پلی میوزیت: علل، علائم و درمان

پلی میوزیت است نوعی بیماری به نام میوپاتی التهابی، به این معنی که ماهیچه هایی را که به حرکت شما کمک می کنند، تحریک می کند. پلی میوزیت همچنین به بافت های مجاور مانند رگ های خونی که اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات شما می رسانند، آسیب می زند.

معمولاً عضلات ران و بازوهای شما را تحت تأثیر قرار می دهد. باعث ضعف و درد عضلانی دو طرف بدن شما می شود و انجام کارهای روزمره مانند بالا رفتن از پله ها و بلند شدن از صندلی را سخت می کند. هیچ درمانی برای این وضعیت مداوم (مزمن) وجود ندارد، اما درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانند به رفع علائم کمک کنند.

پلی میوزیت در مقابل درماتومیوزیت

پلی میوزیت به بیماری التهابی دیگری به نام درماتومیوزیت مربوط می شود. هر دو بیماری باعث ضعف و درد عضلانی می شوند، اما درماتومیوزیت نیز باعث ایجاد بثورات می شود. این بثورات می تواند صاف یا پوسته پوسته باشد و ممکن است نزدیک عضلات ضعیف شده نباشد. درماتومیوزیت همچنین ممکن است منجر به تورم اطراف چشم یا ناخن شود.

Polymyositis is a disease that inflames your muscles. It can cause you to feel weak and achy and have trouble with everyday activities. (Photo credit: Getty Images)

پلی میوزیت در مقابل پلی میالژیا روماتیکا

پلی میوزیت علائم بسیاری را با وضعیتی به نام پلی میالژیا روماتیکا دارد. این شرایط می تواند بر ماهیچه های هر دو طرف بدن، به ویژه نزدیک شکم تأثیر بگذارد. بزرگترین تفاوت این است که پلی میالژیا روماتیکا باعث درد و سفتی عضلات می شود، اما پلی میوزیت باعث درد و ضعف می شود.

هیچ کس علت دقیق پلی میوزیت را نمی داند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است شبیه یک اختلال خود ایمنی باشد. این زمانی است که سیستم ایمنی بدن شما، که معمولا از شما در برابر مهاجمان خارجی مانند ویروس ها محافظت می کند، اشتباه می کند و به جای آن به بافت های خود حمله می کند. ممکن است یک بیماری ارثی باشد، به این معنی که از طریق خانواده ها منتقل می شود.

بیشتر بخوانید
درد همسترینگ: درمان، بهبودی، علل

در صورت داشتن یک بیماری خودایمنی مانند:

همچنین در بین افراد مبتلا به HIV یا ایدز شایع تر است.

اکثر افرادی که پلی میوزیت دارند در سنین ۳۰ تا ۶۰ سالگی تشخیص داده می شوند. این بیماری در کودکان بسیار نادر است و زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند.

علائم پلی میوزیت ناشی از التهاب (تحریک و تورم) در عضلات شماست. ضعف عضلانی در هر دو طرف بدن شما اتفاق می افتد. معمولاً بر گروه‌های عضلانی نزدیک‌تر به مرکز بدن شما تأثیر می‌گذارد، مانند باسن، شانه‌ها، ران‌ها، بازوها، قسمت بالایی پشت و گردن.

ممکن است در بلند کردن دست‌هایتان روی سر، بالا رفتن از پله‌ها، بلند شدن از روی صندلی یا حمل اشیا مشکل داشته باشید. گاهی ممکن است بلعیدن غذا سخت باشد.

علائم دیگر عبارتند از:

این وضعیت به تدریج طی ۳-۶ ماه بدتر می شود. این نادر است، اما شما همچنین می توانید پلی میوزیت داشته باشید که خیلی سریع ظاهر می شود.

پلی میوزیت می تواند غیرفعال شود، به این معنی که از بین می رود و باز می گردد. در طول دوره‌های غیرفعال، ممکن است احساس خوبی داشته باشید و علائم کمی داشته باشید یا هیچ علامتی نداشته باشید.

هیچ آزمایش ساده ای برای تشخیص پلی میوزیت وجود ندارد. اغلب زمان می برد تا پزشکان مطمئن شوند که شما آن را دارید.

پزشک سابقه پزشکی شما را برای رد سایر بیماری ها می گیرد. آنها همچنین ممکن است قدرت عضلانی شما را آزمایش کنند.

همچنین ممکن است آزمایش هایی مانند:

 • آزمایش خون: اینها می توانند به پزشک کمک کنند تا علائم آسیب عضلانی را تشخیص دهد.
 • EMG (الکترومیوگرافی): برای بررسی اینکه آیا الگوی تکانه های الکتریکی در عضلات شما طبیعی است یا خیر استفاده می شود.
 • ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی): این از یک آهنربا برای اسکن و ایجاد تصاویری از مناطق بزرگ عضله شما استفاده می کند.
 • ماهیچه بیوپسی: پزشک شما نمونه کوچکی از عضله شما را برای آزمایش می گیرد تا ببیند آیا بافت عضلانی ملتهب است یا خیر.
بیشتر بخوانید
علل انقباضات عضلانی و روش های رفع آن
پلی میوزیت یک بیماری مزمن است. این بدان معنی است که وقتی آن را دارید، به اطراف می چسبد. اما راه هایی برای کمک به مدیریت آن وجود دارد.

داروهای پلی میوزیت

این داروها می توانند به پلی میوزیت کمک کنند:

کورتیکواستروئیدها اینها اولین داروهایی هستند که برای درمان پلی میوزیت استفاده می شوند. آنها التهاب را کاهش می دهند و درد را کاهش می دهند.
داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند (سرکوب کننده های ایمنی). این داروها به سیستم ایمنی شما کمک می کنند تا حمله به بافت های بدن شما را متوقف کند. انواع مختلفی از سرکوب کننده های ایمنی وجود دارد، مانند آزاتیوپرین (Imuran® و Azasan®)، متوترکسات (Rheumatrex® و Trexall®) و ریتوکسیماب (Rituxan).

روشهای درمانی

علاوه بر دارو، پزشک ممکن است برخی از این درمان ها را نیز بسته به علائم شما پیشنهاد کند:

 • فیزیوتراپی. یک فیزیوتراپیست شما را از طریق تمرینات مفید راهنمایی می کند. این تمرینات شما را قوی تر می کند و به شما کمک می کند بهتر حرکت کنید.
 • گفتار درمانی. پلی میوزیت می تواند ماهیچه هایی را که برای صحبت کردن استفاده می کنید ضعیف کند. گفتار درمانگر می تواند به تلفظ شما کمک کند تا بتوانید واضح تر صحبت کنید.
 • ارزیابی رژیم غذایی با گذشت زمان، ضعف عضلانی می تواند جویدن و بلعیدن را دشوار کند. یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه می تواند به شما در برنامه ریزی وعده های غذایی نرم و مغذی کمک کند.
سایر درمان ها

برخی از افراد مبتلا به پلی میوزیت از تزریق منظم خون سود می برند. در طول این روش، یک متخصص پزشکی از یک IV برای دادن آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین ها استفاده می کند. این آنتی بادی های سالم به محافظت از ماهیچه های شما در برابر حملات خودایمنی کمک می کنند.

بیشتر بخوانید
هیپرتروفی عضلانی و تمرین شما

اگر در حرکت مشکل دارید، بریس ها و سایر وسایل خاص می توانند کمک کنند.

عوارضی که ممکن است همراه با پلی میوزیت باشد عبارتند از:

مشکل در بلع: اگر ماهیچه های مری شما تحت تأثیر قرار گرفته باشند، ممکن است این اتفاق بیفتد. می تواند منجر به کاهش وزن و سوء تغذیه شود.

پنومونی آسپیراسیون: هنگامی که نمی توانید به خوبی قورت دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که غذا یا مایعات (از جمله بزاق) را در ریه های خود تنفس کنید. این می تواند باعث ذات الریه شود.

مشکلات تنفسی: اگر عضلات قفسه سینه شما تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است دچار تنگی نفس و احتمالاً نارسایی تنفسی شوید.

مشکلات گوارشی: اگر عضلات دستگاه گوارش شما ضعیف شده باشد، ممکن است در هضم غذا دچار مشکل شوید. این نیز می تواند باعث سوء تغذیه شود.

سقوط: عضلات ضعیف می توانند باعث زمین خوردن و شکستن استخوان شوند.

پلی میوزیت همچنین با سایر مشکلات سلامتی مرتبط است. لزوماً این شرایط را ایجاد نمی کند، اما می تواند خطر ابتلا به آنها را افزایش دهد. این شامل:

 • بیماری قلبی
 • بیماری ریه
 • سرطان
 • سایر بیماری های بافت همبند، مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید
پیش آگهی پلی میوزیت بستگی به شدت یک مورد دارد. اکثر مردم به درمان پاسخ می دهند و بخشی از قدرت عضلانی خود را باز می گردند. ممکن است مقداری ضعف باقی بماند و علائم شما دوباره عود کند. در حالی که این وضعیت به ندرت تهدید کننده زندگی است، اگر درمان مناسبی دریافت نکنید، ممکن است ناتوان شوید.

پلی میوزیت باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما به بافت های بدن شما حمله کند. علائم اصلی ضعف و درد عضلانی است که می‌تواند بالا رفتن از پله‌ها، بلند کردن اجسام سنگین یا انجام سایر فعالیت‌های روزانه را دشوار کند. هیچ درمانی وجود ندارد، اما درمان های خاص می توانند به مدیریت علائم و قوی نگه داشتن عضلات شما کمک کنند. با پزشک خود در مورد بهترین درمان ها برای شما صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
6 بهترین مکمل برای عضله سازی
علائم اصلی پلی میوزیت چیست؟

این وضعیت باعث ضعف عضلانی می شود. معمولاً عضلات نزدیک شکم (مانند گردن، قسمت بالایی پشت، بازوها، شانه‌ها، باسن و ران‌ها) در هر دو طرف بدن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درد عضلانی، خستگی و تب از دیگر علائم شایع هستند.

شایع ترین علت پلی میوزیت چیست؟

مشخص نیست چه چیزی باعث پلی میوزیت می شود. برخی از محققان فکر می کنند که ممکن است با اختلالات خود ایمنی مرتبط باشد، که باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما با سلول های سالم شما به گونه ای مبارزه کند که گویی در حال حمله به میکروب ها هستند.

امید به زندگی پلی میوزیت چقدر است؟

پلی میوزیت وضعیتی است که در تمام طول زندگی تان خواهید داشت. با درمان مناسب، می توانید احساس بهتری داشته باشید. اما خطر مرگ وجود دارد. از هر ۱۰ نفر مبتلا به پلی میوزیت ۱ نفر به دلیل آن یا بیماری های مرتبط با آن می میرند.

شعله ور شدن پلی میوزیت چه احساسی دارد؟

پلی میوزیت باعث می شود عضلات شما بسیار ضعیف شوند. ممکن است منجر به مشکل در حرکت، تنفس یا بلع شود. شما همچنین می توانید درد و خستگی را احساس کنید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه