وقتی مدفوع شما شناور است به چه معناست

دیدن شناور مدفوع ممکن است شما را شگفت زده کند. اما معمولاً جای نگرانی نیست. بیشتر اوقات، مربوط به چیزی است که باید بخورید.

در موارد دیگر، مدفوع شناور می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد. اگر علائم دیگری را نیز تجربه می کنید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

در اینجا دلایل اصلی این نوع مدفوع (مدفوع)، راه های پیشگیری از آن و زمانی که باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید، آورده شده است.

گاز بیش از حد در مدفوع

روده ها یا روده های شما بخشی از سیستم گوارش شما هستند. آنها به بدن شما کمک می کنند تا غذا را تجزیه و هضم کند.

وقتی مدفوع شما شناور است به چه معناست

اغلب اوقات، مدفوع شناور نتیجه چیزی است که خورده اید. اگر یک وعده غذایی بزرگ یا چیزی که گاز تولید می کند بخورید، گاز با مدفوع در روده مخلوط می شود.

هوای اضافی حاصل از گاز باعث می شود مدفوع کمتر متراکم یا فشرده شود. هنگامی که به کاسه توالت برخورد می کند، باعث شناور شدن آن می شود.

غذاهایی که گاز تولید می کنند

آیا متوجه شده اید که بعد از خوردن غذاهای خاص احساس گاز گرفتگی می کنید؟ به این دلیل که انواع خاصی از غذاها می توانند گاز تولید کنند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • سیب، گلابی، هلو و آلو
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • مارچوبه، کنگر فرنگی، کلم بروکسل، بروکلی و پیاز
 • لوبیا
 • آب میوه ها
 • سیب، گلابی، هلو و آلو
 • عسل
 • نوشابه و نوشابه
 • آب نبات و آدامس بدون قند

بسیاری از این غذاها حاوی قندهایی مانند سوربیتول یا فروکتوز هستند که می توانند گاز اضافی تولید کنند. به عنوان مثال، آلو، سیب، هلو و غذاهای بدون قند حاوی سوربیتول هستند. نوشابه، عسل و آب میوه سرشار از فروکتوز هستند.

اگر مدفوع شناور شما در نتیجه مواد غذایی تولید کننده گاز است، خبرهای خوبی وجود دارد. پس از مصرف کمتر غذاهایی که شما را آزار می دهند، مدفوع شما باید به حالت عادی بازگردد.

بیشتر بخوانید
علل تهوع و از دست دادن اشتها

عدم تحمل لاکتوز

افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ممکن است هنگام خوردن محصولات لبنی مدفوع شناور داشته باشند. این به این دلیل است که آنها دارای سطوح پایینی از آنزیم لاکتاز هستند که بدن برای هضم لاکتوز (قند موجود در شیر) به آن نیاز دارد.

لاکتوز تنها در شیر نیست، بلکه در بسیاری از محصولات لبنی دیگر مانند ماست، بستنی و برخی پنیرها نیز وجود دارد.

به همین دلیل است که ممکن است فرد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز پس از خوردن لبنیات دچار نفخ یا گاز شود، که می تواند منجر به مدفوع شناور شود.

سندرم روده تحریک‌پذیر

همراه با گاز، افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ممکن است مدفوع شناور داشته باشند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ که در مجله اروپایی گوارش و کبد منتشر شد، افراد مبتلا به IBS را بررسی کرد. محققان به این نتیجه رسیدند که مدفوع شناور یکی از ویژگی های IBS است. در واقع، ۲۶ درصد از بزرگسالان در این مطالعه مدفوع شناور داشتند.

خلاصه

گاز اضافی در مدفوع شما می تواند باعث شناور شدن آن شود. خوردن غذاهای حاوی قندهایی مانند سوربیتول یا فروکتوز می تواند گاز اضافی تولید کند. افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز و IBS ممکن است تجربه مشابهی داشته باشند.

علل دیگر

در اینجا به چندین شرایطی که می تواند منجر به مدفوع شناور شود، می پردازیم.

شرایطی که باعث سوء جذب می شود

برخی از شرایط پزشکی می توانند باعث سوء جذب یا ناتوانی در جذب مواد مغذی از غذایی که می خورید شوند. جای تعجب نیست که سوء جذب می تواند منجر به مدفوع شناور شود.

شرایطی که پوشش داخلی دستگاه گوارش شما را مختل می کند می تواند این اثر را داشته باشد، مانند:

پانکراتیت مزمن

پانکراتیت مزمن زمانی است که التهاب در پانکراس شما وجود دارد. این بیماری معمولاً در نتیجه سنگ کیسه صفرا یا سوء مصرف طولانی مدت الکل است. اغلب پس از پانکراتیت حاد یا ناگهانی رخ می دهد. همچنین با دیابت مرتبط است.

بیشتر بخوانید
رفلاکس اسید و بیماری کبد: آیا ارتباطی وجود دارد؟

در حالی که مدفوع شناور در پانکراتیت رایج است، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید. درد معده، کمردرد، نفخ و کاهش وزن همگی شایع هستند.

کلانژیت اسکلروزان

کلانژیت اسکلروزان مجاری صفراوی داخل و اطراف کبد شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ارتباط نزدیکی با کولیت اولسراتیو دارد. این وضعیت با التهاب، زخم و تخریب این مجاری صفراوی مشخص می شود.

همراه با مدفوع شناور، علائم عبارتند از:

کلدوکولیتیازیس

کلدوکولیتیازیس زمانی است که یک یا چند سنگ در مجرای صفراوی مشترک دارید.

این بیماری هیچ علامتی ایجاد نمی کند مگر اینکه سنگ مجرای صفراوی را مسدود کند. علاوه بر مدفوع شناور، ممکن است در قسمت فوقانی یا میانی سمت راست شکم احساس درد کنید. درد معمولاً حداقل ۳۰ دقیقه طول می کشد.

تب، یرقان، حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است رخ دهد. ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید.

سرطان پانکراس

اگرچه سرطان پانکراس شایع نیست، اما یکی دیگر از دلایل بالقوه مدفوع شناور است.

یکی از اولین علائم سرطان پانکراس زردی یا زردی چشم و پوست است. اما این همه ماجرا نیست. زردی را می توان با تغییرات خاصی در مدفوع نیز مشخص کرد. می تواند باعث مدفوع رنگ پریده یا خاکستری و همچنین مدفوع چرب و شناور شود.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

مدفوع هایی که گاهی شناور می شوند نباید شما را نگران کنند. گفته می شود، برخی از انواع تغییرات مدفوع ممکن است علائم بیماری باشد که نیاز به درمان دارد. استئاتورهیا مدفوع چرب، اغلب به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

اگر متوجه تغییراتی در عادات روده خود شدید که بیش از دو هفته طول کشید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر علائم دیگری دارید، مانند:

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • کاهش وزن
 • دل درد
 • تب
بیشتر بخوانید
تهوع: علل، پیشگیری و زمان جستجوی کمک

خلاصه

اگر تغییرات در عادات روده شما بیش از دو هفته طول کشید و علائم دیگری مانند درد معده، کاهش وزن یا تب دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان

گزینه های درمان سبک زندگی

مدفوع شناور به دلیل گاز اضافی اغلب بی ضرر است و بدون درمان از بین می رود. تا به حال، می دانید که رژیم غذایی می تواند در ایجاد مدفوع شناور نقش داشته باشد. بنابراین، ممکن است تنظیم رژیم غذایی به این موضوع کمک کند.

به عنوان مثال، برخی از متخصصان تغذیه و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که هر بار یک یا دو غذا را از رژیم غذایی خود حذف کنید. به این ترتیب، می توانید آزمایش کنید که آیا آن غذاها به مدفوع شناور کمک می کنند یا خیر.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین ممکن است به شما پیشنهاد کند که از غذاهایی که می‌خورید و حرکات روده خود یادداشت کنید. یک رکورد می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا ببیند آیا الگویی یا ارتباطی بین غذایی که می خورید و مدفوع شما وجود دارد یا خیر.

درمان شرایط زمینه ای

اگر نمی توانید چربی را به درستی جذب کنید، ممکن است وضعیتی به نام استئاتوره داشته باشید که می تواند باعث شناور شدن مدفوع شود. درمان استئاتوره به شرایط اولیه پشت آن بستگی دارد.

به عنوان مثال، استئاتوره می تواند ناشی از وضعیتی به نام فیبروز کیستیک باشد. درمان فیبروز کیستیک اغلب شامل مکمل‌های آنزیمی گوارشی شبیه به مکمل‌هایی است که لوزالمعده شما معمولاً آزاد می‌کند.

جلوگیری

اگر غذای خاصی گاز را بدتر می کند، ممکن است مجبور نباشید از آن اجتناب کنید. می توانید مکمل های آنزیمی را بدون نسخه پیدا کنید. این مکمل ها می توانند به شما در هضم برخی غذاها مانند لوبیا و شیر کمک کنند. خوردن وعده های کوچکتر نیز می تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید
علل درد و لرز شکم

بسیاری از غذاهایی که می توانند باعث ایجاد گاز شوند، دارای ویژگی های مثبت هستند. به عنوان مثال، لوبیاها در هر فنجان حدود ۱۰ گرم فیبر دارند و سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

به جای پرهیز از این غذاها، سعی کنید:

 • خوردن وعده های کوچکتر
 • فاصله مصرفی خود را در طول روز کاهش دهید
 • مصرف مکمل های آنزیمی بدون نسخه (که به بدن شما در هضم غذاهایی مانند لوبیا کمک می کند)
 • پرهیز از وعده های غذایی بزرگ (که فشار مضاعفی بر دستگاه گوارش وارد می کند)

خلاصه

بیشتر اوقات، گاز زیاد دلیل شناور بودن مدفوع شماست. غذاهای خاصی که می خورید می توانند به شما گاز بدهند. مقصر اصلی لاکتوز موجود در محصولات شیر، فیبر محلول یا قندهای موجود در غذا است. این می تواند رافینوز در لوبیا، فروکتوز در میوه یا سوربیتول در آلو باشد.

اما شرایط خاصی نیز می‌تواند باعث افزایش گاز یا سوء جذب شود که در نتیجه مدفوع شما شناور می‌شود. اگر علائم دیگری را تجربه می کنید یا اگر مشکل شما برطرف نشد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

داشتن مدفوع شناور از زمان به زمان بسیار رایج است و اغلب مربوط به غذا است. بسیاری از اوقات، گاز بیش از حد مسئله است.

اگر به نظر می رسد که مشکل منظم است (یا متوجه علائم دیگری شده اید)، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ممکن است فکر کنید خجالت آور است، اما ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همیشه در مورد مسائلی مانند این می شنود. آنها می توانند به شناسایی شرایط زمینه ای که ممکن است باعث تغییرات مدفوع شوند کمک کنند.

Source link

۴.۲/۵ - (۱۶ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «وقتی مدفوع شما شناور است به چه معناست;

 1. با سلام وعرض ارادت،
  بسیار ساده و کامل در مورد سبک بودن مدفوع مطالب اصلی و عوامل بوجود آورنده را تشریح فرمودید.
  سپاسگزار از راهنمایی جنابعالی،
  ارادتمند مستوفی.

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه