وستیبولیت بینی: آیا این جوش است و چه کاری می توانم انجام دهم؟

جوش یا زخم در داخل بینی گاهی اوقات می تواند به دلیل وستیبولیت بینی یا فولیکولیت بینی باشد. این یک عفونت باکتریایی است که می تواند زمانی ایجاد شود که فولیکول های مو، به عنوان مثال، پس از کندن موهای بینی، عفونی شوند.

برخی از درمان های سرطان نیز ممکن است خطر وستیبولیت بینی را افزایش دهند.

در این مقاله درباره علل و درمان وستیبولیت بینی و همچنین زمان مراجعه به پزشک بیشتر بدانید.

علل

کندن موهای بینی یکی از دلایل احتمالی وستیبولیت بینی است.

وستیبولیت بینی یک عفونت در دهلیز یا ورودی بینی است. باکتری استافیلوکوکوس اورئوس باعث بیشتر عفونت ها می شود.

اگرچه هر کسی ممکن است به این عفونت مبتلا شود، برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهند. این عوامل خطر عبارتند از:

وستیبولیت بینی: آیا این جوش است و چه کاری می توانم انجام دهم؟

سیستم ایمنی ضعیف: برخی از شرایط، مانند دیابت، و برخی داروها ممکن است سیستم ایمنی را ضعیف‌تر کنند و خطر عفونت را افزایش دهند.

 • برداشتن بینی: افرادی که مرتباً بینی خود را می چینند ممکن است پوست را خراش دهند و باعث آسیب های ریز شوند که از طریق آن باکتری ها وارد شوند. برداشتن بینی همچنین می‌تواند باکتری‌های نواحی دیگر مانند دهان یا دست‌ها را وارد بینی کند.
 • کندن موهای بینی: کندن موهای بینی ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد پارگی های ریز شود و خطر عفونت را افزایش دهد.
 • دمیدن مکرر بینی: این می تواند بینی را تحریک کرده و باعث تورم آن شود. دمیدن بینی همچنین ممکن است باکتری ها را از یک ناحیه بینی به ناحیه دیگر منتقل کند.
 • سوراخ کردن بینی: سوراخ کردن بینی ممکن است دریچه ای برای ورود عفونت ایجاد کند. قبل از التیام عفونت، بدن آن را به عنوان یک زخم باز درمان می کند و ممکن است باکتری وارد زخم شود.
 • درمان سرطان: شیمی درمانی سیستم ایمنی را ضعیف می کند و فرد را در برابر برخی عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. همچنین ممکن است بینی را خشک کند و باعث باز شدن آن یا خونریزی شود و به عفونت اجازه ورود دهد.
بیشتر بخوانید
سیر تا پیاز جراحی بینی با دکتر جاودانی

علائم

افراد مبتلا به وستیبولیت بینی ممکن است متوجه رشدی شبیه جوش در داخل بینی شوند. گاهی اوقات، چندین چنین رشد وجود دارد. ترکیدن یا برداشتن این ضایعات می تواند باعث بدتر شدن عفونت شود.

برخی از علائم دیگری که ممکن است فرد متوجه شود عبارتند از:

 • درد در داخل یا اطراف بینی
 • پوسته شدن داخل بینی
 • تورم
 • خشکی در بینی
 • خارش
 • خون ریزی
 • تراوش غیر قابل توضیح از پوست فقط در داخل بینی

برخی از افراد مبتلا به وستیبولیت بینی ممکن است سابقه اخیر آسیب دیدگی بینی داشته باشند، مانند سوراخ کردن بینی یا به دلیل برداشتن بینی. برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که بینی خود قبل از ظهور عفونت احساس خشکی یا ترک خوردگی کرده اند.

اگر عفونت شدید باشد یا به سایر نواحی بدن سرایت کند، ممکن است فرد دچار تب شود. با این حال، این نادر است.

بیشتر بخوانید
چرا لاله گوشم متورم شده است؟

وستیبولیت بینی خطرناک نیست، اما اگر فرد به دنبال درمان آن نباشد، عفونت ممکن است گسترش یابد. همچنین، اگرچه این احتمال بسیار نادر است، اما محققان دلایلی برای این باور دارند که عفونت می تواند به جمجمه یا مغز گسترش یابد.

درمان

در بیشتر موارد، خط اول درمان وستیبولیت بینی، قرار دادن کمپرس گرم روی ناحیه عفونی چند بار در روز است. پزشک همچنین ممکن است کرم آنتی بیوتیکی به نام موپیروسین را توصیه کند که می تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند و خطر بازگشت آن را کاهش دهد.

برای عفونت های شدیدتر، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی را برای فرد تجویز کند ۷-۱۰ روز. بسیاری از پزشکان دیکلوکساسیلین را توصیه می کنند.

برخی افراد ممکن است دچار یک کورک دردناک و عفونی به نام فورونکل شوند. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است برای جلوگیری از عود یا گسترش عفونت، برداشتن و تخلیه فورونکل را با جراحی توصیه کند. هرگز سعی نکنید جوش را در خانه بیرون بیاورید، زیرا می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

وستیبولیت بینی یک بیماری خوش خیم است. با این حال، در موارد نادر، می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. به همین دلیل، فرد باید به دنبال درمان فوری باشد. درمان های خانگی به تنهایی عفونت را درمان نمی کند.

بیشتر بخوانید
وستیبولیت بینی

که گفته شد، یک مطالعه ۲۰۱۸ دریافتند که روغن گل شمعدانی ممکن است عوارض جانبی بینی برخی از درمان‌های سرطان را کاهش دهد. افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند می توانند از پزشک خود در مورد استفاده از روغن گل شمعدانی برای کاهش خطر عفونت سوال کنند. روغن همچنین ممکن است به رفع سریع عفونت کمک کند.

با این حال، قبل از استفاده حتما دست‌ها را بشویید، زیرا استفاده از روغن با دست‌های کثیف ممکن است باکتری‌های بیشتری را به آن ناحیه منتقل کند.

فرد می تواند از تعدادی استراتژی دیگر برای کاهش خطر گسترش عفونت یا ابتلای مجدد به آن استفاده کند. موارد زیر را امتحان کنید:

 • از کندن موهای بینی خودداری کنید.
 • از برداشتن بینی خودداری کنید.
 • قبل از لمس یا دمیدن بینی دست ها را بشویید.
 • فقط تا جایی که لازم است بینی را باد کنید.
 • از پزشک در مورد راهکارهایی برای به حداقل رساندن خشکی بینی سوال کنید.
 • به دنبال درمان مناسب برای هر بیماری دیگر مانند دیابت باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

وستیبولیت بینی بسیار قابل درمان است، به خصوص زمانی که فرد در مراحل اولیه به دنبال درمان باشد. به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • بینی احساس درد یا خارش می کند، یا جوش، قرمزی یا جوش در داخل بینی وجود دارد.
 • علائم وستیبولیت بینی پس از چند روز مصرف آنتی بیوتیک بهبود نمی یابد.
 • عفونت گسترش می یابد یا فرد پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک تب می کند.
 • فردی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرد یا داروهایی مصرف می کند که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند دچار خشکی، ترک خوردگی یا درد بینی می شود.
بیشتر بخوانید
با جراحی بینی یک نفس راحت بکش

وستیبولیت بینی به طور معمول یک اورژانس نیست. با این حال، اگر فردی با سیستم ایمنی ضعیف دچار تب شود، باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کند.

از یک متخصص مراقبت های بهداشتی بپرسید که آیا علائم دیگری وجود دارد که باید مراقب آن باشید. برای مثال، لرز یا خستگی ممکن است نشانه گسترش عفونت باشد.

خلاصه

عفونت در ورودی بینی می تواند بسیار دردناک باشد، به خصوص برای افرادی که آلرژی، خشکی بینی یا عفونت سینوسی دارند.

با درمان فوری پزشکی، عفونت می تواند تنها در چند روز بهبود یابد. وستیبولیت بینی یک بیماری جدی نیست، اما در موارد نادر، در صورتی که فرد به دنبال آن نباشد و درمان آن را دریافت نکند، می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند.

مراقبت را به تعویق نیندازید، زیرا این به عفونت زمان انتشار می دهد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه