پرکاری تیروئید | مشکلات تیروئید

در پرکاری تیروئید، غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند. پرکاری غده تیروئید متابولیسم بدن را به سطوح ناسالم سوق می دهد. این غده پاپیونی شکل در گلو، در پایین گردن، اطراف نای (نای)، نزدیک اعصاب مهم صدا می‌پیچد.

اثرات پرکاری تیروئید

هورمون تیروئید تقریباً بر تمام بافت ها و سلول های بدن تأثیر می گذارد و بسیاری از فرآیندهای متابولیک را کنترل می کند. این هورمون بر رشد فیزیکی، انرژی و رشد ذهنی تأثیر می گذارد. هنگامی که غده هورمون تیروئید بیش از حد ترشح می کند، فرآیندهای بدن تسریع می شود و بر موارد زیر تأثیر می گذارد:

 • رشد مغز
 • نفس کشیدن
 • عملکرد قلب و سیستم عصبی
 • دمای بدن
 • قدرت عضلانی
 • خشکی پوست
 • سیکل های قاعدگی
 • وزن
 • کلسترول

در کودکان، پرکاری تیروئید می تواند بر رشد، بلوغ و استخوان ها تأثیر بگذارد.

پرکاری تیروئید در نوزاد بسیار نادر است. اگر غده تیروئید بزرگ شده و روی نای فشار می آورد، ممکن است یک پسر یا دختر تازه متولد شده دچار مشکل تنفسی شود. علائم اصلی عدم رشد و افزایش وزن است، حتی اگر کودک اشتهای زیادی دارد.

فنیل کتونوری (PKU) | کودکان لوری

پرکاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به مشکلات قلبی، از جمله اختلالات ریتم شود. اگر برای مدت طولانی تشخیص داده نشود، می تواند استخوان ها را ضعیف کند. اگر یک نوزاد مبتلا به پرکاری تیروئید درمان نشود، این وضعیت می تواند بر رشد و تکامل سیستم عصبی تأثیر بگذارد.

چه چیزی باعث پرکاری تیروئید می شود؟

بیماری گریوز

تقریباً تمام موارد کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان ناشی از بیماری خودایمنی به نام بیماری گریوز است. در میان کودکان، پرکاری تیروئید را بیشتر در دختران نوجوان مشاهده می کنیم. ممکن است در طول زندگی بیاید و از بین برود، ماه ها یا سال ها نیاز به درمان داشته باشد و سپس برای مدتی نیاز به درمان نداشته باشد.

سایر علل نادر

ندول های تیروئید، التهاب تیروئید (تیروئیدیت)، مصرف بیش از حد ید و مصرف بیش از حد هورمون تیروئید مصنوعی (درمان کم کاری تیروئید) از علل کمتر شایع پرکاری تیروئید در کودکان هستند. با تیروئیدیت، پرکاری تیروئید به جای دو تا سه سال، حدود شش تا هشت هفته طول می کشد.

علت در نوزادان

پرکاری تیروئید در نوزادان تنها زمانی رخ می دهد که یک آنتی بادی محرک تیروئید از طریق جفت از مادری که بیماری گریوز دارد یا به آن مبتلا است، عبور کند. در نوزادان، پرکاری تیروئید موقتی (گذرا) است و فقط برای چند ماه نیاز به دارو دارد.

بیشتر بخوانید
آیا ارتباط تیروئید و رفلاکس اسید وجود دارد؟

شرایط بسیار قابل درمان است. متخصص غدد کودک را با داروهای خوراکی شروع می کند و دوزها را با دقت تنظیم می کند. داروهای ضد تیروئید، تیروئیدکتومی (جراحی برای برداشتن غده تیروئید) و فرسایش ید رادیواکتیو (برای از بین بردن غده) نیز می توانند برای درمان این بیماری استفاده شوند.

علائم پرکاری تیروئید چیست؟

نوزادان

 • مادر بیماری گریوز را داشته یا داشته است
 • ضربان قلب تند
 • بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)
 • تحریک پذیر
 • افزایش وزن ضعیف
 • چشم های برآمده (به نظر می رسد خیره شده است)

فرزندان & نوجوانان

 • افزایش انرژی یا بیش فعالی
 • تحریک پذیری، عصبی بودن یا اضطراب
 • افزایش یا کاهش وزن ضعیف
 • لرزش دست
 • ضربان قلب سریع
 • فشار خون بالا
 • چشم های برآمده (به نظر می رسد کودک خیره شده است)
 • اسهال
 • بزرگ شدن غده تیروئید

پرکاری تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟

در اولین ویزیت شما، متخصص غدد سابقه پزشکی کودک شما را می گیرد، یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و تصمیم می گیرد که آیا آزمایش خون لازم است یا خیر.

 • شرح حال و معاینه فیزیکی: پزشک شرح حال دقیقی از کودک و خانواده می گیرد. آیا اعضای خانواده به بیماری خودایمنی تیروئید (گریوز یا هاشیموتو) مبتلا بوده اند؟ پزشک در اطراف گردن احساس می کند، غده تیروئید را به دقت بررسی می کند. آیا متورم است (یک توده یا گواتر)؟ آیا ندول وجود دارد؟
 • آزمایش خون: ما معمولاً نمونه خون را آزمایش می کنیم تا بفهمیم چه مقدار هورمون محرک تیروئید در خون وجود دارد. این تست بسیار حساس و دقیق است. حتی پرکاری تیروئید خفیف را تشخیص می دهد.

گاهی اوقات برای تأیید تشخیص، یافتن علت یا راهنمایی درمان، آزمایش‌های دیگری لازم است، مانند:

 • آزمایش خون: یک آزمایش خون سطح تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) را اندازه گیری می کند. دیگری به دنبال آنتی بادی (ایمونوگلوبولین محرک تیروئید) می گردد که معمولاً با بیماری گریوز دیده می شود اما با علل دیگر دیده نمی شود.
 • آزمایشات تیروئید رادیواکتیو: برای این آزمایشات، کودک دوز کمی از ید رادیواکتیو را می بلعد. آزمایش جذب ید رادیواکتیو مشکلاتی را در نحوه عملکرد غده تیروئید پیدا می کند. اسکن تیروئید نشان می دهد که آیا کل غده تیروئید بیش از حد تولید می کند یا فقط بخشی از آن. اسکن همچنین هرگونه گره یا بزرگ شدن غده تیروئید را نشان می دهد.
بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید و اضطراب: ارتباط چیست؟

تشخیص به سرعت در نوزادان قابل تایید است.

پرکاری تیروئید چگونه درمان می شود؟

درمان بر اساس سن کودک و سایر شرایط پزشکی متفاوت است. پرکاری تیروئید به سه روش قابل درمان است:

 • داروهای ضد تیروئید: قرص هایی که به صورت مداوم و روزانه مصرف می شوند
 • تیروئیدکتومی: جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از غده تیروئید
 • فرسایش یدید رادیواکتیو: روشی که تیروئید را از تولید بیش از حد هورمون متوقف می کند

ممکن است به کودک داروی اضافی برای کاهش علائم داده شود و باید تحت نظر باشد تا ببیند درمان چگونه کار می کند:

 • بتا بلوکر: اغلب این دارو برای کاهش ضربان قلب و فشار خون تا زمانی که درمان اثر کند اضافه می شود. همچنین به علائم دیگر مانند لرزش، اضطراب و گرمازدگی کمک می کند. این دارو معمولاً ظرف چند ساعت یا چند روز به کودک احساس بهتری می دهد.
 • نظارت و آزمایش خون: در طول درمان، کودک باید به طور مکرر از نظر علائم، عوارض جانبی و سطح هورمون تیروئید تحت نظر باشد.
 • درمان نوزادان: در نوزاد تازه متولد شده، آنتی بادی های مادر در عرض چند ماه از بین می روند. تا آن زمان، به نوزاد داروی ضد تیروئید داده می شود تا بدن به درستی عمل کند.

داروی ضد تیروئید

به طور معمول، درمان با یک داروی ضد تیروئید شروع می شود. این دارو تولید هورمون تیروئید را کند می کند. معمولاً نتایج دائمی ندارد و برای تیروئیدیت مؤثر نیست. متیمازول انتخاب خوبی است زیرا ممکن است کودک فقط یک بار در روز آن را مصرف کند و باعث ناهنجاری های کبدی کمتری می شود. انتخاب دیگر پروپیل تیوراسیل (PTU) است.

قرص های روزانه

معمولاً این دارو را می توان یک یا دو بار در روز مصرف کرد. به طور معمول، سطح هورمون تیروئید طی چند هفته یا چند ماه به محدوده طبیعی باز می گردد. میانگین زمان درمان حدود یک تا دو سال است، اما در صورت نیاز، درمان می‌تواند سال‌ها ادامه یابد.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید و دمای داخلی شما

دکتر دانلد زیمرمن می‌گوید: «قوی‌ترین دلیلی که ما این درمان را دوست داریم، در مقابل تابش تیروئید یا برداشتن آن با جراحی، این است که بیماری گریوز اغلب در حال بهبودی است. بهبودی اغلب در موارد خفیف‌تر اتفاق می‌افتد. هنگامی که بیماری رو به بهبودی می رود، کودک می تواند درمان را متوقف کند. سپس از آزمایش‌هایی استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که هورمون تیروئید در محدوده طبیعی است.»

اثرات جانبی

داروهای ضد تیروئید می توانند در برخی از کودکان عوارض جانبی ایجاد کنند. واکنش های آلرژیک مانند بثورات و خارش شایع هستند و ممکن است سردرد ایجاد شود. بدن گلبول های سفید کمتری دارد و به دلیل دارو مقاومت کمتری در برابر عفونت دارد. نارسایی کبد در موارد نادر یک عارضه جانبی است.

با داروهای ضد تیروئید، کودک بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است. ما به خانواده ها می گوییم که اگر به نظر می رسد کودک به بیماری عفونی مبتلا می شود – مثلاً گلودرد یا تب – باید تعداد گلبول های سفید خون کودک را آزمایش کنند.

عمل جراحی

تیروئیدکتومی تمام یا بخشی از غده تیروئید را برمی دارد. جراحی زمانی در نظر گرفته می‌شود که دارو مؤثر نباشد یا کودک با دارو مشکل داشته باشد (مثلاً کودک دچار اختلالات کبدی شود). این جراحی یک اسکار بر جای می گذارد اما پرکاری تیروئید را از بین می برد. کودک در طول زندگی روزانه یک بار قرص جایگزین هورمون تیروئید مصرف می کند.

شما یک جراح با آموزش تخصصی و تجربه مناسب می خواهید. جراح باید مراقب اعصاب تارهای صوتی و غده پاراتیروئیدی باشد که کلسیم خون را تنظیم می کند. Lurie Children’s دارای پرسنل و فناوری در اتاق عمل به ویژه برای محافظت از عصب صوتی در برابر آسیب است.

فرسایش یدید رادیواکتیو

برای توقف دائمی پرکاری تیروئید، می توان به کودک کپسولی داد تا آن را قورت دهد که دارای مقدار کمی یدید رادیواکتیو است. غده تیروئید بیشتر یدید رادیواکتیو را جذب می کند. در طی چند هفته یا چند ماه، تابش بخشی یا تمام غده را از بین می برد. برخی از کودکان، نه تعداد زیادی، نیاز به دوز دوم دارند یا ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن غده داشته باشند. اگر غده تیروئید هورمون تیروئیدی تولید نکند، کودک یک بار در روز در طول زندگی یک قرص جایگزین هورمون مصرف می کند.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید چگونه بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

ما تمایل داریم از ید رادیویی در نوجوانان مسن تر به جای کودکان کوچکتر استفاده کنیم. دکتر زیمرمن توضیح می دهد که ما به خاطر داریم که افراد جوان در معرض خطر بیشتری برای سرطان ناشی از تشعشع هستند. در سرتاسر جهان و کشور، فشارهایی برای به حداقل رساندن تشعشعات و اجتناب از تغییر ماده ژنتیکی وجود دارد.»

بررسی هر گزینه

ید رادیواکتیو و جراحی، درمان‌های بیمارستانی هستند که راه حلی دائمی برای پرکاری تیروئید ارائه می‌دهند، اما با خطرات بیشتری همراه هستند. دارو ارزان است، خطرات کمتری دارد و ممکن است در نهایت یا گاهی قطع شود. برخی از کودکان اگر مجبور به مصرف بیش از یک بار در روز باشند، در مصرف به موقع داروهای خود مشکل دارند. این موضوع سلامت آنها را به خطر می اندازد.

متخصصان غدد اطفال ما در مورد مزایا، معایب و مناسب بودن هر گزینه در شرایط فرزندتان با شما صحبت خواهند کرد. ما سعی می کنیم تا حد امکان خطرات ناشی از اشعه و جراحی را به حداقل برسانیم. هدف بازگرداندن کودک به سلامتی است.

قرار گذاشتن

اگر نگران هستید که فرزندتان پرکاری تیروئید داشته باشد، می توانید با یکی از متخصصان غدد اطفال ما وقت بگیرید تا فرزندتان را معاینه کنید. برای درخواست قرار ملاقات با یکی از متخصصان غدد ما، با شماره ۱.۸۰۰.۵۴۳.۷۳۶۲ (۱.۸۰۰.KIDS DOC®) تماس بگیرید.

منابع

با مراجعه به وب سایت های توصیه شده توسط پزشک زیر، در مورد پرکاری تیروئید بیشتر بدانید:

انتشارات پیشنهادی:

 • کتاب کامل تیروئید، ویرایش دوم; کتابی از K. Ain و MS Rosenthal، انتشارات McGraw، ۲۰۱۰

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه