پردنیزون و سایر کورتیکواستروئیدها

داروهای کورتیکواستروئیدی شامل کورتیزون، هیدروکورتیزون و پردنیزون است. آنها در درمان بثورات، بیماری های التهابی روده، آسم و سایر بیماری ها مفید هستند. اما کورتیکواستروئیدها خطر عوارض جانبی نیز دارند.

کورتیکواستروئیدها چگونه کار می کنند؟

هنگامی که کورتیکواستروئیدها در دوزهای خاص تجویز می شوند، به کاهش التهاب کمک می کنند. این می تواند علائم بیماری های التهابی مانند آرتریت، آسم و بثورات پوستی را کاهش دهد.

کورتیکواستروئیدها همچنین سیستم ایمنی را سرکوب می کنند. این می تواند به کنترل شرایطی کمک کند که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به بافت های خود حمله می کند.

کورتیکواستروئیدها چگونه استفاده می شوند؟

داروهای کورتیکواستروئیدی برای درمان آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده (IBD)، آسم، آلرژی و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می شود. آنها همچنین برای جلوگیری از رد عضو در گیرندگان پیوند استفاده می شوند. آنها این کار را با کمک به سرکوب سیستم ایمنی انجام می دهند. کورتیکواستروئیدها همچنین بیماری آدیسون را درمان می کنند. این یک بیماری نادر است که زمانی رخ می دهد که غدد فوق کلیوی به اندازه کافی کورتیکواستروئید مورد نیاز بدن را تولید نکنند.

بسته به شرایط تحت درمان، کورتیکواستروئیدها به روش های مختلفی تجویز می شوند:

 • با دهان.  قرص ها، کپسول ها یا شربت ها به درمان التهاب و درد مرتبط با برخی بیماری های مزمن مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس کمک می کنند.
 • با اسپری استنشاقی و داخل بینی.  این اشکال به کنترل التهاب مرتبط با آسم و آلرژی بینی کمک می کنند.
 • به صورت قطره چشم.  این فرم به درمان تورم بعد از جراحی چشم کمک می کند.
 • به صورت موضعی.  کرم ها و پمادها می توانند به درمان بسیاری از بیماری های پوستی کمک کنند.
 • با تزریق.  این فرم اغلب برای درمان علائم عضلانی و مفصلی، مانند درد و التهاب تاندونیت استفاده می شود.

کورتیکواستروئیدها چه عوارض جانبی می توانند ایجاد کنند؟

کورتیکواستروئیدها خطر عوارض جانبی دارند. برخی از عوارض جانبی می توانند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند. هنگامی که می دانید چه عوارض جانبی ممکن است، می توانید اقداماتی را برای کنترل تأثیر آنها انجام دهید.

عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای خوراکی

کورتیکواستروئیدهایی که به صورت خوراکی مصرف می کنید بر کل بدن شما تأثیر می گذارد. به همین دلیل، محتمل ترین نوع کورتیکواستروئید برای ایجاد عوارض جانبی هستند. عوارض جانبی به دوز دارویی که دریافت می کنید بستگی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تجمع مایع که باعث تورم در ساق پا می شود.
 • فشار خون بالا.
 • مشکلات مربوط به نوسانات خلقی، حافظه، رفتار و سایر اثرات روانی مانند گیجی یا هذیان.
 • ناراحتی معده.
 • افزایش وزن در شکم، صورت و پشت گردن.

هنگامی که کورتیکواستروئیدها را به صورت خوراکی برای مدت طولانی مصرف می کنید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • مشکلات چشم، مانند گلوکوم یا آب مروارید.
 • صورت گرد که گاهی به آن صورت ماه می گویند.
 • قند خون بالا، که می تواند باعث تحریک یا بدتر شدن دیابت شود.
 • افزایش خطر عفونت، به ویژه با میکروارگانیسم های رایج باکتریایی، ویروسی و قارچی.
 • شکستگی استخوان و نازک شدن استخوان ها که به آن پوکی استخوان می گویند.
 • خستگی، بی اشتهایی، حالت تهوع و ضعف عضلانی.
 • پوست نازک، کبودی و کندتر بهبود زخم.

عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای استنشاقی

هنگام استفاده از کورتیکواستروئیدی که تنفس می کنید، ممکن است مقداری از دارو به جای اینکه به ریه ها وارد شود، در دهان و گلوی شما رسوب کند. این می تواند باعث شود:

 • عفونت قارچی در دهان که به برفک دهان معروف است.
 • گرفتگی صدا.

در صورت غرغره کردن و شستشوی دهان با آب پس از هر بار پف کردن دستگاه استنشاقی کورتیکواستروئید، ممکن است بتوانید از تحریک دهان و گلو جلوگیری کنید. مطمئن شوید که آب شستشو را قورت ندهید. برخی از محققان فکر می کنند که داروهای کورتیکواستروئیدی استنشاقی ممکن است سرعت رشد را در کودکانی که از آنها برای آسم استفاده می کنند، کند کند.

عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای موضعی

کورتیکواستروئیدهای موضعی می توانند منجر به نازک شدن پوست، ضایعات پوستی و آکنه شوند.

عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای تزریقی

کورتیکواستروئیدهای تزریقی می توانند عوارض جانبی موقتی در نزدیکی محل تزریق ایجاد کنند. این عوارض جانبی شامل نازک شدن پوست، از دست دادن رنگ در پوست و درد شدید است. این درد به عنوان شعله ور شدن پس از تزریق شناخته می شود. علائم دیگر ممکن است شامل گرگرفتگی صورت، بی خوابی و قند خون بالا باشد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً بسته به وضعیت هر فرد، تزریق کورتیکواستروئید را به سه یا چهار در سال محدود می کنند.

خطر عوارض جانبی کورتیکواستروئید را کاهش دهید

برای به دست آوردن بیشترین سود از داروهای کورتیکواستروئیدی با کمترین میزان خطر:

 • از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد آزمایش دوزهای پایین تر یا دوزهای متناوب سؤال کنید.  اشکال جدیدتر کورتیکواستروئیدها دارای قدرت و طول اثر متفاوت هستند. از پزشک خود در مورد استفاده از داروهای با دوز کم و کوتاه مدت یا مصرف کورتیکواستروئیدهای خوراکی یک روز در میان به جای روزانه سؤال کنید.
 • با ارائه دهنده خود در مورد تغییر به اشکال غیر خوراکی کورتیکواستروئیدها صحبت کنید.  برای مثال، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای آسم، مستقیماً به سطوح ریه می‌رسند. این باعث کاهش قرار گرفتن بقیه بدن در معرض آنها می شود و ممکن است منجر به عوارض جانبی کمتری شود.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا باید مکمل های کلسیم و ویتامین D مصرف کنید.  درمان طولانی مدت کورتیکواستروئید ممکن است باعث نازک شدن استخوان ها شود که به آن پوکی استخوان می گویند. با ارائه دهنده خود در مورد مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D برای کمک به محافظت از استخوان ها صحبت کنید.
 • هنگام قطع درمان مراقب باشید.  اگر کورتیکواستروئیدهای خوراکی را برای مدت طولانی مصرف کنید، غدد فوق کلیوی شما ممکن است هورمون های استروئیدی طبیعی خود را کمتر تولید کنند. برای اینکه به غدد آدرنال خود زمان دهید تا این عملکرد را بازیابی کنند، ممکن است پزشک دوز شما را به تدریج کاهش دهد. اگر دوز خیلی سریع کاهش یابد، غدد آدرنال شما ممکن است زمانی برای بهبودی نداشته باشند و ممکن است خستگی، بدن درد و سبکی سر را تجربه کنید.
 • از دستبند هشدار پزشکی استفاده کنید.  اگر برای مدت طولانی از کورتیکواستروئیدها استفاده می کنید، این یا مشابه آن توصیه می شود.
 • به طور منظم به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.  اگر از درمان طولانی مدت کورتیکواستروئید استفاده می کنید، برای بررسی عوارض جانبی به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

خطرات و فواید کورتیکواستروئیدها را بسنجید

کورتیکواستروئیدها ممکن است باعث ایجاد طیفی از عوارض جانبی شوند. اما آنها همچنین ممکن است التهاب، درد و ناراحتی بسیاری از بیماری ها و شرایط مختلف را تسکین دهند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا به شما کمک کند خطرات و مزایای کورتیکواستروئیدها را بهتر درک کنید و انتخاب های آگاهانه ای در مورد سلامت خود داشته باشید.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه