پرخوابی: علل، خطرات سلامتی

اگر در شب با کیفیت کافی نخوابید، ممکن است بیش از حد بخوابید. اما اگر به طور منظم بیش از حد طولانی می خوابید، ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد.

چقدر خواب نیاز دارید؟

احتمالاً شنیده اید که باید هر شب مقدار مناسبی بخوابید. انجام ندادن این کار شما را در آنچه که ” بدهی خواب ” نامیده می شود، قرار می دهد و می تواند منجر به مجموعه ای از علائم و مشکلات سلامتی شود.

دقیقا چقدر باید بخوابید؟ نیازهای خواب بیشتر به سن بستگی دارد، اما آنها نیز فردی هستند. نیاز به خواب شما  نیز ممکن است تحت تأثیر بارداری، افزایش سن،  کمبود خواب و  کیفیت خواب باشد .

اگر خیلی کم می خوابید، ممکن است تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. اما اگر جواب نداد، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید.

پرخوابی: علل، خطرات سلامتی و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

همچنین ممکن است بخواهید به پزشک خود بگویید اگر بیش از حد می خوابید. ممکن است از یک چیز خوب بیش از حد بدست آورید. خواب آلودگی بیش از حد می تواند نشانه ای از چندین مورد مختلف پزشکی باشد. و خواب زیاد حتی می تواند خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد.

دستورالعمل های خواب

در اینجا دستورالعمل های فعلی  بنیاد ملی خواب آمده است :

سن ساعت خواب در روز
نوزاد ۱۴ تا ۱۷ ساعت (شامل چرت زدن)
نوزادان ۱۲ تا ۱۵ ساعت (شامل چرت زدن)
کودکان نوپا ۱۱ تا ۱۴ ساعت (شامل چرت زدن)
کودکان پیش دبستانی ۱۰-۱۳ ساعت
کودکان در سن مدرسه ۹ تا ۱۱ ساعت
نوجوانان ۸ تا ۱۰ ساعت
بزرگسالان ۷ تا ۹ ساعت
سالمندان ۷-۸ ساعت

علل احتمالی پرخوابی

پرخوابی  یا “خواب طولانی” نامیده می شود  . این وضعیت حدود  ۲ درصد  از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به پرخوابی ممکن است به ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب در شب نیاز داشته باشند تا بهترین احساس را داشته باشند.

از آنجایی که زندگی روزمره ممکن است شامل مسئولیت‌هایی باشد که اجازه استراحت چندانی را نمی‌دهد،  افرادی که طولانی‌مدت  می‌خوابند ممکن است در طول روز احساس خستگی مفرط کنند و روزهای تعطیل را جبران کنند و هر   بار ۱۵ ساعت بخوابند.

اگر اغلب در نیمه شب از خواب بیدار می شوید، ممکن است دچار پرخوابی شوید. شما ممکن است تمام بیداری های شبانه خود را به خاطر نیاورید، اما می توانند شما را از  خواب عمیق و کافی بازدارند  تا احساس شادابی به شما دست دهد.

پرخوابی معمولا در دوران کودکی شروع می شود. اگر همیشه به اندازه اکنون احساس خستگی نکرده اید، ممکن است چیز دیگری در حال وقوع باشد. عوامل سبک زندگی می تواند نقش داشته باشد. اگر به طور منظم به اندازه کافی نخوابید، بدن شما ممکن است سعی کند با پرخوابی آن را جبران کند.

همچنین تعدادی از شرایط سلامتی وجود دارد که ممکن است باعث پرخوابی شما شود، مانند:

 • مشکلات تیروئید
 • بیماری قلبی
 • آپنه خواب
 • افسردگی
 • نارکولپسی
 • داروهای خاص

عوارض

برای افراد مبتلا به پرخوابی، پرخوابی ممکن است باعث مشکلات زیر شود:

 • اضطراب
 • انرژی کم
 • مشکلات حافظه

حتی اگر اختلال خواب ندارید  ، پرخوابی منظم ممکن است تأثیر منفی بر سلامت شما داشته باشد. برخی از عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • چاقی
 • دیابت
 • کمر درد
 • افسردگی
 • بیماری قلبی
 • افزایش خطر مرگ

افرادی که بیش از حد می‌خوابند نیز ممکن است در معرض خطر تصادفات رانندگی باشند. اگر دچار خواب آلودگی بیش از حد شده اید، همیشه هنگام کار با تجهیزات سنگین احتیاط کنید.

پرخوابی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم خواب آلودگی شما بیش از شش هفته طول کشید، ایده خوبی است که با پزشک خود مشورت کنید. در قرار ملاقات شما، پزشک احتمالاً از شما سؤالاتی در مورد عادات خواب و سبک زندگی، داروها و سابقه سلامتی شما خواهد پرسید. همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی داشته باشید و حتی از شما خواسته شود که در یک  مطالعه خواب شرکت کنید .

اگر پرخوابی شما را نمی توان به سایر شرایط پزشکی نسبت داد، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • میزان خواب آلودگی خود را بر اساس  مقیاس خواب آلودگی Epworth رتبه بندی کنید . شما خواب‌آلودگی خود را ارزیابی می‌کنید تا به پزشکتان کمک کنید تا بفهمد خواب چگونه بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد.
 • یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید . عادات خواب خود را یادداشت می‌کنید، مانند زمانی که به خواب می‌روید، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و هر چند وقت یک‌بار از خواب بیدار می‌شوید، بنابراین پزشکتان می‌تواند به دنبال مقدار و الگوی خواب باشد. قبل از مراجعه به پزشک باید خواب خود را به مدت یک هفته پیگیری کنید.
 • پلی سومنوگرام بگیرید . شما یک شب را در یک مرکز خواب متصل به مانیتوری خواهید ماند که فعالیت مغز، حرکت چشم، حرکت پا، ضربان قلب و موارد دیگر را اندازه گیری می کند.
 • تست تأخیر خواب چندگانه را انجام دهید . این آزمایش معمولاً یک روز پس از پلی سومنوگرام انجام می شود. خواب شما را هنگام چرت زدن در طول روز اندازه گیری می کند.

چشم انداز

اگر پرخوابی شما ناشی از یک مشکل اساسی سلامتی است، درمان این مشکل ممکن است به شما کمک کند تا خواب طبیعی خود را شروع کنید. ایجاد تغییراتی در سبک زندگی که به  عادات بد خواب می‌پردازد  نیز ممکن است کمک کند.

همچنین، از پزشک خود بپرسید که آیا داروهایی وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد. به عنوان مثال، مودافینیل ( Provigil )، یک داروی بیداری است. در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به نارکولپسی و پرخوابی ایدیوپاتیک، این دارو عملکرد رانندگی و هوشیاری را بهبود می بخشد.

۵ نکته برای خواب بهتر

با رعایت نکات زیر زمینه را برای استراحت شبانه خوب فراهم کنید:

۱- برنامه خواب را امتحان کنید

هر روز سر ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید، حتی آخر هفته ها. وقتی هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب می روید و از خواب بیدار می شوید، بدن خود را طوری آماده می کنید که انتظار خواب در آن زمان را داشته باشد. ممکن است در نهایت به ریتمی برسید که خواب راحت‌تر می‌شود.

۲. یک محیط خواب ایده آل ایجاد کنید

راحت بودن به بدن شما کمک می کند تا به خواب بروید. مطمئن شوید که اتاق خواب شما خنک، تاریک و ساکت است. ممکن است بخواهید اتاق را با استفاده از پرده تاریک کنید. گوش گیر یا دستگاه صدای سفید می تواند به از بین بردن حواس پرتی کمک کند.

سعی کنید تعداد حیوانات خانگی یا کودکانی که در رختخواب خود می خوابند را محدود کنید و با تلویزیون روشن به خواب نروید، حتی اگر صدا خاموش باشد. و اگر بالش یا تشک خود را ناخوشایند هستند، تعویض کنید.

۳. دستگاه های خود را خاموش کنید

صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی چیزی که به آن نور آبی می گویند ساطع می کنند. در شب، این نوع نور می تواند ریتم طبیعی شبانه روزی بدن شما را مختل کند   و خواب را مختل کند. دو تا سه ساعت  قبل از خواب ، دستگاه های خود را خاموش کنید و قرار گرفتن در معرض نور آبی را محدود کنید  .

۴. به عادات سبک زندگی خود توجه کنید

مراقبت از خود در ساعات بیداری به خواب شما کمک می کند. به چیزهایی که مصرف می کنید فکر کنید. اگر کافئین خیلی نزدیک به زمان خواب مصرف شود ممکن است شما را خسته کند. الکل می تواند شما را خواب آلود کند، اما در واقع کیفیت خواب شما را بدتر می کند. چای گیاهی یا شیر گرم جایگزین های بهتری هستند. ورزش برای بدن شما مفید است، اما انجام آن درست قبل از رفتن به رختخواب ممکن است خواب شما را مختل کند.

۵. یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید

اگر در مورد خواب خود نگرانی دارید، در مورد آنها بنویسید. همه چیز و همه چیز را در مورد عادات و روال معمول خود بگنجانید تا بتوانید به پزشک خود نشان دهید. حتما یادداشت کنید که هر شب چقدر می‌خوابید، چقدر طول می‌کشد تا بخوابید، اگر   در طول روز چرت می‌زنید ، و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید ممکن است مهم با استراحتتان باشد.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه