پردنیزولون – دلتاکورتریل، دلتاستاب، دیلاکورت

درباره پردنیزولون

نوع دارو کورتیکواستروئید
استفاده برای برای کمک به کنترل شرایط التهابی و آلرژیک مانند آسم، آرتریت روماتوئید و کولیت
همچنین به نام Dilakort®
موجود به عنوان قرص‌ها، قرص‌های روکش‌دار روده‌ای (اینها به عنوان قرص‌های مقاوم در برابر معده نیز شناخته می‌شوند)، قرص‌های محلول، محلول خوراکی و تزریقی

پردنیزولون متعلق به گروهی از داروها به نام کورتیکواستروئیدها است. گاهی اوقات از آن به عنوان یک استروئید خوراکی یا به سادگی یک استروئید یاد می شود. استروئیدهای خوراکی برای درمان تعداد زیادی از بیماری ها استفاده می شود. برخی از نمونه ها عبارتند از: آسم، بیماری های التهابی روده (به عنوان مثال، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو)، بیماری های خودایمنی (به عنوان مثال، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، سارکوئیدوز)، بیماری های مفصلی و عضلانی (به عنوان مثال، آرتریت روماتوئید)، و آلرژی. آنها همچنین در درمان برخی از سرطان ها استفاده می شوند. استروئیدها تا حدی با سرکوب سیستم ایمنی بدن شما کار می کنند و این باعث کاهش تورم و التهاب می شود.

همچنین تعدادی جزوه دارویی جداگانه موجود است که اطلاعاتی در مورد سایر فرمولاسیون های پردنیزولون ارائه می دهد. اینها فوم رکتوم پردنیزولون، تنقیه و شیاف، قطره چشمی پردنیزولون برای التهاب و قطره گوش پردنیزولون نامیده می شوند.

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف پردنیزولون، مهم است که پزشک شما بداند:

 • اگر باردار هستید، برای بچه دار شدن یا شیردهی تلاش می کنید.
 • اگر فشار خون بالا دارید.
 • اگر دچار حمله قلبی شده اید یا هر مشکل قلبی دیگری دارید.
 • اگر مشکلات کبدی یا کلیوی دارید.
 • اگر شما (یا هر یک از اعضای خانواده تان) مبتلا به دیابت یا افزایش فشار چشم (آب سیاه) هستید.
 • اگر استخوان های ضعیفی دارید (پوکی استخوان).
 • اگر غده تیروئید کم کار دارید.
 • اگر تا به حال مشکل سلامت روانی مانند افسردگی یا روان پریشی داشته اید.
 • اگر صرع دارید.
 • اگر زخم معده یا اختلال التهابی روده داشته اید.
 • اگر اخیراً واکسنی انجام داده اید یا در شرف انجام واکسیناسیون هستید.
 • اگر شما هر نوع عفونتی دارید یا اگر تا به حال به سل (TB) مبتلا بوده اید.
 • اگر شما (یا هر کسی که با او در تماس نزدیک هستید) اخیراً به آبله مرغان، سرخک یا زونا مبتلا شده اید.
 • اگر تا به حال لخته خون در شریان یا ورید داشته اید.
 • اگر میاستنی گراویس دارید (این وضعیتی است که باعث ضعف عضلانی می شود).
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
 • اگر به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید یا بعد از مصرف داروی استروئیدی دچار درد عضلانی شده اید.
بیشتر بخوانید
مهارکننده های مونوآمین اکسیداز یا MAOI چیست؟
 • قبل از شروع این درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته و همچنین هر گونه اطلاعات چاپی دیگری که توسط پزشک یا داروساز به شما داده شده است را مطالعه کنید. بروشور سازنده اطلاعات بیشتری در مورد پردنیزولون و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • پزشک یا داروساز به شما خواهد گفت که برای هر دوز چند قرص مصرف کنید. مصرف پردنیزولون یک بار در روز، صبح بعد از صبحانه معمول است.
 • بیشتر قرص های پردنیزولون باید همراه با غذا مصرف شوند. این غذا به محافظت از پوشش معده شما در برابر هرگونه تحریک کمک می کند. اگر به شما قرص هایی با پوشش روده (قرمز یا قهوه ای) داده شده است، این قرص ها برای محافظت از معده شما روکش خاصی دارند و می توانند قبل یا بعد از غذا مصرف شوند.
 • قرص های دارای پوشش روده (قرمز یا قهوه ای) باید به طور کامل بلعیده شوند – آنها را نجوید یا له نکنید. همچنین، مهم است که در طی دو ساعت قبل از مصرف دوز یا در طی دو ساعت پس از مصرف دوز، از هیچ گونه داروهای سوء هاضمه (مانند داروهای ضد اسید) استفاده نکنید. این به این دلیل است که آنها با پوشش ویژه تبلت های شما تداخل دارند.
 • برخی از قرص های پردنیزولون را می توان به صورت محلول در آب مصرف کرد. اگر در بلعیدن مشکل دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا این نوع قرص برای شما مناسب تر است یا خیر.
 • بسته به دلیلی که برای شما پردنیزولون تجویز می شود، ممکن است از شما خواسته شود که یک دوره کوتاه مدت (به مدت پنج روز یا بیشتر) یا به طور منظم برای مدت زمان طولانی تری داشته باشید. مصرف پردنیزولون را به طور مرتب ادامه دهید تا زمانی که پزشک به شما دستور قطع مصرف این دارو را بدهد. اگر بیش از سه هفته پردنیزولون مصرف می کنید، قطع ناگهانی درمان می تواند مشکلاتی ایجاد کند، بنابراین پزشک در صورت لزوم دوز شما را به تدریج کاهش می دهد.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تا روز بعد به یاد نیاوردید، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را با هم مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید.
بیشتر بخوانید
داروهای آلرژی نیش حشرات
 • اگر بیش از سه هفته برای شما پردنیزولون تجویز شود، یک “کارت درمان استروئیدی” به شما داده می شود که در آن نوشته شده است که استروئید مصرف می کنید و حاوی توصیه های مهمی برای شما است. مهم است که این کارت را بخوانید و همیشه همراه خود داشته باشید. همچنین حاوی جزئیاتی در مورد دوز مصرفی شما، مدت زمان مصرف پردنیزولون و اینکه چه کسی آن را برای شما تجویز کرده است. لطفا مطمئن شوید که این اطلاعات به روز نگه داشته می شوند. اگر در حال انجام عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی یا هر گونه درمان برای آسیب هستید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید که پردنیزولون مصرف می کنید و کارت درمان خود را به او نشان دهید. این به این دلیل است که دوز شما ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند. پزشک از شما می خواهد که هر از گاهی آزمایشاتی انجام دهید تا مطمئن شود از برخی از عوارض جانبی ناخواسته درمان رهایی خواهید داشت.
 • پردنیزولون می تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند، بنابراین اگر بیمار شدید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین، اگر با کسی که سرخک، زونا یا آبله مرغان دارد (یا هر کسی که مشکوک به ابتلا به آن است) تماس پیدا کنید، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید
 • اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد قند خون (گلوکز) خود را بیشتر چک کنید، زیرا قرص پردنیزولون ممکن است بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد. پزشک شما می تواند در این مورد به شما توصیه کند.
 • برخی از واکسن ها برای شما مناسب نیستند در حالی که تحت درمان با پردنیزولون هستید. در صورت نیاز به واکسیناسیون، حتما ذکر کنید که از یک استروئید خوراکی استفاده می کنید.
 • در صورت خرید هر دارویی، با داروساز خود مشورت کنید که برای مصرف با پردنیزولون مناسب است. برخی از مسکن های ضد التهابی (مانند ایبوپروفن) می توانند خطر عوارض جانبی را افزایش دهند و ممکن است مناسب نباشند.
بیشتر بخوانید
داروی  ژانوویا یا جنوویا یا سیتاگلیپتین: عوارض جانبی، دوز، ژنریک ها، و ...

پردنیزولون در کنار اثرات مفید خود می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند که پزشک با شما در میان خواهد گذاشت. فواید مصرف پردنیزولون معمولاً بیشتر از عوارض جانبی آن است، اگرچه عوارض ناخواسته گاهی اوقات می تواند دردسرساز باشد. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین آنها است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اگرچه همه افراد عوارض جانبی را تجربه نمی کنند، و برخی از آنها با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اگر در مورد هر یک از موارد زیر نگران هستید، باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید:

مشترک عوارض جانبی پردنیزولون اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
درد شکم (شکم)، سوء هاضمه، احساس بیماری (تهوع) به وعده های غذایی ساده پایبند باشید – از غذاهای غنی یا تند اجتناب کنید. اگر بیمار هستید (استفراغ) و خون وجود دارد، باید فوراً با پزشک خود صحبت کنید
تغییرات خلق و خو یا رفتار به خصوص در ابتدای درمان اگر دچار سردرگمی، تحریک پذیری یا افکار نگران کننده در مورد آسیب رساندن به خودتان شده اید، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.
مشکلات خواب، احساس گیجی، افزایش وزن، برفک دهان، ضعف عضلانی، احساس خستگی، پریودهای نامنظم اگر هر یک از اینها مشکل ساز شد، با پزشک خود صحبت کنید
درمان طولانی مدت با پردنیزولون ممکن است عوارض ناخواسته دیگری ایجاد کند اگر علائمی دارید که باعث نگرانی شما می شود، باید برای مشاوره به پزشک خود مراجعه کنید
بیشتر بخوانید
سیتیکولین: موارد استفاده، فواید، دوز و عوارض جانبی

برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی که در صورت مصرف طولانی مدت پردنیزولون ممکن است، به بروشور جداگانه ای به نام استروئیدهای خوراکی مراجعه کنید.

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید.

این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد.

داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند.

اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه