بررسی اجمالی

پاپیلوماتوز دهلیزی با رشدهای کوچک، براق و به رنگ پوست در فرج زنان، که قسمت بیرونی واژن است، مشخص می شود. رشدها یا پاپیلاها به صورت یک خط یا به صورت تکه های متقارن روی لب های کوچک – چین های داخلی کوچکتر – در دو طرف فرج ایجاد می شوند. آنها همچنین می توانند در دهلیز، که دهانه واژن است که توسط لابیا مینور احاطه شده است، رخ دهد.

پاپیلاها می توانند برآمدگی های صاف، گرد یا برآمدگی های انگشت مانند باشند. قطر آنها ۱ تا ۲ میلی متر است، آهسته رشد می کنند و نرم نیستند.

چه چیزی باعث این می شود؟

اکثر پزشکان فکر می کنند که این وضعیت غیرمعمول تغییری از آناتومی طبیعی فرج است، نه یک ناهنجاری یا بیماری.

مهم است بدانید که پاپیلوماتوز دهلیزی یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. شما نمی توانید آن را از شخص دیگری بگیرید یا به دیگران منتقل کنید.

پاپیلوماتوز وستیبولار چیست و چگونه درمان می شود؟

بحث های زیادی در مورد اینکه آیا پاپیلوماتوز دهلیزی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم، ایجاد می شود، وجود دارد.

اما بیشتر مطالعات نشان داده اند که این درست نیست تعدادی از پزشکان فکر می کنند که در صورت ابتلا به پاپیلوماتوز دهلیزی ممکن است خطر ابتلا به HPV بیشتر باشد، اما شواهد خوبی برای این موضوع وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد پرینه می شود؟

پاپیلوماتوز دهلیزی به دلیل داشتن رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف ایجاد نمی شود. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است به جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند. اگر از صابون خشن استفاده می کنید یا زائده ها را خیلی سخت می شویید، ممکن است آن را بدتر کنید.

چه کسی در معرض خطر است؟

از آنجا که این یک تغییر طبیعی خوش خیم آناتومی شما است، پاپیلوماتوز دهلیزی چیزی است که شما با آن متولد شده اید. این چیزی نیست که شما در معرض خطر دریافت آن باشید. ممکن است ارثی باشد، اما مطالعه نشده است.

شیوع پاپیلوماتوز دهلیزی تعیین شده در چندین مطالعه به طور گسترده ای ۱ تا ۳۳ درصد متفاوت است. اغلب در زنان بالغ دیده می شود و در زنان از همه قومیت ها و نژادها دیده می شود.

پاپیلوماتوز دهلیزی اغلب با زگیل اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

علائم شایع

اکثر زنان هیچ علامتی از پاپیلوماتوز دهلیزی ندارند. معمولاً بدون درد است و ممکن است حتی ندانید که به آن مبتلا هستید. اغلب، پاپیلوماتوز دهلیزی هنگامی که به پزشک خود برای سایر علائم نامرتبط، مانند درد یا ترشحات واژن، یا برای معاینه فیزیکی معمول مراجعه می کنید، مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید
سیاه، قهوه ای، قرمز روشن و موارد دیگر: رنگ خون هر پریود به چه معناست؟

اگر برجستگی هایی روی فرج خود پیدا کنید، ممکن است احساس نگرانی کنید. اگر پاپیلوماتوز دهلیزی به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده شود، ممکن است بیشتر احساس نگرانی کنید.

وضعیتی به نام وستیبولیت ولو گاهی اوقات با پاپیلوماتوز دهلیزی همراه است. این وضعیت می تواند باعث خارش و درد در اطراف دهانه واژن شما شود. درد می تواند خفیف یا شدید باشد و می تواند در حین مقاربت یا هنگامی که دهلیز فرج شما لمس می شود رخ دهد. همچنین ممکن است قرمزی در دهلیز فرج مشاهده شود. این علائم به دلیل وستیبولیت ولوور است و نه پاپیلوماتوز دهلیزی.

چگونه تشخیص داده می شود

پاپیلوماتوز دهلیزی را می توان به صورت بالینی تشخیص داد. این بدان معنی است که پزشک شما می تواند با صحبت با شما در مورد برجستگی ها و انجام معاینه، تشخیص را بدهد. پزشک شما باید بداند که پاپیلوماتوز دهلیزی چیست تا تشخیص درستی بدهد، اما بسیاری از آنها نمی دانند.

اغلب پاپیلوماتوز دهلیزی به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می شود. گزارش موردی از سال ۲۰۱۰ ویژگی هایی را توصیف می کند که می توان از آنها برای تشخیص تفاوت بین پاپیلوماتوز دهلیزی و زگیل استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
چرا زنان باردار هوس ترشی می کنند؟

پاپیلا در مقابل زگیل:

پاپیلا: زگیل:
در یک خط رشد می کنند و متقارن هستند به طور تصادفی در اطراف پخش شود
فقط در لابیا مینور یا دهلیز فرج شما رخ می دهد می تواند در هر نقطه از واژن خارجی یا داخلی ایجاد شود
صورتی و براق هستند می تواند رنگ های متنوعی داشته باشد و مات باشد
وقتی آنها را لمس می کنید نرم هستند سفت یا سخت هستند
پایه هر کدام از بقیه جداست پایه ها همه به هم متصل هستند
هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک رنگ را تغییر ندهید هنگامی که در معرض اسید استیک قرار بگیرید سفید می شود
هنگامی که پزشک شما در مورد تشخیص مطمئن نیست، بیوپسی یا قطعه کوچکی از یکی از پاپیلاها را می توان برداشت. هنگامی که زیر میکروسکوپ به آن نگاه می شود، ویژگی های مشخصی دارد که تایید می کند که پاپیلوماتوز دهلیزی است.

گزینه های درمان

پاپیلاها خوش خیم هستند و آناتومی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند. وقتی پاپیلوماتوز دهلیزی دارید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشود.

اگر پزشک شما آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد، ممکن است تحت آزمایش ها و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید. این می تواند منجر به نگرانی و هزینه های غیر ضروری شود.

بیشتر بخوانید
7 بهترین درمان برای واژینوز باکتریایی

اگر این برجستگی‌ها شما را بسیار آزار می‌دهند یا در رابطه جنسی اختلال ایجاد می‌کنند، پزشک می‌تواند با یک روش ساده آنها را برطرف کند، اما گاهی اوقات دوباره برمی‌گردند.

مهم ترین چیزهایی که در صورت تشخیص پاپیلوماتوز دهلیزی باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

  • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود و نخواهد شد.
  • این یک بیماری مقاربتی نیست، بنابراین نمی توان آن را در حین رابطه جنسی منتقل کرد.

 خلاصه

اگر تشخیص داده شد که پاپیلوماتوز دهلیزی دارید، دیدگاه شما عالی است. خطرناک نیست، معمولاً هیچ علامتی ندارد و نیازی به درمان ندارد. اگر به دلایلی می خواهید تحت درمان قرار بگیرید، پزشک می تواند یک عمل جراحی ساده را برای برداشتن پاپیلا انجام دهد.

اگر از این وضعیت اطلاع دارید، می توانید به تشخیص صحیح کمک کنید.