پاپ اسمیر : دلایل، روش و نتایج

پاپ اسمیر که تست پاپ نیز نامیده می شود، یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را روی دهانه رحم شما آزمایش می کند. دهانه رحم ، دهانه رحم است.

در طول روش معمول، سلول‌های دهانه رحم به آرامی خراشیده می‌شوند و از نظر رشد غیرطبیعی بررسی می‌شوند. این روش در مطب پزشک شما انجام می شود. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً درد طولانی مدت ایجاد نمی کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد افرادی که به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند، در طول عمل چه چیزی انتظار داشته باشید، تعداد دفعات آزمایش پاپ اسمیر و موارد دیگر را بدانید.

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کندکه غربالگری باید از سن ۲۵ سالگی شروع شود. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. ممکن است نیاز به آزمایش‌های مکرر داشته باشید اگر:

پاپ اسمیر (پاپ اسمیر): دلایل، روش و نتایج shealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی
 • شما اچ آی وی مثبت هستید
 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید که از شیمی درمانی یا پیوند عضو دارید

اگر بیش از ۲۵ سال دارید و آزمایش پاپ غیرطبیعی انجام نداده اید، از پزشک خود در مورد انجام هر پنج سال یک بار در صورت انجام آزمایش بپرسید. همراه با غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کند که افراد بین ۲۵ تا ۶۵ سال هر پنج سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند.

HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می‌شود و احتمال سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. انواع ۱۶ و ۱۸ HPV علل اولیه سرطان دهانه رحم هستند. اگر HPV دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید.

زنان بالای ۶۵ سال با سابقه نتایج طبیعی پاپ اسمیر ممکن است در آینده از انجام این آزمایش خودداری کنند.

شما هنوز هم باید به طور منظم پاپ اسمیر را بر اساس سن خود بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی خود انجام دهید. به این دلیل است که ویروس HPV می تواند سال ها خاموش باشد و سپس به طور ناگهانی فعال شود.

هر چند وقت یک بار نیاز به تست پاپ اسمیر دارید؟

اینکه هر چند وقت یک بار نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارید، با عوامل مختلفی از جمله سن و خطر تعیین می شود.

سن فرکانس پاپ اسمیر
<21 ساله، هیچ مورد نیاز نیست
۲۱-۲۹ هر ۳ سال
۳۰-۶۵ هر ۳ سال یا تست HPV هر ۵ سال یا تست پاپ و تست HPV با هم هر ۵ سال یکبار
۶۵ و بالاتر ممکن است دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نداشته باشید. برای تعیین نیازهای خود با پزشک خود صحبت کنید

این توصیه ها فقط برای زنانی که دهانه رحم دارند اعمال می شود. زنانی که هیسترکتومی با برداشتن دهانه رحم انجام داده اند و سابقه سرطان دهانه رحم ندارند، نیازی به غربالگری ندارند.

توصیه ها متفاوت است و باید برای زنانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا سابقه ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی دارند، فردی باشد.

چگونه برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شویم

شما می توانید با معاینه سالانه زنان خود برای انجام آزمایش پاپ اسمیر برنامه ریزی کنید یا یک قرار جداگانه با متخصص زنان خود درخواست کنید. پاپ اسمیر توسط اکثر طرح های بیمه پوشش داده می شود، اگرچه ممکن است نیاز به پرداخت مشارکت داشته باشید.

اگر در روز آزمایش پاپ اسمیر قاعدگی دارید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را مجدداً برنامه ریزی کند، زیرا نتایج ممکن است دقت کمتری داشته باشند.

سعی کنید یک روز قبل از آزمایش از داشتن رابطه جنسی، دوش یا استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید زیرا ممکن است در نتایج شما اختلال ایجاد کند.

در بیشتر موارد، انجام آزمایش پاپ اسمیر در ۲۴ هفته اول بارداری بی خطر است. پس از آن، آزمایش ممکن است دردناک تر باشد. همچنین باید تا ۱۲ هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج خود را افزایش دهید.

از آنجایی که اگر بدن شما آرام است، تست پاپ اسمیر راحت‌تر انجام می‌شود، مهم است که آرام بمانید و در طول عمل نفس عمیق بکشید.

در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

آزمایش پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما آزمایش بسیار سریع است.

در طول این عمل، روی میز معاینه به پشت دراز می کشید و پاهای خود را باز کرده و پاهای خود را روی تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید.

پزشک به آرامی وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. این دستگاه دیواره های واژن را باز نگه می دارد و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می کند.

پزشک شما نمونه کوچکی از سلول ها را از دهانه رحم شما می تراشد. چند راه وجود دارد که پزشک شما می تواند این نمونه را بگیرد:

 • برخی از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می کنند.
 • برخی از کاردک و برس استفاده می کنند.
 • برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می کنند که ترکیبی از کاردک و برس است.

اکثر زنان در حین خراش دادن مختصر احساس فشار و سوزش جزئی می کنند.

نمونه سلول های دهانه رحم شما حفظ می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی مورد آزمایش قرار گیرد.

پس از انجام آزمایش، ممکن است ناراحتی خفیفی از خراشیدن یا کمی گرفتگی احساس کنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار خفیف واژینال را تجربه کنید. اگر بعد از روز آزمایش، ناراحتی یا خونریزی ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه معناست؟

دو نتیجه ممکن از آزمایش پاپ اسمیر وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی.

پاپ اسمیر معمولی

اگر نتایج شما طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. گاهی اوقات به نتایج عادی به عنوان منفی نیز گفته می شود. اگر نتایج شما طبیعی باشد، احتمالا تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت.

پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی باشد، به این معنی نیست که شما سرطان دارید. این به سادگی به این معنی است که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. چندین سطح از سلول های غیر طبیعی وجود دارد:

 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان درجا

سلول‌های غیرطبیعی خفیف‌تر از ناهنجاری‌های شدید شایع‌تر هستند.

بسته به آنچه که نتایج آزمایش نشان می دهد، پزشک ممکن است توصیه کند:

 • افزایش دفعات آزمایش پاپ اسمیر شما
 • · نگاهی دقیق تر به بافت دهانه رحم با روشی به نام کولپوسکوپی

در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک شما از نور و بزرگنمایی استفاده می کند تا بافت های واژن و دهانه رحم را واضح تر ببیند. در برخی موارد، آنها همچنین ممکن است نمونه ای از بافت دهانه رحم را در روشی به نام بیوپسی بگیرند.

نتایج چقدر دقیق هستند؟

تست پاپ بسیار دقیق است. غربالگری منظم پاپ میزان سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را حداقل ۸۰ درصد کاهش می دهد منبع. ممکن است ناراحت کننده باشد، اما ناراحتی مختصر می تواند به محافظت از سلامت شما کمک کند.

آیا تست پاپ اسمیر برای HPV انجام می شود؟

هدف اصلی تست پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در دهانه رحم است که می تواند توسط HPV ایجاد شود.

با تشخیص زودهنگام سلول های سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر، درمان می تواند قبل از گسترش آن شروع شود و به یک نگرانی بزرگ تبدیل شود. همچنین آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.

شما می توانید از رابطه جنسی با مردان یا زنان به HPV مبتلا شوید. برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، رابطه جنسی را با کاندوم یا سایر روش های مانع انجام دهید. همه زنان فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV هستند و باید حداقل هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.

این آزمایش سایر عفونت های مقاربتی (STI) را شناسایی نمی کند. گاهی اوقات می‌تواند رشد سلولی را تشخیص دهد که نشان‌دهنده سرطان‌های دیگر است، اما برای این منظور نباید به آن اعتماد کرد.

لینک منبع

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه