پروژسترون برای درمان آندومتریوز: آنچه باید بدانیم.

درمان آندومتریوز با هورمون درمانی رایج است. بسیاری از پزشکان ترکیبی از استروژن و پروژسترون – معمولاً از طریق یک قرص ضد بارداری – را برای کمک به درمان آندومتریوز تجویز می کنند، وضعیتی که در آن بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم، به نام آندومتر، در خارج از رحم رشد می کند. با این حال، گاهی اوقات پزشک پروژسترون را به تنهایی تجویز می کند.

این هورمون به دو شکل مختلف وجود دارد. یکی به نام پروژستین مصنوعی است. دیگری، پروژسترون طبیعی، در آزمایشگاه از مواد گیاهی ساخته می شود.

اگر از پروژسترون برای کمک به کاهش درد لگن و سایر علائم اندومتریوز استفاده می کنید، آیا دلیلی وجود دارد که باید از یک نوع به جای دیگری استفاده کنید؟

فواید همه پروژسترون ها

بر اساس مقاله ” درمان های پزشکی برای اندومتریوز”، مقاله ای در وب  سایت بیمارستان بریگهام اندومتریوز، دلیل اینکه پزشکان پروژسترون را تجویز می کنند این است که مصرف مداوم پروژسترون تمایل به “نازک کردن پوشش رحم … و فعالیت مشابهی در برابر خود ضایعات آندومتریوز دارد. ” .

آمانیکا کومار، دکتر انکولوژیست زنان در کلینیک مایو در روچستر، مینه‌سوتا، توضیح می‌دهد: «پروژسترون می‌تواند بافت آندومتر در شکم را با محدود کردن رشد آن آرام کند».

مرتبط: وقتی رابطه جنسی در آندومتریوز دردناک است چه باید کرد؟

نقش دقیق پروژسترون در ایجاد یا تشدید آندومتریوز به خوبی شناخته نشده است. اما یک مطالعه روی موش که در اکتبر ۲۰۱۶ در PLoS One منتشر شد ، نشان داد که حیواناتی که قبل از معرفی ضایعات آندومتریوز پروژسترون دریافت کردند، متعاقباً پیشرفت بیماری و التهاب کمتری داشتند.

اشکال مختلف پروژسترون مصنوعی موجود است

پروژسترون های مصنوعی، معروف به پروژستین ها، به اشکال مختلف در دسترس هستند. قرص‌ها شامل آی‌ژستین (نورتیندرون استات) یا قرص‌های ضدبارداری فقط حاوی پروژستین مانند کامیلا و نور-کیو دی (نورتیندرون) هستند.

دستگاه داخل رحمی Mirena (لوونورژسترول) نیز به تنهایی پروژسترون آزاد می کند. و تزریق ضد بارداری Depo-Provera (مدروکسی پروژسترون) فقط پروژسترون است.

پروژسترون طبیعی چیست؟

پروژسترون طبیعی که به عنوان یک هورمون بیولوژیک نیز شناخته می شود، هورمونی است که از چربی ها و روغن های گیاهی به دست می آید. در آزمایشگاه تغییر می کند تا بیشتر شبیه پروژسترون در بدن باشد. محصولات دارای برچسب پروژسترون فارماکوپه ایالات متحده (USP) هستند، به این معنی که استانداردهای کیفیت محصول را برآورده می کنند.

مطالب مرتبط: بهترین و بدترین روش های پیشگیری از بارداری کدامند؟

پروژسترون طبیعی با نسخه در چندین محصول ساخته شده توسط تولید کنندگان دارو در دسترس است. اینها عبارتند از Prometrium (پروژسترون، USP)، در کپسول های ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) و ۲۰۰ میلی گرم، و ژل واژینال کرینون.

پروژسترون طبیعی را می توان در داروخانه های محلی نیز تولید کرد. در اینجا، پزشک شما هر دوزی را تجویز می کند و داروخانه دارو را در آن مقدار به طور خاص برای شما ایجاد می کند. داروخانه های ترکیبی محصولات پروژسترون را در کپسول ها، کرم های موضعی و شیاف های واژینال تولید می کنند.

آیا پروژسترون طبیعی بی خطرتر از پروژستین است؟

بر اساس مقاله منتشر شده در دیده بان سلامت زنان هارواردزنان معمولاً به سمت هورمون‌های مشابه بیولوژیک می‌روند، زیرا فکر می‌کنند ممکن است از هورمون‌های مصنوعی ایمن‌تر باشند.

آنچه در مورد پروژسترون طبیعی می دانیم

اما همانطور که مقاله اشاره می کند، پروژسترون طبیعی در همان آزمایشات بالینی بزرگ و طولانی مدت مانند هورمون های مصنوعی مورد مطالعه قرار نگرفته است. برای مثال، ابتکار مشهور سلامت زنان (WHI)، بیش از ۱۶۰۰۰۰ زن را در طول ۱۵ سال دنبال کرد (مطالعه اولیه آن برای درمان پروژسترون و استروژن با هم، برای زنان در دوران یائسگی بود). که در نتایج منتشر شده در ژانویه ۲۰۱۳ در زنان و زایمانمحققان به این نتیجه رسیدند که استفاده طولانی مدت از این هورمون ها در کنار هم خطرات قلبی عروقی، سرطان سینه و سایر خطرات را افزایش می دهد.

با این حال، مطالعات کوچکتر مزایای سلامتی پروژسترون طبیعی را نسبت به پروژسترون مصنوعی پیدا کرده اند.  بررسی سه مطالعه منتشر شده در بررسی های سیستماتیک در جولای ۲۰۱۶ به این نتیجه رسیدند که پروژسترون طبیعی “در مقایسه با پروژستین های مصنوعی” (در صورت مصرف همزمان با استروژن درمانی) با خطر کمتر سرطان سینه مرتبط است. نویسندگان مطالعه خاطرنشان می کنند که هیچ تحقیق خوبی تفاوت خطر حمله قلبی یا سکته مغزی، سایر مشکلات شناسایی شده در WHI را ردیابی نکرده است.

چرا برخی از پزشکان پروژسترون را به پروژستین ترجیح می دهند؟

برخی از متخصصان زنان، به ویژه آنهایی که در زمینه زنان و زایمان یکپارچه یا جامع عمل می کنند، هنگام درمان زنان مبتلا به اندومتریوز، پروژسترون طبیعی را به مواد مصنوعی ترجیح می دهند.

آنیتا ساداتی، پزشک متخصص زنان در روزلین، نیویورک، که نسخه طبیعی را برای اکثر موارد تجویز می‌کند، می‌گوید: «پروژسترون طبیعی خواص ضد التهابی بسیار بیشتری دارد، عوارض جانبی کمتری دارد و در نحوه استفاده از آن بسیار متنوع است. بیماران آندومتریوز را با این هورمون درمان می کند.

دکتر ساداتی بسته به نیاز و تمایل خانم مسیر زایمان را انتخاب می کند. شیاف واژینال برای کنترل درد موضعی لگن استفاده می شود. کرم های موضعی به علائم خفیف کمک می کنند. او می گوید و قرص های خوراکی درد را آرام می کند و همچنین به مشکلات خواب، حساسیت سینه ها و تحریک پذیری که می تواند همراه با اندومتریوز باشد کمک می کند.

پزشکان ممکن است اطلاعات کافی در مورد درمان آندومتریوز نداشته باشند

ساداتی در پاسخ به این سوال که چرا بیشتر پزشکان هورمون های طبیعی را تجویز نمی کنند، می گوید: «در مورد تفاوت بین نسخه های طبیعی و مصنوعی پروژسترون درک درستی وجود ندارد. علاوه بر این، اکثر پزشکان در مورد نحوه دوز یا استفاده از پروژسترون طبیعی آموزش نمی بینند.

هشدارهای مربوط به انواع پروژسترون

مانند نسخه های مصنوعی، تمام پروژسترون های طبیعی ساخته شده توسط شرکت های داروسازی باید دارای یک هشدار جعبه سیاه باشند که به کاربران در مورد خطرات احتمالی کشف شده در WHI هشدار دهد.

داروهایی که توسط یک داروخانه محلی ترکیب می‌شوند، طبق قانون ملزم نیستند این هشدار را درج کنند. اما همانطور که در مقاله دیده بان سلامت زنان هاروارد اشاره می شود، این بدان معنا نیست که آنها ایمن تر هستند، فقط داروخانه های ترکیبی مجبور نیستند خطرات را با جزئیات بیان کنند.

اگر پروژسترون برای آندومتریوز مصرف می کنید: عوارض جانبی که باید به آن توجه کنید

عوارض جانبی رایجی که می تواند با انواع پروژسترون درمانی رخ دهد شامل لکه بینی بین سیکل ها، افزایش وزن و کاهش میل جنسی است. به گزارش سلامت آنلاین.

مقاله بیمارستان زنان بریگهام و زنان پیشنهاد می‌کند برای کاهش خطر خونریزی غیرقابل برنامه‌ریزی و «سریع»، زنگ هشدار تلفن همراه خود را به عنوان یادآوری تنظیم کنید.

منبع 

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
واژینیسموس (علل، علائم و درمان)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه