خون نقش مهمی در بدن ایفا می کند و در سراسر آن اکسیژن، مواد مغذی و هورمون های حیاتی را حمل می کند. در عین حال، خون نیز مسئول حمل مواد زائد از سلول ها است.

این سموم را به ریه‌ها، کبد و کلیه‌ها و سایر نواحی منتقل می‌کند که این مواد زائد را از بدن خارج می‌کنند.

برخی افراد معتقدند که پاک کننده های خون می توانند به این اندام ها کمک کنند تا کار خود را انجام دهند و خون را پاکسازی کنند.

تعداد به ظاهر بی پایانی از محصولات سم زدا، پاک کننده ها و رژیم های غذایی در بازار وجود دارد. بسیاری از این پاک کننده های خون و مکمل های گیاهی علیرغم داشتن شواهد علمی کمی برای حمایت از ادعاهای خود می توانند بسیار گران باشند.

پاک کننده های خون چیست و آیا تاثیر دارند؟

در حقیقت، بدن در اکثر مواقع مواد زائد خود را به طور موثر مدیریت می کند. بنابراین، در بیشتر موارد، تنها کاری که فرد برای کمک به اعضای بدن برای دفع مواد زائد باید انجام دهد، انجام عادات سالم است. در این مقاله، در مورد محصولات پاک کننده خون و اینکه آیا آنها موثر هستند، بیشتر بدانید.

هدف

شواهد علمی کمی برای حمایت از مزایای فرضی بسیاری از محصولات پاک کننده خون وجود دارد.

در یک فرد سالم، کبد، کلیه و ریه ها از قبل خون را پاکسازی و سم زدایی می کنند.

کبد بیشترین نقش را در پاکسازی خون دارد. یک کبد سالم نه تنها سموم و محصولات جانبی ناخواسته را از خون فیلتر می کند، بلکه مواد مغذی را نیز از آن بیرون می کشد تا به بدن برساند.

کبد مواد زائد را به مواد نسبتاً بی ضرر تجزیه می کند و سپس از بدن خارج می کند.

در همین حال، ریه ها با حذف گازهای ناخواسته و آزادسازی آنها از طریق تنفس، به پاکسازی خون کمک می کنند. کلیه ها همچنین ضایعات و محصولات جانبی را فیلتر می کنند که به شکل ادرار آزاد می شوند.

بیشتر بخوانید
8 فواید نعناع برای سلامتی

اینها فقط چند اندام کلیدی هستند که پاکسازی خون را انجام می دهند. سایر اندام هایی که نقش دارند عبارتند از:

 • پوست
 • روده ها
 • طحال
 • سیستم لنفاوی

همه این فرآیندها به این معنی است که بدن به طور معمول از پاکسازی خون بدون هیچ کمک خارجی مراقبت می کند. در بیشتر موارد، اقدامات لازم برای حفظ سلامت این اندام ها برای اطمینان از تمیز بودن خون کافی است.

آیا “پاک کننده های خون” موثر هستند؟

از آنجایی که بدن بیشتر اوقات به تنهایی خون را به طور موثر پاک می کند، ممکن است تعیین اثربخشی واقعی محصولات سم زدایی دشوار باشد.

با این اوصاف، برخی از غذاها و گیاهان طبیعی ممکن است به اندام ها کمک کنند تا کار خود را به طور موثرتری انجام دهند. با این حال، هیچ درمان معجزه آسایی یا پاک کننده خون سریع وجود ندارد، مهم نیست که یک شرکت چه ادعایی دارد.

در زیر به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا پاک کننده های طبیعی خون موثر هستند و چرا:

اب

آب ممکن است مهمترین ابزاری باشد که فرد می تواند برای تمیز نگه داشتن خون از آن استفاده کند.

بسیاری از مردم می‌دانند که کلیه‌ها برای فیلتر کردن خون به آب نیاز دارند، اما آب تقریباً به هر عضو دیگری در بدن کمک می‌کند تا کار خود را انجام دهد. هیدراته ماندن سلول‌ها را تضمین می‌کند که آب کافی دارند که از آن برای انتقال سموم به داخل خون برای حذف استفاده می‌کنند. آب همچنین برای باز نگه داشتن رگ های خونی و حفظ جریان خون در بدن ضروری است.

توصیه کلی این است که ۸ لیوان یا حدود ۶۴ اونس آب در روز برای هیدراته نگه داشتن بدن کافی است.

در حالی که این به طور کلی درست است، نیازهای فردی یک فرد ممکن است بر اساس چند عامل مختلف، از جمله سن، وزن و سطح فعالیت، نوسان داشته باشد.

بیشتر بخوانید
خماری وید یا علف یا ماری جوانا: نحوه مدیریت

استفاده از ادرار به عنوان راهنما می تواند به فرد کمک کند تا تشخیص دهد آیا به اندازه کافی آب می نوشد یا خیر. ادرار باید در طول روز یا شفاف یا زرد کم رنگ باشد. ادرار تیره تر ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد به اندازه کافی آب نمی نوشد.

ورزش

ورزش همچنین ممکن است یک پاک کننده خون موثر باشد. ورزش باعث تقویت تنفس و تعریق می شود و باعث می شود قلب خون بیشتری را به عضلات پمپاژ کند.

اتفاقاً همه اینها مراحل مهمی در پاکسازی خون هستند.

خوردن غذاهای کامل تازه

برخی از غذاها مانند گریپ فروت ممکن است اثرات سم زدایی داشته باشند.

افزودن بیشتر غذاهای کامل تازه به رژیم غذایی یک راه ساده برای افزایش مصرف مواد مغذی است. مواد مغذی به عملکرد خوب اندام های بدن کمک می کنند.

حذف غذاهای چرب یا فرآوری شده و انتخاب گزینه های سالم تر راه حلی سریع برای سم زدایی یا پاکسازی خون نیست، اما راه حلی طولانی مدت برای بهبود سلامت کلی است. ممکن است به اندام ها کمک کند تا وظایف خود را بهتر انجام دهند و از مشکلات مربوط به این اندام ها مانند بیماری کبد چرب محافظت کنند.

برخی از میوه ها و سبزیجات نیز ممکن است فواید بیشتری داشته باشند. نویسندگان برخی از تحقیق ۲۰۱۵ توجه داشته باشید که برخی از غذاها اثرات سم زدایی احتمالی دارند. این غذاها عبارتند از:

 • آلیوم ها مانند سیر و پیاز
 • چای بابونه
 • میوه های خانواده مرکبات
 • ریشه کاسنی
 • گریپ فروت
 • انار
 • بلوبری
 • سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم
 • زنجبیل
 • سیر
 • قهوه
 • سیب زمینی شیرین بنفش
 • زردچوبه
 • سویا

لازم به ذکر است که اینها خود پاک کننده های خون سریع نیستند. افزودن این غذاها به یک رژیم غذایی متعادل ممکن است از اندام هایی مانند کبد یا کلیه ها که خون را تمیز می کنند، حمایت کند.

بیشتر بخوانید
سندرم اسکیتر: در مورد واکنش های آلرژیک به نیش پشه چه باید کرد؟

محققان اظهار داشتند که برای اکثر مردم، بهترین راه ممکن است پیروی از یک رژیم غذایی متنوع باشد که بر غذاهای کامل تمرکز دارد. آنها همچنین به اهمیت همکاری با متخصص تغذیه اشاره کردند.

حفظ سلامت کبد

انجام اقداماتی برای حفظ وزن سالم ممکن است به جلوگیری از آسیب به کبد کمک کند.

یک فرد همچنین می تواند برخی اقدامات پیشگیرانه را برای کمک به حفظ سلامت کبد خود انجام دهد. کبد خون را پاکسازی می کند و چندین عملکرد حیاتی دیگر را در بدن انجام می دهد.

 • از مصرف زیاد الکل بپرهیزید: کبد باید سموم ناشی از الکل را پردازش کند. الکل بیش از حد می تواند سلول های کبد را از بین ببرد و زخم هایی در بافت کبد باقی بگذارد.
 • وزن سالم را حفظ کنید: اضافه وزن ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را افزایش دهد که می تواند کبد را مختل کند.
 • واکسن هپاتیت بزنید: هپاتیت A و B هر دو عفونت های ویروسی هستند که می توانند به کبد آسیب برسانند.
 • تمام برچسب های دارویی را رعایت کنید: هنگام مصرف هر گونه داروی بدون نسخه یا بدون نسخه، حتماً از توصیه های روی برچسب مانند مصرف دارو با آب یا پرهیز از الکل پیروی کنید.
 • از مصرف مواد مخدر خودداری کنید: کبد باید محصولات جانبی اکثر داروها را پردازش کند. به این ترتیب، مصرف داروهای غیر ضروری یا غیرقانونی به کبد فشار وارد می کند و ممکن است منجر به آسیب کبدی شود.

پاکسازی خون برای سپسیس

در موارد نادر، فرد ممکن است دچار سپسیس شود که یک عفونت خطرناک خون است. سپسیس زمانی رخ می‌دهد که میکروب‌های مهاجم سریع‌تر از بدن قادر به از بین بردن آنها در خون رشد و تکثیر شوند.

این وضعیت باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای در سیستم ایمنی می شود که باعث التهاب در سراسر بدن می شود و می تواند منجر به نارسایی اندام شود.

بیشتر بخوانید
عوارض چاقی

سپسیس تهدید کننده زندگی است و حتی با جامع ترین مراقبت ممکن است فرد از عفونت جان سالم به در نبرد.

در این موارد، یک پزشک یا تیم پزشکی عفونت را درمان می کند. برخی از دستگاه های جدیدتر وجود دارند که برای درمان سپسیس امیدوار کننده هستند و ممکن است پاکسازی خون را برای افراد مبتلا به سپسیس به واقعیت تبدیل کنند.

به عنوان مثال، مقاله ای در طب طبیعت این دستگاه یک دستگاه پاکسازی خون به نام biospleen را توصیف می کند که قادر بود بیش از ۹۰ درصد باکتری ها را از خون حذف کند و در عین حال نشانگرهای التهاب را در موش ها کاهش دهد. این دستگاه میزان بقا را در آزمایشات آزمایشگاهی بسیار افزایش داد.

این آزمایش ها نشان می دهد که چگونه دستگاهی مانند این می تواند به طور بالقوه جان انسان ها را در آینده نجات دهد. با این حال، قبل از اینکه این نوع دستگاه ها در دسترس قرار گیرند، تحقیقات روی انسان ها باید از این ادعاها پشتیبانی کند.

خلاصه

در بیشتر موارد، انجام عادات بهداشتی عمومی می تواند کبد و سایر اندام ها را قوی نگه دارد، که به آنها اجازه می دهد کار خود را انجام دهند و خون را به طور طبیعی پاکسازی کنند.

برنامه‌های سم‌زدایی، دمنوش‌های رژیمی و سایر مکمل‌هایی که ادعا می‌کنند پاک‌کننده خون هستند، معمولاً ضروری نیستند.

در موارد شدید، مانند سپسیس، که در آن پاک‌کننده خون موضوع مرگ و زندگی است، محققان در حال توسعه دستگاه‌هایی هستند که کارهایی را که اندام‌های بدن انجام می‌دهند تقلید می‌کنند.

هر کسی که در مورد پاکسازی خون خود سوال یا نگرانی دارد باید با پزشک صحبت کند.