تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند در درمان درد نوروپاتیک نقش داشته باشند. اما تحقیقات بیشتری نیاز است که به طور خاص روی سردردهای نورالژی پس سری متمرکز شود.

نورالژی اکسیپیتال باعث سردرد ناگهانی و شدید، اغلب در یک طرف سر می شود. اگرچه درد تیز و کوبنده ممکن است شبیه سردرد میگرنی باشد، اما تنها چند دقیقه طول می کشد.

این نوع سردرد همچنین علت نسبتاً واضحی دارد: اعصاب فشرده یا تحت فشار. عضلات گردن منقبض، آسیب‌های سر یا گردن و شرایطی مانند آرتریت، تومورها و نقرس می‌توانند به اعصاب پس سری در پشت گردن آسیب برسانند و باعث سردرد شوند.

ویتامین ها برای نورالژی اکسیپیتال و مکمل ها ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

به خواندن ادامه دهید تا بدانید که آیا ویتامین ها و مکمل ها می توانند به سردردهای نورالژی پس سری کمک کنند یا خیر.

کدام ویتامین ها ممکن است به نورالژی اکسیپیتال کمک کنند؟

برخی از تحقیقات نوظهور نشان می‌دهند که مکمل‌های غذایی فهرست شده در زیر می‌توانند به درد مرتبط با آسیب عصبی کمک کنند، که در غیر این صورت به عنوان درد نوروپاتیک شناخته می‌شود.

با این حال، مطالعات خاص در مورد نورالژی اکسیپیتال وجود ندارد. تحقیقات بیشتری برای درک نقش ویتامین ها و مکمل ها در درمان سردردهای عصبی مورد نیاز است.

ایمنی ویتامین و مکمل

این سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های غذایی را کنترل می کند اما نه به اندازه داروها. مکمل ها در آزمایشات بالینی آزمایش نمی شوند.

در حالی که مکمل ها ممکن است علائم سردرد را بهبود بخشند، اما با خطر عوارض جانبی همراه هستند. آنها همچنین می توانند با روش های پزشکی تداخل داشته باشند یا با سایر داروها و مکمل ها تداخل داشته باشند.

مهم است که قبل از مصرف هر مکمل غذایی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مانند پزشک، پرستار یا داروساز صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است.

بیشتر بخوانید
هیپوگلیسمی ایتروژنیک: این به چه معناست؟

استیل ال کارنیتین

استیل ال کارنیتین در مغز، کبد و کلیه ها از ال کارنیتین، یک اسید آمینه، سنتز می شود. آ بررسی ۲۰۱۹ مطالعات قبلی نشان می دهد که دارای اثرات تسکین دهنده درد و محافظت کننده عصبی است.

پس از بررسی چهار کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده، که استاندارد طلایی تحقیقات در نظر گرفته می‌شوند، نویسندگان مرور گزارش کردند که استیل-ال-کارنیتین احتمالاً به تسکین درد عصبی و حتی التیام رشته‌های عصبی آسیب‌دیده کمک می‌کند.

با این حال، این مطالعه اثرات استیل-ال-کارنیتین را بر درد ناشی از نورالژی اکسیپیتال بررسی نکرد. ممکن است کمک کند، اما مطالعات بیشتری لازم است تا مطمئن شوید.

آلفا لیپوئیک اسید

بدن اسید آلفا لیپوئیک تولید می کند. همچنین در غذاهایی مانند اسفناج، کلم بروکلی و جگر یافت می شود. این یک آنتی اکسیدان است که به آنزیم ها کمک می کند تا کربوهیدرات ها را به انرژی تبدیل کنند.

آلفا لیپوئیک اسید می تواند  علائم مرتبط با نوروپاتی دیابتی را کم کند. نوروپاتی دیابتی زمانی رخ می دهد که قند خون بالا در درازمدت به اعصاب محیطی آسیب می رساند.

آسیب عصبی همچنین باعث نورالژی پس سری می شود، بنابراین اثرات آنتی اکسیدانی آلفا لیپوئیک اسید ممکن است کمک کند. با این حال، به دلیل کمبود مطالعات، اثرات آن قطعی نیست.

ویتامین های گروه B

ویتامین های B گروه متنوعی از ترکیبات هستند که نقش های زیادی در بدن دارند. آنها عمدتا از مواد غذایی تامین می شوند، از جمله:

  • محصولات لبنی
  • غلات کامل
  • آجیل و حبوبات
  • ماهی روغنی
  • گوشت های اندام

ویتامین های B1، B2، B3، B6 و B12 برای عملکرد سیستم عصبی بسیار مهم هستند. با توجه به بررسی ۲۰۱۷مکمل های ویتامین B کمپلکس ممکن است با تسریع بازسازی و ترمیم فیبرهای عصبی به تسکین درد نوروپاتیک کمک کنند.

اگر به نورالژی اکسیپیتال مبتلا هستید، می توانید غذاهای غنی از ویتامین B را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ویتامین سی

ویتامین C که در مرکبات یافت می شود به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده است. اما اثرات تسکین دهنده (مسکن) درد نیز دارد.

بیشتر بخوانید
دست‌های متورم: ورزش، علل دیگر و درمان.

در حالی که هیچ مطالعه خاصی برای نورالژی اکسیپیتال وجود ندارد، نویسندگان بررسی ۲۰۱۷ گزارش دهید که دوزهای بالای ویتامین C می تواند انواع دیگر دردهای عصبی را کاهش دهد. علاوه بر این، محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که دوزهای بالاتر ویتامین C مصرف می‌کردند، نیاز کمتری به داروهای مسکن داشتند.

برای استفاده از قدرت ویتامین C، سعی کنید میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.

ویتامین دی

ویتامین D به بدن کمک می کند تا مواد معدنی مورد نیاز برای استخوان های قوی مانند کلسیم و فسفر را جذب کند. همچنین التهاب را کاهش می دهد که می تواند نقش آن را در کاهش سردرد توضیح دهد.

بررسی ۲۰۲۰ نشان می دهد که ویتامین D پایین ممکن است عاملی در سردردهای اولیه، به ویژه سردردهای میگرنی و تنشی باشد. اما نویسندگان بررسی هیچ مطالعه ای در مورد نقش ویتامین D در نورالژی پس سری وارد نکردند.

بسیاری از مردم ویتامین D کافی را از منابع غذایی دریافت نمی کنند، بنابراین صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد مکمل ها ضرری ندارد.

کورکومین

کورکومین ترکیبی است که در زردچوبه یافت می شود، ریشه ای که اغلب خشک، آسیاب می شود و به عنوان ادویه در کاری استفاده می شود. این یک آنتی اکسیدان است که مزایای سلامتی چشمگیری دارد.

نویسندگان بررسی ۲۰۲۱ مطالعات حیوانی را خلاصه کنید که نشان می دهد کورکومین ممکن است درد نوروپاتیک را کاهش دهد. برای درک بیشتر، آزمایشات آینده با انسان مورد نیاز است.

روغن ماهی

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است که نقش مهمی در سلامت قلب و عروق دارند. تحقیقات نوظهور نشان می دهد که به لطف خواص ضد التهابی که دارد، ممکن است از عملکرد عصبی سالم نیز پشتیبانی کند.

بررسی ۲۰۱۷ گزارش می دهد که مکمل های روغن ماهی می تواند به درمان نوروپاتی دیابتی کمک کند. علاوه بر این، یک مطالعه حیوانات منتشر شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که روغن ماهی اثرات مفیدی به دنبال آسیب عصب سیاتیک در موش دارد.

بیشتر بخوانید
کافئین

ممکن است مکمل‌های روغن ماهی نیز به درد ناشی از نورالژی اکسیپیتال کمک کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. اگر می خواهید مصرف امگا ۳ خود را افزایش دهید، سعی کنید ماهی، مغزها و دانه های روغنی بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که قرن ها برای درمان درد استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن گیرنده N-methyl-D-aspartate (NMDA) که با درد عصبی مرتبط است، کار می کند.

بررسی ۲۰۲۰ استفاده از منیزیم را به عنوان درمانی برای انواع مختلف دردهای عصبی، از جمله نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی محیطی و نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی درمانی ارزیابی کرد. نویسندگان مرور نتیجه می گیرند که اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما اثرات آن امیدوارکننده است.

علاوه بر این، کمبود منیزیم در سردرد نقش دارد. بررسی ۲۰۲۰ شواهد قابل توجهی برای استفاده از مکمل های خوراکی منیزیم در درمان سردردهای خفیف ذکر می کند، اما مطالعات روی نورالژی اکسیپیتال گنجانده نشده است.

مشخص نیست که آیا منیزیم می تواند به نورالژی اکسیپیتال کمک کند یا خیر، اما ممکن است ارزش آن را داشته باشد که از یک پزشک سوال کنید.

N-استیل سیستئین (NAC)

N-استیل سیستئین (NAC) یک مشتق اسید آمینه است که به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن در بدن شناخته شده است.

همانطور که در مورد بسیاری از مکمل های دیگر در این لیست وجود دارد، مطالعات فعلی بر روی استفاده از NAC برای درد ناشی از نوروپاتی دیابتی تمرکز دارند.

مثلا، کارآزمایی تصادفی کنترل شده ۲۰۱۹ با ۱۱۹ شرکت کننده دریافتند که NAC علاوه بر دارو در کاهش درد نوروپاتیک ناشی از دیابت نسبت به دارونما علاوه بر دارو مفیدتر است.

NAC می تواند درد مرتبط با نورالژی اکسیپیتال را کاهش دهد، اما تحقیقات کافی برای گفتن قطعی وجود ندارد.

در صورت ابتلا به نورالژی اکسیپیتال از چه غذاهایی اجتناب کنید

مشخص نیست که آیا غذاهای خاص می توانند علائم نورالژی اکسیپیتال را تحریک کنند یا خیر. یکی از راه‌هایی است که می‌توانید بین رژیم غذایی و سردردتان ارتباطی داشته باشید، داشتن یادداشت روزانه غذایی است.

بیشتر بخوانید
چرا دستم درد می کند و چگونه آن را درمان کنم؟

علاوه بر این، به یاد داشته باشید که بسیاری از ویتامین ها و مکمل های ذکر شده در بالا اجزای یک رژیم غذایی متعادل هستند. بنابراین، اگر رژیم غذایی شما در مناطق خاصی کمبود داشته باشد، می تواند علائم سردرد شما را بدتر کند.

قبل از مصرف مکمل ها، آنچه را که می خورید تطبیق دهید تا مطمئن شوید که میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین و چربی های سالم به اندازه کافی دریافت می کنید.

چه زمانی در مورد نورالژی اکسیپیتال با پزشک تماس بگیرید

نورالژی اکسیپیتال می تواند شبیه میگرن و سایر انواع سردرد باشد. در نتیجه، تشخیص ممکن است زمان ببرد.

توصیه می شود در صورت داشتن علائم با پزشک مراقبت های اولیه صحبت کنید. آنها می توانند آزمایشاتی را انجام دهند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهند تا مشخص شود که چه چیزی باعث درد شما شده است.

خلاصه

نورالژی اکسیپیتال نوعی سردرد است که برای چند ثانیه یا چند دقیقه باعث درد شدید می شود. این نوروپاتیک است، به این معنی که با آسیب عصبی مرتبط است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی مکمل ها ممکن است به درمان درد نوروپاتیک کمک کنند. مطالعات با کیفیت بالا با تمرکز بر نورالژی اکسیپیتال برای تعیین اثربخشی واقعی آنها برای این بیماری مورد نیاز است.

اگر این نوع سردرد را تجربه می کنید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا درمان های غیرپزشکی می توانند کمک کنند یا خیر.
Source