پمپ‌هایی که داروهای ضد سرطان را از طریق خطوط IV ارسال می‌کنند، به شما کمک می‌کنند تا مطمئن شوید که دوز مناسب را با سرعت صحیح دریافت می‌کنید. آنها در خانه و بیمارستان استفاده می شوند.

شیمی درمانی یک درمان رایج برای سرطان است که از داروهای قوی برای حمله به سلول های سرطانی در حال رشد سریع در بدن استفاده می کند. رایج ترین انواع شیمی درمانی شامل داروهای خوراکی یا تزریق داخل وریدی (IV) می باشد.

پمپ شیمی درمانی کمک می کند تا مطمئن شوید که تحویل IV داروهای شیمی درمانی به طور ایمن و موثر انجام می شود.

پمپ شیمی درمانی چیست؟

پمپ شیمی درمانی، نوعی پمپ انفوزیون، دستگاهی است که به یک خط IV متصل می شود تا داروهای شیمی درمانی را به روشی کنترل شده به جریان خون شما برساند.

پمپ شیمی درمانی چیست و چگونه از آن استفاده می شود؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

پمپ های شیمی درمانی کمک می کند تا مطمئن شوید که دوز مناسب داروهای شیمی درمانی از طریق خطوط IV، با سرعت یا سرعت صحیح تحویل داده می شود.

پمپ شیمی درمانی چگونه کار می کند؟

پمپ شیمی درمانی با ارائه دوز از پیش تعیین شده دارو با سرعت از پیش تعیین شده از طریق یک خط IV، معمولاً در قفسه سینه یا بازوی فرد، کار می کند.

سرعت دریافت داروهای شیمی درمانی از طریق پمپ به گونه ای طراحی شده است که رگ ها و بدن شما را ایمن نگه دارد و اطمینان حاصل کند که می توان هر گونه عوارض جانبی را مدیریت کرد. اولین باری که شیمی درمانی دریافت می کنید، سرعت آن معمولاً کندتر از حد طبیعی است تا بدن شما بتواند خود را تنظیم کند، و اگر بدن شما واکنشی داشته باشد، پرستاران درمان می توانند به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید
کیست پیلونیدال: علائم، تشخیص و درمان

شیمی‌درمانی معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود، اما اگر نیاز به دریافت دارو در مدت یک روز یا بیشتر دارید، ممکن است بتوانید از پمپ شیمی‌درمانی قابل حمل (سرپایی) در خانه استفاده کنید.

بیمارستان

پمپ شیمی درمانی که در بیمارستان استفاده می شود معمولاً با باتری کار می کند و به یک پایه قطره ای قابل حمل متصل می شود. این پایه دارای چرخ و یک میله بلند است که کیسه حاوی داروهای شیمی درمانی را نگه می دارد. این به فرد دریافت کننده دارو اجازه می دهد تا در طول جلسه شیمی درمانی حرکت کند.

قبل از شروع دریافت داروها، یک پرستار یا سایر متخصصان پزشکی پمپ را در تنظیمات مناسب برای جلسه درمانی شما تنظیم می کند. دوز و سرعت تحویل دارو می تواند از یک جلسه به جلسه دیگر متفاوت باشد.

صفحه اصلی

در خانه، از یک پمپ کوچکتر استفاده می شود و می توان آن را روی غلاف کمربند یا در کیف یا کوله پشتی حمل کرد. این پمپ ها به پمپ های فشار پیوسته معروف هستند و نیازی به باتری ندارند. خود پمپ ها حاوی داروهای شیمی درمانی هستند که به آهستگی و در صورت لزوم در یک دوره زمانی تا ۴ یا ۵ روز آزاد می شوند.

رایج ترین انواع پمپ های شیمی درمانی کدامند؟

دو نوع اصلی پمپ های شیمی درمانی وجود دارد: پمپ های الکترونیکی و پمپ های فشار مداوم.

پمپ های الکتریکی

بیشتر پمپ های مورد استفاده در بیمارستان یا سایر محیط های بالینی، پمپ های الکترونیکی هستند که به خطوط قطره ای IV متصل می شوند. در سال‌های اخیر، امکانات بیشتری از فناوری پمپ هوشمند استفاده می‌کنند، که فناوری رایانه را با کتابخانه‌های الکترونیکی دارو ترکیب می‌کند تا به کاهش خطر خطاهای دوز و نرخ‌گذاری کمک کند.

بیشتر بخوانید
کیست پیلونیدال | کیست دنبالچه

مطالعه ۲۰۲۳ نشان می دهد که فناوری پمپ هوشمند در حال افزایش ایمنی است و ممکن است در آینده نزدیک برای استفاده خانگی در دسترس باشد.

پمپ های پیوسته

پمپ های کوچکتر با فشار پیوسته به گرانش متکی نیستند. در عوض، پمپ ها حاوی یک دستگاه بالون مانند هستند که با داروهای شیمی درمانی پر شده است. انقباض مداوم بالون، داروها را از طریق خط IV که حاوی یک محدود کننده جریان است برای اطمینان از آزاد شدن مقدار دقیق دارو، رانده می شود.

معمولاً چه مدت از پمپ شیمی درمانی استفاده می کنید؟

در هر جلسه درمانی نباید بیش از چند روز از پمپ شیمی درمانی استفاده کنید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد آن را برای یک یا ۲ روز دیگر در حالی که در بیمارستان تحت پرتو درمانی هستید ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که ماهیت درمان شیمی درمانی شما کاملاً فردی و بر اساس نوع سرطان و مرحله فعلی آن است. اینکه چگونه به درمان قبلی پاسخ داده اید و سرطان شما چگونه به شیمی درمانی مداوم پاسخ می دهد، ماهیت جلسات آینده را نیز تعیین می کند.

پمپ شیمی درمانی برای درمان چیست؟

اساساً هر نوع سرطانی که با شیمی درمانی درمان می شود ممکن است شامل استفاده از پمپ شیمی درمانی باشد. فهرستی جزئی از سرطان‌هایی که ممکن است با پمپ شیمی‌درمانی درمان شوند انجمن سرطان آمریکا، شامل می شود:

 • سرطان مغز
 • سرطان پستان
 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان آندومتری
 • لنفوم هوچکین
 • سرطان خون
 • سرطان کبد
 • سرطان ریه
 • لنفوم
 • مولتیپل میلوما
 • سرطان تخمدان
 • سرطان پانکراس
 • سرطان پروستات
 • سارکوم
بیشتر بخوانید
شیمی درمانی داخل صفاقی چیست؟

چشم انداز افرادی که از پمپ شیمی درمانی استفاده می کنند چیست؟

مطالعه ۲۰۲۱ نشان می دهد که افرادی که از پمپ های شیمی درمانی خانگی سرپایی استفاده می کنند معمولاً مشکلات و عوارض کمی را گزارش می کنند.

نکته کلیدی این است که دستورالعمل های تمیز کردن و مراقبت را به دقت دنبال کنید و هر گونه مشکل را فوراً به پزشک خود گزارش دهید. ممکن است لازم باشد برای کمک به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید، یا ممکن است لازم باشد یک پرستار برای رفع هر گونه مشکل پمپ به خانه شما مراجعه کند.

در مورد میزان موفقیت کلی درازمدت پمپ های شیمی درمانی، محاسبه آن دشوار است زیرا شیمی درمانی برای طیف وسیعی از سرطان ها و برای افراد در مراحل مختلف بیماری استفاده می شود. با این حال، میزان بقا برای افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند بهتر از افرادی است که شیمی درمانی دریافت نمی کنند.

مطالعه ۲۰۲۱ اشاره می‌کند که افراد مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک که شیمی‌درمانی داشته‌اند، نسبت به همتایان خود که تحت شیمی‌درمانی قرار نگرفته‌اند، نتایج بهتری داشتند.

سوالات متداول

چگونه با پمپ انفوزیون شیمی درمانی می خوابید؟

پمپ شیمی درمانی خانگی به اندازه کافی کوچک با خط IV به اندازه کافی طولانی است که می توانید هنگام خواب آن را در بالای پوشش یا زیر بالش خود قرار دهید. همچنین ممکن است بتوانید آن را روی میز خواب قرار دهید. دستگاه ها بی صدا هستند و به ندرت نیاز به نگهداری زیادی توسط کاربر دارند.

بیشتر بخوانید
تومورها: خوش خیم، پیش بدخیم و بدخیم

پمپ HAI را چه مدت در داخل نگه می دارید؟

پمپ انفوزیون شریان کبدی (HAI) برای درمان سرطان کبد استفاده می شود. معمولاً در زمان جراحی سرطان کبد، زیر پوست نزدیک کبد کاشته می‌شود. هر مورد منحصر به فرد است، اما ممکن است نیاز باشد که از پمپ HAI برای ۶ ماه تا یک سال استفاده کنید. در هر قرار ملاقات بعدی با پزشک، پمپ دوباره با داروهای شیمی درمانی پر می شود.

آیا می توانید با پمپ شیمی دوش بگیرید؟

این احتمال وجود دارد که آب به پمپ آسیب برساند، بنابراین هنگام حمام کردن، پمپ را بیرون از حمام قرار دهید.

خلاصه

پمپ شیمی درمانی یک دستگاه پزشکی مفید است که برای کاهش خطاها یا عوارض مرتبط با یک درمان قدرتمند برای مبارزه با سرطان طراحی شده است. دریافت فقط دوز مناسب شیمی درمانی برای اینکه در کشتن سلول های سرطانی موثر باشد و در عین حال زیاد طاقت فرسا نباشد و عوارض جانبی شدیدی ایجاد نکند، ضروری است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان برای شیمی درمانی برنامه ریزی شده اید و در مورد فناوری و فرآیندهای مربوط به آن سوال دارید، فقط از پزشک یا پرستار سرطان شناسی بپرسید. در این زمان چالش برانگیز در زندگی خود به عدم اطمینان بیشتری نیاز ندارید.
Source link