وقتی فردی بیش از حد زینک مصرف کند چه اتفاقی می افتد؟

زینک یا روی یک ماده مغذی غذایی مهم است که نقش مهمی در سراسر بدن دارد. مصرف بیش از حد روی می تواند مضر باشد، با این حال، و ممکن است باعث طیف وسیعی از علائم، از جمله حالت تهوع، اسهال، و سردرد شود.

بر اساس دفتر مکمل های غذایی (ODS)، مصرف بیش از حد روی می تواند باعث سمیت روی شود. این مسمومیت می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود و در صورت مزمن بودن، تعادل سایر مواد شیمیایی از جمله مس و آهن را نیز در بدن مختل کند.

بسیاری از ویتامین‌های بدون نسخه، مکمل‌های مغذی و داروهای سرماخوردگی حاوی روی هستند. مصرف چند مکمل به طور همزمان می تواند فرد را در معرض خطر بیش از حد مجاز رژیم غذایی توصیه شده (RDA) روی قرار دهد.

افراد همچنین ممکن است سمیت ناشی از روی را در محیط تجربه کنند. روی فلزی است که به طور طبیعی به مقدار کم در آب، خاک و غذاها وجود دارد، اما بیشتر اشکال روی از طریق فعالیت های انسانی وارد محیط می شود.

وقتی فردی بیش از حد روی مصرف کند چه اتفاقی می افتد؟

در این مقاله، سمیت روی را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم، از جمله علائم آن، چگونگی وقوع آن، درمان های احتمالی و زمان مراجعه به پزشک.

علائم و نشانه های سمیت زینک

درد معده و حالت تهوع از علائم احتمالی مسمومیت با روی هستند.

مسمومیت روی می تواند حاد باشد که منجر به عوارض جانبی کوتاه مدت شود یا مزمن باشد که منجر به مشکلات طولانی مدت می شود.

علائم مسمومیت حاد به زودی پس از مصرف دوز بالای روی ظاهر می شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • معده درد
 • اسهال
 • سردرد

اگر فردی سطوح بالای روی را در مدت طولانی مصرف کند، ممکن است مسمومیت مزمن روی را تجربه کند که ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • سطوح پایین لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب”.
 • کاهش عملکرد ایمنی
 • کمبود مس
بیشتر بخوانید
4 فایده لیزین برای سلامتی

افرادی که در متالورژی کار می کنند، مانند جوشکارها، ممکن است به بیماری معروف به تب دود فلز مبتلا شوند. این وضعیت حاد و بسیار کوتاه است و زمانی اتفاق می‌افتد که فردی روی بیش از حد از طریق گرد و غبار یا بخار تنفس کند. معمولاً فقط حدودا طول می کشد ۲۴-۴۸ ساعت و می تواند علائمی ایجاد کند که عبارتند از:

 • لرز
 • تعریق
 • ضعف
 • تب
 • درد عضلانی
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • تنگی نفس

این علائم در عرض چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض حاد رخ می دهد. اگرچه این وضعیت معمولاً برگشت‌پذیر است، اما پزشکان از اثرات طولانی مدت تنفس در گرد و غبار یا دود روی اطلاعی ندارند.

کارشناسان مصرف بالای روی را با سرطان مرتبط نمی دانند. با این حال، مسمومیت طولانی مدت روی می تواند سیستم ایمنی را سرکوب کند و احتمال ابتلای فرد به شرایط سلامتی را افزایش دهد.

چه مقدار روی بیش از حد است؟

را ODS توصیه هایی برای مقدار روی – بر حسب میلی گرم (میلی گرم) – که فرد باید هر روز مصرف کند، ارائه دهد.

RDA برای روی عبارت است از:

سن نرها ماده ها ۱-۳ سال ۳ میلی گرم ۳ میلی گرم ۴-۸ سال ۵ میلی گرم ۵ میلی گرم ۹-۱۳ سال ۸ میلی گرم ۸ میلی گرم ۱۴-۱۸ سال ۱۱ میلی گرم ۹ میلی گرم ۱۹+ سال ۱۱ میلی گرم ۸ میلی گرمODS همچنین حد بالایی از میزان مصرف روی بی خطر را در روز ارائه می کند.

بیشتر بخوانید
میزان مورد نیاز روزانه پروتئین به گرم

سطوح بالای مصرف قابل تحمل (ULs) به بیشترین مقدار روی که یک فرد می تواند هر روز مصرف کند، اشاره دارد، بدون اینکه خطر مرتبط با آن کم باشد. مردم نباید از این محدودیت ها تجاوز کنند.

UL برای مردان و زنان یکسان است اما بر اساس سن متفاوت است:

سن UL 1-3 سال ۷ میلی گرم ۴-۸ سال ۱۲ میلی گرم ۹-۱۳ سال ۲۳ میلی گرم ۱۴-۱۸ سال ۳۴ میلی گرم ۱۹+ سال ۴۰ میلی گرمUL در دوران بارداری و شیردهی تغییر نمی کند، بنابراین زنان باید همچنان به UL مربوط به سن خود مراجعه کنند.

روی می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد، که می تواند میزان بی خطر بودن مصرف را تغییر دهد.

به عنوان مثال، دارویی به نام آمیلورید (Midamor) مانع از حذف روی از بدن می شود که می تواند باعث تجمع روی در سطوح خطرناک شود. افرادی که این دارو را مصرف می کنند باید از مصرف مکمل های روی یا هر مکمل دیگری که حاوی روی است خودداری کنند، مگر اینکه پزشک غیر از این توصیه کند.

فردی که هر یک از داروهای زیر را مصرف می کند باید با پزشک خود در مورد نیاز به مصرف روی اضافی صحبت کند:

 • مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) مانند لیزینوپریل (Zestril)
 • استروژن درمانی
 • قرص های ضد بارداری
 • دیورتیک های تیازیدی یا “قرص های آب”
 • H2 یا مهارکننده های پمپ پروتون، مانند اسموپرازول (Nexium)

فرد باید داروها یا مکمل های زیر را با فاصله حداقل ۲ ساعت از مکمل روی مصرف کند:

 • فلز مس
 • اهن
 • منگنز
 • آنتی اسیدها مانند کربنات کلسیم (Tums)
 • پنی سیلامین (Cuprimine)
بیشتر بخوانید
12 ماده غذایی سرشار از امگا 3

افرادی که آنتی بیوتیک های فلوروکینولون مانند سیپروفلوکساسین (سیپرو) یا آنتی بیوتیک های تتراسایکلین مانند داکسی سایکلین (ویبرامایسین) مصرف می کنند، باید آنتی بیوتیک را ۲ ساعت قبل از مصرف روی یا ۴ تا ۶ ساعت بعد از آن مصرف کنند.

مهم است که قبل از مصرف مکمل روی با یک پزشک صحبت کنید، به ویژه در هنگام استفاده از یک یا چند دارویی که با روی تداخل دارند.

درمان ها

نوشیدن یک لیوان شیر ممکن است به جلوگیری از جذب روی اضافی توسط معده و روده کمک کند.

اگر فردی مشکوک به مصرف بیش از حد روی باشد، می تواند برای مشاوره با مرکز کنترل مسمومیت محلی خود تماس بگیرد.

مگر اینکه یک نماینده کنترل مسمومیت یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی توصیه های جایگزین ارائه دهد، فرد باید یک لیوان شیر بنوشد. کلسیم و فسفر موجود در شیر می تواند به اتصال روی اضافی و جلوگیری از جذب آن توسط معده و روده کمک کند.

کیلاسیون فرآیندی است که فلزات اضافی مانند روی، مس یا سرب را از بدن خارج می کند. در طول این درمان، پزشک دارویی به فرد می‌دهد که به اتصال روی اضافی و خارج کردن آن از بدن از طریق ادرار کمک می‌کند. این حذف از جذب روی یا سایر فلزات توسط بدن جلوگیری می کند که می تواند باعث آسیب بیشتر شود.

اگر قرار گرفتن در معرض بیش از حد به دلیل مصرف چندین مکمل غذایی یا ویتامینی بود، مهم است که با یک پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی ملاقات کنید تا در مورد مکمل یا رژیم دارویی جدید صحبت کنید.

یک فلزکار که شغل آنها را در معرض روی بیش از حد قرار داده است، باید با کارفرمای خود ملاقات کند تا در مورد اقدامات احتیاطی ایمنی و راه های به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض، و همچنین تغییر نقش احتمالی صحبت کند.

بیشتر بخوانید
12 غذای سالم سرشار از آنتی اکسیدان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هرکسی که هر یک از این علائم را تجربه می کند یا مشکوک است که شغل آنها در معرض روی بیش از حد قرار گرفته است، باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشد یا فورا با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرد.

همچنین مهم است که قبل از شروع مصرف مکمل های غذایی یا ویتامینی با پزشک مشورت کنید. انجام این کار به ویژه در صورتی مهم است که فرد داروهای دیگری مصرف می کند یا دارای شرایط پزشکی است که مصرف اضافی روی می تواند بر آن تأثیر بگذارد.

خلاصه

روی بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم و کامل است، اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مسمومیت حاد یا مزمن روی شود.

مصرف بیش از حد روی، چه به دلیل قرار گرفتن در محل کار یا از طریق مکمل های غذایی یا ویتامین ها، می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

اگر فردی مشکوک به مسمومیت با روی باشد، مهم است که با پزشک صحبت کنید یا فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه