پریودهای نامنظم چیست: درمان، بارداری و …

یک علامت قرمز بالقوه: سیکل قاعدگی شما بیش از ۳۵ روز یا کوتاهتر از ۲۱ روز است.آی استوک (۲)

چرخه های قاعدگی همیشه مانند ساعت پیش نمی روند. در حالی که برخی از زنان هر ۲۸ روز یکبار عادت ماهانه خود را به درستی طبق برنامه انجام می دهند، زنان دیگر ممکن است حدس بزنند. برخی ممکن است یک ماه را به طور کلی رد کنند. سایرین ممکن است از چرخه ای به چرخه دیگر متفاوت باشند.

چند نفر پریود نامنظم دارند؟

در یک مطالعه کره جنوبی منتشر شده در PloS One در مارس ۲۰۱۹، بیش از ۱۴ درصد از ۴۷۰۹ زن بالغ ۱۹ تا ۵۴ ساله گزارش دادند که قاعدگی نامنظم داشتند. (۱در مورد دیگری، وضعیت شغلی تأثیر داشت: کارگران خدمات، شیفت کاری دستی و فروش، و زنان بیکار خطر بیشتری برای ایجاد سیکل های قاعدگی نامنظم داشتند. (۲)

۱۰ علائم و نشانه های اولیه بارداری

اگر مشکوک به بارداری هستید، مراقب این ده نشانه و نشانه اولیه باشید.

چه زمانی یک دوره قاعدگی نامنظم در نظر گرفته می شود؟

یک چرخه طبیعی از روز اول یک پریود تا اولین روز پریود بعدی می تواند بین ۲۱ تا ۳۵ روز باشد. دکتر بکی لین، مدیر مرکز اوورا برای یائسگی و سلامت جنسی و دانشیار متخصص زنان و زایمان در دانشگاه سنت لوئیس در میسوری: «همه ما فکر می‌کنیم که ۲۸ روز چرخه طبیعی است، اما در واقع فضایی برای تنوع.” برای تعیین اینکه آیا برنامه قاعدگی شما نامنظم است یا خیر، از آخرین روز قاعدگی قبلی خود بشمارید و در اولین روز قاعدگی بعدی خود را متوقف کنید. این کار را به مدت سه ماه تکرار کنید. اگر تعداد روزهای بین توقف و شروع پریود خارج از محدوده ۲۱ تا ۳۵ روزه باشد، سیکل نامنظم دارید. همچنین اگر طول سیکل شما بیش از ۲۰ روز از ماه به ماه تغییر کند، قاعدگی می تواند نامنظم در نظر گرفته شود. (۳)

چرا برخی از دوره های قاعدگی نامنظم می شوند؟ 

متغیرهای زیادی وجود دارند که می توانند بر طول و زمان چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. برخی از آنها قابل اصلاح هستند، اما برخی دیگر می توانند نشانه مشکلات پزشکی مهم باشند.

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  این اختلال متابولیک و هورمونی زمانی رخ می‌دهد که تخمدان‌ها یا غدد فوق کلیوی هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) را بیش از حد تولید کنند و بدن به انسولین مقاومت کند. ( ۴ ) مطالعات نشان داده است که ۸۷ درصد از زنان با چرخه قاعدگی نامنظم به PCOS مبتلا هستند. ( ۵ )
  • اختلالات تیروئید یا هیپوفیز کم کاری تیروئید  (زمانی که غده تیروئید شما هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند)، پرکاری تیروئید (غده شما بیش از حد تولید می کند) و هیپرپرولاکتینمی (شما پرولاکتین بیش از حد، هورمونی از غده هیپوفیز، در خون خود دارید) همگی می توانند باشند. دکتر لین می گوید: بر نظم قاعدگی تأثیر می گذارد. یک مطالعه نشان داد که ۴۴ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه با پریودهای نامنظم نیز مشکلات تیروئیدی داشتند. ( ۶ , ۷ , ۸ )
  • بیماری التهابی لگن (PID) التهاب دستگاه تناسلی زنان، PID معمولاً در اثر عفونت‌های مقاربتی ایجاد می‌شود. ( ۹ )

پریودهای نامنظم می تواند ناشی از مسائل غیر مرتبط با بیماری باشد

لین اشاره می کند که چرخه های قاعدگی نامنظم نیز می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  • پیش از یائسگی  زمانی که وارد مرحله گذار به یائسگی می شوید، که می تواند تا ۱۰ سال طول بکشد، چرخه های قاعدگی شما به عنوان بخشی از این فرآیند نامنظم می شود. اگر بیش از دو دوره پریود شوید، احتمالاً در اواخر یائسگی هستید. ( ۱۰ ) تخمین زده شده است که ۷۰ درصد از زنان در رویکرد به یائسگی، بی نظمی قاعدگی را تجربه می کنند. ( ۱۱ )
  • استرس و اضطراب استرس مزمن یا حتی اضطراب کوتاه مدت در مورد یک مشکل خاص می تواند تعادل هورمونی شما را خراب کند و باعث از دست رفتن قاعدگی و چرخه نامنظم شود.
  • ورزش شدید  ورزش بیش از حد می تواند زمان خونریزی قاعدگی را از بین ببرد و گاهی اوقات آن را متوقف کند.
  • اختلالات خوردن، رژیم غذایی شدید، یا کاهش وزن  کم وزنی، خواه به دلیل ورزش شدید، رژیم غذایی، اختلال خوردن یا بیماری، می تواند همین تأثیر را داشته باشد.
  • سن  همانطور که گفته شد، قبل از یائسگی و یائسگی تأثیر عمده ای دارند. اما جوان بودن نیز می تواند بی نظمی ایجاد کند. لین می‌گوید: «زمانی که قاعدگی در زنان جوان شروع می‌شود، ممکن است چندین سال طول بکشد تا به یک الگوی تبدیل شود.
  • پیشگیری از بارداری و نه فقط قرص های ضد بارداری. آی یو دی، ایمپلنت ها و حلقه ها نیز می توانند باعث خونریزی نامنظم شوند.

پریودهای نامنظم ممکن است در هنگام شیر دادن به نوزاد رخ دهد

کنترل بارداری طبیعی، تغذیه انحصاری با شیر مادر ممکن است باعث آمنوره شود – اصلاً قاعدگی وجود ندارد – زیرا احتمال تخمک گذاری شما تا حدود شش ماه کمتر است. (قبل از استفاده از این روش بیشتر بیاموزید؛ بسیاری از کارشناسان به مادران جدید توصیه می کنند که این روش را با یک روش کنترل بارداری اضافی مانند کاندوم برای افزایش اثربخشی جفت کنند.)

پریودهای نامنظم ممکن است پس از سقط جنین، از دست دادن بارداری رخ دهد

سقط جنین زمانی اتفاق می افتد که جنین یا جنین قبل از هفته بیستم بارداری می میرد. بعد از ۲۰ هفته، از دست دادن حاملگی مرده زایی در نظر گرفته می شود. ( ۱۲ ) لین می گوید: «بعد از این اتفاقات، ممکن است چند ماه طول بکشد تا دوباره پریودهای منظم شروع شود.

آیا باید نگران باشید که پریود شما نامنظم است؟ 

چند دوره نامنظم در سال معمولاً جای نگرانی نیست. بیشتر از این، و باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل تخمک گذاری یا وضعیت سلامتی علت آن نیست. اگر شما فردی هستید که از داروهای ضد بارداری استفاده نمی کنید و در سنین قبل از یائسگی یا یائسگی قرار ندارید و دوره های شما نامنظم است، باید به پزشک خود اطلاع دهید. به عنوان مثال، اگر PCOS دارید، یک چرخه نامنظم می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.

آیا پریود از دست رفته را می توان بخشی از یک دوره نامنظم در نظر گرفت؟

گاهی اوقات یک پریود به دلیل خیلی خوبی دیر می شود. قبل از قرار ملاقات با پزشک خود، ممکن است بخواهید بارداری را رد کنید.

گزینه های درمانی: آیا می توانید پریودهای نامنظم را برطرف کنید؟ 

اگر استرس عامل احتمالی چرخه نامنظم شماست، تکنیک های مدیریت استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تای چی، تجسم، درمان شناختی رفتاری و بیوفیدبک را امتحان کنید. از ورزش بیش از حد خودداری کنید و سعی کنید رژیم غذایی بیش از حد نداشته باشید. اگر به کمک نیاز دارید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است، با یک متخصص تغذیه ثبت شده تماس بگیرید. برای همه مسائل پزشکی، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

آیا می توان با پریود نامنظم باردار شد؟ 

لین می گوید، کاملاً بله. گاهی اوقات شما می توانید با چرخه های نامنظم تخمک گذاری کنید، گاهی اوقات با چرخه های نامنظم تخمک گذاری نمی کنید. اگر تخمک گذاری ندارید، باردار نمی شوید، اما اگر با چرخه های نامنظم تخمک گذاری می کنید، می توانید. شما می توانید بدون تخمک گذاری خونریزی داشته باشید اما فقط در صورت تخمک گذاری این یک دوره واقعی است. اگر مایل به بارداری نیستید و برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی، باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

هیچ فرمول ساده ای برای نشان دادن تخمک گذاری وجود ندارد (اما می توانید امتحان کنید)

اگر به دلیل تنظیم خانواده یا هر دلیلی به زمان تخمک گذاری علاقه دارید، اما دوره های قاعدگی نامنظم دارید، ابتدا به پزشک خود مراجعه کنید. اگر PCOS یا بیماری دیگری دارید، می توانید در اسرع وقت تحت درمان قرار بگیرید.

آیا می توانید تخمک گذاری را با پریود نامنظم محاسبه کنید؟

ماشین حساب های تخمک گذاری برای خانم هایی که سیکل های قاعدگی نامنظم دارند خیلی مفید نیست. همانطور که در صورت ابتلا به PCOS نمی توانید تصور کنید که تخمک گذاری ندارید، نمی توانید فرض کنید که تخمک گذاری هم دارید  .  این دلیل دیگری است که باید به زودی توسط پزشک معاینه شوید، بنابراین می توانید قبل از بسته شدن پنجره باروری خود، درمان را شروع کنید.

اگرچه هیچ یک از این روش‌های آگاهی از باروری (FAM) بی‌خطا نیستند، زنانی که دوره‌های منظم یا خفیف نامنظم دارند ممکن است بتوانند با نظارت بر علائم تخمک‌گذاری مانند تغییرات مخاط دهانه رحم یا تغییر در دمای پایه بدن و با ردیابی چرخه‌هایشان، به پیش‌بینی تخمک‌گذاری کمک کنند. .

درباره تفسیر علائم تخمک گذاری بدن خود از منابع معتبر، مانند مسئولیت باروری یا برنامه ریزی والدین بیشتر بیاموزید. محصولاتی مانند برنامه‌ها، کیت‌های تست و مانیتورهای تخمک‌گذاری ممکن است به برخی از زنان کمک کنند تا بفهمند چه زمانی تخمک‌گذاری می‌کنند. قبل از صرف زمان و هزینه در این محصولات با پزشک خود صحبت کنید.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه