وید: آیا می تواند شما را بکشد؟

در حالی که ماری جوانا ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدت و طولانی مدت داشته باشد، تحقیقات محدودی در مورد اینکه آیا استفاده از آن می تواند باعث مرگ شود وجود دارد.

با این حال، کشیدن علف های هرز می تواند قضاوت و مهارت های حرکتی را مختل کند، بنابراین کشیدن حشیش قبل از رانندگی یا انجام سایر فعالیت های خطرناک ممکن است خطر تصادف را افزایش دهد. با این حال، اکثر کارشناسان خطر مرگ ناشی از ماری جوانا  بسیار پایین می دانند .

این بدان معنا نیست که ماری جوانا ماده ای بدون خطر است. در حالی که بسیاری از مردم بر روی ترکیبات مفید موجود در علف های هرز، مانند  کانابیدیول (CBD) تمرکز می کنند، برخی از عوارض جانبی احتمالی علف های هرز وجود دارد، به ویژه در هنگام استفاده طولانی مدت یا در سنین پایین.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد خطرات سلامتی ماری جوانا و اینکه آیا ماری جوانا می تواند به طور بالقوه باعث مرگ شود یا خیر، بیشتر بدانید.

Weed: آیا می تواند شما را بکشد؟medicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

آیا گلدان کسی را کشته است؟

کشیدن علف های هرز ممکن است خطر تصادف را افزایش دهد زیرا می تواند قضاوت و مهارت های حرکتی را مختل کند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ در  علوم پزشکی قانونی بین‌المللی  دو مورد مرگ ناگهانی را گزارش کرد که پزشکان مرتبط با عوارض سلامتی احتمالاً با مصرف ماری جوانا بدتر شده‌اند. این گزارش حاکی از آن است که قبل از این مرگ‌ها، محققان از مرگ‌های دیگر مربوط به مصرف ماری جوانا به تنهایی آگاه نبودند.

ذکر این نکته ضروری است که تنها پس از حذف سایر علل مرگ، این گزارش فرض می‌کند که مردان جوان حوادث قلبی عروقی کشنده ناشی از حشیش را تجربه کرده‌اند. این گزارش همچنین نتیجه‌گیری می‌کند که پزشکان نمی‌توانند این احتمال را که عوامل قلبی عروقی از قبل موجود در مرگ و میر نقش داشته است را رد کنند.

در سال ۲۰۱۸، یک نوجوان به دلیل  کم آبی بدن  به دلیل سندرم استفراغ کانابینوئید (CHS) درگذشت. CHS وضعیتی است که می تواند در افراد سیگاری معمولی شاهدانه رخ دهد و باعث تهوع، استفراغ و درد شکم شود. شما می توانید داستان آنها را اینجا بخوانید .

با وجود این حوادث، در مقایسه با مرگ و میر ناشی از سایر مواد مخدر، مانند الکل و تنباکو،  بسیاری از مردم  ماری جوانا  را نسبتاً بی خطر می دانند.

خطرات سلامتی سیگار کشیدن ماری جوانا

با توجه به   مرکز پیشگیری از بیماری و پیشگیری (CDC) ، بعید است که یک فرد در اثر مصرف بیش از حد ماری جوانا بمیرد، اما این بدان معنا نیست که هیچ خطری وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۴، کلرادو یکی از اولین ایالت هایی بود که حشیش را برای استفاده تفریحی قانونی کرد. از آن زمان به بعد، شاهد  افزایش قابل توجه  در تعداد مراجعات به اورژانس مربوط به مصرف ماری جوانا بوده است.

با این حال، قبل از قانونی شدن، افرادی که علائم نامطلوب ناشی از کشیدن علف های هرز را تجربه می کردند، ممکن بود به دلیل ماهیت غیرقانونی این ماده به اورژانس مراجعه نکرده باشند.

گزارش اخیر در  پزشکی میسوری نشان داد که برخی از بیماری‌های رایج‌تر مرتبط با مصرف ماری جوانا نیز از زمان قانونی شدن در کلرادو افزایش یافته است. این شامل:

  • سندرم استفراغ کانابینوئید (CHS)
  • روان پریشی حاد 
  • سندرم کاتاتونیا کانابینوئید
  • میوپریکاردیت حاد

CHS

زمانی که یک بیماری نادر بود،  CHS  به طور فزاینده ای رایج می شود. با توجه به  پزشکی میسوری ، در مصرف کنندگان طولانی مدتی که ۲۰ بار یا بیشتر در ماه حشیش می کشند، شایع تر است.

فرد مبتلا به CHS حملات شدید استفراغ، حالت تهوع، درد شکم و کم آبی بدن را در اثر استفراغ زیاد تجربه می کند.

بسیاری از افرادی که CHS را تجربه می کنند می گویند که علائم آنها به طور موقت پس از گرفتن حمام یا دوش آب گرم از بین می رود.

طبق مقاله‌ای در  Current Drug Abuse Reviews Trusted Source ، برخی از افراد مبتلا به CHS به سختی می‌پذیرند که ماری‌جوانا منشأ علائم آن‌ها است، زیرا آنها می‌دانند که ماری‌جوانا به‌جای علت آن، درمان تهوع و استفراغ است. با این حال، تتراهیدروکانابینول (THC) و سایر کانابینوئیدهای موجود در علف های هرز، هم بر  مغز و هم بر  دستگاه گوارش ، همراه با سایر نواحی تأثیر می گذارد.

علف هرز باعث ایجاد اثر ضد تهوع بر روی  سیستم عصبی مرکزی می شود . با این حال، استفاده مکرر ممکن است این اثر را کسل کننده کند. در دستگاه گوارش برعکس این اتفاق می افتد. THC و سایر کانابینوئیدها ممکن است احتمال  ناراحتی معده را افزایش دهند ، به خصوص با استفاده مکرر.

درمان CHS شامل  درمان، هیدراتاسیون، و داروهای  ضد تهوع  است. توصیه های دیگر شامل توقف استفاده از ماری جوانا به هر شکلی برای مدت طولانی  هفته ها یا ماه ها م است .

روان پریشی حاد

روان پریشی حاد  تغییر در حس واقعیت است تا جایی که فرد دچار هذیان، اختلالات خلقی و  توهم می شود . فردی که روان پریشی حاد را تجربه می کند ممکن است رفتار غیرعادی داشته باشد.

مروری در  Psychiatric Times  اشاره می‌کند که برخی شواهد حاکی از ارتباط بین مصرف حشیش و شرایط روانپزشکی، از جمله روان‌پریشی ناشی از حشیش (CIP) است.

این بررسی به مطالعه موردی یک جوان ۱۹ ساله اشاره می کند که یک رویداد روان پریشی حاد را تجربه کرده است که با CIP سازگار بود. این فرد فشارهای محیط رقابتی دانشگاه را عامل پارانویا و انزوای آنها دانست و ادعا کرد که کشیدن علف هرز آنها را عاقل نگه می دارد. با این حال، این فرد تحت درمان قرار گرفت، سیگار کشیدن حشیش را متوقف کرد و هیچ قسمت دیگری از روان پریشی را تجربه نکرد.

مطالعه دیگری   به دو گزارش از افرادی اشاره می کند که پس از مصرف حشیش، دوره های روان پریشی حاد را تجربه کرده اند. در یک نمونه، تنها ماده مخدر موجود در سیستم فرد حشیش بود و فرد سابقه خانوادگی  بیماری روانی نداشت  . در مطالعه موردی دیگر، فرد مسن برای اولین بار برخی از محصولات ماری جوانا را خورد و شروع به نشان دادن برخی رفتارهای غیرعادی کرد.

می توان استنباط کرد که حشیش علت این دوره های روان پریشی بوده است، اگرچه شواهد قطعی وجود ندارد.

درمان  روان پریشی ناشی از حشیش شامل خودداری از مصرف حشیش به هر شکلی است. در افرادی که تمایلی به انجام این کار ندارند، پزشکان ممکن است از داروهای ضد روان پریشی برای محافظت از آنها در برابر روان پریشی استفاده کنند.

بیماری های قلبی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف ماری جوانا می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی شود.

مطالعه ای  در سال ۲۰۰۱ نشان می دهد که کشیدن ماری جوانا  می تواند محرک نادر حمله  قلبی باشد .

با این حال، یک  مطالعه طولی ۲۵ ساله اخیر به بررسی خطر حوادث قلبی عروقی در افرادی با سابقه مصرف ماری جوانا پرداخت. تحقیقات آنها اشاره کرد که نه مصرف کل ماری جوانا در طول زندگی و نه مصرف اخیر ماری جوانا با بیماری قلبی عروقی در افراد میانسال مرتبط نیست.

گاهی اوقات، مصرف زیاد ماری جوانا نیز ممکن است به  پریکاردیت حاد کمک کند پریکاردیت التهاب در پریکارد  است   که غشای اطراف قلب است.

برخی از کارشناسان بر این باورند که تغییرات در ساختار ماری جوانا در سال های اخیر ممکن است تا حدودی عامل افزایش خطر این شرایط باشد.

اکثر تحقیقات پزشکی گذشته از ماری جوانا با محتوای نسبتاً پایین THC استفاده کرده‌اند ، در حالی که در سال‌های اخیر، سطح THC در ماری‌جوانا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و به طور متوسط ​​حدود ۴٪ تا ۱۲٪ افزایش یافته است. 

با این حال، یک بررسی در  Nature Reviews Cardiology Trusted Source  اشاره کرد که محتوای THC در ماری جوانا در دهه گذشته بیش از ده برابر افزایش یافته است. این بررسی همچنین خاطرنشان می کند که این افزایش منجر به افزایش تعداد حوادث شدید قلبی عروقی گزارش شده، از جمله:

  • حمله قلبی
  • سکته
  • آریتمی
  • ایست قلبی

با این حال، این لزوما ثابت نمی کند که ماری جوانا باعث این اتفاقات می شود. با این حال، این بررسی خاطرنشان می کند که پزشکان باید در نظر بگیرند که آیا استفاده یک فرد از ماری جوانا دلیل اصلی مشکلات قلبی عروقی آنها است یا خیر.

آیا علف هرز می تواند به جنین در دوران بارداری آسیب برساند؟

اکثر پزشکان توصیه می کنند که زنان باردار هیچ ماده ای نکشند زیرا ممکن است محتویات دود به جنین منتقل شود.

مطالعه ای در  Pharmacology & Therapeutics Trusted Source  اشاره می کند که ترکیباتی مانند THC به راحتی به جفت منتقل می شوند. اگرچه جنین ممکن است سطوح پایین‌تری از THC را نسبت به مادر تجربه کند، اما همچنان می‌تواند در درازمدت روی او تأثیر بگذارد.

در حالی که دانشمندان متوجه نشده اند که حشیش باعث ناهنجاری های فیزیکی در هنگام تولد می شود، آنها ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض جنین و تغییرات در رشد فیزیکی در اوایل زندگی، از جمله وزن کم هنگام تولد یافته اند. شواهد همچنین نشان می‌دهد که تأثیر ذهنی نامطلوبی بر کودک در حال رشد دارد، از جمله رفتارهای تشدید کننده  اضطراب  و  افسردگی .

تا زمانی که تحقیقات بیشتر THC را به عنوان یک سم بالقوه برای جنین در رحم تجزیه و تحلیل نکند، محققان پیشنهاد می کنند که زنان باردار نباید تصور کنند که حشیش برای آنها بی خطر است.

خلاصه

در حالی که ماری جوانا می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد، تحقیقات محدودی در مورد اینکه آیا می تواند باعث مرگ شود یا خیر وجود دارد.

چند مورد ثبت شده از مرگ افراد به دلیل عوارض احتمالی ناشی از ماری جوانا در یک وضعیت پزشکی موجود وجود دارد، اما این موارد قطعی نیستند.

در حالی که اکثر کارشناسان موافق هستند که کشیدن دوز کشنده ماری جوانا در بیشتر موارد امکان پذیر نیست، اما این بدان معنا نیست که این ماده بی ضرر است.

زنان باردار به خصوص باید از مصرف ماری جوانا خودداری کنند تا زمانی که محققان و پزشکان بیشتر در مورد اثرات نامطلوب احتمالی روی جنین بدانند.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه