ورزش می تواند باعث گرفتگی عضلات شود: علل احتمالی

گرفتگی عضلانی انقباض غیرارادی یک یا چند عضله است. گروه های عضلانی ممکن است تحت تأثیر این انقباضات قرار گیرند که اغلب ناخوشایند هستند. به عنوان مثال، عضلات پشت ساق پا، پشت ران و ران جلویی اغلب دچار گرفتگی می شوند.

شایع ترین علامت گرفتگی عضلات، درد ناگهانی و حاد است که از چند ثانیه تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است گرفتگی با یک توده برآمده از بافت عضلانی زیر پوست همراه باشد.

تشخیص

دلایل گرفتگی عضلات در حین یا بلافاصله پس از ورزش هنوز ناشناخته است، حتی اگر برخی از موارد ممکن است به دلیل مشکلات تعادل آب و نمک باشد. عضلات خسته یا کار بیش از حد به احتمال زیاد گرفتگی های ناشی از ورزش را تجربه می کنند.

خستگی عضلانی و اینکه چگونه می تواند بر نحوه تنظیم انقباضات عضلانی توسط اعصاب ما تأثیر بگذارد، مقصر این گرفتگی ها هستند. در مقابل، به نظر می رسد برخی دیگر شامل فعالیت رفلکس غیرطبیعی مداوم ستون فقرات هستند که ناشی از خستگی عضلات آسیب دیده است.

گرفتگی عضلانی معمولاً بی ضرر است و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. با این حال، اگر گرفتگی عضلانی شما شدید است، برای مدت طولانی ادامه دارد یا با کشش از بین نمی رود، باید با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین حرکات کششی برای همسترینگ گرفته چیست؟

این می تواند نشانه ای از یک مشکل پزشکی عمیق تر باشد. همچنین ممکن است برای ارزیابی عملکرد کلیه و تیروئید، سطح کلسیم و پتاسیم خون و سطح کلسیم خون، آزمایش خون لازم باشد. ممکن است پزشک شما الکترومیوگرافی (EMG) را توصیه کند. این تست فعالیت عضلانی را بررسی می کند و به دنبال ناهنجاری در عضلات می باشد.

اسکن MRI نیز می تواند مفید باشد. با این دستگاه تصویربرداری تصویری از نخاع شما تولید می شود. گاهی اوقات، میلوگرام، همچنین به عنوان میلوگرافی، یا آزمایش تصویربرداری دیگر، ممکن است مفید باشد. اگر احساس ضعف، درد یا از دست دادن حس کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. این نشانه های مشکل عصبی ممکن است وجود داشته باشد.

درمان

اگر شروع به احساس گرفتگی عضلات کردید، می توانید از کمپرس سرد یا گرم برای تسکین درد استفاده کنید. همچنین می توانید با کشش عضله درد را کاهش دهید. به عنوان مثال، اگر عضله ساق پا شما گرفتگی دارد، می توانید پای خود را با دست خود به سمت بالا بکشید تا عضله کشیده شود.

بیشتر بخوانید
چرا انگشت شست من تکان می خورد و چگونه می توانم آن را متوقف کنم؟

اگر دردتان از بین نرفت، از یک داروی ضد التهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده کنید. با این حال، خواب شما ممکن است به دلیل گرفتگی عضلات مختل شود. اگر این اتفاق افتاد، در مورد داروهای شل کننده عضلانی با پزشک خود مشورت کنید.

مطابق با مطالعاتشل کننده ها تنش عضلانی را از بین می برند و اسپاسم را کاهش می دهند. شما می توانید اسپاسم را کاهش دهید و علائم را با رسیدگی به علت اصلی گرفتگی عضلانی بهبود بخشید. به عنوان مثال، اگر سطوح پایین کلسیم یا پتاسیم باعث گرفتگی عضلات شود، پزشک ممکن است مکمل‌های حاوی پتاسیم و کلسیم را پیشنهاد کند.

راه های جلوگیری از گرفتگی عضلات

هیدراته بمانید

حفظ هیدراتاسیون مناسب در حین تمرین حیاتی است. نوشیدن مقادیر کافی از اب قبل، حین و بعد از ورزش، به خصوص اگر هوا در بیرون گرم باشد.

مقدار آب مصرفی را با نگاهی به رنگ ادرار خود تعیین کنید. با رنگ ادرار می توانید متوجه شوید که به اندازه کافی هیدراته شده اید یا خیر.

بیشتر بخوانید
هیپرتروفی عضلانی : چگونه کار می کند و چگونه عضله به دست آوریم

جایگزینی نمک

اگر در طول ورزش بیش از حد عرق کنید، ممکن است الکترولیت هایی مانند سدیم (نمک) را از دست بدهید. به طور بالقوه می تواند باعث گرفتگی عضلات شود، اگرچه به طور قطع مشخص نیست.

اگر قصد دارید یک ساعت یا بیشتر در یک محیط گرم ورزش کنید، ممکن است برای جبران سدیم از دست رفته مفید باشد. هم نوشیدنی های ورزشی که از فروشگاه خریداری می شوند و هم نوشیدنی های خانگی گزینه های قابل قبولی هستند. اگر در مقدار متوسط ​​ورزش می کنید، احتمالاً به آنها نیاز نخواهید داشت.

کشش و گرم کردن

قبل از شروع هر ورزش شدید، یک گرم کردن ملایم انجام دهید. گرم کردن و کشش مکرر عضلات خطر گرفتگی را کاهش می دهد.

علاوه بر این، حفظ سطح کلی آمادگی جسمانی و اطمینان از آمادگی بدنی شما قبل از یک رویداد ورزشی مهم نیز مفید است.

رژیم غذایی سالم

اگر ورزش می کنید، داشتن یک رژیم غذایی متعادل که شامل کربوهیدرات کافی باشد، حیاتی است. می تواند به جلوگیری از ضعف عضلانی، که می تواند منجر به گرفتگی عضلات شود، کمک کند.

بیشتر بخوانید
آتاکسی - علائم و علل

یادداشت 

گرفتگی عضلانی مرتبط با ورزش می تواند در طول انواع فعالیت های ورزشی و فعالیت بدنی رخ دهد. اسپاسم عضلانی می تواند در هر زمانی شروع شود و دامنه وسیعی از شدت و مدت داشته باشد. افزودن نمک به مایعات بلعیده شده، احتمال گرفتگی عضلانی خود به خود را کاهش می دهد، که در شرایط شغلی شامل فعالیت بدنی شدید، دمای بالای محیط، کاهش قابل توجه عرق و مصرف مقدار زیادی آب معمولی رخ می دهد.

نتیجه

اگرچه گرفتگی عضلانی یک تهدید جدی برای سلامتی نیست، اما ممکن است ناراحت کننده باشد و ادامه فعالیت های روزانه را دشوار کند.

انجام چند گام اساسی، مانند گرم کردن بدن و داشتن یک رژیم غذایی سالم، می تواند به آرامش عضلات کمک کند. اگر درد عضلانی طولانی مدت را تجربه می کنید، باید با پزشک مشورت کنید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه