پره اکلامپسی – علائم و علل

بررسی اجمالی

پره اکلامپسی از عوارض بارداری است. با پره اکلامپسی، ممکن است فشار خون بالا، سطوح بالای پروتئین در ادرار داشته باشید که نشان دهنده آسیب کلیه (پروتئینوری) یا سایر علائم آسیب اندام است. پره اکلامپسی معمولاً بعد از هفته ۲۰ بارداری در زنانی که فشار خون آنها قبلاً در محدوده استاندارد بوده است شروع می شود.

پره اکلامپسی در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض جدی – حتی کشنده – برای مادر و نوزاد شود.

زایمان زودهنگام اغلب توصیه می شود. زمان زایمان بستگی به شدت پره اکلامپسی و هفته بارداری شما دارد. قبل از زایمان، درمان پره اکلامپسی شامل نظارت دقیق و مصرف دارو برای کاهش فشار خون و مدیریت عوارض است.

پره اکلامپسی ممکن است پس از زایمان ایجاد شود، وضعیتی که به عنوان پره اکلامپسی پس از زایمان شناخته می شود.

علائم

ویژگی بارز پره اکلامپسی فشار خون بالا، پروتئینوری یا سایر علائم آسیب به کلیه ها یا سایر اندام ها است. ممکن است علائم قابل توجهی نداشته باشید. اولین نشانه های پره اکلامپسی اغلب در طی ویزیت های معمول دوران بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تشخیص داده می شود.

همراه با فشار خون بالا، علائم و نشانه های پره اکلامپسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پروتئین اضافی در ادرار (پروتئینوری) یا سایر علائم مشکلات کلیوی
 • کاهش سطح پلاکت در خون (ترومبوسیتوپنی)
 • افزایش آنزیم های کبدی که نشان دهنده مشکلات کبدی است
 • سردردهای شدید
 • تغییرات در بینایی، از جمله از دست دادن موقت بینایی، تاری دید یا حساسیت به نور
 • تنگی نفس، ناشی از مایع در ریه ها
 • درد در قسمت فوقانی شکم، معمولاً در زیر دنده ها در سمت راست
 • حالت تهوع یا استفراغ

افزایش وزن و تورم (ادم) در دوران بارداری سالم معمول است. با این حال، افزایش ناگهانی وزن یا ظاهر شدن ناگهانی ادم – به ویژه در صورت و دست‌ها – ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ترشحات قهوه ای واژن می شود و چگونه درمان می شود؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اطمینان حاصل کنید که در ویزیت های دوران بارداری خود شرکت می کنید تا پزشک شما بتواند فشار خون شما را کنترل کند. اگر سردرد شدید، تاری دید یا سایر اختلالات بینایی، درد شدید شکم یا تنگی نفس شدید دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

از آنجایی که سردرد، حالت تهوع، و درد و درد از شکایات رایج بارداری هستند، دشوار است بدانید که چه زمانی علائم جدید صرفاً بخشی از بارداری است و چه زمانی ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد – به خصوص اگر اولین بارداری شما باشد. اگر در مورد علائم خود نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

علل

علت دقیق پره اکلامپسی احتمالاً شامل چندین عامل است. کارشناسان معتقدند که از جفت شروع می شود – عضوی که جنین را در طول بارداری تغذیه می کند. در اوایل بارداری، رگ های خونی جدید برای تامین اکسیژن و مواد مغذی به جفت رشد می کنند و تکامل می یابند.

در زنان مبتلا به پره اکلامپسی، به نظر نمی رسد که این رگ های خونی به درستی رشد کرده یا به درستی کار نمی کنند. مشکلات مربوط به نحوه گردش خون در جفت ممکن است منجر به تنظیم نامنظم فشار خون در مادر شود.

سایر اختلالات فشار خون بالا در دوران بارداری

پره اکلامپسی یکی از اختلالات فشار خون بالا (فشار خون بالا) است که می تواند در دوران بارداری رخ دهد. سایر اختلالات نیز ممکن است رخ دهد:

 • فشار خون بارداری فشار خون بالا است که پس از ۲۰ هفته بدون مشکل در کلیه ها یا سایر اندام ها شروع می شود. برخی از زنان مبتلا به فشار خون بارداری ممکن است دچار پره اکلامپسی شوند.
 • فشار خون مزمن فشار خون بالایی است که قبل از بارداری وجود داشته یا قبل از هفته ۲۰ بارداری رخ می دهد. فشار خون بالا که بیش از سه ماه پس از بارداری ادامه یابد، فشار خون مزمن نیز نامیده می شود.
 • فشار خون مزمن با پره اکلامپسی روی هم قرار گرفته است در زنانی رخ می دهد که قبل از بارداری فشار خون بالا مزمن تشخیص داده شده است، که پس از آن دچار بدتر شدن فشار خون بالا و پروتئین در ادرار یا سایر عوارض سلامتی در دوران بارداری می شوند.
بیشتر بخوانید
10 مکمل برای کمک به باروری

عوامل خطر

شرایطی که با خطر بالای پره اکلامپسی مرتبط هستند عبارتند از:

 • پره اکلامپسی در بارداری قبلی
 • باردار بودن بیش از یک نوزاد
 • فشار خون بالا مزمن (فشار خون بالا)
 • دیابت نوع ۱ یا ۲ قبل از بارداری
 • بیماری کلیوی
 • اختلالات خود ایمنی
 • استفاده از لقاح آزمایشگاهی

شرایطی که با خطر متوسط ​​ابتلا به پره اکلامپسی همراه است عبارتند از:

 • اولین بارداری با همسر فعلی
 • چاقی
 • سابقه خانوادگی پره اکلامپسی
 • سن مادر ۳۵ سال یا بیشتر
 • عوارض بارداری قبلی
 • بیش از ۱۰ سال از بارداری قبلی

سایر عوامل خطر

چندین مطالعه نشان داده اند که خطر پره اکلامپسی در بین زنان سیاه پوست در مقایسه با سایر زنان بیشتر است. همچنین شواهدی مبنی بر افزایش خطر در میان زنان بومی آمریکای شمالی وجود دارد.

تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که این تفاوت‌ها در خطر ممکن است لزوماً مبتنی بر زیست‌شناسی نباشد. خطر بیشتر ممکن است مربوط به نابرابری در دسترسی به مراقبت های دوران بارداری و مراقبت های بهداشتی به طور کلی، و همچنین نابرابری های اجتماعی و استرس های مزمن باشد که بر سلامت و رفاه تأثیر می گذارد.

درآمد کمتر نیز به دلیل دسترسی به مراقبت های بهداشتی و عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، با خطر بیشتر پره اکلامپسی مرتبط است.

به منظور تصمیم گیری در مورد استراتژی های پیشگیری، یک زن سیاه پوست یا یک زن با درآمد کم، خطر ابتلا به پره اکلامپسی نسبتاً افزایش می یابد.

عوارض

عوارض پره اکلامپسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • محدودیت رشد جنین پره اکلامپسی بر شریان هایی که خون را به جفت می رسانند تأثیر می گذارد. اگر جفت خون کافی دریافت نکند، ممکن است نوزاد خون و اکسیژن کافی و مواد مغذی کمتری دریافت کند. این می تواند منجر به رشد آهسته شود که به عنوان محدودیت رشد جنین شناخته می شود.
 • زایمان زودرس پره اکلامپسی ممکن است منجر به زایمان زودرس ناخواسته شود – زایمان قبل از هفته ۳۷. همچنین، زایمان زودرس برنامه ریزی شده یک درمان اولیه برای پره اکلامپسی است. نوزادی که زودتر از موعد به دنیا می آید با افزایش خطر مشکلات تنفسی و تغذیه ای، مشکلات بینایی یا شنوایی، تاخیر در رشد و فلج مغزی مواجه است. درمان های قبل از زایمان زودرس ممکن است برخی از خطرات را کاهش دهد.
 • جدا شدن جفت. پره اکلامپسی خطر جدا شدن جفت را افزایش می دهد. در این حالت جفت قبل از زایمان از دیواره داخلی رحم جدا می شود. جدا شدن شدید می تواند باعث خونریزی شدید شود که می تواند برای مادر و نوزاد تهدید کننده زندگی باشد.
 • کمک سندرم کمک مخفف همولیز (تخریب گلبول های قرمز)، افزایش آنزیم های کبدی و تعداد کم پلاکت ها است. این شکل شدید پره اکلامپسی بر چندین سیستم ارگان تاثیر می گذارد. کمک این سندروم برای مادر و جنین تهدید کننده زندگی است و ممکن است باعث مشکلات سلامتی مادام العمر برای مادر شود.

  علائم و نشانه‌ها عبارتند از تهوع و استفراغ، سردرد، درد بالای شکم سمت راست و احساس کلی بیماری یا ناخوشی. گاهی اوقات، حتی قبل از تشخیص فشار خون بالا، به طور ناگهانی ایجاد می شود. همچنین ممکن است بدون هیچ علامتی ایجاد شود.

 • اکلامپسی. اکلامپسی شروع تشنج یا کما با علائم یا نشانه های پره اکلامپسی است. پیش بینی اینکه آیا یک بیمار مبتلا به پره اکلامپسی دچار اکلامپسی می شود یا خیر بسیار دشوار است. اکلامپسی می تواند بدون هیچ گونه علائم یا نشانه های قبلی مشاهده شده پره اکلامپسی رخ دهد.

  علائم و نشانه هایی که ممکن است قبل از تشنج ظاهر شوند عبارتند از سردرد شدید، مشکلات بینایی، سردرگمی ذهنی یا رفتارهای تغییر یافته. اما، اغلب هیچ علامت یا علامت هشدار دهنده ای وجود ندارد. اکلامپسی ممکن است قبل، حین یا بعد از زایمان رخ دهد.

 • سایر آسیب های اندام پره اکلامپسی ممکن است منجر به آسیب به کلیه ها، کبد، ریه، قلب یا چشم شود و ممکن است باعث سکته مغزی یا سایر آسیب های مغزی شود. میزان آسیب به سایر اندام ها بستگی به شدت پره اکلامپسی دارد.
 • بیماری قلب و عروقی. ابتلا به پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی (قلبی عروقی) را در آینده افزایش دهد. اگر بیش از یک بار به پره اکلامپسی مبتلا شده باشید یا زایمان زودرس داشته باشید، این خطر حتی بیشتر است.

جلوگیری

دارو

بهترین شواهد بالینی برای پیشگیری از پره اکلامپسی استفاده از آسپرین با دوز پایین است. اگر یک عامل پرخطر برای پره اکلامپسی یا بیش از یک عامل خطر متوسط ​​دارید، پزشک ممکن است مصرف روزانه یک قرص آسپرین ۸۱ میلی گرمی را پس از هفته ۱۲ بارداری توصیه کند.

مهم است که قبل از مصرف هر گونه دارو، ویتامین یا مکمل با ارائه دهنده خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است.

سبک زندگی و انتخاب های سالم

قبل از باردار شدن، به خصوص اگر قبلاً به پره اکلامپسی مبتلا بوده اید، بهتر است تا جایی که می توانید سالم باشید. با ارائه دهنده خود در مورد مدیریت هر شرایطی که خطر پره اکلامپسی را افزایش می دهد صحبت کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه