پروکتالژیا فوگاکس درد مقعدی است که علت خاصی ندارد. از اسپاسم شدید عضلانی در داخل یا اطراف کانال مقعد رخ می دهد. می تواند آنقدر شدید باشد که بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد.

هر کسی می تواند پروکتالژی فوگاکس را تجربه کند. اما معمولاً قبل از شروع بلوغ روی هیچ کس تأثیر نمی گذارد و به نظر می رسد زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد. بررسی ۲۰۱۷.

علائم پروکتالژی زودگذر

علائم پروکتالژی فوگاکس عبارتند از:

 • اسپاسم عضلانی در یا اطراف ناحیه تحتانی رکتوم یا داخل یا اطراف کانال مقعد
 • دردی که به طور ناگهانی و معمولاً بدون هشدار اتفاق می افتد
 • دردی که تنها چند ثانیه طول می کشد، اگرچه در برخی موارد می تواند تا ۳۰ دقیقه طول بکشد

این اپیزودها ممکن است آنقدر شدید باشند که شما را از کار در خانه باز دارند. آنها ممکن است فعالیت های دیگر شما را تا پایان قسمت محدود کنند.

Proctalgia Fugax: علل، علائم و درمان shealthline.comhttps://www.healthline.com › برای...

درد معمولاً خود به خود متوقف می شود. افراد مبتلا به پروکتالژی فوگاکس هیچ درد مقعدی بین اسپاسم ندارند. بین اسپاسم ممکن است دوره های زمانی طولانی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
تراکئوستومی چیست؟

درد یا اسپاسمی که در شب رخ می دهد ممکن است به اندازه کافی دردناک باشد که شما را از خواب بیدار کند. آنها همچنین می توانند در طول روز رخ دهند.

علل پروکتالژیا فوگاکس

Proctalgia fugax مشخص نیست که محرک خاصی داشته باشد. اما الف مطالعه ۲۰۰۵ پیشنهاد کرد که ممکن است ناشی از مشکل اعصاب پودندال باشد. اغلب پس از تزریق بواسیر به نام اسکلروتراپی یا پس از هیسترکتومی واژینال اتفاق می افتد.

سایر محرک های احتمالی ممکن است:

 • فعالیت جنسی
 • قاعدگی
 • یبوست
 • مدفوع
 • فشار

علیرغم برخی شواهد مبنی بر وجود برخی محرک‌های احتمالی مانند موارد ذکر شده در بالا، بروز پروکتالژیا فوگاکس بدون اینکه هیچ چیزی آن را تحریک کند نیز رایج است.

پروکتالژیا فوگاکس چگونه تشخیص داده می شود؟

Proctalgia fugax معمولاً پس از رد شدن سایر علل احتمالی درد مقعد و اسپاسم تشخیص داده می شود. به منظور رد سایر شرایطی که ممکن است باعث درد شوند، پزشک ممکن است:

 • انجام یک معاینه فیزیکی
 • در مورد شدت درد، مدت زمان و غیره سوال بپرسید.
 • هموروئید، شقاق، آبسه و سایر بیماری ها یا شرایطی که ممکن است باعث درد مقعدی شوند را بررسی کنید.
بیشتر بخوانید
مانومتری مری

هنگامی که سایر شرایط به عنوان علت درد شما رد شد، پزشک شما قادر خواهد بود پروکتالژی فوگاکس را تشخیص دهد.

پروکتالژیا فوگاکس و سندرم لیفتر

درد مقعد به سه نوع طبقه بندی می شود  هر یک از این سه نوع دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

پروکتالژی زودگذر: همانطور که در بالا توضیح داده شد، این نوع با دردهای متناوب در رکتوم مشخص می شود که می تواند تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

سندرم لواتور آنی: این نوع دارای درد یا حساسیت در ناحیه لگن و راست روده است که ماندگارتر است و ممکن است باعث ناراحتی در نشستن طولانی مدت شود. افراد مبتلا به این عارضه در طول معاینه رکتوم دیجیتالی درد در رکتوم را تجربه می کنند.

درد عملکردی نا مشخص آنورکتال: این نوع دارای درد یا حساسیت در ناحیه لگن و رکتوم مشابه سندرم لواتور آنی است، اما در طول معاینه رکتوم دیجیتالی دردی ندارد.

مدیریت و درمان پروکتالژیا فوگاکس

چندین گزینه درمانی وجود دارد، اما رهایی از علائم برای هر فردی متفاوت است. از آنجایی که علت خاصی وجود ندارد، درمان بر مدیریت علائم متمرکز است. اگر یک محرک شناسایی شده باشد، آن ماشه نیز باید مدیریت شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث نفخ شکم و حالت تهوع من می شود؟

درمان های خانگی

درمان های خانگی بر تسکین درد ناشی از اسپاسم تمرکز دارند. گزینه ها عبارتند از:

 • حمام گرم یا حمام نشستن
 • تکنیک های آرام سازی
 • داروهای مسکن بدون نسخه
 • پمادهای تجویز شده توسط پزشک، مانند گلیسریل تری نیترات یا دیلتیازم موضعی

تزریقات

اگر اسپاسم شما شدید باشد، ممکن است کاندیدای تزریق بوتاکس در آن ناحیه باشید.

تحریک الکتریکی

این درمان با استفاده از یک کاوشگر وارد مقعد که تحریک الکتریکی را انجام می دهد، عمل می کند. این می تواند به جلوگیری از انتقال سیگنال های درد به مغز کمک کند.

بیوفیدبک

این درمان از الکترودهای متصل استفاده می کند تا شما را راهنمایی کند که چه اتفاقی می افتد زمانی که کف لگن منقبض و شل می شود. می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه عضلات کف لگن را آرام کنید تا ناراحتی را از بین ببرید.

شرایط مرتبط برای پروکتالژیا فوگاکس

در حالی که proctalgia fugax دلیل خاصی ندارد، برخی شرایط وجود دارد که ممکن است مرتبط باشند یا معمولاً همزمان رخ دهند. برخی از این موارد عبارتند از قاعدگی و یبوست.

بیشتر بخوانید
4 تا از بهترین ورزش ها برای هموروئید و ورزش هایی که باید از آنها اجتناب کنید

اغلب اوقات، یک قسمت از این اسپاسم های دردناک مقعدی می تواند با مسائل روانی مانند اضطراب، افسردگی یا استرس همراه باشد.

شرایط دیگری که ممکن است با پروکتالژی فوگاکس مرتبط باشد، شقاق مقعد و آبسه و همچنین سرطان رکتوم است.

چشم انداز

اگر از هر نوع درد مقعدی دارید، مهم است که آن را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید. این درد می تواند نشانه ای از یک بیماری یا وضعیتی باشد که باید به آن توجه شود.

اما اگر هیچ بیماری یا بیماری دیگری که باعث درد نمی شود، تشخیص داده شد که به پروکتالژیا فوگاکس مبتلا هستید، درمان هایی وجود دارد که می تواند به مدیریت این دوره کمک کند.

اگر به نظر می رسد درد و اسپاسم مربوط به زمان هایی است که استرس شما افزایش می یابد یا احساس افسردگی می کنید، ممکن است مشاوره یا درمان توصیه شود.
Source link