وزیکول ها کیسه های کوچک پر از مایع یا تاول هایی هستند که می توانند روی پوست شما ظاهر شوند. تاول ها می توانند نشانه ای از یک مشکل پزشکی یا نشانه ای از آسیب بافتی باشند. برخی از شرایط جزئی هستند، مانند درماتیت تماسی یا تبخال، و نیازی به مراقبت پزشکی ندارند.

وزیکول چیست؟

وزیکول ها کیسه های کوچک پر از مایع یا تاول هایی هستند که می توانند روی پوست شما ظاهر شوند. مایع داخل این کیسه ها ممکن است شفاف، سفید، زرد یا مخلوط با خون باشد.

وزیکول ها ضایعات پر از مایع کمتر از ۵ میلی متر (۱/۲ سانتی متر). اگر ضایعه پر از مایع بزرگتر از ۰.۵ میلی متر باشد، به آن تاول می گویند. تاول ها بسته به اندازه یا وزیکول یا تاول هستند.

تاول ها می توانند نشانه ای از یک مشکل پزشکی یا نشانه ای از آسیب بافتی باشند.

وزیکول ها: علل، علائم و تشخیص - Healthlinehttps://www.healthline.com › سلامتی

در آناتومی، وزیکول ها ممکن است به هر ساختار کیسه مانندی در بدن اشاره داشته باشند. وظیفه این نوع وزیکول ها ذخیره و انتقال مواد و ضایعات است.

چه چیزی باعث ایجاد وزیکول و راش های تاول دار می شود؟

زمانی که مایع در زیر اپیدرم، لایه بالایی پوست، گیر می کند، وزیکول ها ایجاد می شوند. تعدادی از شرایط مختلف آردایت می تواند آنها را ایجاد کند. برخی از این شرایط جزئی هستند، مانند درماتیت تماسی یا تبخال، و نیازی به مراقبت پزشکی ندارند.

اما علل دیگر جدی‌تر هستند و می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی پیچیده باشند که نیاز به درمان مداوم دارد. این مسائل ممکن است شامل عفونت باکتریایی یا ویروسی، بیماری خودایمنی و حساسیت یا آلرژی به دارو و غیره باشد.

علل وزیکول های حاد (کوتاه ماندگار) روی پوست عبارتند از:

 • کهیر پاپولار، واکنش ناشی از نیش یا نیش حشرات
 • درماتیت یا اگزما
 • درماتیت تماسی، مانند پیچک سمی یا بلوط سمی یا واکنش های ناشی از محصولات مراقبت از پوست
 • سوختگی، مانند اشعه، خورشید یا مواد شیمیایی
 • واکنش به دارو، مانند فوران ثابت دارو یا سندرم حساسیت به دارو
 • عفونت های باکتریایی، مانند زرد زخم، یک بیماری پوستی ناشی از عفونت با باکتری استرپتوکوک یا استاف
 • عفونت های ویروسی مانند آبله مرغان، زونا یا بیماری دست، پا و دهان
 • ضربه به پوست
 • تبخال
بیشتر بخوانید
نحوه درمان و پیشگیری از برآمدگی بعد از اپیلاسیون

علل جوش های مزمن تاول دار عبارتند از:

 • اختلالات خودایمنی، مانند پمفیگوئید تاولی و پمفیگوس ولگاریس
 • بیماری های پوستی که باعث ایجاد تاول می شوند، مانند پورفیریا پوستی تاردا
 • سایر بیماری های ایمونوبولوز نادر می توانند باعث ایجاد بثورات تاول مانند شوند

اگر بثورات تاولی بدون دلیل، حاد یا مزمن را تجربه کردید، بهتر است برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

وزیکول های ناشی از سوختگی، عفونت و واکنش به دارو می توانند جدی باشند و باید توسط پزشک درمان شوند.

اگر در غشاهای مخاطی دهان، چشم‌ها یا واژن تاول می‌زنید، ممکن است نشانه‌ای از یک واکنش بالقوه تهدید کننده زندگی به یک دارو باشد. به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

علائم وزیکول چیست؟

پزشکان می توانند وزیکول ها را بر اساس ظاهر حباب مانند آنها تشخیص دهند. بیشتر روی سطح پوست ایجاد می شود و باعث تورم آن با مایع می شود. پوست اطراف وزیکول مایع را در خود نگه می دارد.

برخی از ضایعات تاول مانند می توانند به راحتی پاره شوند. این باعث نشت مایع از تاول می شود. هنگامی که مایع خشک می شود، ممکن است زرد یا پوسته شود.

علائمی که ممکن است با راش های تاول دار رخ دهد عبارتند از:

 • خارش
 • لطافت
 • گرما در پوست آسیب دیده
 • درد
 • تراوش احتمالی

علائم زیر ممکن است با بثورات تاول دار رخ دهد:

 • تب
 • لرز
 • تورم غدد لنفاوی
 • درد مفاصل
 • ضعف عضلانی یا درد عضلانی

آیا بثورات با وزیکول ایجاد می شود؟

وزیکول‌ها یا تاول‌ها می‌توانند همراه با راش ایجاد شوند که به عنوان راش تاولی شناخته می‌شود.

برخی از بثورات تاولی رایج عبارتند از:

 • بثورات حرارتی: بثورات حرارتی معمولاً در آب و هوای گرم، مرطوب یا استوایی رخ می دهد. این عارضه در اثر انسداد و تورم مجاری عرق ایجاد می‌شود و معمولاً روی تنه دیده می‌شود.
 • عفونت ها: عفونت های باکتریایی یا ویروسی می توانند باعث ایجاد بثورات همراه با وزیکول های سطحی یا تاول شوند.
 • درماتیت تماسی: درماتیت تماسی یکی از علل شایع بثورات تاولی است که ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن یا محرک ایجاد شود. ممکن است این نوع بثورات در اثر بلوط سمی یا پیچک سمی یا دست زدن به چیزی که ممکن است به آن حساسیت داشته باشید، مانند مواد موجود در صابون، عطر یا جواهرات ایجاد کنید.
بیشتر بخوانید
علل احتمالی توده در پشت خط موی گردن

بثورات وزیکولار ممکن است به سرعت گسترش یابد. در مورد عفونت های ویروسی و باکتریایی، بثورات را تمیز نگه دارید تا از انتشار آن به سایر قسمت های بدن جلوگیری کنید.

وزیکول چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر وزیکول های غیرقابل توضیحی روی پوست خود ایجاد کردید، باید با پزشک وقت بگیرید. اگر قبلاً پزشک ندارید، ابزار Healthline FindCare را امتحان کنید تا گزینه‌های موجود در منطقه خود را ببینید.

در طول ویزیت، آنها از شما در مورد تاریخچه اخیر آردایت شما و هر گونه شرایط پزشکی که ممکن است به وزیکول ها مرتبط باشد، مانند سایر علائم از جمله تب، لرز، خارش یا درد می پرسند.

آنها همچنین ممکن است بپرسند که آیا اخیراً به سفر رفته اید یا ممکن است با پیچک سمی یا سماق تماس داشته باشید. آنها همچنین ممکن است بخواهند بدانند که آیا شما داروهای جدیدی را شروع کرده اید یا تغییراتی در داروهای موجود ایجاد کرده اید. در نهایت، آنها ممکن است بپرسند که آیا سابقه خانوادگی یا سابقه شخصی بیماری های خودایمنی دارید یا خیر.

آنها همچنین پوست شما را معاینه خواهند کرد. پزشک شما ممکن است تنها بر اساس این اطلاعات بتواند علت وزیکول های شما را تشخیص دهد.

اگر پزشک شما در مورد تشخیص نامطمئن باشد، ممکن است آزمایشات بیشتری را توصیه کند. همچنین ممکن است نمونه‌ای از مایع یا نمونه‌برداری از بافت پوست را از وزیکول بگیرند تا به آزمایشگاه ارسال کنند. تجزیه و تحلیل نمونه به آنها در تأیید تشخیص کمک می کند.

وزیکول چگونه درمان می شود؟

با پزشک در مورد بهترین گزینه های درمانی برای کاهش علائم خود صحبت کنید.

درمان وزیکول های شما به علت آن بستگی دارد. داروهای بدون نسخه (OTC) ممکن است برای درمان وزیکول های ناشی از یک واکنش آلرژیک، درماتیت، پیچک سمی یا تبخال کافی باشد. بسیاری از این درمان ها پمادهای موضعی هستند که می توانند پوست را تسکین دهند. آنتی هیستامین ها ممکن است بتوانند علائم مرتبط با آلرژی را کاهش دهند.

وزیکول ها می توانند با علائم جدی دیگری مانند التهاب یا عفونت همراه باشند. در این موارد، پزشک ممکن است داروهایی را برای درمان علل زمینه ای تجویز کند.

به عنوان مثال، پمفیگوئید بولوز – نوعی اختلال خود ایمنی که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد – معمولاً با استروئیدهای خوراکی برای کمک به کاهش التهاب و احتمالاً سرکوب کننده های ایمنی یا آنتی بادی های مونوکلونال درمان می شود.

بیشتر بخوانید
سوختگی - علائم و علل

عفونت های باکتریایی معمولا با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان می شوند تا وزیکول ها را تشدید نکنند.

وزیکول های ناشی از اگزما اغلب با داروهای موضعی از جمله استروئیدهای موضعی و گلوکوکورتیکوئیدها درمان می شوند.

تاول های سوختگی با کرم های سوختگی تجویزی درمان می شوند. همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک خوراکی برای کاهش احتمال عفونت تجویز شود.

چه درمان های خانگی در برابر وزیکول موثر است؟

درمان‌های خانگی، از جمله درمان‌های جایگزین، اغلب می‌توانند برای درمان وزیکول‌ها یا تاول‌ها مؤثر باشند.

بر اساس انجمن آکادمی پوست آمریکا، باید با شستن محل با آب و صابون و سپس استفاده از وازلین از تاول باز یا پاره شده مراقبت کنید. شما همچنین می توانید از پماد آنتی بیوتیک OTC برای کمک به جلوگیری از عفونت استفاده کنید. برای محافظت از آن ناحیه را با یک بانداژ تمیز و شل بپوشانید.

بیرون زدن وزیکول معمولاً توصیه نمی شود. این می تواند ناحیه را برای عفونت باز نگه دارد و بهبودی آن را طولانی تر کند. مگر اینکه وزیکول بزرگ و فوق العاده دردناک شود، رها کردن آن بهترین کار است. اکثر تاول ها خود به خود ۱ تا ۲ هفته بهبود می یابند.

چشم انداز فردی که وزیکول دارد چیست؟

چشم انداز شما به علت زمینه ای بستگی دارد. اگر وزیکول های شما ناشی از یک واکنش آلرژیک یا درماتیت تماسی باشد، معمولاً پس از درمان بهبودی کامل خواهید داشت.

موارد جدی‌تر وزیکول‌ها می‌تواند ناشی از ژنتیک یا عفونت با ویروس باشد، بنابراین وزیکول‌ها ممکن است در طول زندگی‌تان دوباره عود کنند. درمان مناسب ممکن است علائم شما را تسکین دهد. اما اگر یک بیماری مزمن دارید، احتمال بازگشت وزیکول ها وجود دارد.

چگونه می توانید از وزیکول جلوگیری کنید؟

اگر می‌دانید آلرژی دارید، می‌توانید با اجتناب از محرک‌های آلرژی از ایجاد وزیکول جلوگیری کنید.

تبخال و تبخال مسری هستند، بنابراین باید مراقب باشید که فنجان، نی، یا محصولات لب را به اشتراک نگذارید. این اقدام احتیاطی همچنین ممکن است به جلوگیری از ابتلا به سایر بیماری های ویروسی کمک کند.

سعی کنید از لباس های تنگ که به طور نامناسبی روی پوست مالیده می شود، مخصوصا در هوای گرم یا مرطوب استفاده نکنید. لباس هایی را انتخاب کنید که تنفس می کنند، مانند پنبه. برای جلوگیری از اصطکاک، باید برای ورزش یا فعالیت بدنی لباس مناسب بپوشید، مانند جوراب با روکش اضافی. لباس های ضد رطوبت نیز می تواند مفید باشد. در صورت احساس درد یا قرمزی، فعالیت را متوقف کنید.

بیشتر بخوانید
خارش چانه: علل و درمان

پوست خود را تمیز نگه دارید، بهداشت را رعایت کنید و از محرک هایی که می توانند پوست شما را تشدید کنند اجتناب کنید. استفاده از محصولات بدون عطر می تواند به جلوگیری از راش کمک کند، زیرا آنهایی که رایحه دارند می توانند پوست حساس را بیشتر تحریک کنند.

صابون های ضد باکتری می توانند از ایجاد وزیکول (و عفونی شدن وزیکول ها) از عفونت جلوگیری کنند. بلافاصله پس از انجام تمرینات ورزشی یا تماس با یک محرک بالقوه پوست، دوش بگیرید.

در برخی موارد، ممکن است پیشگیری از وزیکول ممکن نباشد.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

اکثر وزیکول ها، تاول ها و تاول ها را می توان با درمان های OTC و درمان های خانگی درمان کرد. اما در برخی موارد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

به پزشک مراجعه کنید اگر…

 • شما علائم عفونت، از جمله تورم، افزایش قرمزی، رگه هایی از وزیکول و گرمی در محل وزیکول را تجربه می کنید.
 • شما اغلب وزیکول یا تاول می گیرید یا تعداد زیادی تاول دارید و نمی دانید چرا
 • یک نوار از وزیکول های دردناک در یک طرف بدن یا صورت خود دارید که می تواند نشان دهنده زونا باشد
 • دیابت دارید و روی دست‌ها، پاها یا پاهای خود وزیکول یا تاول می‌بینید
 • تب، لرز و غدد لنفاوی متورم دارید که می تواند نشانه آلرژی تهدید کننده زندگی به دارو باشد.
 • هر گونه بثورات پوستی با تاول در دهان یا چشم در بدن شما پخش شده است

اگر گسترش سریع وزیکول ها، به ویژه همراه با بثورات، و علائمی مانند تنگی نفس، درد یا سرگیجه را تجربه کنید، ممکن است واکنش آلرژیک به داروها داشته باشید. در این موارد، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

Source link