وضعیت سفالیک چیست؟

وضعیت سفالیک زمانی است که جنین سر به پایین، رو به عقب، با چانه جمع شده و پشت سر آماده ورود به کانال زایمان است. این یکی از چند تغییر نحوه استراحت جنین در رحم است و ایده آل برای زایمان و زایمان در نظر گرفته می شود.

حدود ۹۶ درصد از نوزادان در وضعیت سفالیک متولد می شوند. بیشتر آنها بین هفته های ۳۲ و ۳۶ بارداری در آن قرار می گیرند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما وضعیت جنین را در هفته‌های آخر بارداری بررسی می‌کند تا مطمئن شود که این وضعیت تا هفته ۳۶ اتفاق افتاده است.

اگر جنین در آن نقطه در وضعیت سفالیک نباشد، ارائه دهنده ممکن است سعی کند آن را بچرخاند. اگر این کار موثر نبود، برخی – اما نه همه – پزشکان سعی می‌کنند زایمان طبیعی داشته باشند، در حالی که دیگران سزارین (سزارین) را توصیه می‌کنند.

چرا وضعیت سفالیک بهترین است؟

در حین زایمان، انقباضات کانال زایمان را کشیده تا جنین در هنگام تولد فضای کافی برای عبور از آن داشته باشد. وضعیت سفالیک راحت ترین و مطمئن ترین راه برای عبور نوزاد از کانال زایمان است.

وضعیت سفالیک چیست؟

اگر جنین در وضعیت غیر سفالیک باشد، زایمان چالش برانگیزتر می شود. موقعیت های مختلف جنین طیفی از مشکلات و خطرات متفاوتی دارد.

خطرات سایر موقعیت ها

درصد کمی از نوزادان در وضعیت های غیر سفالیک حضور دارند. این می تواند خطراتی را هم برای جنین و هم برای مادر ایجاد کند و زایمان و زایمان را چالش برانگیزتر کند. همچنین می تواند بر روشی که شخص می تواند ارائه دهد تأثیر بگذارد.

جنین ممکن است در تمام دوران بارداری خود را در هر یک از این موقعیت ها پیدا کند، مانند حرکت در اطراف رحم. اما همانطور که رشد می کنند، فضای کمتری برای چرخیدن وجود خواهد داشت و در موقعیت نهایی قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید
اکلامپسی چیست؟ فشار خون بالا منجر به تشنج در دوران بارداری

در این مرحله است که پوزیشن های غیر سفالیک می تواند خطرات قابل توجهی ایجاد کند.

سفالیک خلفی

جنین ممکن است در موقعیت خلفی اکسیپوت یا سفالیک نیز وجود داشته باشد. این بدان معناست که سرشان به پایین است، اما به جای پشت، رو به شکم هستند.

این موقعیت همچنین با نام مستعار “Sunny-side up” شناخته می شود.

ارائه این روش احتمال زایمان دردناک و طولانی مدت را افزایش می دهد.

بریچ

سه نوع مختلف موقعیت یابی جنین بریچ وجود دارد:

 • بریچ فرانک: پاها به سمت بالا قرار دارند و پاها نزدیک سر هستند.
 • شلوار پاپوش: یک یا هر دو پا روی دهانه رحم پایین آمده است.
 • بریچ کامل: جنین در ابتدا از پایین با زانوهای خمیده است.

زایمان واژینال در اکثر مواقع راهی مطمئن برای زایمان است. اما با پوزیشن های بریچ، زایمان واژینال می تواند پیچیده باشد.

هنگامی که نوزاد در وضعیت بریچ به دنیا می آید، بزرگترین قسمت یعنی سرش آخرین بار به دنیا می آید. این می تواند منجر به گیر کردن آنها در کانال زایمان (به دام افتادن) شود. این می تواند باعث آسیب یا مرگ شود.

همچنین ممکن است بند ناف آسیب ببیند یا به سمت دهانه رحم سر بخورد که می تواند اکسیژن رسانی به نوزاد را کاهش دهد یا قطع کند.

تا زمانی که جنین خوب باشد، برخی از ارائه دهندگان هنوز برای انجام زایمان طبیعی راحت هستند. اما بریچ همیشه در مقایسه با وضعیت سفالیک موقعیت زایمان خطرناک تری است و در بیشتر موارد نیاز به سزارین است.

احتمال تولد نوزاد بریچ

بیشتر بخوانید
زونا: اقدامات احتیاطی که باید در حین شیردهی انجام داد

اگر شما:

 • قبل از اینکه ترم کامل شوید، زودتر زایمان کنید
 • داشتن رحم غیر طبیعی، فیبروم یا مایع آمنیوتیک بیش از حد
 • چند قلو باردار هستند
 • داشتن جفت سرراهی (زمانی که جفت دهانه رحم را می پوشاند)

دروغ عرضی

در حالت دراز کشیدن عرضی، جنین به جای عمودی، در عرض رحم به پهلو ظاهر می شود. ممکنه باشند:

 • پایین، با پشت رو به کانال زایمان
 • با یک شانه به سمت کانال زایمان
 • بالا، در حالی که دست ها و پاها رو به کانال زایمان هستند

اگر دروغ عرضی قبل از زایمان اصلاح نشود، سزارین لازم است. به طور معمول این مورد است.

تعیین موقعیت جنین

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند با انجام معاینه فیزیکی و سونوگرافی تشخیص دهد که آیا نوزاد شما در وضعیت سفالیک قرار دارد یا خیر.

در هفته های پایانی بارداری، پزشک زیر شکم شما را با دستان خود احساس می کند تا موقعیت نوزاد را ارزیابی کند. این شامل محل قرارگیری سر، پشت و باسن نیز می شود.

اگر پزشک شما احساس کند که جنین در وضعیت بریچ قرار دارد، می تواند از سونوگرافی برای تأیید شک خود استفاده کند.

چرخاندن جنین به طوری که آنها در وضعیت سفالیک قرار گیرند

نسخه سفالیک خارجی (ECV) یک روش معمول و غیر تهاجمی برای تبدیل نوزاد بریچ به حالت سفالیک در حالی که هنوز در رحم است است.

این تنها زمانی در نظر گرفته می‌شود که یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی پیشرفت ارائه را در سه ماهه آخر نظارت کند و متوجه شود که جنین با نزدیک شدن به تاریخ زایمان شما وضعیت غیرسفالیک خود را حفظ می‌کند.

آنها همچنین ممکن است چندین راه دیگر را برای تشویق وضعیت سر به پایین توصیه کنند.

بیشتر بخوانید
کلاهک چوچوله یا هود کلیتورال چیست؟

با این حال، هیچ یک از این گزینه ها مطمئن نیستند که کار کنند یا نتایج طولانی مدتی داشته باشند.

نسخه سفالیک خارجی (ECV)

ECV شامل ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است که به معده شما فشار می آورد تا جنین را از بیرون بچرخاند. آنها سعی می کنند سر را به جلو یا عقب بچرخانند و باسن را در موقعیتی به سمت بالا بلند کنند. گاهی اوقات، آنها از سونوگرافی برای کمک به هدایت فرآیند استفاده می کنند.

بهترین زمان برای انجام ECV حدود هفته ۳۷ بارداری است. پس از آن، ضربان قلب جنین کنترل می شود تا مطمئن شوید که در حد طبیعی است. پس از انجام ECV باید بتوانید به خانه بروید.

میزان موفقیت ECV بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است. با این حال، حتی اگر کار کند، باز هم احتمال بازگشت جنین به وضعیت بریچ قبل از تولد وجود دارد.

روش های طبیعی برای چرخاندن جنین

روش های طبیعی نیز وجود دارد که می تواند به تبدیل جنین به وضعیت سفالیک کمک کند. با این حال، هیچ تحقیق پزشکی وجود ندارد که اثربخشی آنها را تأیید کند.

  • تغییر موقعیت: گاهی اوقات وقتی شما در موقعیت های خاصی قرار می گیرید، جنین حرکت می کند. دو حرکت خاص که ممکن است ارائه دهنده شما توصیه کند عبارتند از: قرار گرفتن روی دست و زانو و تکان دادن آرام به جلو و عقب. یکی دیگر از مواردی که می توانید امتحان کنید این است که باسن خود را در هوا به سمت بالا فشار دهید در حالی که به پشت دراز کشیده اید و زانوهای خود را خم کرده و پاها را روی زمین صاف کرده اید (ژست پل).
  • پخش صداهای محرک: جنین ها به سمت صدا جذب می شوند. ممکن است با پخش موسیقی یا ضبط صدای خود در نزدیکی شکم، جنین را از حالت بریچ خارج کنید.
  • مراقبت های کایروپراکتیک: یک متخصص کایروپراکتیک می تواند تکنیک وبستر را امتحان کند. این یک آنالیز و تنظیم خاص کایروپراکتیک است که به کایروپراکتیک ها امکان می دهد تعادل را در لگن فرد باردار برقرار کنند و استرس ناخواسته را به رحم و رباط های حمایت کننده کاهش دهند.
  • طب سوزنی: این یک روش کاملاً ایمن است که کسی می تواند برای چرخاندن جنین تلاش کند. برخی از تمرین‌کنندگان موکسی‌باسشن (سوختن ماگ خشک شده در نواحی خاصی از بدن) را به کار می‌برند، زیرا معتقدند این کار شانس موفقیت را افزایش می‌دهد.
بیشتر بخوانید
هیسترکتومی یا عمل جراحی برای برداشتن رحم

خلاصه

در حالی که اکثر نوزادان هنگام زایمان در وضعیت سفالیک به دنیا می آیند، همیشه اینطور نیست. و در حالی که برخی از جنین ها را می توان چرخاند، برخی دیگر ممکن است لجبازتر باشند.

این ممکن است بر خواسته های زایمان و زایمان شما تأثیر بگذارد. سعی کنید به یاد داشته باشید که داشتن یک کودک سالم و سالم ماندن، اولویت نهایی شماست. این ممکن است به معنای انحراف از بهترین برنامه های شما باشد.

صحبت کردن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های چرخش و ایمن ترین مسیر زایمان ممکن است به شما کمک کند تا با این پیچ و تاب سازگار شوید و احساس بهتری در مورد اینکه چگونه پیش خواهید رفت.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه