ویاگرا (سیلدنافیل): عوارض، دوز، مدت زمان ماندگاری آن

ویاگرا چیست؟

ویاگرا یک داروی تجویزی با نام تجاری است که برای درمان اختلال نعوظ (ED) تایید شده است. با ED، شما نمی توانید نعوظ داشته باشید یا حفظ کنید. ویاگرا برای این استفاده در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است.

ویاگرا حاوی داروی سیلدنافیل است . این دارو به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) تعلق دارد. (یک دسته از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند.) ویاگرا با افزایش جریان خون در آلت تناسلی شما عمل می کند که به شما کمک می کند نعوظ داشته باشید و آن را حفظ کنید. اما این دارو فقط در صورتی کار می کند که شما از نظر جنسی تحریک شده باشید.

ویاگرا به صورت قرص هایی است که از راه دهان مصرف می شود. در بیشتر موارد، باید حدود یک ساعت قبل از فعالیت جنسی مصرف شود، اما می توان آن را ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از آن مصرف کرد. ویاگرا در سه مقدار موجود است: ۲۵ میلی گرم (میلی گرم)، ۵۰ میلی گرم و ۱۰۰ میلی گرم.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

Viagra (sildenafil): Side effects, dosage, how long it lasts, ...medicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

آیا ویاگرا برای درمان ED موثر است؟

بله، این کار را می کند. در چندین مطالعه بالینی ، ویاگرا در درمان ED موثر بود. در این مطالعات، مردانی که از این دارو استفاده می‌کردند، توانایی بهبود یافته‌ای برای داشتن و حفظ نعوظ داشتند که امکان برقراری رابطه جنسی موفق را فراهم می‌کرد.

در سراسر مطالعات، بین ۴۳٪ تا ۸۳٪ از افرادی که ویاگرا مصرف کردند، نعوظ بهبود یافته بودند. (این نرخ ها بسته به علت ED و دوز ویاگرا که مصرف می کردند متفاوت بود.) در مقایسه، بهبود نعوظ در ۱۰٪ تا ۲۴٪ از افرادی که دارونما مصرف کردند (بدون داروی فعال) رخ داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثربخشی ویاگرا، بخش «مصرف ویاگرا» را در زیر ببینید.

مدت زمان ماندگاری ویاگرا

ممکن است تعجب کنید که وقتی ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ (ED) استفاده می شود چه مدت کار می کند. در زیر به سوالات مربوط به مدت زمان کارکرد ویاگرا در بدن شما پاسخ می دهیم.

اگر سؤال دیگری در مورد مدت زمان اثرگذاری ویاگرا دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

چه مدت طول می کشد تا ویاگرا اثر کند؟

ویاگرا معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف یک دوز دارو شروع به کار می کند. اما خود ویاگرا به شما نعوظ نمی دهد. درعوض، شما باید از نظر جنسی برانگیخته شوید تا دارو اثر کند.

ویاگرا تا ۵ ساعت در بدن شما کار می کند. این بدان معنی است که اگر شما برانگیخته هستید، باید تا ۴ ساعت پس از مصرف یک دوز ویاگرا همچنان بتوانید نعوظ داشته باشید.

حتی اگر ویاگرا برای چندین ساعت در بدن شما کار می کند، نعوظ شما نباید این مدت طول بکشد. در واقع، به ندرت، ویاگرا می تواند باعث پریاپیسم شود. با این وضعیت، نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناکی دارید.

پریاپیسم یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. اگر درمان نشود، این وضعیت می تواند به بافت های آلت تناسلی شما آسیب برساند و باعث ED غیرقابل برگشت شود.

اگر نعوظی دارید که بیش از ۴ ساعت طول کشید، به نزدیکترین اورژانس بروید یا با ۹۱۱ تماس بگیرید.

چه کاری می توانم انجام دهم تا ویاگرا سریعتر عمل کند؟

اگر ویاگرا را با معده خالی مصرف کنید، ممکن است سریعتر عمل کند. با این حال، اگر ویاگرا همراه با غذا، به خصوص با یک وعده غذایی پرچرب مصرف شود، شروع به کار طولانی تری طول می کشد. و در این صورت حتی می تواند برای شما کمتر موثر باشد.

ویاگرا چه مدت در سیستم من باقی می ماند؟

پس از مصرف یک دوز ویاگرا، سطح دارو در بدن شما در طی چند ساعت به تدریج کاهش می یابد. پس از حدود ۴ ساعت، سطوح پایینی از دارو در بدن خود خواهید داشت. (و در این مرحله، دارو دیگر اثر نخواهد کرد.) اما در واقع حدود ۲۴ ساعت طول می کشد تا ویاگرا به طور کامل از بدن شما خارج شود.

عوارض جانبی ویاگرا

ویاگرا می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر حاوی برخی از عوارض جانبی کلیدی است که ممکن است در هنگام مصرف ویاگرا رخ دهد. این لیست ها همه عوارض جانبی احتمالی را شامل نمی شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی ویاگرا، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما نکاتی را در مورد نحوه مقابله با هر گونه عوارض جانبی که ممکن است آزاردهنده باشد به شما ارائه دهند.

توجه: سازمان غذا و دارو (FDA) عوارض جانبی داروهایی را که تایید کرده است، ردیابی می کند. اگر می‌خواهید یک عارضه جانبی که با ویاگرا داشته‌اید را به FDA گزارش دهید، می‌توانید این کار را از طریق MedWatch انجام دهید .

عوارض جانبی خفیف

عوارض جانبی خفیف ویاگرا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • سوء هاضمه
 • تغییرات خفیف و موقت بینایی، مانند ته رنگ آبی در دید، تاری دید و حساسیت به نور
 • گرفتگی بینی (گرفتگی بینی)
 • کمر درد
 • درد عضلانی
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • کهیر

بیشتر این عوارض جانبی ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

* این لیست جزئی از عوارض جانبی خفیف ویاگرا است. برای اطلاع از سایر عوارض جانبی خفیف، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید یا اطلاعات بیمار دارو را مشاهده کنید .

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی ویاگرا رایج نیستند، اما ممکن است رخ دهند. اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۹۱۱ تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نوروپاتی ایسکمیک بینایی قدامی غیر شریانی (NAION)، که یک بیماری چشمی است که باعث آسیب به عصب بینایی شما می شود . علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • کاهش ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم
  • از دست دادن ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم
 • کاهش یا از دست دادن ناگهانی شنوایی. این وضعیت ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشد، مانند:
  • وزوز گوش (زنگ یا وزوز در گوش شما)
  • سرگیجه

سایر عوارض جانبی جدی که در زیر با جزئیات بیشتر در «جزئیات عوارض جانبی» توضیح داده شده است، عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک
 • پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک)
 • فشار خون پایین، اگر ویاگرا همراه با برخی از داروهای دیگر مصرف شود
 • مشکلات قلبی عروقی، مانند حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم، یا سکته مغزی، که همگی عمدتا در افراد مبتلا به بیماری قلبی رخ می دهند.

جزئیات عوارض جانبی

ممکن است تعجب کنید که هر چند وقت یکبار عوارض جانبی خاصی با این دارو رخ می دهد. در اینجا جزئیاتی در مورد چندین مورد از عوارض جانبی این دارو وجود دارد.

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، برخی از افراد ممکن است پس از مصرف ویاگرا واکنش آلرژیک داشته باشند. در مطالعات بالینی ، کمتر از ۲٪ از افرادی که ویاگرا مصرف کردند، واکنش آلرژیک داشتند. مشخص نیست که چند بار واکنش های آلرژیک در افرادی که دارونما مصرف کرده اند (بدون داروی فعال) رخ می دهد.

علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرگرفتگی

واکنش آلرژیک شدیدتر نادر است اما ممکن است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها
 • تورم زبان، دهان یا گلو
 • مشکل در تنفس

اگر واکنش آلرژیک شدید به ویاگرا دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اما اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۹۱۱ تماس بگیرید.

پریاپیسم

به ندرت، ویاگرا می تواند باعث پریاپیسم شود که یک نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک است. اما مشخص نیست که چند بار پریاپیسم در مردانی که ویاگرا مصرف می کنند رخ می دهد.

پریاپیسم یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند به بافت های آلت تناسلی شما آسیب برساند و باعث اختلال نعوظ غیرقابل برگشت (ED) شود.

اگر نعوظی دارید که بیش از ۴ ساعت طول کشید، به نزدیکترین اورژانس بروید یا با ۹۱۱ تماس بگیرید.

فشار خون پایین

ویاگرا می تواند به طور موقت فشار خون شما را پس از مصرف دارو کاهش دهد. اما این مشکل برای اکثر مردم نیست. در مطالعات بالینی ، کمتر از ۲ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کردند، پس از مصرف دارو فشار خون پایینی داشتند. مشخص نیست که چند بار فشار خون پایین در افرادی که دارونما (بدون داروی فعال) مصرف کرده‌اند، رخ می‌دهد.

اما به خاطر داشته باشید که افت ناگهانی فشار خون در صورت داشتن بیماری های قلبی خاص می تواند خطرناک باشد. افت ناگهانی فشار خون نیز ممکن است در صورت مصرف برخی از داروهای دیگر خطرناک باشد.

به عنوان مثال، اگر از داروهای نیترات برای درمان درد قفسه سینه استفاده می کنید، نباید ویاگرا مصرف کنید. همچنین در صورت مصرف دارویی به نام ریوسیگوات (آدمپاس) باید از مصرف ویاگرا خودداری کنید. مصرف ویاگرا با این داروها می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون شود که منجر به حمله قلبی یا سکته می شود.

اگر فشار خون پایین دارید، مصرف ویاگرا ممکن است باعث سرگیجه یا سبکی سر شود یا باعث غش شود. همچنین در صورت مصرف ویاگرا با داروهای خاصی که برای درمان فشار خون بالا یا بزرگی پروستات استفاده می شوند، احتمال بروز این مشکلات بیشتر است. اگر پس از مصرف ویاگرا احساس سرگیجه یا ضعف کردید، دراز بکشید تا این احساس برطرف شود.

اگر مشکل قلبی یا فشار خون پایین دارید، با پزشک خود در مورد بی خطر بودن ویاگرا برای شما صحبت کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مصرف ویاگرا با سایر داروها، بخش «تداخلات ویاگرا» را در زیر ببینید. و برای اطلاعات بیشتر در مورد مصرف ویاگرا در صورتی که مشکلات قلبی یا فشار خون دارید، بخش «احتیاط‌های ویاگرا» را در زیر ببینید.

حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم و سکته مغزی

در موارد نادر، برخی از افرادی که ویاگرا مصرف می کنند، دچار حمله قلبی، سکته مغزی یا ضربان قلب نامنظم شده اند. این شرایط عمدتاً در افرادی رخ می دهد که قبلاً مشکل قلبی داشتند. اما گاهی این شرایط در افرادی که مشکل قلبی نداشتند اتفاق می افتاد. به طور قطع مشخص نیست که آیا ویاگرا باعث عوارض جانبی شده است یا خیر.

اگر بعد از مصرف ویاگرا درد قفسه سینه دارید، باید فوراً فعالیت جنسی را متوقف کنید. اما اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است، یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید، با ۹۱۱ تماس بگیرید.

و اگر مشکل قلبی دارید، قبل از شروع ویاگرا با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند با شما صحبت کنند که آیا استفاده از این دارو برای شما بی خطر است یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف ویاگرا در صورت داشتن مشکلات قلبی، بخش «احتیاط‌های ویاگرا» را در زیر ببینید.

سردرد

سردرد یکی از عوارض جانبی رایج ویاگرا است. سردرد، و همچنین گرگرفتگی و سرگیجه، به این دلیل رخ می دهد که ویاگرا رگ های خونی خاصی را در بدن شما گشاد می کند. (این دارو فقط بر عروق خونی آلت تناسلی شما تأثیر نمی گذارد.)

در مطالعات بالینی ، سردرد در ۱۶ تا ۲۸ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کرده بودند گزارش شد. (این درصد بسته به دوز ویاگرا که مصرف می کردند و دفعات مصرف آن متفاوت بود.) در مقایسه، ۴ تا ۷ درصد از افرادی که دارونما (بدون داروی فعال) مصرف کردند سردرد را گزارش کردند.

اگر پس از مصرف ویاگرا سردرد دارید، باید نسبتاً سریع از بین برود. اما اگر آزاردهنده است، می توانید مسکن حاوی استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. از پزشک یا داروساز خود بخواهید دارویی را توصیه کند که استفاده از آن برای شما بی خطر باشد.

اگر سردرد شدید یا سردردی دارید که از بین نمی رود، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها به تعیین بهترین درمان برای سردرد شما کمک خواهند کرد.

عوارض جانبی در افراد مسن

افراد ۶۵ سال و بالاتر نسبت به افراد جوان تر، پس از مصرف یک دوز، سطوح بالاتری از ویاگرا در خون خود دریافت می کنند. وجود سطح بالاتری از دارو در بدن شما می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. به همین دلیل، معمولاً برای افراد مسن دوزی از ویاگرا تجویز می شود که کمتر از دوز داده شده به افراد جوان است.

در مطالعات بالینی ویاگرا، هیچ تفاوتی در عوارض جانبی در افراد ۶۵ سال و بالاتر در مقایسه با افراد کمتر از ۶۵ سال مشاهده نشد.

اگر با توجه به سن خود نگرانی هایی در مورد استفاده از ویاگرا دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

اختلال نعوظ (ED)

مصرف ویاگرا باعث ED جدید یا بدتر نمی شود. با این حال، ویاگرا گاهی اوقات می تواند باعث پریاپیسم شود که یک نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک است.

پریاپیسم یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. اگر درمان نشود، پریاپیسم می تواند به بافت های آلت تناسلی شما آسیب برساند و باعث ED غیر قابل برگشت شود.

اگر نعوظی دارید که بیش از ۴ ساعت طول می کشد، باید فوراً به اورژانس مراجعه کنید یا با ۹۱۱ تماس بگیرید.

چگونه عوارض ویاگرا را از بین ببریم

بسیاری از عوارض جانبی خفیف ویاگرا یا در عرض چند ساعت پس از مصرف دوز شما از بین می روند یا به راحتی قابل تسکین هستند.

به عنوان مثال، سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه اغلب با دراز کشیدن و استراحت کاهش می یابد. اجتناب از الکل نیز به کاهش این عوارض کمک می کند. سردرد و حساسیت به نور را نیز می توان با خاموش کردن نورهای روشن اطراف خود بهبود بخشید. اگر با ویاگرا سردردهای آزاردهنده دارید، از پزشک یا داروساز خود بخواهید مسکنی را که استفاده از آن برای شما بی خطر است، توصیه کند.

اگر بعد از مصرف ویاگرا دچار سوء هاضمه می شوید، سعی کنید دوز ویاگرا را همراه با یک میان وعده یا یک وعده غذایی سبک مصرف کنید. فقط توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام دهید، ویاگرا ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا برای شما شروع به کار کند. (این امر به ویژه در صورتی صادق است که یک وعده غذایی پرچرب همراه با دوز مصرفی خود بخورید.) اگر سوء هاضمه شما آزاردهنده است، از پزشک یا داروساز خود بخواهید که دارویی را برای کمک به کاهش ناراحتی شما توصیه کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که عوارض جانبی خاص با دوزهای بالاتر ویاگرا بیشتر اتفاق می افتد. این عوارض جانبی شامل سردرد، گرگرفتگی، سوء هاضمه، احتقان بینی و تغییر در بینایی شما می باشد. بنابراین اگر این عوارض جانبی برای شما مشکل ساز هستند، با پزشک خود در مورد مصرف دوز کمتر ویاگرا صحبت کنید.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

فراموش نکنید که برخی از عوارض جانبی نادر ویاگرا نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. برای مثال، اگر موارد زیر را دارید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • نعوظی که از بین نمی رود و بیش از ۴ ساعت طول می کشد
 • درد قفسه سینه، سرگیجه یا حالت تهوع در حین رابطه جنسی، و این علائم با قطع رابطه جنسی و شروع به استراحت از بین نمی روند.
 • از دست دادن ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم
 • کاهش یا از دست دادن ناگهانی شنوایی

ویاگرا ژنریک

نسخه های عمومی ویاگرا موجود است. یک داروی ژنریک یک کپی دقیق از داروی فعال در یک داروی با نام تجاری است. سازمان غذا و دارو (FDA) ژنریک ها را به اندازه داروی اصلی بی خطر و موثر می داند. قیمت داروهای ژنریک کمتر از داروهای مارک دار است.

ویاگرا حاوی داروی فعال سیلدنافیل است .

دوز ویاگرا

دوز ویاگرا که پزشک شما تجویز می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این شامل:

 • سن شما
 • چه مشکلات کبدی یا کلیوی داشته باشید
 • سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید
 • سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید

اطلاعات زیر دوزهایی را که معمولاً استفاده می شود یا توصیه می شود توصیف می کند. با این حال، مطمئن شوید که دوز تجویز شده توسط پزشک را برای شما مصرف کنید. پزشک شما بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دوز ویاگرا، این مقاله جامع را ببینید.

اشکال و قوت های دارویی

ویاگرا به صورت قرص هایی می آید که از طریق دهان مصرف می کنید. این در سه مقدار موجود است: ۲۵ میلی گرم (میلی گرم)، ۵۰ میلی گرم و ۱۰۰ میلی گرم.

دوز برای ED

دوز معمول ویاگرا برای اختلال نعوظ (ED) 50 میلی گرم است. می توانید این دوز را ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از برنامه ریزی برای داشتن فعالیت جنسی مصرف کنید. اما برای اکثر افراد، توصیه می شود که دوز خود را حدود یک ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف کنید. ویاگرا را بیش از یک بار در روز مصرف نکنید.

پزشک ممکن است بسته به عوامل مختلفی دوز متفاوت ویاگرا را برای شما تجویز کند. این عوامل ممکن است شامل این باشد که آیا شما مشکلات کبدی یا کلیوی دارید یا اینکه از داروهای خاصی استفاده می کنید. اگر هر یک از این عوامل در مورد شما صدق می کند، دوز شروع شما ممکن است ۲۵ میلی گرم باشد که کمتر از دوز معمول توصیه شده است.

اگر در مورد دوز ویاگرا که برای شما مناسب است سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

و به خاطر داشته باشید که اگر ویاگرا برای شما موثر نباشد، پزشک ممکن است دوز دارو را افزایش دهد. اما حداکثر دوز ویاگرا ۱۰۰ میلی گرم است.

سوالات دوز

در زیر به برخی از سوالات رایج در رابطه با دوز مصرفی ویاگرا پاسخ می دهیم.

آیا دوز ویاگرا بر اساس سن یا وزن است؟

دوز ویاگرا شما بر اساس وزن شما نیست، اما ممکن است بر اساس سن شما باشد.

به عنوان مثال، افراد ۶۵ سال و بالاتر پس از مصرف یک دوز، سطوح بالاتری از ویاگرا در خون خود دریافت می کنند. بنابراین، اگر بیش از ۶۵ سال سن دارید، پزشک معمولا دوز اولیه ویاگرا را برای شما توصیه می کند که کمتر از دوز اولیه معمولی باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است توصیه کنند که ۲۵ میلی گرم از دارو را به جای ۵۰ میلی گرم مصرف کنید.

آیا می توانم ویاگرا را فقط برای سرگرمی مصرف کنم، حتی اگر ED نداشته باشم؟ اگر چنین است، مصرف چقدر بی خطر است؟

نه، اگر ED ندارید، نباید ویاگرا مصرف کنید. ویاگرا یک داروی تجویزی است که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. و فقط برای درمان ED تایید شده است، نه برای استفاده تفریحی.

شما فقط در صورتی باید ویاگرا را مصرف کنید که توسط پزشکی که سابقه پزشکی شما را می داند برای شما تجویز شده باشد.

آیا نیاز به استفاده طولانی مدت از این دارو دارم؟

شاید. اگر شما و پزشکتان تشخیص دهید که ویاگرا برای شما بی‌خطر و مؤثر است، احتمالاً می‌توانید تا زمانی که به آن نیاز دارید مصرف کنید.

جایگزین های ویاگرا

داروهای دیگری نیز در دسترس هستند که می توانند اختلال نعوظ (ED) را درمان کنند. برخی ممکن است برای شما مناسب تر از دیگران باشند. اگر علاقه مند به یافتن جایگزینی برای ویاگرا هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد داروهای دیگری که ممکن است برای شما خوب عمل کنند به شما بگویند.

نمونه هایی از داروهای دیگری که ممکن است برای درمان ED استفاده شوند عبارتند از:

 • تادالافیل (سیالیس)
 • واردنافیل (لویترا، استاکسین)
 • آوانافیل (Stendra)
 • آلپروستادیل (Caverject، Caverject Impulse، Edex، Muse)
 • تستوسترون درمانی، که تنها در صورت داشتن سطوح پایین تستوسترون استفاده می شود

جایگزین های طبیعی و بدون نسخه برای ED

محصولات طبیعی و بدون نسخه (OTC) برای درمان ED به طور گسترده در دسترس هستند، به ویژه در اینترنت. با این حال، هیچ یک از این محصولات از نظر ایمنی یا اثربخشی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) آزمایش نشده است.

و از آنجایی که این محصولات تحت نظارت نیستند، FDA هشدار می دهد که هیچ راهی برای اطمینان از محتوای واقعی این محصولات وجود ندارد. اگر می خواهید یک محصول طبیعی یا OTC را برای ED امتحان کنید، ابتدا باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انجمن اورولوژی آمریکا استفاده از محصولات حاوی یوهیمبین، جینسنگ و ال آرژنین را برای درمان ED توصیه نمی کند. (این شامل محصولاتی می شود که حاوی این مواد به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد هستند.) دلیل آن این است که شواهد کافی برای بیان اینکه آیا این محصولات کار می کنند وجود ندارد. و این محصولات ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد کنند.

نمونه هایی از محصولاتی که حاوی یک یا چند مورد از این مواد هستند عبارتند از Libido-Max و Extenze.

محصولاتی که ادعا می کنند حاوی سیلدنافیل هستند

همچنین باید از محصولاتی که می‌توانید بدون نسخه آنلاین بخرید و ادعا می‌کنند فرم‌های عمومی سیلدنافیل هستند یا حاوی سیلدنافیل هستند، اجتناب کنید. (سیلدنافیل داروی فعال ویاگرا است.)

اگر این داروها بدون نسخه در دسترس باشند، به این معنی است که توسط FDA آزمایش یا تایید نشده اند. در نتیجه، مشخص نیست که آیا آنها موثر هستند یا بی خطر. و هیچ تضمینی وجود ندارد که محصولات واقعا حاوی سیلدنافیل هستند.

ویاگرا در مقابل سیالیس

ممکن است تعجب کنید که چگونه ویاگرا با سایر داروهایی که برای مصارف مشابه تجویز می شوند مقایسه می شود. در اینجا به تفاوت ویاگرا و سیالیس می پردازیم.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

عناصر

ویاگرا حاوی داروی سیلدنافیل و سیالیس حاوی داروی تادالافیل است. ویاگرا و سیالیس هر دو به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) تعلق دارند. (یک دسته از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند.)

استفاده می کند

ویاگرا و سیالیس هر دو برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده اند. این داروها با کمک به داشتن و حفظ نعوظ در هنگام برانگیختگی جنسی، برای درمان ED کار می کنند. اما اگر شما برانگیخته نشوید، داروها تاثیری ندارند.

علاوه بر این، سیالیس برای درمان علائم ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) تایید شده است.* این علائم شامل نیاز به دفع مکرر یا فوری ادرار است. آنها همچنین می توانند شامل جریان ضعیف ادرار یا عدم توانایی در تخلیه کامل مثانه باشند.

* با BPH، پروستات بزرگ شده اید.

اشکال و تجویز دارو

ویاگرا و سیالیس هر دو به صورت قرص هایی هستند که از طریق دهان مصرف می شوند.

با ویاگرا، دارو را بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از اینکه قصد برقراری رابطه جنسی داشته باشید، مصرف خواهید کرد. این دارو می تواند به شما کمک کند تا ۴ ساعت پس از مصرف یک دوز، نعوظ داشته باشید. ویاگرا را نباید بیش از یک بار در روز مصرف کرد.

با سیالیس، حداقل ۳۰ دقیقه قبل از برنامه ریزی برای رابطه جنسی، یک دوز مصرف می کنید. این دارو می تواند به شما کمک کند تا ۳۶ ساعت پس از مصرف یک دوز، نعوظ داشته باشید. سیالیس نباید بیش از یک بار در روز مصرف شود.

در حالی که می توانید سیالیس را به همان اندازه که برای درمان ED مصرف می کنید، مصرف کنید، گزینه دیگر مصرف دوز کم دارو به طور منظم در هر روز است. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا در هر زمانی که از نظر جنسی تحریک شده اید نعوظ داشته باشید. این ممکن است به شما کمک کند که رابطه جنسی خود به خود بیشتر شود.

عوارض و خطرات

ویاگرا و سیالیس هر دو حاوی یک نوع دارو هستند. بنابراین، این داروها می توانند عوارض جانبی بسیار مشابهی ایجاد کنند. در زیر نمونه هایی از این عوارض جانبی آورده شده است.

عوارض جانبی خفیف

این لیست ها حاوی ۱۰ مورد از شایع ترین عوارض جانبی خفیف است که می تواند با ویاگرا، سیالیس یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.

 • ممکن است با ویاگرا رخ دهد:
  • تغییرات خفیف و موقت بینایی، مانند ته رنگ آبی در بینایی، تاری دید، یا حساسیت به نور
  • حالت تهوع
  • سرگیجه
  • کهیر
 • ممکن است با سیالیس رخ دهد:
  • درد در بازوها یا پاهای شما
  • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
  • سرفه
  • اسهال
 • می تواند با ویاگرا و سیالیس رخ دهد:
  • سردرد
  • گرگرفتگی
  • سوء هاضمه
  • گرفتگی بینی (گرفتگی بینی)
  • کمر درد
  • درد عضلانی

عوارض جانبی جدی

لیست زیر شامل نمونه هایی از عوارض جانبی جدی است که می تواند با ویاگرا یا سیالیس رخ دهد.

 • واکنش آلرژیک
 • پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک)
 • نوروپاتی ایسکمیک بینایی قدامی غیر شریانی (NAION)، که یک بیماری چشمی است که باعث آسیب به عصب بینایی شما می شود.
 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • فشار خون پایین، اگر داروها همراه با داروهای خاصی مصرف شوند
 • مشکلات قلبی عروقی، مانند حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم، و سکته مغزی، که همه آنها عمدتا در افراد مبتلا به بیماری قلبی رخ می دهد.

اثربخشی

ویاگرا و سیالیس کاربردهای تایید شده متفاوتی دارند، اما هر دو برای درمان ED استفاده می شوند.

استفاده از ویاگرا و سیالیس در درمان ED به طور مستقیم در چندین مطالعه بالینی مقایسه شده است. یک بررسی از این مطالعات نشان داد که این دو دارو به طور یکسان در بهبود توانایی مردان در داشتن و حفظ نعوظ مؤثر هستند.

با این حال، محققان دریافتند افرادی که سیالیس مصرف کردند، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به توانایی جنسی خود داشتند. بنابراین، مردم بیشتر سیالیس را به ویاگرا ترجیح می دهند. این احتمالاً به دلیل اثر طولانی مدت سیالیس است که به افراد اجازه می دهد تا رابطه جنسی خودبه خودی بیشتری داشته باشند. (برنامه دوز سیالیس اجازه می دهد تا برنامه ریزی کمتری برای زمانی که نیاز به مصرف یک دوز قبل از رابطه جنسی دارید.)

این مطالعه همچنین نشان داد که مردانی که سیالیس مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که ویاگرا مصرف می‌کردند بیشتر در معرض درد کمر یا عضله بودند. اما احتمال گرگرفتگی در افرادی که سیالیس مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که ویاگرا مصرف می کردند کمتر بود.

هزینه ها

ویاگرا و سیالیس هر دو داروهای مارک دار هستند. اشکال ژنریک هر دو دارو موجود است. داروهای با نام تجاری معمولاً بیشتر از داروهای ژنریک هزینه دارند.

قیمت واقعی که برای هر یک از داروها می پردازید به طرح بیمه، مکان شما، دوز تجویز شده و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

ویاگرا در مقابل سیلدنافیل

سیلدنافیل داروی فعال ویاگرا است. علاوه بر اینکه به عنوان داروی با نام تجاری ویاگرا در دسترس است، به عنوان یک داروی ژنریک نیز در دسترس است. در اینجا به چگونگی شباهت و تفاوت ویاگرا و سیلدنافیل می پردازیم.

عناصر

ویاگرا که حاوی داروی فعال سیلدنافیل است، دارویی با نام تجاری است. اما سیلدنافیل به عنوان یک داروی عمومی نیز موجود است.

یک داروی ژنریک یک کپی دقیق از داروی فعال در یک داروی با نام تجاری است. سازمان غذا و دارو (FDA) ژنریک ها را به اندازه داروی اصلی بی خطر و موثر می داند. قیمت داروهای ژنریک کمتر از داروهای مارک دار است.

اشکال و موارد مصرف دارو

ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. این دارو به صورت قرص هایی است که از طریق دهان مصرف می کنید. ویاگرا در قوت های زیر موجود است:

 • ۲۵ میلی گرم (میلی گرم)
 • ۵۰ میلی گرم
 • ۱۰۰ میلی گرم

مانند ویاگرا، اشکال خاصی از سیلدنافیل برای درمان ED در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. به عنوان مثال، قرص های ۲۵ میلی گرمی، ۵۰ میلی گرمی و ۱۰۰ میلی گرمی سیلدنافیل برای این استفاده تایید شده است.

علاوه بر این، سیلدنافیل نیز به عنوان قرص ۲۰ میلی گرمی عرضه می شود. سیلدنافیل همچنین به عنوان یک سوسپانسیون مایع که از راه خوراکی مصرف می شود و به عنوان محلولی که از طریق تزریق داده می شود نیز موجود است. این اشکال سیلدنافیل نسخه های ژنریک یک داروی با نام تجاری به نام Revatio هستند. اما بر خلاف ویاگرا، آنها برای درمان ED استفاده نمی شوند.

مانند Revatio، این اشکال سیلدنافیل برای درمان بیماری به نام فشار خون شریانی ریوی (PAH) استفاده می شود. با PAH، شما فشار خون بالا در شریان بین قلب و ریه دارید.

* جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

اثربخشی و ایمنی

سازمان غذا و دارو (FDA) ژنریک ها را به اندازه داروی اصلی بی خطر و موثر می داند. این بدان معنی است که سیلدنافیل عمومی به همان اندازه که ویاگرا در دوزهای مشابه ویاگرا مصرف می شود در درمان ED موثر است. همچنین به این معنی است که سیلدنافیل و ویاگرا می توانند عوارض جانبی مشابهی ایجاد کنند.

برای اطلاعات در مورد عوارض جانبی احتمالی ویاگرا، به بخش «عوارض جانبی ویاگرا» در بالا مراجعه کنید.

هزینه ها

ویاگرا یک داروی با نام تجاری است، در حالی که سیلدنافیل شکل ژنریک ویاگرا است. داروهای با نام تجاری معمولاً بیشتر از داروهای ژنریک هزینه دارند.

قیمت واقعی که برای هر یک از داروها می پردازید به طرح بیمه، مکان و دوز تجویز شده شما بستگی دارد.

ویاگرا در مقابل لویترا

مانند سیالیس (در بالا توضیح داده شد)، لویترا نیز برای مصارف مشابه ویاگرا تجویز می شود. در اینجا به چگونگی شباهت و تفاوت ویاگرا و لویترا می پردازیم.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

عناصر

ویاگرا حاوی داروی سیلدنافیل و لویترا حاوی داروی واردنافیل است. ویاگرا و لویترا هر دو به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) تعلق دارند. (یک دسته از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند.)

استفاده می کند

ویاگرا و لویترا هر دو برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده اند. این داروها با کمک به داشتن و حفظ نعوظ در هنگام برانگیختگی جنسی، برای درمان ED کار می کنند. اما اگر شما برانگیخته نشوید، داروها تاثیری ندارند.

اشکال و تجویز دارو

ویاگرا و لویترا هر دو به صورت قرص هایی هستند که از طریق دهان مصرف می شوند.

با ویاگرا، یک دوز بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از برنامه ریزی برای رابطه جنسی مصرف می کنید. با Levitra، یک دوز را حدود ۱ ساعت قبل از فعالیت جنسی مصرف خواهید کرد. این داروها می توانند به شما کمک کنند تا ۴ ساعت پس از مصرف دوز نعوظ داشته باشید. اما هیچ یک از داروها نباید بیش از یک بار در روز مصرف شوند.

عوارض و خطرات

ویاگرا و لویترا هر دو حاوی یک نوع دارو هستند. بنابراین، این داروها می توانند عوارض جانبی بسیار مشابهی ایجاد کنند. در زیر نمونه هایی از این عوارض جانبی آورده شده است.

عوارض جانبی خفیف

این لیست ها حاوی ۱۰ مورد از شایع ترین عوارض جانبی خفیف است که می تواند با ویاگرا، لویترا یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.

 • ممکن است با ویاگرا رخ دهد:
  • تغییرات خفیف و موقت بینایی، مانند ته رنگ آبی در بینایی، تاری دید، یا حساسیت به نور
  • کهیر
  • درد عضلانی
 • ممکن است با Levitra رخ دهد:
  • سینوزیت (التهاب در سینوس های شما)
  • علائمی شبیه آنفولانزا، مانند تب، لرز و بدن درد
 • می تواند با ویاگرا و لویترا رخ دهد:
  • سردرد
  • گرگرفتگی
  • سوء هاضمه
  • گرفتگی بینی (گرفتگی بینی)
  • حالت تهوع
  • سرگیجه
  • کمر درد

عوارض جانبی جدی

لیست زیر شامل نمونه هایی از عوارض جانبی جدی است که می تواند با ویاگرا یا لویترا رخ دهد.

 • واکنش آلرژیک
 • پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک)
 • نوروپاتی ایسکمیک بینایی قدامی غیر شریانی (NAION)، که یک بیماری چشمی است که باعث آسیب به عصب بینایی شما می شود.
 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • فشار خون پایین، اگر داروها همراه با داروهای خاصی مصرف شوند
 • مشکلات قلبی عروقی، مانند حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم، و سکته مغزی، که همه آنها عمدتا در افراد مبتلا به بیماری قلبی رخ می دهد.

اثربخشی

تنها شرایطی که هم ویاگرا و هم لویترا برای درمان استفاده می شوند، ED است.

استفاده از ویاگرا و لویترا در درمان ED به طور مستقیم در چندین مطالعه بالینی مقایسه شده است و در چندین مطالعه مروری با هم مقایسه شده است. بر اساس اطلاعات مطالعاتی، انجمن اورولوژی آمریکا ویاگرا و لویترا را به طور مشابه در بهبود توانایی مردان برای داشتن و حفظ نعوظ موثر می داند.

هزینه ها

ویاگرا و لویترا هر دو داروهای مارک دار هستند. اشکال ژنریک هر دو دارو موجود است. داروهای با نام تجاری معمولاً بیشتر از داروهای ژنریک هزینه دارند.

قیمت واقعی که برای هر یک از داروها می پردازید به طرح بیمه، مکان شما و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

نحوه عملکرد ویاگرا

ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان تایید شده است. با ED، شما در ایجاد و حفظ نعوظ به اندازه کافی سفت برای داشتن رابطه جنسی مشکل دارید.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

چه چیزی باعث نعوظ می شود؟

هنگامی که شما از طریق افکار جنسی یا لمس تحریک می شوید، مغز شما پیام هایی را به آلت تناسلی شما ارسال می کند. این پیام ها باعث می شود که مواد شیمیایی خاصی در آلت تناسلی شما آزاد شود.

یکی از این مواد شیمیایی که GMP حلقوی نام دارد، رگ‌های خونی خاصی را در آلت تناسلی شما شل و گشاد می‌کند. GMP چرخه ای همچنین ماهیچه های اطراف بافت نعوظ در آلت تناسلی شما را شل می کند که جسم غارنوزوم نامیده می شود. این اعمال باعث می شود که خون به درون جسم غارنوزوم جریان یابد، که باعث سفت شدن آلت تناسلی و نعوظ شما می شود.

با ED چه اتفاقی می افتد؟

اگر مشکلات خاصی داشته باشید که بر توانایی بدن شما برای داشتن نعوظ تأثیر می گذارد، ED می تواند رخ دهد. این عارضه می تواند ناشی از مشکلاتی در پیام هایی باشد که از مغز شما ارسال می شود. ED همچنین می تواند ناشی از مشکلات جریان خون در آلت تناسلی شما باشد.

ویاگرا برای ED چه می کند؟

ویاگرا با کمک به داشتن و حفظ نعوظ برای درمان ED کار می کند. این دارو این کار را با بهبود جریان خون در آلت تناسلی شما در هنگام تحریک جنسی انجام می دهد.

ویاگرا نوعی دارو به نام مهارکننده فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) است. با مهار (مسدود کردن) عمل آنزیمی به نام PDE5 عمل می کند. (آنزیم پروتئینی است که به انجام واکنش های شیمیایی در داخل بدن شما کمک می کند.)

به طور معمول، زمانی که PDE5 GMP حلقوی آلت تناسلی شما را تجزیه می کند، نعوظ از بین می رود. اما ویاگرا عملکرد PDE5 را مسدود می کند، بنابراین به GMP حلقوی اجازه می دهد برای مدت طولانی تر از حد معمول به کار خود ادامه دهد. این عمل جریان خون را در آلت تناسلی شما بهبود می بخشد و به شما کمک می کند نعوظ داشته باشید و حفظ کنید.

آیا ویاگرا میل جنسی مردان را افزایش می دهد؟

نه، ویاگرا مستقیماً میل جنسی شما را افزایش نمی دهد. و باعث تحریک جنسی شما نمی شود. با این حال، برخی از مردم متوجه می شوند که اگر ویاگرا برای درمان مشکل نعوظ آنها کار کند، اعتماد به نفس جنسی آنها را نیز افزایش می دهد. و این ممکن است منجر به افزایش میل جنسی شود.

چگونه می توانم بفهمم که ویاگرا کار نمی کند؟

ویاگرا ممکن است برای همه کارساز نباشد، و ممکن است هر بار که آن را مصرف می کنید، موثر نباشد.

اگر از نظر جنسی تحریک شده اید، ویاگرا باید به شما کمک کند نعوظ را در عرض ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت حفظ کنید. اما اگر در عرض ۴ ساعت پس از مصرف یک دوز، نعوظ نعوظ پیدا نکردید، ویاگرا این بار برای شما کارساز نبود.

اگر دارو برای شما مؤثر نبود، نباید تا حداقل ۲۴ ساعت بعد از آن دوز دیگر مصرف کنید. و اگر احساس می کنید که ویاگرا به درمان ED شما کمکی نمی کند با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است توصیه کنند که داروی دیگری را برای ED خود امتحان کنید.

چگونه می توانم ویاگرا را وارد کار کنم؟

مهم است که به یاد داشته باشید که ویاگرا فقط در صورتی کار می کند که قبلاً از نظر جنسی تحریک شده باشید. برانگیختگی ممکن است شامل داشتن افکار جنسی، نگاه کردن به تصاویر جنسی، خودارضایی یا درگیر شدن در پیش بازی باشد.

اما اگر احساس اضطراب، عصبی، افسردگی یا استرس می کنید، بدن شما ممکن است به خوبی به تحریکات جنسی پاسخ ندهد. اگر اینطور است، سعی کنید آرام باشید، خود را راحت کنید و وقت خود را صرف کنید. علاوه بر این، بهتر است از مصرف زیاد الکل خودداری کنید. این به این دلیل است که مصرف مقادیر زیاد الکل می تواند نعوظ را برای شما دشوارتر کند.

اگر حتی در هنگام استفاده از ویاگرا برای نعوظ مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا ویاگرا رقیق کننده خون است؟

نه، ویاگرا رقیق کننده خون نیست. در عوض، به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) تعلق دارد. (یک دسته از داروها گروهی از داروها را توصیف می کنند که به روشی مشابه عمل می کنند.) ویاگرا با مهار (مسدود کردن) عملکرد آنزیم خاصی در بدن شما عمل می کند.

از زمانی که ویاگرا به بازار عرضه شده است، گزارش های کمی از خونریزی در افرادی که این دارو را مصرف کرده اند، گزارش شده است . با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ویاگرا باعث این مشکلات خونریزی شده وجود ندارد.

مشخص نیست که آیا ویاگرا برای استفاده توسط افرادی که مشکل خونریزی دارند، بی خطر است یا خیر. اگر مشکل خونریزی دارید، با پزشک خود در مورد بی خطر بودن ویاگرا برای شما صحبت کنید.

سوالات رایج در مورد ویاگرا

در اینجا به برخی از سوالات متداول در مورد ویاگرا پاسخ داده شده است. و برای پاسخ به سؤالات مربوط به دوز ویاگرا، به بخش «دوز ویاگرا» در بالا مراجعه کنید.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

آیا ویاگرا می تواند رابطه جنسی را طولانی تر کند؟

نه، مطالعات نشان نداده اند که ویاگرا باعث طولانی تر شدن رابطه جنسی می شود. با این حال، این دارو می تواند به شما در ایجاد و حفظ نعوظ کمک کند. و مطالعات نشان داده اند که ویاگرا می تواند رضایت از رابطه جنسی را افزایش دهد.

آیا ویاگرا اندازه آلت مردانه را افزایش می دهد؟

نه، ویاگرا اندازه آلت مردانه را افزایش نمی دهد. در واقع، تا به امروز، هیچ راه شناخته شده ای برای افزایش دائمی اندازه آلت تناسلی وجود ندارد.

ویاگرا به شما کمک می کند در صورت تحریک جنسی نعوظ داشته باشید. این ممکن است به طور موقت اندازه آلت تناسلی شما را افزایش دهد، تا زمانی که نعوظ از بین برود. اما ویاگرا به طور دائم اندازه آلت تناسلی شما را افزایش نمی دهد.

آیا استفاده از ویاگرا بی خطر است؟

بله، استفاده از ویاگرا به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود اگر:

 • این توسط پزشکی که سابقه پزشکی شما را می داند تجویز شده است
 • شما دارو را طبق دستور مصرف می کنید

ایمنی ویاگرا در چندین مطالعه بالینی نشان داده شده است . این دارو چند عارضه جانبی جدی دارد، اما این عوارض به ندرت رخ می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی ویاگرا، به بخش «عوارض جانبی ویاگرا» در بالا مراجعه کنید.

با این حال، اگر شرایط پزشکی خاصی از جمله بیماری قلبی دارید، ممکن است استفاده از ویاگرا بی خطر نباشد. و اگر داروهای خاصی مانند نیترات مصرف می کنید، استفاده از ویاگرا بی خطر نیست. (گاهی از نیترات ها برای درمان درد قفسه سینه که مربوط به مشکلات قلبی است استفاده می شود.) به همین دلیل است که فقط در صورتی باید ویاگرا را مصرف کنید که توسط پزشکی که از سابقه پزشکی شما اطلاع دارد تجویز شده باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایطی که ممکن است مصرف ویاگرا را برای شما ناامن کند، بخش «احتیاط‌های ویاگرا» را در زیر ببینید. و برای اطلاعات بیشتر در مورد مصرف سایر داروها با ویاگرا، بخش «تداخلات ویاگرا» را در زیر ببینید.

اگر فشار خون بالا دارید می توانید ویاگرا مصرف کنید؟

این بستگی به میزان فشار خون شما دارد.

به عنوان مثال، اگر فشار خون بالایی دارید که کنترل نشده است، ممکن است قلب شما به اندازه کافی برای فعالیت جنسی سالم نباشد. (با فشار خون بالا کنترل نشده، فشار خون شما بیشتر از ۱۷۰/۱۱۰ میلی متر جیوه است.) در این صورت، با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما بی خطر است یا خیر صحبت کنید.

با این حال، اگر فشار خون بالایی دارید که با دارو کنترل می شود و همچنین به بیماری قلبی مبتلا نیستید، معمولاً مصرف ویاگرا خوب است. فقط توجه داشته باشید که مصرف دارو می تواند فشار خون شما را کاهش دهد.

فشار خون پایین ناشی از ویاگرا معمولا برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر نوعی داروی فشار خون به نام آلفا بلوکر مصرف می کنید، مصرف ویاگرا ممکن است عوارض جانبی خاصی ایجاد کند. این عوارض جانبی می تواند شامل سرگیجه، سبکی سر یا حتی غش باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از ویاگرا با مسدود کننده‌های آلفا، بخش «تداخلات ویاگرا» را در زیر ببینید.

اگر فشار خون بالایی دارید که با دارو کنترل می شود، پزشک ممکن است دوز ویاگرا را برای شما تجویز کند که کمتر از دوز معمولی باشد.

قبل از شروع ویاگرا، با پزشک خود در مورد مشکلات فشار خون خود صحبت کنید.

آیا اولین باری که از ویاگرا استفاده می کنید کار می کند؟

بله، برای اکثر مردم، ویاگرا اولین باری که از آن استفاده می کنند، کار می کند. اما برای افراد دیگر، ممکن است چند بار آزمایش دارو طول بکشد تا اثر مورد نظر حاصل شود. به خاطر داشته باشید که ویاگرا را نباید بیش از یک بار در هر ۲۴ ساعت مصرف کنید.

اگر به نظر می رسد ویاگرا برای شما موثر نیست، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است دوز شما را افزایش دهند یا توصیه کنند که داروی دیگری را امتحان کنید.

آیا ویاگرا به حفظ نعوظ بعد از انزال کمک می کند؟

ممکن است. اما حتی اگر نعوظ شما پس از انزال از بین برود، ویاگرا می تواند به شما کمک کند تا ۴ ساعت پس از مصرف دوز، نعوظ دیگری داشته باشید.

آیا می توانم با خروپف کردن ویاگرا مصرف کنم؟

نه، شما نباید ویاگرا را خرخر کنید. ایمنی و اثربخشی مصرف ویاگرا از طریق بینی آزمایش نشده است. این دارو فقط برای مصرف خوراکی تایید شده است.

آیا ویاگرا از انزال جلوگیری می کند؟

نه، ویاگرا مانع از انزال شما نمی شود.

آیا می توانم پس از برداشتن پروستات ویاگرا مصرف کنم؟

بله، در صورت توصیه پزشک می توانید.

با این حال، ویاگرا ممکن است در درمان اختلال نعوظ (ED) در افرادی که پروستات خود را برداشته اند کمتر از افرادی که این کار را انجام نداده اند مؤثر باشد.

در چندین مطالعه بالینی ، ویاگرا در ۴۳ درصد از افرادی که این جراحی را انجام داده بودند، مؤثر بود. و یک دارونما (درمان بدون داروی فعال) در ۱۵٪ از افرادی که جراحی را انجام داده بودند مؤثر بود. در مقایسه، در مطالعات مردان مبتلا به ED به دلیل:

 • عوارض ناشی از دیابت، ۵۷٪ نعوظ با ویاگرا بهبود یافته بود در مقایسه با ۱۰٪ از افرادی که دارونما مصرف کردند.
 • آسیب نخاعی، ۸۳٪ نعوظ با ویاگرا بهبود یافته بود در مقایسه با ۱۲٪ از افرادی که دارونما مصرف کردند.

اگر سؤالی در مورد استفاده از ویاگرا پس از برداشتن پروستات دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا ویاگرا ED مرتبط با دیابت را درمان می کند؟

بله، برای این منظور می توان از آن استفاده کرد. در واقع، یک مطالعه نشان داد که ویاگرا در ۵۷ درصد از مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ED) که تصور می‌شد مرتبط با دیابت است، مؤثر بود.

آیا ویاگرا به انزال زودرس کمک می کند؟

بله، می تواند. در چندین مطالعه ، ویاگرا به عنوان یک درمان احتمالی برای انزال زودرس (PE) مورد توجه قرار گرفته است . (با PE، قبل از اینکه بخواهید انزال می کنید. و به طور معمول، در عرض ۱ دقیقه پس از دخول هنگام رابطه جنسی، انزال می کنید.)

برخی از مطالعات نشان دادند که ویاگرا می تواند به افراد مبتلا به PE کمک کند تا انزال را بیشتر از زمانی که بدون درمان می توانستند به تاخیر بیندازند. با این حال، مطالعات دیگر نشان ندادند که ویاگرا تأثیر قابل توجهی در درمان PE دارد. تحقیقات بیشتری لازم است تا مطمئن شویم که آیا ویاگرا برای درمان PE موثر است یا خیر.

به خاطر داشته باشید که ویاگرا در ایالات متحده برای درمان PE تایید نشده است. و در دستورالعمل های فعلی درمان PE از انجمن اورولوژی آمریکا توصیه نمی شود . با این حال، ویاگرا در دستورالعمل های مشابه از انجمن اورولوژی اروپا توصیه می شود .

اگر علاقه مند به مصرف ویاگرا برای درمان PE هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

جوانترین سنی که استفاده از ویاگرا برای آن بی خطر است چه سنی است؟

ویاگرا برای استفاده در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است. اگر کمتر از ۱۸ سال دارید، نباید ویاگرا مصرف کنید. این به این دلیل است که ایمنی و اثربخشی ویاگرا در افراد این گروه سنی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

ویاگرا و الکل

سازنده ویاگرا هیچ هشدار خاصی در مورد نوشیدن الکل هنگام استفاده از این دارو نمی دهد. اما به طور کلی، بهتر است از مصرف زیاد الکل همراه با دارو خودداری کنید.

این به این دلیل است که برخی از عوارض جانبی ویاگرا ممکن است با الکل بدتر شود. این شامل عوارض جانبی مانند سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه است. و نوشیدن مقدار زیادی الکل همچنین می تواند نعوظ را دشوارتر کند، این همان چیزی است که باید از ویاگرا برای انجام آن استفاده کنید.

اگر الکل می نوشید، با پزشک خود در مورد میزان بی خطر بودن نوشیدن الکل در حین مصرف ویاگرا صحبت کنید.

تداخلات ویاگرا

ویاگرا می تواند با چندین داروی دیگر تداخل داشته باشد. فعل و انفعالات مختلف می تواند اثرات متفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال، برخی از تداخلات می تواند در نحوه عملکرد دارو اختلال ایجاد کند. سایر تداخلات می توانند عوارض جانبی را افزایش دهند یا آنها را شدیدتر کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تداخلات ویاگرا به این مقاله مراجعه کنید.

ویاگرا و سایر داروها

در زیر لیستی از داروهایی وجود دارد که می توانند با ویاگرا تداخل داشته باشند. این لیست ها شامل تمام داروهایی که ممکن است با ویاگرا تداخل داشته باشند، نیست.

قبل از مصرف ویاگرا، با پزشک و داروساز خود صحبت کنید. در مورد تمام داروهای تجویزی، بدون نسخه و سایر داروهایی که مصرف می کنید به آنها بگویید. همچنین در مورد ویتامین ها، گیاهان و مکمل هایی که استفاده می کنید به آنها بگویید. به اشتراک گذاری این اطلاعات می تواند به شما کمک کند از تعاملات احتمالی جلوگیری کنید.

اگر سؤالی در مورد تداخلات دارویی دارید که ممکن است روی شما تأثیر بگذارد، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

ویاگرا و سایر داروهای ED

شما نباید ویاگرا را با هیچ داروی دیگری برای اختلال نعوظ (ED) مصرف کنید. این شامل داروهای تجویزی است، مانند:

 • تادالافیل (سیالیس)
 • آوانافیل (Stendra)
 • واردنافیل (لویترا، استاکسین)
 • آلپروستادیل (Muse، Caverject، Caverject Impulse، Edex)

همچنین شامل درمان های طبیعی یا بدون نسخه ED مانند ال-آرژنین و یوهیمبین است.

مصرف ویاگرا با سایر داروهای ED خطر عوارض جانبی خاصی مانند فشار خون پایین و پریاپیسم را افزایش می دهد.

اگر از ویاگرا استفاده می کنید، بدون مشورت با پزشک خود از هیچ داروی دیگری برای ED استفاده نکنید.

* پریاپیسم یک نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک است که از بین نمی رود. این یک اورژانس پزشکی است زیرا می تواند به بافت های آلت تناسلی شما آسیب برساند و منجر به ED دائمی شود.

ویاگرا و نیترات

شما نباید ویاگرا را با داروهای نیترات مصرف کنید. این شامل داروهای تجویزی خاصی مانند نیتروگلیسیرین است که برای درمان آنژین (نوعی درد قفسه سینه) استفاده می شود. این دارو همچنین شامل داروهای غیرقانونی خاصی به نام پوپر ، مانند آمیل نیترات است.

مصرف ویاگرا با نیترات می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون شود که می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

نمونه هایی از داروهای نیتراتی که نباید با ویاگرا مصرف شوند عبارتند از:

 • نیتروگلیسیرین (Nitromist، Nitro-Dur، Nitrolingual Pumpspray، Gonitro، و غیره)
 • ایزوسورباید مونونیترات (مونوکت)
 • ایزوسورباید دی‌نیترات (Dilatrate SR، Isordil)
 • گلیسریل تری نیترات
 • آمیل نیترات
 • آلکیل نیترات
 • بوتیل نیترات

ویاگرا و داروهای فشار خون شریانی ریوی

اگر از داروهای فشار خون شریانی ریوی (PAH)* که در زیر ذکر شده است استفاده می کنید، نباید ویاگرا مصرف کنید. مصرف ویاگرا با این داروها می تواند فشار خون شما را بسیار پایین بیاورد.

نمونه هایی از داروهای مورد استفاده برای درمان PAH که نباید با ویاگرا مصرف شوند عبارتند از:

 • ریوسیگوات (گذر تنفس)
 • سیلدنافیل (Revatio)
 • تادالافیل (Adcirca)

* با PAH، شما فشار خون بالا در شریان بین قلب و ریه دارید.

ویاگرا و داروهای فشار خون

ویاگرا گاهی اوقات باعث کاهش فشار خون می شود. مصرف ویاگرا همراه با داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود می تواند باعث کاهش فشار خون شما شود.

نمونه هایی از داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا عبارتند از:

 • مسدود کننده های کانال کلسیم، مانند آملودیپین (Norvasc)
 • مسدود کننده های بتا، مانند متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL)
 • مهارکننده های ACE، مانند لیزینوپریل (Zestril، Prinivil)
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II ، مانند لوزارتان (کوزار)

اگر دارویی برای فشار خون بالا مصرف می کنید، پزشک ممکن است دوز ویاگرا را برای شما تجویز کند که کمتر از دوز معمولی باشد.

ویاگرا و آلفا بلوکرها

اگر نوعی داروی فشار خون به نام آلفا بلوکر مصرف می کنید، افت فشار خون اضافی ناشی از ویاگرا می تواند باعث سرگیجه یا سبکی سر شما شود. حتی ممکن است شما را غش کند. اگر از آلفا بلاکر استفاده می کنید، پزشک دوز اولیه ۲۵ میلی گرم (میلی گرم) ویاگرا را توصیه می کند که کمتر از دوز اولیه معمول است.

نمونه هایی از داروهای مسدود کننده آلفا که برای فشار خون بالا استفاده می شوند عبارتند از:

 • دوکسازوسین (کاردورا)
 • پرازوسین (مینی پرس)
 • ترازوسین

اگر یکی از داروهای ذکر شده در بالا را مصرف می‌کنید، اگر بعد از مصرف ویاگرا احساس سرگیجه یا سبکی سر می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ویاگرا و داروهای غیرقانونی

شما نباید ویاگرا را با داروهای غیرقانونی به نام پوپر مصرف کنید . پاپرها حاوی داروهای نیتراتی مانند آمیل نیترات، آلکیل نیترات و بوتیل نیترات هستند. مصرف ویاگرا با پاپر می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون شود که می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

ویاگرا برای استفاده با داروهای غیرقانونی غیر از پاپر آزمایش نشده است. اما ممکن است مصرف ویاگرا با برخی داروهای غیرقانونی دیگر نیز اثرات خطرناکی بر قلب و فشار خون شما داشته باشد.

نمونه هایی از داروهای غیرقانونی که در صورت مصرف همراه با ویاگرا می توانند اثرات خطرناکی داشته باشند عبارتند از:

 • محرک هایی مانند کوکائین، اکستازی، آمفتامین ها و اسپید
 • استروئیدهای آنابولیک

اگر به فکر استفاده از داروهای غیرقانونی با ویاگرا هستید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا این کار برای شما بی خطر است صحبت کنید.

ویاگرا و داروهای خاص BPH

ویاگرا گاهی اوقات باعث کاهش فشار خون می شود. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)* نیز می توانند باعث کاهش فشار خون شوند. این داروها آلفا بلوکر نامیده می شوند.

مصرف ویاگرا با آلفا بلوکرها می تواند باعث کاهش فشار خون شما شود. این می تواند باعث سرگیجه یا سبکی سر شما شود یا حتی باعث غش شما شود.

نمونه هایی از آلفا بلوکرها که برای درمان BPH استفاده می شوند عبارتند از:

 • آلفوزوسین (Uroxatral)
 • دوکسازوسین (کاردورا)
 • تامسولوسین (Flomax)
 • سیلودوسین (راپافلو)
 • ترازوسین

اگر از آلفا بلاکر استفاده می کنید، پزشک دوز اولیه ۲۵ میلی گرم ویاگرا را توصیه می کند که کمتر از دوز اولیه معمول است. و اگر یکی از داروهای ذکر شده در بالا را مصرف می کنید، اگر پس از مصرف ویاگرا احساس سرگیجه، سبکی سر یا ضعف شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

* با BPH، پروستات بزرگ شده اید.

ویاگرا و آدرال

ویاگرا برای استفاده با Adderall آزمایش نشده است، بنابراین مشخص نیست که اگر داروها با هم مصرف شوند چه اثراتی خواهند داشت. اما این بدان معنا نیست که تعاملی وجود نخواهد داشت.

Adderall که حاوی نمک های آمفتامین است، برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) تایید شده است. آدرال اثرات محرکی در بدن شما دارد و می تواند عوارض جانبی جدی مرتبط با قلب ایجاد کند.

ویاگرا، از سوی دیگر، ممکن است باعث کاهش فشار خون شود. بنابراین ممکن است مصرف آن با آدرال اثرات خطرناکی بر قلب یا فشار خون شما داشته باشد.

اگر از آدرال استفاده می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف ویاگرا نیز برای شما بی خطر است یا خیر.

ویاگرا و زاناکس

ویاگرا برای استفاده با زاناکس آزمایش نشده است، بنابراین مشخص نیست که اگر داروها با هم مصرف شوند چه اثراتی خواهند داشت. اما این بدان معنا نیست که تعاملی وجود نخواهد داشت.

زاناکس که یک بنزودیازپین است حاوی داروی فعال آلپرازولام است. زاناکس گاهی اوقات می تواند باعث کاهش فشار خون، سرگیجه و غش شود. ویاگرا همچنین ممکن است فشار خون شما را کاهش دهد. بنابراین ممکن است مصرف آن با زاناکس اثرات خطرناکی بر قلب یا فشار خون شما داشته باشد.

اگر زاناکس مصرف می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف ویاگرا نیز برای شما بی خطر است یا خیر.

ویاگرا و داروهای ضد افسردگی

معمولا مصرف ویاگرا با داروهای ضد افسردگی خوب است. توجه به این نکته مهم است که اختلال نعوظ (ED) یک عارضه جانبی رایج برخی از داروهای ضد افسردگی است. این امر به ویژه در مورد مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند سرترالین (Zoloft) صادق است . و گاهی اوقات ویاگرا برای درمان ED که توسط داروهای ضد افسردگی ایجاد می شود تجویز می شود.

اگر سوالی در مورد اینکه آیا می توانید ویاگرا را با یک داروی ضد افسردگی مصرف کنید یا خیر دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

ویاگرا و داروهای ضد میکروبی خاص

مصرف ویاگرا با داروهای ضد میکروبی خاص (داروهایی که برای درمان عفونت استفاده می شود) می تواند تجزیه ویاگرا را در بدن شما کند کند. این امر می تواند باعث تجمع ویاگرا در بدن شما شود که ممکن است خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.

نمونه هایی از داروهای ضد میکروبی که می توانند خطر عوارض جانبی ویاگرا را افزایش دهند عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک های خاص مانند:
  • کلاریترومایسین
  • اریترومایسین
  • تلیترومایسین (Ketek)
 • برخی از داروهای ضد قارچ مانند:
  • کتوکونازول (نیزورال)
  • ایتراکونازول (اسپورانوکس)
  • پوزاکونازول (نوکسافیل)
  • وریکونازول (Vfend)
 • برخی از داروهای ضد ویروسی مورد استفاده برای HIV، مانند:
  • آتازاناویر (ریاتاز)
  • cobicistat (Tybost)
  • ریتونویر (Norvir)
  • سولفات ایندیناویر (Crixivan)
  • نلفیناویر مزیلات (ویراسپت)
  • ساکویناویر مزیلات (Invirase)

اگر یکی از داروهای ذکر شده در بالا را مصرف می کنید، پزشک به شما توصیه می کند دوز اولیه ۲۵ میلی گرم برای ویاگرا مصرف کنید. (این مقدار کمتر از دوز اولیه معمولی ویاگرا است.) و اگر ریتوناویر مصرف می کنید، نباید بیش از یک دوز ۲۵ میلی گرمی ویاگرا در یک دوره ۴۸ ساعته مصرف کنید.

ویاگرا و گیاهان دارویی و مکمل ها

هیچ گیاه یا مکملی وجود ندارد که به طور خاص با ویاگرا تداخل داشته باشد. با این حال، هنوز هم باید قبل از استفاده از هر یک از این محصولات در حین مصرف ویاگرا، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

ویاگرا و غذاها

هیچ غذایی وجود ندارد که به طور خاص با ویاگرا تداخل داشته باشد. اگر در مورد مصرف برخی غذاها با ویاگرا سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

ویاگرا و گریپ فروت

آب گریپ فروت می تواند بر سطوح برخی از داروها در بدن شما تأثیر بگذارد. اما شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد میوه یا آب آن می تواند بر سطح ویاگرا تأثیر بگذارد.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۲ انجام شد. نشان داد که نوشیدن آب گریپ فروت همراه با ویاگرا سطح این دارو را در خون افراد کمی افزایش می دهد. این ممکن است خطر عوارض جانبی خاصی مانند سردرد، گرگرفتگی یا سرگیجه را افزایش دهد. اما این عوارض جانبی به طور خاص در مطالعه گزارش نشده است.

اگر می خواهید در حین مصرف ویاگرا آب گریپ فروت بنوشید یا گریپ فروت بخورید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند توصیه کنند که آیا این کار برای شما بی خطر است یا خیر. اگر با این ترکیب عوارض جانبی بیشتری دارید، سعی کنید در حین مصرف ویاگرا از گریپ فروت اجتناب کنید.

نحوه مصرف ویاگرا

ویاگرا به صورت قرص هایی می آید که از طریق دهان مصرف می کنید. شما باید ویاگرا را طبق دستور پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی مصرف کنید.

چه زمانی مصرف شود

برای اکثر افراد، توصیه می شود که ویاگرا را در صورت نیاز، حدود ۱ ساعت قبل از اینکه قصد انجام رابطه جنسی داشته باشید، مصرف کنید. اما ویاگرا را می توان از ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از فعالیت جنسی مصرف کرد.

مهم است که به یاد داشته باشید که نباید دارو را بیش از یک بار در روز مصرف کنید.

مصرف ویاگرا با غذا

می توانید ویاگرا را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اما اگر آن را همراه با غذا مصرف کنید، شروع اثر دارو ممکن است حدود یک ساعت بیشتر از حد معمول طول بکشد. این امر مخصوصاً در مواردی که شما یک وعده غذایی پرچرب مانند چیزبرگر با سیب زمینی سرخ کرده می خورید بیشتر اتفاق می افتد.

اگر اخیراً یک وعده غذایی خورده اید، نیازی نیست برای مصرف ویاگرا صبر کنید. فقط توجه داشته باشید که ممکن است اثربخشی دارو کمی بیشتر طول بکشد.

همچنین مهم است به خاطر داشته باشید که اگر ویاگرا به شما سوء هاضمه می دهد، مصرف دارو همراه با غذا ممکن است به کاهش این عارضه جانبی کمک کند.

آیا می توان ویاگرا را خرد، تقسیم کرد یا جوید؟

ایمنی و اثربخشی قرص‌های ویاگرا که خرد، شکافته یا جویده می‌شوند، آزمایش نشده است. و قرص ویاگرا باید به طور کامل بلعیده شود. مشخص نیست که آیا خرد کردن یا جویدن قرص ها باعث می شود آنها متفاوت از حد معمول عمل کنند.

اگر در بلعیدن قرص ویاگرا مشکل دارید، ممکن است قرص را با نوشیدنی‌های مختلف مانند آب، آب‌میوه یا شیر راحت‌تر ببلعید. یا با پزشک یا داروساز خود در مورد اینکه چگونه می توانید دارو را مصرف کنید صحبت کنید.

اگر می‌خواهید قرص‌های ویاگرا را خرد کنید، تقسیم کنید یا بجوید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا انجام این کار بی‌خطر است.

ویاگرا استفاده می کند

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروهای تجویزی مانند ویاگرا را برای درمان برخی بیماری ها تایید می کند. ویاگرا همچنین ممکن است خارج از برچسب برای شرایط دیگر استفاده شود. استفاده خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای درمان یک بیماری تایید شده است برای درمان یک بیماری دیگر استفاده می شود.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

ویاگرا برای ED

ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان ۱۸ سال و بالاتر مورد تایید FDA است. با ED، شما نمی توانید نعوظی را که برای داشتن رابطه جنسی به اندازه کافی سفت باشد، داشته باشید و حفظ کنید. این وضعیت یک مشکل رایج است که توسط بسیاری از افراد تجربه می شود.

ED می تواند توسط چندین عامل مختلف ایجاد شود. اینها شامل مشکلات روانی یا عاطفی است، مانند:

 • اضطراب عملکرد
 • مشکلات رابطه
 • افسردگی
 • فشار

اما ED همچنین ممکن است ناشی از مشکلات فیزیکی باشد، مانند:

 • بیماری قلبی یا فشار خون بالا
 • دیابت
 • کلسترول بالا
 • مولتیپل اسکلروزیس (MS)
 • آسیب نخاعی

ویاگرا جریان خون را در آلت تناسلی شما افزایش می دهد که به شما کمک می کند نعوظ داشته باشید و حفظ کنید. با این حال، خود دارو به شما نعوظ نمی دهد. فقط در صورتی کار می کند که از نظر جنسی تحریک شده باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ED، مرکز سلامت مردان ما را ببینید.

اثربخشی برای ED

در چندین مطالعه بالینی ، ویاگرا در درمان ED موثر بود. در این مطالعات، مردانی که از این دارو استفاده می‌کردند، توانایی بهبود یافته‌ای برای داشتن و حفظ نعوظ داشتند که امکان برقراری رابطه جنسی موفق را فراهم می‌کرد.

در سراسر مطالعات، بین ۴۳٪ تا ۸۳٪ از افرادی که ویاگرا مصرف کردند، نعوظ بهبود یافته بودند. (این میزان موفقیت بسته به علت ED و دوز ویاگرا که مصرف کردند متفاوت بود.) در مقایسه، بهبود نعوظ در ۱۰٪ تا ۲۴٪ از افرادی که دارونما مصرف کردند (بدون داروی فعال) رخ داد.

اثربخشی ویاگرا در دوزهای مختلف

برخی از مطالعات تأثیر دوزهای مختلف ویاگرا را بررسی کردند. این مطالعات که شامل ۱۷۹۷ مرد بود تا ۶ ماه به طول انجامید. بهبود نعوظ در موارد زیر گزارش شده است:

 • ۶۳ درصد از افرادی که ۲۵ میلی گرم ویاگرا مصرف کردند
 • ۷۴ درصد از افرادی که ۵۰ میلی گرم ویاگرا مصرف کردند
 • ۸۲ درصد از افرادی که ۱۰۰ میلی گرم ویاگرا مصرف کردند
 • ۲۴ درصد از افرادی که دارونما مصرف کردند (بدون داروی فعال)

اثربخشی ویاگرا برای ED با علل مختلف

مطالعات دیگر به تأثیر ویاگرا در مردانی که ED آنها دلایل مختلفی داشت، پرداخته اند.

به عنوان مثال، یک مطالعه به طور خاص به افراد مبتلا به ED که با عوارض دیابت مرتبط بود، پرداخت. بهبود نعوظ در موارد زیر گزارش شده است:

 • ۵۷ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کردند
 • ۱۰ درصد از افرادی که دارونما مصرف کردند

یک مطالعه فقط شامل مردان مبتلا به ED بود که ناشی از آسیب نخاعی بود. بهبود نعوظ در موارد زیر گزارش شده است:

 • ۸۳ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کردند
 • ۱۲ درصد از افرادی که دارونما مصرف کردند

همچنین، با استفاده از اطلاعات حاصل از مطالعات متعدد، محققان بررسی کردند که چگونه ویاگرا در مردان مبتلا به ED که پس از جراحی برای برداشتن غده پروستات ایجاد شده بود، کار می کند . بهبود نعوظ در موارد زیر گزارش شده است:

 • ۴۳ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کردند
 • ۱۵ درصد از افرادی که دارونما مصرف کردند

علاوه بر این، مردانی که ED آنها دلایل روانی داشت، به طور خاص به عنوان بخشی از یک مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. بهبود نعوظ در موارد زیر گزارش شده است:

 • ۸۴ درصد از افرادی که ویاگرا مصرف کردند
 • ۲۶ درصد از افرادی که دارونما مصرف کردند

استفاده خارج از برچسب برای ویاگرا

علاوه بر استفاده ای که در بالا توضیح داده شد، ویاگرا ممکن است بدون برچسب استفاده شود. استفاده از داروی خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای یک شرایط تایید شده است برای شرایط دیگری که تایید نشده است داده می شود. در زیر نمونه ای از استفاده بدون برچسب برای ویاگرا آورده شده است.

ویاگرا برای بیماری رینود

ویاگرا برای درمان بیماری رینود تایید نشده است، اما گاهی اوقات از آن برای این بیماری خارج از برچسب استفاده می شود.

با بیماری رینود، رگ های خونی دست و پا دچار اسپاسم می شوند و به طور موقت باریک می شوند. این رگ های خونی باریک، خون رسانی به انگشتان دست یا پا را محدود می کند. این می تواند باعث شود انگشتان دست و پا سفید به نظر برسند و احساس سردی، درد یا بی حسی داشته باشید. اپیزودهای اسپاسم ممکن است با دمای سرد یا استرس عاطفی ایجاد شوند.

ویاگرا برای درمان بیماری رینود با شل کردن و گشاد کردن رگ‌های خونی خاص در بدن شما عمل می‌کند. یک بررسی از مطالعات نشان داد که مهارکننده‌های PDE5، از جمله ویاگرا، می‌توانند بیماری رینود را بهبود بخشند. (مهارکننده‌های PDE5 دسته خاصی از داروها را توصیف می‌کنند. داروهای موجود در همان دسته داروها به روشی مشابه در داخل بدن شما عمل می‌کنند.)

در واقع، در مطالعات، این داروها تعداد دوره های بیماری رینود را کاهش دادند. و داروها همچنین مدت زمان طول دوره را کاهش دادند.

اگر در مورد استفاده از ویاگرا برای بیماری رینود سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

ویاگرا و کودکان

ویاگرا فقط برای استفاده در مردان بالغ مبتلا به ED تایید شده است. در افراد کمتر از ۱۸ سال مطالعه نشده است.

ویاگرا برای زنان

ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان تایید شده است. اما ممکن است در مورد اینکه آیا ویاگرا را می توان در زنان استفاده کرد یا خیر، سؤالاتی داشته باشید. یا ممکن است تعجب کنید که آیا دارویی مشابه ویاگرا وجود دارد که می تواند به زنان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی کمک کند. در زیر پاسخ این سوالات را ارائه می دهیم.

توجه: جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاحات «نر» و «مونث» در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

آیا خانم ها می توانند ویاگرا مصرف کنند؟

نه، ویاگرا برای استفاده در زنان تایید نشده است. و شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد ویاگرا برای درمان مشکلات جنسی در زنان موثر است.

یک بررسی از مطالعات نشان داد که تحقیقات فعلی نتایج متناقضی در مورد تأثیر ویاگرا بر زنان دارد. برای مثال، در زنان مبتلا به اختلال برانگیختگی جنسی زنان ، بررسی یافته‌های زیر را نشان داد:

 • در یک مطالعه، به برخی از زنانی که یائسه شده بودند، ویاگرا داده شد. آنها هنگام مصرف دارو، برانگیختگی، روانکاری واژن و ارگاسم را بهبود بخشیده بودند.
 • در مطالعه دیگری، هم به زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته بودند و هم به آنهایی که هنوز یائسه نشده بودند، ویاگرا داده شد. آنها هیچ اثر مثبت قابل توجهی از مصرف دارو گزارش نکردند.

در مردان، ویاگرا با مسدود کردن عملکرد یک ماده شیمیایی به نام PDE5، جریان خون به آلت تناسلی را بهبود می بخشد. این ماده شیمیایی در واژن و کلیتوریس زنان نیز یافت می شود. بنابراین، در تئوری، اگر یک زن ویاگرا مصرف کند، می تواند جریان خون را در اندام تناسلی افزایش دهد.

با این حال، PDE5 در اندام تناسلی زنان کمتر از آلت تناسلی مردان است. این می تواند توضیح دهد که چرا ویاگرا تأثیر فیزیکی کمتری در زنان نسبت به مردان دارد.

و به خاطر داشته باشید که مشکلات جنسی در زنان اغلب با کاهش میل و برانگیختگی جنسی ارتباط دارد . بعید است که ویاگرا به این مسائل رسیدگی کند.

آیا “ویاگرای زنانه” وجود دارد؟

در حالی که ویاگرا برای استفاده در زنان تایید نشده است، دارویی به نام Addyi برای استفاده در زنان خاص تایید شده است. برخی از افراد به Adyi به عنوان ویاگرا زنانه اشاره می کنند. با این حال، Addyi مانند ویاگرا کار نمی کند. در زیر، شرایطی را که Addyi برای درمان تایید شده است و نحوه عملکرد دارو توضیح می دهیم.

اگر در مورد استفاده از Addyi سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

Addyi چیست؟

Addyi یک داروی تجویزی با نام تجاری است که برای درمان اختلال میل جنسی کم‌فعال (HDSS) تأیید شده است . این دارو برای زنانی که هنوز یائسگی را طی نکرده اند تجویز می شود. Addyi حاوی داروی فعال فلیبانسرین است. به طور قطع مشخص نیست که Addyi چگونه برای درمان HDSS کار می کند.

HDSS چیست و Addyi چگونه برای درمان آن کار می کند؟

با HDSS، میل جنسی بسیار پایینی دارید که برای شما دردسرساز است. این عارضه می تواند دلایل فیزیکی یا روانی مختلفی داشته باشد.

برخلاف ویاگرا که جریان خون در اندام تناسلی مردان را بهبود می بخشد، آدی با بهبود جریان خون در اندام تناسلی زنانه عمل نمی کند. در عوض، آدی بر فعالیت انتقال دهنده های عصبی خاصی که در میل و برانگیختگی جنسی نقش دارند، تأثیر می گذارد. (انتقال‌دهنده‌های عصبی مواد شیمیایی هستند که در مغز شما یافت می‌شوند.)

انتقال دهنده های عصبی تحت تأثیر آدی شامل دوپامین ، نورآدرنالین و سروتونین هستند. اما به طور قطع مشخص نیست که اثر دارو چگونه بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد.

Addyi چقدر خوب کار می کند؟

برای برخی از زنان مبتلا به HDSS، آدی می‌تواند میل جنسی را بهبود بخشد و تعداد رویدادهای رضایت‌بخش جنسی را افزایش دهد. اما این دارو چندان مؤثر نبوده است.

برای مثال، در مطالعات بالینی ، درمان با Addyi با دارونما (بدون داروی فعال) مقایسه شد. تعداد زنانی که HDSS آنها “بسیار بهبود یافته” یا “بسیار بهبود یافته” بود، تنها در حدود ۱۰٪ بیشتر در کسانی که Addyi مصرف کردند در مقایسه با کسانی که دارونما مصرف کردند، بیشتر بود.

و به خاطر داشته باشید که شروع کار Addyi برای درمان HDSS ممکن است تا ۸ هفته طول بکشد.

انقضا، نگهداری و دفع ویاگرا

وقتی ویاگرا را از داروخانه دریافت می کنید، داروساز تاریخ انقضا را به برچسب روی بطری اضافه می کند. این تاریخ معمولاً ۱ سال از تاریخ مصرف دارو است.

تاریخ انقضا نشان می دهد که دارو چه مدت موثر باقی می ماند. موضع فعلی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پرهیز از استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته است. اگر داروی استفاده نشده ای دارید که تاریخ انقضا آن گذشته است، با داروساز خود در مورد اینکه آیا هنوز هم می توانید از آن استفاده کنید صحبت کنید.

ذخیره سازی

مدت زمانی که یک دارو خوب بماند (که ماندگاری نیز نامیده می شود) می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. این عوامل شامل نحوه و مکان نگهداری دارو است.

قرص ویاگرا باید در دمای اتاق بین ۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت (۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری شود. باید در ظرف در بسته و دور از نور نگهداری شود. از نگهداری این دارو در مناطقی که ممکن است مرطوب یا مرطوب شود، مانند حمام خودداری کنید.

دسترس

اگر دیگر نیازی به مصرف ویاگرا ندارید و داروی باقی مانده دارید، مهم است که آن را با خیال راحت دور بریزید. این به جلوگیری از مصرف تصادفی دارو توسط دیگران از جمله کودکان و حیوانات خانگی کمک می کند. همچنین به جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست کمک می کند.

این مقاله چندین نکته مفید در مورد دفع دارو ارائه می دهد. همچنین می توانید از داروساز خود اطلاعاتی در مورد نحوه دور انداختن داروی خود بخواهید.

مصرف بیش از حد ویاگرا

مصرف بیش از دوز توصیه شده ویاگرا می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود. از ویاگرا بیش از آنچه پزشک توصیه کرده استفاده نکنید.

اگر فکر می کنید بیش از حد ویاگرا مصرف کرده اید چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. 

اقدامات احتیاطی ویاگرا

قبل از مصرف ویاگرا، با پزشک خود در مورد سابقه سلامتی خود صحبت کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید یا سایر عواملی که بر سلامت شما تأثیر می گذارند، ممکن است ویاگرا برای شما مناسب نباشد. این شامل:

 • سابقه واکنش آلرژیک به ویاگرا یا سیلدنافیل. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به ویاگرا یا سیلدنافیل (داروی فعال موجود در ویاگرا) داشته اید، ویاگرا مصرف نکنید . اگر از حساسیت دارویی خود مطمئن نیستید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشکلات قلبی یا سکته مغزی. اگر مشکل قلبی دارید یا در گذشته مشکل قلبی یا سکته داشته اید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما بی خطر است صحبت کنید. مشکلات قلبی شامل شرایطی مانند آنژین صدری (نوعی درد قفسه سینه)، حمله قلبی، نارسایی قلبی و تنگی آئورت (تنگی شریان اصلی که قلب شما را ترک می‌کند) است. مشکلات قلبی همچنین شامل الگوهای ضربان قلب نامنظم مانند فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) می شود. اگر فکر می‌کند که انجام این کار فشار زیادی بر قلب شما وارد می‌کند، ممکن است پزشک شما مصرف ویاگرا و فعالیت جنسی را توصیه نکند. اگر مشکل قلبی دارید و ویاگرا مصرف می کنید، در صورت بروز هر گونه درد قفسه سینه، سرگیجه یا حالت تهوع، فعالیت جنسی را متوقف کنید. و در حالی که از ویاگرا استفاده می کنید، از داروهای نیترات برای درمان درد قفسه سینه استفاده نکنید. اگر علائم مرتبط با قلب دارید، اگر علائم تهدید کننده زندگی هستند یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید، با ۹۱۱ تماس بگیرید. و قبل از مصرف مجدد ویاگرا حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • فشار خون بالا. ویاگرا می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. اگر برای درمان فشار خون بالا دارو مصرف می کنید، مصرف ویاگرا می تواند فشار خون شما را حتی بیشتر کاهش دهد. در برخی موارد، این ممکن است باعث سرگیجه یا سبکی سر شود یا باعث غش شود. و اگر فشار خون بالایی دارید که کنترل نشده است (با اندازه گیری بالاتر از ۱۷۰/۱۱۰ میلی متر جیوه)، ممکن است قلب شما به اندازه کافی برای رابطه جنسی سالم نباشد. اگر فشار خون بالا دارید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما مناسب است صحبت کنید. اگر می‌توانید ویاگرا مصرف کنید، پزشک معمولاً دوزی را برای شما تجویز می‌کند که کمتر از دوز معمولی است.
 • فشار خون پایین. ویاگرا می تواند فشار خون شما را کاهش دهد. اگر از قبل فشار خون پایینی دارید، مصرف ویاگرا می تواند باعث کاهش بیشتر آن شود. این می تواند باعث سرگیجه یا سبکی سر شود یا باعث غش شود. اگر فشار خون شما زیر ۹۰/۵۰ میلی متر جیوه است، با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما مناسب است صحبت کنید. اگر قادر به مصرف ویاگرا هستید، پزشک معمولاً دوزی را برای شما تجویز می کند که کمتر از دوز معمولی باشد.
 • ناهنجاری های فیزیکی که بر آلت تناسلی شما تأثیر می گذارد. اگر با آلت تناسلی خود مشکلاتی مانند خم شدن، جای زخم یا بیماری پیرونی دارید، ممکن است مصرف ویاگرا برای شما بی خطر نباشد. (در بیماری پیرونی، شما دارای انحنای غیر طبیعی آلت تناسلی خود هستید.) به ندرت، ویاگرا ممکن است باعث پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک) شود. اگر مشکل فیزیکی دارید که آلت تناسلی خود را تحت تأثیر قرار می دهد، دریافت پریاپیسم با ویاگرا می تواند باعث آسیب بیشتر به آلت تناسلی شما شود. با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید.
 • مشکلات سلول های خونی اگر مشکل سلول های خونی مانند کم خونی داسی شکل، مولتیپل میلوما یا لوسمی دارید، ویاگرا ممکن است برای شما بی خطر نباشد. این به این دلیل است که داشتن این شرایط می تواند خطر پریاپیسم (نعوظ طولانی مدت و گاهی دردناک) را با ویاگرا افزایش دهد. با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید.
 • نوروپاتی ایسکمیک بینایی قدامی غیر شریانی (NAION). NAION یک بیماری چشمی است که باعث آسیب به عصب بینایی شما می شود . این آسیب باعث کاهش یا از دست دادن ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم می شود. به ندرت، ویاگرا ممکن است باعث این مشکل شود. اگر قبلاً این عارضه چشمی را داشته‌اید، می‌توانید با ویاگرا خطر ابتلا به آن را افزایش دهید. با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید.
 • رتینیت پیگمانتوزا ارثی این بیماری که چشم شما را تحت تاثیر قرار می دهد در خانواده ها منتقل می شود. ویاگرا در افراد مبتلا به رتینیت پیگمانتوزا ارثی مورد مطالعه قرار نگرفته است. در مورد مشکلات چشمی که ممکن است داشته باشید با پزشک خود صحبت کنید. آنها توصیه می کنند که آیا ویاگرا برای شما بی خطر است یا خیر.
 • مشکلات کلیوی شدید. اگر مشکلات کلیوی خاصی دارید و کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند، ویاگرا می تواند در بدن شما رسوب کند. این می تواند خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد. اگر مشکلات کلیوی شدید دارید، پزشک دوز ویاگرا را برای شما تجویز می کند که کمتر از دوز معمولی است.
 • مشکلات کبدی اگر مشکلات کبدی خاصی دارید و کبد شما به خوبی کار نمی کند، ویاگرا می تواند در بدن شما رسوب کند. این می تواند خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد. اگر مشکلات کبدی دارید، پزشک دوز ویاگرا را برای شما تجویز می کند که کمتر از دوز معمولی است.
 • مشکلات خونریزی از زمان تایید و عرضه این دارو به بازار، چند گزارش از خونریزی در افرادی که ویاگرا مصرف کرده‌اند، گزارش شده است. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ویاگرا باعث این مشکلات شده است وجود ندارد. مشخص نیست که آیا ویاگرا برای افرادی که مشکل خونریزی دارند بی خطر است یا خیر. اگر مشکل خونریزی دارید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا ویاگرا برای شما مناسب است صحبت کنید.
 • زخم معده. مشخص نیست که آیا ویاگرا برای افرادی که زخم معده دارند بی خطر است یا خیر. اگر در گذشته زخمی داشته اید یا داشته اید، با پزشک خود در مورد مناسب بودن ویاگرا برای شما صحبت کنید.
 • بارداری. ویاگرا برای استفاده در زنان تأیید نشده است.* برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به بخش «ویاگرا و بارداری» در زیر مراجعه کنید.
 • شیر دادن. ویاگرا برای استفاده در زنان تایید نشده است. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً بخش «ویاگرا و شیردهی» را در زیر ببینید.

توجه: برای اطلاعات بیشتر در مورد اثرات منفی بالقوه ویاگرا، بخش «عوارض جانبی ویاگرا» در بالا را ببینید.

* جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

هزینه ویاگرا

مانند تمام داروها، هزینه ویاگرا می تواند متفاوت باشد. قیمت واقعی که می پردازید به طرح بیمه، موقعیت مکانی و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

برنامه بیمه شما ممکن است از شما بخواهد که قبل از تأیید پوشش ویاگرا، مجوز قبلی دریافت کنید. این بدان معنی است که قبل از اینکه شرکت بیمه دارو را پوشش دهد، پزشک و شرکت بیمه باید در مورد نسخه شما با شما در ارتباط باشند. شرکت بیمه درخواست را بررسی می کند و به شما و پزشکتان اطلاع می دهد که آیا طرح شما ویاگرا را پوشش می دهد یا خیر.

اگر مطمئن نیستید که نیاز به دریافت مجوز قبلی برای ویاگرا دارید، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

برای آشنایی بیشتر با هزینه ویاگرا به این مقاله مراجعه کنید.

کمک مالی و بیمه ای

اگر برای پرداخت ویاگرا به حمایت مالی نیاز دارید، یا اگر برای درک پوشش بیمه خود به کمک نیاز دارید، کمک در دسترس است.

فایزر، سازنده ویاگرا، برنامه ای را ارائه می دهد که می تواند به کاهش هزینه ویاگرا کمک کند. برای اطلاعات بیشتر و اطلاع از اینکه آیا واجد شرایط پشتیبانی هستید یا خیر، با شماره ۸۵۵-۸۴۲-۴۷۲۲ تماس بگیرید یا از وب سایت برنامه بازدید کنید .

نسخه عمومی

ویاگرا به شکل عمومی به نام سیلدنافیل موجود است . یک داروی ژنریک یک کپی دقیق از داروی فعال در یک داروی با نام تجاری است. سازمان غذا و دارو (FDA) ژنریک ها را به اندازه داروی اصلی بی خطر و موثر می داند. و ژنریک ها نسبت به داروهای مارک دار قیمت کمتری دارند.

قیمت واقعی که می پردازید به طرح بیمه، موقعیت مکانی و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

اگر پزشک شما ویاگرا را تجویز کرده است و شما علاقه مند به استفاده از سیلدنافیل به جای آن هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است ترجیحی برای یک نسخه یا نسخه دیگر داشته باشند. شما همچنین باید طرح بیمه خود را بررسی کنید، زیرا ممکن است فقط یکی یا دیگری را پوشش دهد.

ویاگرا و بارداری

ویاگرا برای استفاده در زنان تایید نشده است.* و در افراد باردار مطالعه نشده است. مشخص نیست که آیا مصرف این دارو در دوران بارداری بی خطر است یا خیر.

در مطالعات حیوانی ، ویاگرا هنگام تجویز به حیوانات باردار آسیبی به جنین وارد نکرد. اما مطالعات حیوانی همیشه پیش‌بینی نمی‌کنند که در انسان چه اتفاقی خواهد افتاد.

اگر در مورد ایمنی مصرف ویاگرا در دوران بارداری سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

* جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

ویاگرا و پیشگیری از بارداری

مشخص نیست که آیا مصرف ویاگرا در دوران بارداری بی خطر است یا خیر. (اما به خاطر داشته باشید که این دارو برای استفاده در زنان تایید نشده است.*)

اگر از نظر جنسی فعال هستید و شما یا شریک زندگیتان ممکن است باردار شوید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا در طول مصرف ویاگرا نیاز به استفاده از کنترل بارداری دارید یا خیر صحبت کنید.

* جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

ویاگرا و شیردهی

ویاگرا برای استفاده در زنان تایید نشده است. ویاگرا ممکن است به شیر مادر منتقل شود، اما مشخص نیست که آیا این می تواند بر روی کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود تأثیر بگذارد یا خیر.

اگر در مورد ایمنی استفاده از ویاگرا در دوران شیردهی سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

* جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

اطلاعات حرفه ای برای ویاگرا

اطلاعات زیر برای پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی ارائه شده است.

نشانه

ویاگرا برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است.

مدیریت

ویاگرا به صورت خوراکی مصرف می شود. باید بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت قبل از فعالیت جنسی برنامه ریزی شده مصرف شود.

مکانیسم عمل

ویاگرا حاوی سیلدنافیل سیترات است که یک مهارکننده فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) است. ویاگرا عملکرد GMP حلقوی را افزایش می دهد که در پاسخ به تحریک جنسی در آلت تناسلی آزاد می شود. GMP چرخه ای ماهیچه صاف در بافت آلت تناسلی را گشاد می کند. همچنین جریان خون را به داخل جسم غارنوردی افزایش می دهد و باعث نعوظ می شود.

ویاگرا PDE5 را از تجزیه GMP حلقوی مسدود می کند، در نتیجه توانایی دستیابی و حفظ نعوظ در پاسخ به تحریک جنسی را بهبود می بخشد.

فارماکوکینتیک و متابولیسم

سیلدنافیل پس از مصرف خوراکی قرص ویاگرا دارای فراهمی زیستی متوسط ​​۴۱٪ (از ۲۵٪ تا ۶۳٪) است.

زمانی که با معده خالی مصرف شود، زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی (Tmax) تقریباً ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه است. میانگین Tmax 60 دقیقه است. مصرف ویاگرا همراه با یک وعده غذایی پرچرب، Tmax را حدود ۶۰ دقیقه به تاخیر می اندازد. همچنین حداکثر غلظت پلاسما (Cmax) را به طور متوسط ​​۲۹٪ کاهش می دهد.

سیلدنافیل عمدتاً توسط CYP3A4 کبدی متابولیزه می شود و به متابولیتی با فعالیت مشابه سیلدنافیل تبدیل می شود. سیلدنافیل و متابولیت فعال آن نیمه عمر نهایی تقریباً ۴ ساعت دارند.

تقریباً ۸۰٪ از دوز از طریق مدفوع و تقریباً ۱۳٪ از طریق ادرار دفع می شود.

کاهش کلیرانس سیلدنافیل در افراد بالای ۶۵ سال و در افراد مبتلا به نارسایی کبدی یا نارسایی شدید کلیوی مشاهده می شود.

موارد منع مصرف

ویاگرا در افرادی که به سیلدنافیل یا هر یک از مواد غیرفعال موجود در ویاگرا حساسیت دارند منع مصرف دارد.

ویاگرا همچنین برای استفاده در ترکیب با موارد زیر منع مصرف دارد:

 • داروهای نیترات به هر شکلی مانند:
  • نیتروگلیسیرین (Nitromist، Nitro-Dur، Nitrolingual Pumpspray، Gonitro، و غیره)
  • ایزوسورباید مونونیترات (مونوکت)
 • محرک های گوانیلات سیکلاز، مانند ریوسیگوات (Adempas)

ذخیره سازی

ویاگرا را در دمای اتاق بین ۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت (۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.

سلب مسئولیت: مدیکال نیوز تودی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مطمئن شود که همه اطلاعات از نظر واقعی درست، جامع و به روز هستند. با این حال، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز استفاده شود. همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در اینجا ممکن است تغییر کند و در نظر گرفته نشده است که تمام موارد استفاده، دستورالعمل‌ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش دهد. عدم وجود هشدارها یا سایر اطلاعات برای یک داروی معین نشان نمی دهد که دارو یا ترکیب دارو برای همه بیماران یا تمام موارد مصرف خاص بی خطر، مؤثر یا مناسب است.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه