اگر متوجه بثورات پوستی در بدن خود شده اید، طبیعی است که نگران باشید. باید بدانید که بسیاری از بیماری های پوستی می توانند باعث ناهنجاری های پوستی شوند. دو بیماری پسوریازیس و لیکن پلان هستند.

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است و شیوع آن تقریباً در هر نقطه از بدن ممکن است ظاهر شود. لیکن پلان نیز بر روی پوست ظاهر می شود، اما به طور معمول در داخل دهان یافت می شود. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مادام العمر است. این یک بیماری ژنتیکی است که منجر به چرخش خیلی سریع سلول های پوست می شود. این چرخش می تواند باعث ایجاد پوسته ها و لکه ها بر روی سطح پوست شود. طغیان ممکن است از نظر شدت متفاوت باشد و به مرور زمان بیایند و از بین بروند.

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است و بیش از ۷ میلیون نفر در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می گیرند. این بیماری بر افراد در تمام سنین تأثیر می گذارد، اگرچه اکثر آنها برای اولین بار در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی به آن مبتلا می شوند.

پسوریازیس در مقابل لیکن پلان: علائم، درمان و موارد دیگر

لیکن پلان چیست؟

لیکن پلان یک بیماری التهابی پوستی است که می تواند باعث ایجاد برجستگی یا ضایعات روی پوست، در دهان یا روی ناخن شما شود. هیچ علت شناخته شده ای برای لیکن پلان وجود ندارد و معمولاً خود به خود ناپدید می شود. اکثر موارد حدود ۲ سال طول می کشد.

بیشتر بخوانید
در مورد پسوریازیس صورت چه کنم؟

این عارضه در بزرگسالان میانسال بین ۳۰ تا ۶۰ سال شایع‌تر است. اغلب زنان یائسه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این عفونی نیست، بنابراین نمی تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

 علائم: پسوریازیس

پسوریازیس می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود. شایع ترین شکل پسوریازیس پلاکی است که بر روی سطح پوست به صورت لکه های قرمز رنگ با فلس های نقره ای ظاهر می شود. پسوریازیس پلاکی اغلب در پوست سر، زانو، آرنج و کمر ایجاد می شود.

چهار شکل دیگر پسوریازیس عبارتند از:

  1. روده ای که به صورت نقاط کوچکی در کل بدن ظاهر می شود
  2. معکوس، که با ضایعات قرمز در چین های بدن مشخص می شود
  3. پوسچولار که از تاول های سفید رنگی تشکیل شده است که با پوست قرمز احاطه شده اند
  4. اریترودرمیک، یک بثورات قرمز تحریک شده گسترده در سراسر بدن

شما می توانید این انواع مختلف پسوریازیس را به طور همزمان تجربه کنید.

بیشتر بخوانید
انواع پسوریازیس خفیف: درمان، و علائم

اگر پسوریازیس شعله ور شده است، ممکن است این علائم بصری آشکار همراه با درد، درد، سوزش و ترک خوردگی و خونریزی پوست را تجربه کنید. پسوریازیس همچنین می تواند به صورت آرتریت پسوریاتیک ظاهر شود که باعث درد و سفتی در مفاصل می شود.

 علائم: لیکن پلان

لیکن پلان به صورت برجستگی یا ضایعات روی بدن ظاهر می شود. آنهایی که روی پوست ظاهر می شوند به رنگ قرمز مایل به بنفش هستند. گاهی اوقات، این برجستگی ها خطوط سفیدی در خود دارند.

ضایعات به طور معمول در مچ دست داخلی، ساق پا، تنه یا اندام تناسلی ظاهر می شوند. آنها می توانند دردناک و خارش دار باشند و همچنین می توانند تاول ایجاد کنند. در باره ۲۰ درصد در آن زمان، لیکن پلان که روی پوست ظاهر می شود نیازی به درمان ندارد.

محل رایج دیگری که در آن لیکن پلان ایجاد می شود، در دهان است. این ضایعات می توانند به صورت خطوط و نقاط سفید ظریف ظاهر شوند که ممکن است با گذشت زمان رشد کنند. آنها می توانند روی لثه ها، گونه ها، لب ها یا زبان باشند. اغلب، لیکن پلان در دهان علائم کمی ایجاد می کند، اگرچه شیوع آن می تواند دردناک باشد.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس: 12 درمان خانگی و نحوه جلوگیری از محرک ها

همچنین ممکن است لیکن پلان روی ناخن یا پوست سر خود داشته باشید. هنگامی که روی ناخن شما ظاهر می شود، ممکن است منجر به شیار یا شکاف شود یا حتی ممکن است ناخن خود را از دست بدهید. لیکن پلان روی پوست سر می تواند منجر به ریزش مو شود.

گزینه هایی برای درمان

هیچ درمانی برای پسوریازیس یا لیکن پلان وجود ندارد، اما درمان هایی برای کاهش ناراحتی برای هر دو وجود دارد.

شیوع پسوریازیس را می توان با پمادهای موضعی، نور درمانی و حتی داروهای سیستمیک درمان کرد. از آنجایی که پسوریازیس یک بیماری مزمن است، شما همیشه مستعد شیوع آن خواهید بود.

شما می توانید با کاهش استرس، نظارت بر رژیم غذایی خود و دور ماندن از نور خورشید برای مدت طولانی، شیوع بیماری را کاهش دهید. همچنین باید به محرک های بالقوه ای که می تواند باعث شیوع پسوریازیس شود، توجه داشته باشید و در صورت امکان از آنها اجتناب کنید.

لیکن پلان به طور کلی خود به خود ناپدید می شود. برای کاهش علائم دردناک و تسریع بهبودی، پزشک ممکن است داروهای موضعی و خوراکی و همچنین نور درمانی را تجویز کند.

بیشتر بخوانید
روغن درخت چای: درمان کننده پسوریازیس؟

اگر بعد از از بین رفتن لیکن پلان همچنان تغییر رنگ پوست را تجربه می کنید، ممکن است بخواهید از یک دکتر راهنمایی بگیرید که می تواند کرم، لیزر یا روش های دیگر را برای کاهش آن توصیه کند.

عوامل خطر

اگر پسوریازیس دارید، ممکن است دچار آن شوید خطر افزایش یافته برای دیابت، چاقی، کلسترول بالا، بیماری های قلبی عروقی و افسردگی. لیکن پلان با چنین خطرات جدی مرتبط نیست، اما زخم های دهان می توانند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهند. در صورت مشاهده هرگونه ضایعه یا پوسته در دهان با پزشک خود صحبت کنید.

به پزشک خود مراجعه کنید

اگر متوجه بثورات غیرمعمول روی پوست یا دهان خود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید تا علت شیوع بیماری را مشخص کند. اگرچه پسوریازیس و لیکن پلان را نمی توان با دارو درمان کرد، اما هر دو بیماری را می توان با کمک پزشک و برنامه های درمانی تخصصی مدیریت کرد.