کبودی یا جریان خون؟

ممکن است کبودی هایی داشته باشید که به طور موقت بخشی از پوست شما را به رنگ سیاه، آبی یا بنفش تبدیل کرده است. این جراحات معمولاً بدون درمان خود به خود بهبود می یابند. اما اگر پای شما بدون هیچ گونه ضربه یا کبودی شروع به رنگ بنفش کرد، باید به پزشک مراجعه کنید. پاهای بنفش نشانه ای از مشکل گردش خون است که می تواند به طور بالقوه جدی باشد.

هنگامی که گردش خون در پاهای شما سالم باشد، بریدگی ها به سرعت بهبود می یابند و پوست شما رنگ طبیعی خود را حفظ می کند. خون از طریق شبکه ای از شریان ها به پاهای شما می رسد، این عروق خونی هستند که خون را از قلب شما حمل می کنند. خون شما از طریق وریدها به قلب و ریه های شما برای اکسیژن بیشتر و شروع یک سفر رفت و برگشت دیگر می رود.

دلایل بنفش شدن پاها

بسیاری از شرایط می توانند جریان سالم خون بین قلب و پاهای شما را مختل کنند. با این حال، در بسیاری از موارد، درمان می تواند به بهبود گردش خون کمک کند و پاهای شما را به رنگ طبیعی و سالم خود نزدیک کند.

پاهای بنفش: علل، علائم و درمان shealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در زیر لیستی از نگرانی های سلامتی که می توانند بر گردش خون و رنگ پاهای شما تأثیر بگذارند آورده شده است:

پای ایسکمیک

ایسکمی به کاهش جریان خون سالم در یک یا چند شریان اشاره دارد. اگر پای ایسکمیک دارید، به این معنی است که پای شما به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمی کند.

پای ایسکمیک می تواند ناشی از تجمع پلاک کلسترول در یکی از شریان های اصلی خون رسانی به پای شما باشد. همچنین ممکن است لخته خونی داشته باشید که جریان خون را در شریان مسدود می کند. گاهی اوقات یک شریان ممکن است آسیب ببیند، چه در اثر یک زخم سوراخ شده یا در اثر ترومای بلانت. عوامل خطر برای پای ایسکمیک عبارتند از:

  • کلسترول بالا
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • داشتن سابقه مشکلات عروقی
  • چاقی
بیشتر بخوانید
کلسترول بالا: علائم، علل، سطوح

علاوه بر بنفش شدن انگشتان پا و پاها، ممکن است هنگام راه رفتن در ناحیه پا و ساق پا درد داشته باشید. در موارد جدی، ممکن است هنگام استراحت نیز احساس درد کنید.

کلید پیشگیری از ایسکمیک پای این است که سطح کلسترول، فشار خون و قند خون خود را مدیریت کنید. این ممکن است به داروها و همچنین ورزش منظم و رژیم غذایی نیاز داشته باشد که به حفظ وزن شما در محدوده سالم کمک کند. همچنین باید سیگار را ترک کنید، زیرا می تواند به رگ های خونی شما آسیب جدی وارد کند.

آکروسیانوز

آکروسیانوز همچنین جریان خون سالم را در شریان های پا کاهش می دهد. منظور از اصطلاح آکروسیانوز تغییر رنگ مایل به آبی پوست به دلیل کاهش اکسیژن رسانی به اندام است.

معمولاً ناشی از اسپاسم عروق خونی ریز نزدیک سطح پوست شما است. وقتی شریان اسپاسم می کند، ناگهان منقبض می شود. این سفت شدن کوتاه می تواند جریان خون را در شریان شما به شدت کاهش دهد یا حتی متوقف کند.

آکروسیانوز همچنین می تواند دست های شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث آبی یا بنفش شدن پوست شود. این یک بیماری بدون درد است که معمولاً علائم قابل توجه دیگری ایجاد نمی کند. شرایط نیز معمولا زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد.

استرس عاطفی و هوای سرد می تواند باعث آکروسیانوز شود. اجتناب از قرار گرفتن دست یا پا در معرض دمای بسیار سرد ممکن است به جلوگیری از حملات بعدی کمک کند.

بیماری رینود

بیماری رینود از جهاتی شبیه آکروسیانوز است. هر دو حالت اغلب در اثر هوای سرد ایجاد می شوند و هر دو باعث آبی یا بنفش روشن شدن پوست می شوند. اما، قسمت‌های رینود می‌توانند بیایند و بروند، و ممکن است هر بار چند دقیقه طول بکشند. اپیزودهای آکروسیانوز تمایل دارند ادامه پیدا کنند. همچنین، رینود رگ‌های خونی کوچک‌تر در انگشتان دست و پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی که آکروسیانوز عروق بزرگ‌تر پا و دست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد اورهاپلاسما بدانید

دو نوع رینود وجود دارد: اولیه و ثانویه. اولیه به یک بیماری زمینه ای مرتبط نیست و ممکن است آنقدر خفیف باشد که ممکن است آن را داشته باشید و متوجه آن نباشید. رینود ثانویه معمولاً عارضه یک بیماری جدی تر است، مانند:

  • اسکلرودرمی
  • سایر بیماری های بافت همبند
  • سندرم تونل کارپال
  • بیماری های عروق

زنان بیشتر از مردان به رینود مبتلا می شوند. هرکسی می تواند به آن مبتلا شود، اما این وضعیت معمولاً در نوجوانی یا ۲۰ سالگی شروع می شود.

دیابت

دیابت از دو طریق می تواند پاهای شما را تحت تاثیر قرار دهد: از دست دادن عملکرد عصبی سالم و کاهش گردش خون سالم. اگر گردش خون شما تحت تأثیر دیابت قرار گرفته باشد، می توانید متوجه تغییر رنگ انگشتان و پاهای خود شوید. پوست پاهای شما ممکن است آبی، بنفش یا خاکستری شود. همچنین ممکن است بثورات پوستی یا لکه های قرمز یا بنفش در پوست ایجاد شود.

دیابت منجر به مشکلات گردش خون می شود زیرا سطوح بالای قند خون می تواند به دیواره رگ های شما آسیب برساند. با گذشت زمان، این می تواند گردش خون طبیعی را به خصوص در ساق پاها و پاها کاهش دهد. ممکن است متوجه تورم در ساق پا و مچ پا شوید و بریدگی ها یا کبودی هایی داشته باشید که به درستی بهبود نمی یابند.

حفظ سطح قند خون سالم به پیشگیری از عوارض دیابت کمک می کند. برای بیشتر افراد این به معنای اندازه گیری هدفمند قند خون ناشتا است کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر.

سرمازدگی

دمای سرد می‌تواند گردش خون را در دست‌ها و پاهای شما کاهش دهد، زیرا بدن شما گردش خون سالم در اندام‌های داخلی را به جریان خون طبیعی در اندام‌ها ترجیح می‌دهد. حرکت از فضای سرد به گرما در داخل خانه یا پوشیدن یک جفت دستکش یا جوراب ممکن است برای از سرگیری گردش خون طبیعی در انگشتان دست و پا کافی باشد.

بیشتر بخوانید
گزش کنه: علائم، درمان و پیشگیری

در هوای سرد شدید، ریسک بسیار بیشتر است. سرمازدگی زمانی رخ می دهد که پوست شما در معرض سرمای شدید قرار گیرد. معمولاً پاها، دست ها، گوش ها و صورت شما بیشتر در معرض خطر هستند. سرمازدگی سطحی پوست در معرض را قرمز و سفت می کند. اما سرمازدگی عمیق می تواند پوست را بنفش کند. حتی پس از گرم شدن پوست، ممکن است بنفش باقی بماند. این یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود.

بهترین راه برای جلوگیری از سرمازدگی اجتناب از قرار گرفتن در معرض دمای بسیار سرد است. حتما لباسی بپوشید که از تمام قسمت های بدن شما در برابر قرار گرفتن در معرض سرما محافظت کند.

درمان و پیشگیری از بنفش پا

درمان این شرایط معمولاً شامل داروها یا روش هایی برای حفظ گردش خون سالم است. گاهی اوقات یک سبک زندگی سالم و اقدامات پیشگیرانه ساده کافی است.

اگر آسیب به گردش خون پای شما آنقدر شدید باشد که خطر مرگ بافت پا وجود داشته باشد، ممکن است قطع عضو لازم باشد. اما پزشکان فقط باید در شدیدترین شرایط پس از شکست سایر درمان‌ها به آن روی آورند.

قبل از انجام چنین اقدام شدیدی، درمان های زیر ممکن است مناسب باشند:

درمان پای ایسکمیک

علاوه بر کنترل مناسب فشار خون، کلسترول، قند خون و ترک سیگار، ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد پلاکت مانند آسپرین داشته باشید. در موارد جدی، جراحی ممکن است برای اتصال یک رگ خونی از قسمت دیگری از بدن به شریان آسیب‌دیده، ایجاد مسیری برای عبور خون از بخش باریک شریان، مناسب باشد.

درمان آکروسیانوز

پزشک ممکن است مسدود کننده های کانال کلسیم را تجویز کند. این داروها به باز نگه داشتن شریان ها برای حفظ جریان خون سالم و کاهش فشار خون در داخل رگ ها کمک می کنند. استفاده موضعی از مشتقات اسید نیکوتین و ماینوکسیدیل نیز ممکن است علائم را تسکین دهد.

بیشتر بخوانید
بخیه های خارش دار، علل، راه حل ها، اقدامات احتیاطی

درمان بیماری رینود

پوشیدن دستکش و جوراب ضخیم در دمای سرد ممکن است به کاهش اپیزودها کمک کند. داروهایی مانند مسدود کننده های کانال کلسیم یا گشادکننده عروق که به باز نگه داشتن شریان های کوچکتر کمک می کنند نیز ممکن است ضروری باشند. درمان های تهاجمی تر معمولاً لازم نیست. در موارد جدی، جراحی عصبی که اعصاب ریز را از اطراف رگ‌های خونی در پاها یا دست‌های آسیب‌دیده حذف می‌کند، ممکن است به کاهش پاسخ به دمای سرد کمک کند.

درمان دیابت

پزشک شما ممکن است داروهایی مانند متفورمین را برای کمک به حفظ سطح قند خون در محدوده سالم تجویز کند. اگر دیابت نوع ۱ دارید، ممکن است به تزریق منظم انسولین نیز نیاز داشته باشید.

درمان سرمازدگی

سرمازدگی اولیه و سایر آسیب های هوای سرد را می توان با گرم کردن، خیساندن پوست آسیب دیده در یک حمام گرم به مدت نیم ساعت یا بیشتر، و اجازه دادن به آن در هوا خشک کرد، درمان کرد. پوست سرمازده را مالش ندهید. آن را با دقت درمان کنید و توسط پزشک ارزیابی شود. اگر هر بافتی به طور دائم آسیب دیده باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. این می تواند شامل انگشتان پا باشد.

قدم به قدم کار را پیش ببر

پاهایتان شما را در طول زندگی حمل می کنند، پس سلامتی آنها را بسیار جدی بگیرید. آنها را در دمای سرد گرم نگه دارید و مطمئن شوید که اقدامات لازم برای اطمینان از گردش خون سالم در سراسر بدن را انجام می دهید. به طور منظم آزمایش خون و معاینه فیزیکی انجام دهید. به این ترتیب شما و پزشکتان می توانید علائم اولیه کلسترول بالا، قند خون بالا یا سایر شرایطی را که می توانند بر رنگ و آینده پاهای شما تأثیر بگذارند، تشخیص دهید.