پلی کرومازی: چیست، علل، علائم، درمان

پلی کرومازیا چیست؟

پلی کرومازی نشان دادن گلبول های قرمز رنگارنگ در آزمایش اسمیر خون است. این نشانه ای از آزاد شدن زودرس گلبول های قرمز از مغز استخوان در طول تشکیل است.

در حالی که پلی کرومازی خود یک بیماری نیست، می تواند ناشی از یک اختلال خونی زمینه ای باشد. هنگامی که شما پلی کرومازیا دارید، مهم است که علت اصلی را پیدا کنید تا بتوانید فوراً درمان شوید.

در این مقاله، ما درباره چیستی پلی کرومازی، چه اختلالات خونی می‌تواند باعث آن شود و چه علائمی برای آن بیماری‌های زمینه‌ای وجود دارد، بحث خواهیم کرد.

آشنایی با پلی کرومازیا

برای درک اینکه پلی کرومازی چیست، ابتدا باید مفهوم آزمایش اسمیر خون را که به عنوان فیلم خون محیطی نیز شناخته می شود، درک کنید.

پلی کرومازی: چیست، علل، علائم، درمانhttps://www.healthline.com › سلامتی

فیلم خون محیطی

فیلم خون محیطی یک ابزار تشخیصی است که می تواند برای تشخیص و نظارت بر بیماری هایی که بر سلول های خونی تأثیر می گذارند استفاده شود.

در طول آزمایش، یک پاتولوژیست یک لام را با نمونه‌ای از خون شما آغشته می‌کند و سپس برای مشاهده انواع مختلف سلول‌های داخل نمونه، لام را رنگ می‌کند.

رنگی که به نمونه خون اضافه می شود فیلم خون محیطی می تواند به تمایز انواع مختلف سلول کمک کند. به عنوان مثال، رنگ های سلولی رایج می توانند از آبی تا بنفش تیره و بیشتر متغیر باشند.

به طور معمول، گلبول های قرمز زمانی که رنگ می شوند به رنگ صورتی ماهی قزل آلا در می آیند. با این حال، با پلی کرومازیبرخی از گلبول های قرمز رنگ شده ممکن است آبی، خاکستری متمایل به آبی یا بنفش به نظر برسند.

چرا گلبول های قرمز آبی رنگ می شوند؟

گلبول های قرمز (RBC) در مغز استخوان شما تشکیل می شوند. پلی کرومازی زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز نابالغ، به نام رتیکولوسیت ها، زودتر از موعد از مغز استخوان آزاد شوند.

بیشتر بخوانید
اگر RDW شما بالا باشد به چه معناست؟

این رتیکولوسیت‌ها روی یک لایه خونی به‌صورت آبی مایل به آبی ظاهر می‌شوند، زیرا هنوز حاوی آن هستند قطعات RNA، که معمولاً در گلبول های قرمز بالغ وجود ندارند.

شرایطی که بر گردش گلبول های قرمز تأثیر می گذارد به طور کلی علت اصلی پلی کرومازی است.

این نوع شرایط می تواند منجر به افزایش از دست دادن خون و تخریب گلبول های قرمز شود که به نوبه خود می تواند تولید RBC را افزایش دهد. این می‌تواند باعث شود رتیکولوسیت‌ها زودتر از موعد در خون آزاد شوند زیرا بدن کمبود گلبول‌های قرمز را جبران می‌کند.

شرایط زمینه ای که باعث پلی کرومازی می شود

اگر پزشک متوجه شده باشد که شما پلی کرومازیا دارید، چندین بیماری زمینه ای وجود دارد که به احتمال زیاد علت آن است.

درمان برخی اختلالات خونی (به ویژه آنهایی که مربوط به عملکرد مغز استخوان هستند) نیز می تواند منجر به پلی کرومازی شود. در چنین مواردی، پلی کرومازی به جای اینکه نشانه بیماری باشد، به یک عارضه جانبی درمان تبدیل می شود.

جدول زیر شایع ترین شرایطی را که می تواند باعث ایجاد پلی کرومازی شود را فهرست می کند. اطلاعات بیشتر در مورد هر شرایط و چگونگی تأثیر آنها بر تولید RBC در جدول زیر آمده است.

شرایط زمینه ای اثر در تولید RBC
کم خونی همولیتیک به دلیل افزایش تخریب گلبول های قرمز رخ می دهد و باعث افزایش گردش گلبول های قرمز می شود
هموگلوبینوری پراکسیسمال شبانه (PNH) می تواند باعث کم خونی همولیتیک، لخته شدن خون و اختلال در عملکرد مغز استخوان شود که دومی احتمالا باعث آزاد شدن زودهنگام گلبول های قرمز می شود.
سرطان های خاص می تواند بر تولید گلبول های قرمز تأثیر بگذارد
پرتو درمانی می تواند باعث افزایش تخریب گلبول های قرمز شود
بیشتر بخوانید
آزمایش شمارش ائوزینوفیل (آزمایش خون EOS)

کم خونی همولیتیک

کم خونی همولیتیک نوعی کم خونی است که زمانی رخ می دهد که بدن شما نتواند گلبول های قرمز را به همان سرعتی که در حال نابود شدن هستند تولید کند.

بسیاری از شرایط می توانند باعث تخریب گلبول های قرمز و منجر به کم خونی همولیتیک شوند. برخی از بیماری ها مانند تالاسمی باعث اختلال در عملکرد گلبول های قرمز می شود که می تواند منجر به کم خونی همولیتیک شود. هر دوی این شرایط باعث افزایش گردش گلبول های قرمز و پلی کرومازی می شوند.

هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه (PNH)

هموگلوبینوری پاروکسیسمال شبانه (PNH) یک اختلال خونی نادر است که باعث کم خونی همولیتیک، لخته شدن خون و اختلال در عملکرد مغز استخوان می شود.

با این بیماری، گردش گلبول های قرمز بیشتر تحت تاثیر کم خونی همولیتیک قرار می گیرد. اختلال عملکرد مغز استخوان نیز ممکن است باعث شود بدن جبران بیش از حد کند و گلبول های قرمز را زودتر آزاد کند. هر دو می توانند منجر به پلی کرومازی در نتایج اسمیر خون شوند.

سرطان های خاص

همه سرطان ها بر گردش گلبول های قرمز تأثیر نمی گذارند. با این حال، سرطان های خون می توانند تا حد زیادی بر سلامت سلول های خونی شما تأثیر بگذارند.

برخی از سرطان‌های خون، مانند لوسمی، از مغز استخوان شروع می‌شوند و می‌توانند بر تولید RBC تأثیر زیادی بگذارند. علاوه بر این، زمانی که هر نوع سرطان در سراسر بدن پخش شده باشد، می تواند باعث تخریب بیشتر گلبول های قرمز شود. این نوع سرطان ها احتمالاً پلی کرومازی را در طول آزمایش خون نشان می دهند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد اسیدوز لاکتیک باید بدانید

پرتو درمانی

پرتودرمانی یک گزینه درمانی مهم برای سرطان است. با این حال، تقریباً همه انواع درمان سرطان، هم سلول‌های سرطانی و هم سلول‌های سالم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

در برخی موارد، پرتودرمانی می‌تواند باعث تغییراتی در سلول‌های خونی شود. هنگامی که خون شما مجدداً آزمایش می شود، ممکن است منجر به پلی کرومازی شود.

علائم مرتبط با پلی کرومازی

هیچ علامتی به طور مستقیم با پلی کرومازی مرتبط نیست. با این حال، علائم مرتبط با شرایط زمینه ای وجود دارد که باعث پلی کرومازی می شود.

علائم کم خونی همولیتیک

علائم کم خونی همولیتیک عبارتند از:

 • پوست رنگپریده
 • سبکی سر یا سرگیجه
 • ضعف
 • گیجی
 • تپش قلب
 • بزرگ شدن کبد یا طحال

علائم هموگلوبینوری حمله ای شبانه

علائم هموگلوبینوری پراکسیسمال شبانه عبارتند از:

 • علائم کم خونی همولیتیک (ذکر شده در بالا)
 • عفونت های مکرر
 • مسائل خونریزی
 • لخته شدن خون

علائم سرطان خون

علائم سرطان خون عبارتند از:

 • عرق شبانه
 • کاهش وزن ناخواسته
 • درد استخوان
 • تورم غدد لنفاوی
 • بزرگ شدن کبد یا طحال
 • تب و عفونت های مداوم

اگر هر یک از این علائم را دارید، پزشک احتمالاً می‌خواهد آزمایش‌های خونی انجام دهد تا مشخص کند که آیا شما هر یک از شرایط زمینه‌ای مرتبط را دارید یا خیر.

در آن زمان، آن ها می توانند در صورت وجود پلی کرومازی در اسمیر خون، آن را تشخیص دهند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که پلی کرومازی تنها راه تشخیص این شرایط نیست و بنابراین ممکن است پزشک شما حتی در هنگام تشخیص به آن اشاره نکند.

بیشتر بخوانید
برخی از علائم شایع سرطان خون چیست؟

پلی کرومازی چگونه درمان می شود

رفتار برای پلی کرومازی بستگی به نوع اختلال خونی ایجاد کننده آن دارد. گزینه های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • انتقال خون، که می تواند به بازیابی تعداد گلبول های قرمز در شرایطی مانند کم خونی کمک کند
 • داروها، مانند فاکتورهای رشد که می توانند تولید RBC را تحریک کنند
 • ایمونوتراپی، برای درمان عفونت ها و شرایطی که تعداد گلبول های قرمز را کاهش می دهند
 • شیمی درمانی، برای درمان سرطان هایی که بر تعداد RBC تاثیر می گذارند
 • پیوند مغز استخوان، برای شرایط جدی شامل اختلال عملکرد مغز استخوان

اگر هر یک از شرایطی که می تواند باعث پلی کرومازی شود تشخیص داده شده است، با پزشک خود در مورد مطمئن ترین و موثرترین گزینه های درمانی برای شما صحبت کنید.

خوراکی های کلیدی

پلی کرومازی می تواند نشانه یک اختلال خونی جدی مانند کم خونی همولیتیک یا سرطان خون باشد.

پلی کرومازی و همچنین اختلالات خونی خاصی که باعث آن می شود، از طریق آزمایش اسمیر خون قابل تشخیص است. هیچ علامتی برای خود پلی کرومازیا وجود ندارد. با این حال، شرایط زمینه‌ای که باعث پلی کرومازی می‌شوند می‌توانند علائم مختلفی را ایجاد کنند.

اگر پلی کرومازیا دارید، مهم است که با یک پزشک برای تشخیص بیماری زمینه ای و بحث در مورد گزینه های درمانی ملاقات کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه