الیگارد (لوپرولید) از افزایش پروژسترون به دنبال تخمک گذاری جلوگیری می کند. اگر آنتی هیستامین ها کار نمی کنند، این یک گزینه است.

به ندرت، جراحی برای برداشتن رحم و تخمدان ها مورد نیاز است. این در موارد شدید زمانی که داروها به کنترل علائم کمک نمی کنند انجام می شود.

چه زمانی به اورژانس برویم

برای هر نوع آلرژی مراجعه به پزشک ضروری است. برخی از واکنش های آلرژیک اورژانسی هستند. در صورت داشتن راش با هر یک از علائم زیر با ۹۱۱ تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

اینها همه نشانه های آنافیلاکسی هستند. آنافیلاکسی نیاز به مراقبت فوری دارد.

درماتوز کاتامنیال و آنافیلاکسی

این شرایط به چرخه قاعدگی نیز مربوط می شود.

علائم

علائم درماتوز کاتامنیال شبیه PH است. اگرچه زمان بندی متفاوت است. علائم در دوران قاعدگی به جای قبل رخ می دهد. انواع بثورات نیز ممکن است رخ دهد.

افراد مبتلا به این بیماری در شروع قاعدگی علائمی دارند. علائم تا زمانی که جریان متوقف شود ادامه می یابد.

برخی از افراد ممکن است آنافیلاکسی کاتامنیال را نیز تجربه کنند. این واکنش جدی تری است که چندین قسمت مختلف بدن را درگیر می کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خلاصه

علائم درماتوز کاتامنیال شبیه PH است. آنها در زمان متفاوتی در طول چرخه ماهانه رخ می دهند.

آنافیلاکسی کاتامنیال واکنش جدی تری است که علائم متعددی ایجاد می کند.

علل

برخلاف PH، تصور نمی شود که آنافیلاکسی کاتامنیال واکنشی به پروژسترون باشد. در عوض، ممکن است توسط پروستاگلاندین ها. اینها هورمون هایی هستند که بر فرآیندهایی مانند درد و التهاب تأثیر می گذارند. آنها در طول دوره قاعدگی شما از پوشش داخلی رحم آزاد می شوند.

تشخیص و درمان

تشخیص این شرایط معمولا بر اساس موارد زیر است:

 • علائم
 • سابقه سلامت
 • معاینه بدنی

از آنجایی که این بیماری نادر است، هیچ درمان استانداردی وجود ندارد. در یک مطالعه کوچک، اکثر بیماران به آنتی هیستامین ها پاسخ ندادند. برخی دیگر با موفقیت با هورمون درمان شدند.

در موارد شدید، برداشتن تخمدان ها و رحم با جراحی ممکن است ضروری باشد. این زمانی انجام می شود که داروها قادر به کنترل علائم نباشند.

خلاصه

واکنش های آلرژیک مربوط به چرخه قاعدگی غیر معمول است. علائم ممکن است شامل بدتر شدن شرایط پوستی باشد که می تواند به آنافیلاکسی پیشرفت کند.

این بیماری ها معمولا بر اساس علائم و سابقه سلامتی تشخیص داده می شوند.

PH را می توان با آنتی هیستامین ها یا کورتیکواستروئیدها درمان کرد. درمان‌هایی که از ترشح تخمک توسط تخمدان‌ها جلوگیری می‌کنند نیز ممکن است کمک کنند.

درماتوز کاتامنیال و آنافیلاکسی ممکن است با هورمون قابل درمان باشد.

به ندرت، این شرایط ممکن است نیاز به برداشتن تخمدان ها و رحم با جراحی داشته باشد.

سوالات متداول

 • آیا می توانید واکنش آلرژیک به قرص های ضد بارداری ایجاد کنید؟

  خیلی بعید است اما این امکان وجود دارد که قرص های ضد بارداری باعث ایجاد بثوراتی شوند که ممکن است با یک واکنش آلرژیک اشتباه گرفته شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که کنترل بارداری فقط با پروژسترون با حساسیت به پروژسترون مرتبط است که می تواند باعث درماتیت و کهیر شود.

 • چگونه حساسیت به پروژسترون را درمان می کنید؟

  درمان حساسیت به پروژسترون مبتنی بر مدیریت علائمی مانند راش، تورم، خارش و کهیر است. دارو ممکن است تولید پروژسترون را متوقف کند یا از فعال بودن آن در بدن جلوگیری کند. در برخی موارد، تخمدان ها ممکن است برداشته شوند.

Rdiet فقط از منابع با کیفیت بالا، از جمله مطالعات بررسی شده، برای پشتیبانی از حقایق موجود در مقالات ما استفاده می کند. روند تحریریه ما را بخوانید تا درباره نحوه بررسی واقعیت و حفظ محتوای خود دقیق، قابل اعتماد و قابل اعتماد بیشتر بدانید.

 1. برندر ای، مک کویلان اس. واکنش آنافیلاکسی چرخه ای مرتبط با قاعدگی: تمایز بین حساسیت به پروژسترون و آنافیلاکسی کاتامنیال: گزارش یک مورد. ۲۰۱۸؛ ۳۱ (۲). doi:10.1016/j.jpag.2018.02.077

 2. مرکز اطلاعات ژنتیک و بیماری های نادر NIH. درماتیت پروژسترون خود ایمنی.

 3. Untersmayr E، Jensen AN، Walch K. آلرژی به هورمون جنسی: جنبه های بالینی، علل و استراتژی های درمانی – به روز رسانی و انتشار ثانویه. اندام جهانی آلرژی J. ۲۰۱۷؛ ۱۰ (۱): ۴۵. doi:10.1186/s40413-017-0176-x

 4. Foer D، Buchheit KM، Gargiulo AR، Lynch DM، Castells M، Wickner PG. حساسیت به پروژسترون در ۲۴ مورد: تشخیص، مدیریت و تغییر نام و طبقه بندی پیشنهادی. J Allergy Clin Immunol. ۲۰۱۶؛ ۴ (۴): ۷۲۳-۹. doi:10.1016/j.jaip.2016.03.003

 5. Bauer CS، Kampitak T، Messieh ML، Kelly KJ، Vadas P. ناهمگونی در ارائه و درمان آنافیلاکسی کاتامنیال. آن آلرژی آسم ایمونول. ۲۰۱۳؛ ۱۱۱ (۲): ۱۰۷-۱۱. doi:10.1016/j.anai.2013.06.001

 6. فوئر دی، بوخهیت KM. ارائه و تاریخچه طبیعی حساسیت به پروژسترون. آن آلرژی آسم ایمونول. ۲۰۱۹؛ ۱۲۲ (۲): ۱۵۶-۹. doi:10.1016/j.anai.2018.10.023

 7. ویلیامز دبلیو وی. پیشگیری از بارداری هورمونی و توسعه خودایمنی: مروری بر ادبیات. Linacre Q. ۲۰۱۷؛ ۸۴ (۳): ۲۷۵-۲۹۵. doi:10.1080%2F00243639.2017.1360065

 8. سازمان ملی اختلالات نادر اطلاعات NIH GARD: حساسیت به پروژسترون.


توسط دانیل مور، MD

دانیل مور، MD، متخصص آلرژی و ایمونولوژیست بالینی دارای گواهی هیئت مدیره است. او استادیار بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو است و در حال حاضر در بخش آلرژی و آسم ساحلی مرکزی در سالیناس، کالیفرنیا مشغول به کار است.Source link

۲/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه