پارگی پرده گوش یک سوراخ یا پارگی کوچک در پرده گوش یا پرده تمپان است.

غشای تمپانیک بافت نازک است که گوش میانی و کانال گوش خارجی را تقسیم می کند.

هنگامی که امواج صوتی وارد گوش شما می شود، این غشاء به لرزه در می آید. ارتعاش از طریق استخوان های گوش میانی ادامه می یابد. از آنجایی که این ارتعاش به شما امکان می دهد بشنوید، اگر پرده گوش شما آسیب ببیند، شنوایی شما آسیب می بیند.

پارگی پرده گوش چیست؟

پارگی پرده گوش

به پارگی پرده گوش، پرده گوش سوراخ شده نیز گفته می شود. در موارد نادر، این وضعیت می تواند باعث کاهش شنوایی دائمی شود.

علل پارگی پرده گوش

عفونت

عفونت گوش یکی از علل شایع پارگی پرده گوش به خصوص در کودکان است. در طول عفونت گوش، مایعات در پشت پرده گوش جمع می شوند. فشار ناشی از تجمع مایع می تواند باعث شکستن یا پارگی غشای تمپان شود.

تغییرات فشار

سایر فعالیت‌ها می‌توانند باعث تغییرات فشار در گوش شوند و منجر به سوراخ شدن پرده گوش شوند. این به عنوان باروتروما شناخته می شود و عمدتاً زمانی رخ می دهد که فشار خارج از گوش به شدت با فشار داخل گوش متفاوت باشد. فعالیت هایی که می توانند باعث باروتروما شوند عبارتند از:

 • غواصی
 • پرواز در هواپیما
 • رانندگی در ارتفاعات بالا
 • امواج ضربه ای
 • ضربه مستقیم و قوی به گوش

جراحت یا تروما

جراحات همچنین می توانند پرده گوش شما را پاره کنند. هر گونه ضربه به گوش یا کنار سر می تواند باعث پارگی شود. موارد زیر باعث پارگی پرده گوش می شوند:

 • ضربه زدن به گوش
 • آسیب دیدگی در حین ورزش
 • افتادن روی گوشت
 • تصادفات اتومبیل

قرار دادن هر نوع جسمی مانند سواب پنبه ای، ناخن یا خودکار در گوش می تواند به پرده گوش شما نیز آسیب برساند.

ضربه های صوتی، یا آسیب به گوش در اثر صداهای بسیار بلند، می تواند پرده گوش شما را پاره کند. با این حال، این موارد به همان اندازه رایج نیستند.

بیشتر بخوانید
غرق شدن خشک چیست؟

علائم پارگی پرده گوش

درد علامت اصلی پارگی پرده گوش است. برای برخی، درد ممکن است شدید باشد. می تواند در طول روز ثابت بماند یا شدت آن افزایش یا کاهش یابد.

معمولاً پس از برطرف شدن درد گوش شروع به تخلیه می کند. در این مرحله پرده گوش پاره می شود. مایعات آبکی، خونی یا پر از چرک ممکن است از گوش آسیب دیده خارج شود. پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولاً باعث خونریزی می شود. این عفونت های گوش بیشتر در کودکان خردسال، افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا، یا در مناطقی با کیفیت هوای ضعیف رخ می دهد.

ممکن است کمی از دست دادن شنوایی موقت یا کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده داشته باشید. شما همچنین می توانید وزوز گوش، صدای زنگ یا وزوز مداوم در گوش یا سرگیجه را تجربه کنید.

تشخیص پارگی پرده گوش

پزشک شما می‌تواند از چندین راه برای تشخیص پارگی پرده گوش استفاده کند:

 • یک نمونه مایع، که در آن پزشک مایعاتی را که ممکن است از گوش شما نشت کند از نظر عفونت آزمایش می کند (عفونت ممکن است باعث پارگی پرده گوش شما شده باشد)
 • یک معاینه اتوسکوپی، که در آن پزشک از یک دستگاه تخصصی با نور برای بررسی کانال گوش شما استفاده می کند.
 • یک معاینه شنوایی شناسی، که در آن پزشک محدوده شنوایی و ظرفیت پرده گوش شما را آزمایش می کند
 • تمپانومتری، که در آن پزشک یک تمپانومتر را در گوش شما قرار می دهد تا پاسخ پرده گوش شما به تغییرات فشار را آزمایش کند.

در صورت نیاز به معاینات تخصصی یا درمان پارگی پرده گوش، پزشک ممکن است شما را به متخصص گوش، حلق و بینی یا گوش و حلق و بینی ارجاع دهد.

درمان پارگی پرده گوش

درمان پارگی پرده گوش عمدتاً برای تسکین درد و از بین بردن یا جلوگیری از عفونت طراحی شده است.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث کبودی تصادفی می شود؟

وصله زدن

اگر گوش شما به خودی خود خوب نشود، پزشک ممکن است پرده گوش را وصله کند. پچ کردن شامل قرار دادن یک چسب کاغذی دارویی روی پارگی غشاء است. این پچ غشا را تشویق می کند تا دوباره با هم رشد کند.

آنتی بیوتیک ها

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت‌هایی را که ممکن است منجر به پارگی پرده گوش شما شده باشند، از بین ببرند. آنها همچنین از شما در برابر ایجاد عفونت های جدید ناشی از سوراخ محافظت می کنند. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره گوش دارویی تجویز کند. همچنین ممکن است به شما گفته شود که از هر دو نوع دارو استفاده کنید.

عمل جراحی

در موارد نادر، ممکن است نیاز به جراحی برای ایجاد سوراخ در پرده گوش باشد. ترمیم پرده گوش سوراخ شده با جراحی تمپانوپلاستی نامیده می شود. در طی عمل تمپانوپلاستی، جراح بافتی را از ناحیه دیگری از بدن شما می گیرد و آن را به سوراخ پرده گوش پیوند می زند.

درمانهای خانگی

در خانه می توانید درد پارگی پرده گوش را با گرما و مسکن ها. قرار دادن کمپرس گرم و خشک چند بار در روز روی گوشتان می تواند کمک کند.

با دمیدن بینی بیش از حد ضروری، بهبودی را تقویت کنید. دمیدن بینی باعث ایجاد فشار در گوش می شود. تلاش برای پاک کردن گوش ها با حبس نفس، مسدود کردن بینی و دمیدن نیز فشار بالایی در گوش ایجاد می کند. افزایش فشار می تواند دردناک باشد و روند بهبود پرده گوش شما را کند کند.

از هیچ گونه قطره گوش بدون نسخه استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آنها را توصیه کند. اگر پرده گوش شما پاره شده باشد، مایع این قطرات می تواند به عمق گوش شما نفوذ کند. این می تواند باعث مشکلات بیشتر شود.

پارگی پرده گوش در کودکان

پارگی پرده گوش در کودکان به دلیل بافت حساس و مجرای گوش باریک می تواند بسیار بیشتر باشد. استفاده بیش از حد از یک سواب پنبه ای می تواند به راحتی به پرده گوش کودک آسیب برساند. هر نوع جسم خارجی کوچک، مانند مداد یا سنجاق سر، اگر بیش از حد در کانال گوش قرار گیرد، می‌تواند به پرده گوش آسیب برساند یا پاره شود.

بیشتر بخوانید
علل و درمان گرفتگی عضلات پا

عفونت گوش شایع ترین علت پارگی پرده گوش در کودکان است. از هر ۶ کودک پنج نفر تا سن ۳ سالگی حداقل یک عفونت گوش داشته باشند. اگر کودک شما زمانی را در مهدکودک گروهی بگذراند یا به جای شیردهی در حالت درازکش از شیشه شیر بخورد، خطر ابتلا به عفونت می تواند بیشتر باشد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک کودک خود مراجعه کنید:

 • درد خفیف تا شدید
 • ترشحات خونی یا پر از چرک که از گوش نشت می کند
 • حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه مداوم
 • زنگ زدن در گوش

اگر پزشک نگران است که پرده گوش پاره شده کودک شما به مراقبت بیشتری نیاز دارد، کودک خود را نزد متخصص گوش و حلق و بینی ببرید.

از آنجایی که پرده گوش کودک شما ظریف است، آسیب درمان نشده می تواند اثرات طولانی مدتی بر شنوایی او داشته باشد. به کودک خود بیاموزید که اشیا را در گوش خود نچسباند. علاوه بر این، در صورت سرماخوردگی یا عفونت سینوسی، سعی کنید از پرواز با کودک خودداری کنید. تغییرات فشار می تواند به پرده گوش آنها آسیب برساند.

بهبودی از پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش اغلب بدون هیچ گونه درمان تهاجمی بهبود می یابد. اکثر افراد مبتلا به پارگی پرده گوش تنها از دست دادن موقت شنوایی را تجربه می کنند. حتی بدون درمان، پرده گوش شما باید ظرف چند هفته بهبود یابد.

معمولاً ظرف یک تا دو روز پس از جراحی پرده گوش، می‌توانید بیمارستان را ترک کنید. بهبودی کامل، به ویژه پس از درمان یا عمل جراحی، معمولاً در عرض هشت هفته اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید
پاراپروتئینمی: علل، علائم و درمان

پیشگیری از پارگی های آینده

چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از پارگی پرده گوش در آینده انجام دهید.

نکات پیشگیری

 • برای جلوگیری از عفونت بیشتر گوش خود را خشک نگه دارید.
 • هنگام استحمام به آرامی گوش های خود را با پنبه پر کنید تا از ورود آب به مجرای گوش جلوگیری کنید.
 • تا زمان بهبودی گوش از شنا کردن خودداری کنید.
 • اگر عفونت گوش گرفتید، فورا آن را درمان کنید.
 • هنگام سرماخوردگی یا عفونت سینوسی سعی کنید از پرواز در هواپیما خودداری کنید.
 • برای ثابت نگه داشتن فشار گوش از گوش گیر، آدامس بجوید یا خمیازه بکشید.
 • از اشیاء خارجی برای تمیز کردن جرم گوش اضافی استفاده نکنید (معمولاً هر روز دوش گرفتن برای متعادل نگه داشتن سطح جرم گوش کافی است).
 • هنگامی که می دانید در معرض سر و صدای زیادی قرار می گیرید، از گوش گیر استفاده کنید، مانند اطراف دستگاه های با صدای بلند یا در کنسرت ها و سایت های ساختمانی.

چشم انداز

اگر از شنوایی خود محافظت کنید و از آسیب دیدگی یا قرار دادن اشیا در گوش خودداری کنید، می توان به راحتی از پارگی پرده گوش جلوگیری کرد. بسیاری از عفونت هایی که باعث پارگی می شوند را می توان در خانه با استراحت و با محافظت از گوش درمان کرد. با این حال، اگر متوجه ترشح از گوش خود شدید یا گوش درد شدید برای بیش از چند روز تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید. گزینه های تشخیصی و درمانی موفق زیادی برای پارگی پرده گوش وجود دارد.