به طور سنتی از ریشه این گیاه برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها مانند تب، درد، آرتریت و سوء هاضمه استفاده می شده است.۱). این مقاله به بررسی مزایای بالقوه پنجه شیطان می پردازد.

پنجه شیطان چیست؟

پنجه شیطان گیاهی گلدار از خانواده کنجد است. ریشه آن حاوی چندین ترکیب گیاهی فعال است و به عنوان مکمل گیاهی استفاده می شود. به ویژه، پنجه شیطان حاوی گلیکوزیدهای ایریدوئید است، دسته ای از ترکیبات که اثرات ضد التهابی را نشان می دهند.۲). برخی، اما نه همه، مطالعات نشان می دهد که گلیکوزیدهای ایریدوئید ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی نیز داشته باشند. این بدان معنی است که گیاه ممکن است توانایی دفع اثرات مخرب سلولی مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد را داشته باشد.۳، ۴، ۵). به این دلایل، مکمل های پنجه شیطان به عنوان یک درمان بالقوه برای شرایط مرتبط با التهاب، مانند آرتریت و نقرس مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین قرار است درد را کاهش دهد و ممکن است به کاهش وزن کمک کند. می توانید مکمل های پنجه شیطان را به شکل عصاره ها و کپسول های غلیظ یا آسیاب شده به صورت پودر ریز پیدا کنید. همچنین به عنوان یک ماده در انواع دمنوش های گیاهی استفاده می شود.
خلاصه پنجه شیطان یک مکمل گیاهی است که در درجه اول به عنوان یک درمان جایگزین برای آرتریت و درد استفاده می شود. این در اشکال مختلفی از جمله عصاره های غلیظ، کپسول ها، پودرها و دمنوش های گیاهی موجود است.

می تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب پاسخ طبیعی بدن شما به آسیب و عفونت است. هنگامی که انگشت خود را می برید، زانوی خود را ضربه می زنید، یا به آنفولانزا مبتلا می شوید، بدن شما با فعال کردن سیستم ایمنی پاسخ می دهد.۶). در حالی که مقداری التهاب برای محافظت از بدن شما در برابر آسیب ضروری است، التهاب مزمن می تواند برای سلامتی مضر باشد. در واقع، تحقیقات کنونی التهاب مزمن را با بیماری قلبی، دیابت و اختلالات مغزی مرتبط می‌کند.۷، ۸، ۹). البته، شرایطی نیز وجود دارد که مستقیماً با التهاب مشخص می شود، مانند بیماری التهابی روده (IBD)، آرتریت، و نقرس.۱۰، ۱۱، ۱۲). پنجه شیطان به عنوان یک درمان بالقوه برای شرایط التهابی پیشنهاد شده است، زیرا حاوی ترکیبات گیاهی به نام گلیکوزیدهای ایریدوئید، به ویژه هارپاگوساید است. در مطالعات لوله آزمایش و حیوانات، هارپاگوساید پاسخ های التهابی را کاهش داد.۱۳).
بیشتر بخوانید
ریسپریدون - ریسپردال. عوارض جانبی داروی اسکیزوفرنی
به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که هارپاگوساید به طور قابل توجهی عملکرد سیتوکین ها را که مولکول هایی در بدن شما هستند که باعث تحریک التهاب می شوند، سرکوب می کند.۱۴). اگرچه پنجه شیطان به طور گسترده در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، شواهد اولیه نشان می دهد که ممکن است یک درمان جایگزین برای شرایط التهابی باشد.
خلاصه پنجه شیطان حاوی ترکیبات گیاهی به نام گلیکوزیدهای ایریدوئید است که در مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان داده است که التهاب را سرکوب می کند.

می تواند آرتروز را بهبود بخشد

استئوآرتریت شایع ترین شکل آرتریت است که بیش از ۳۰ میلیون بزرگسال در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.۱۵). این زمانی اتفاق می افتد که پوشش محافظ انتهای استخوان های مفصل شما – به نام غضروف – از بین برود. این باعث ساییدگی استخوان ها روی یکدیگر می شود که منجر به تورم، سفتی و درد می شود.۱۶). تحقیقات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است، اما تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که پنجه شیطان ممکن است در کاهش درد مرتبط با آرتروز موثر باشد. به عنوان مثال، یک کارآزمایی بالینی شامل ۱۲۲ نفر مبتلا به استئوآرتریت زانو و لگن نشان داد که ۲۶۱۰ میلی گرم پنجه شیطان در روز ممکن است به اندازه دیاسرین، دارویی که معمولا برای درمان این بیماری استفاده می شود، در کاهش درد آرتروز موثر باشد.۱۷). به طور مشابه، یک مطالعه ۲ ماهه روی ۴۲ فرد مبتلا به استئوآرتریت مزمن نشان داد که مصرف روزانه مکمل پنجه شیطان همراه با زردچوبه و بروملین، که تصور می‌شود اثرات ضدالتهابی نیز دارند، درد را به طور متوسط ​​تا ۴۶ درصد کاهش داد.۱۸).
خلاصه تحقیقات نشان می دهد که پنجه شیطان ممکن است به تسکین درد مفاصل مرتبط با آرتروز کمک کند و ممکن است به اندازه مسکن دیاسرین موثر باشد.

می تواند علائم نقرس را تسکین دهد

نقرس یکی دیگر از انواع رایج آرتریت است که با تورم و قرمزی دردناک مفاصل، معمولاً در انگشتان پا، مچ پا و زانو مشخص می شود.۱۹). علت آن تجمع اسید اوریک در خون است که با تجزیه پورین ها – ترکیبات موجود در برخی غذاها – ایجاد می شود.۱۲). داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) معمولاً برای کاهش درد و تورم ناشی از نقرس استفاده می شوند.
بیشتر بخوانید
کلرپرومازین. عوارض جانبی و موارد مصرف کلرپرومازین.
به دلیل اثرات ضد التهابی و پتانسیل کاهش درد، پنجه شیطان به عنوان یک درمان جایگزین برای افراد مبتلا به نقرس پیشنهاد شده است.۲۰). علاوه بر این، برخی از محققان پیشنهاد می کنند که ممکن است اسید اوریک را کاهش دهد، اگرچه شواهد علمی محدود است. در یک مطالعه، دوزهای بالای پنجه شیطان باعث کاهش سطح اسید اوریک در موش ها شد.۲۱، ۲۲). اگرچه مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهد که پنجه شیطان می‌تواند التهاب را سرکوب کند، اما مطالعات بالینی برای حمایت از استفاده خاص آن در نقرس وجود ندارد.
خلاصه بر اساس تحقیقات محدود، پنجه شیطان به دلیل اثرات ضد التهابی و پتانسیل کاهش سطح اسید اوریک، برای تسکین علائم نقرس پیشنهاد شده است.

می تواند کمردرد را تسکین دهد

کمردرد برای بسیاری بار سنگین است. در واقع، تخمین زده می شود که ۸۰٪ از بزرگسالان آن را در مقطعی تجربه می کنند.۲۳). پنجه شیطان در کنار اثرات ضدالتهابی خود، پتانسیل را به عنوان یک مسکن به ویژه برای کمردرد نشان می دهد. محققان این را به هارپاگوساید، یک ترکیب گیاهی فعال در پنجه شیطان نسبت می دهند. در یک مطالعه، عصاره هارپاگوساید به اندازه یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) به نام Vioxx موثر به نظر می‌رسد. پس از ۶ هفته، کمردرد شرکت کنندگان به طور متوسط ​​۲۳٪ با هارپاگوساید و ۲۶٪ با NSAID ها کاهش یافت.۲۴). همچنین، دو کارآزمایی بالینی نشان داد که ۵۰ تا ۱۰۰ گرم هارپاگوساید در روز در کاهش کمردرد مؤثرتر از عدم درمان است، اما برای تأیید این نتایج به مطالعات بیشتری نیاز است.۲۵، ۲۶).
خلاصه پنجه شیطان پتانسیل را به عنوان یک مسکن نشان می دهد، به خصوص برای کمردرد. محققان این موضوع را به ترکیب گیاهی در پنجه شیطان به نام هارپاگوساید نسبت می دهند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

ممکن است باعث کاهش وزن شود

علاوه بر کاهش درد و التهاب، پنجه شیطان ممکن است با تعامل با هورمون گرسنگی، گرلین، اشتها را سرکوب کند.۲۷). گرلین توسط معده شما ترشح می شود. یکی از عملکردهای اصلی آن این است که با افزایش اشتها به مغز شما سیگنال دهد که وقت غذا خوردن است.۲۸). در یک مطالعه روی موش، حیواناتی که پودر ریشه پنجه شیطان را دریافت کردند، نسبت به حیواناتی که تحت درمان با دارونما قرار گرفتند، در چهار ساعت آینده غذای کمتری خوردند.۲۸). در حالی که این نتایج شگفت انگیز است، این اثرات کاهش اشتها هنوز در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، در حال حاضر شواهد قابل توجهی برای حمایت از استفاده از پنجه شیطان برای کاهش وزن وجود ندارد.
خلاصه پنجه شیطان می تواند عملکرد گرلین را سرکوب کند، هورمونی در بدن شما که اشتها را افزایش می دهد و به مغز شما سیگنال می دهد که زمان غذا خوردن فرا رسیده است. با این حال، مطالعات انسانی در مورد این موضوع در دسترس نیست.

عوارض جانبی و تداخلات

زمانی که پنجه شیطان در دوزهای تا ۲۶۱۰ میلی‌گرم در روز مصرف شود، به نظر می‌رسد بی‌خطر باشد، اگرچه اثرات طولانی‌مدت آن مطالعه نشده است.۲۹).
بیشتر بخوانید
ترکیبات اصلی و عوارض قرصهای چاق کننده مکس فت جی فست فت فیس
عوارض جانبی گزارش شده خفیف بود و اسهال شایع ترین بود. عوارض جانبی کمتر شایع شامل واکنش های آلرژیک، سردرد و سرفه (۳۰). با این حال، برخی از شرایط ممکن است شما را در معرض خطر بالاتر واکنش های جدی تر قرار دهد (۳۱):
  • اختلالات قلبی: مطالعات نشان می دهد که پنجه شیطان می تواند بر ضربان قلب، نبض و فشار خون تأثیر بگذارد.
  • دیابت: پنجه شیطان ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و اثرات داروهای دیابت را افزایش دهد.
  • سنگ کیسه صفرا: استفاده از پنجه شیطان می تواند تولید صفرا را افزایش دهد و مشکلات را در افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا بدتر کند.
  • زخم معده: تولید اسید در معده می تواند با استفاده از پنجه شیطان افزایش یابد، که می تواند زخم معده را بدتر کند.
داروهای رایج همچنین می توانند با پنجه شیطان تداخل منفی داشته باشند، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، رقیق کننده های خون، و کاهش دهنده اسید معده.۳۱):
  • NSAID ها: پنجه شیطان ممکن است جذب NSAID های محبوب مانند Motrin، Celebrex، Feldene و Voltaren را کند کند.
  • رقیق کننده های خون: پنجه شیطان می تواند اثرات کومادین (همچنین به نام وارفارین) را افزایش دهد، که می تواند منجر به افزایش خونریزی و کبودی شود.
  • کاهش دهنده اسید معده: پنجه شیطان ممکن است اثرات کاهش دهنده اسید معده مانند پپسید، پریلوسک و پریواسید را کاهش دهد.
این فهرست کاملی از تداخلات دارویی نیست. برای ایمن بودن، همیشه مصرف مکمل را با پزشک خود در میان بگذارید.
خلاصه برای اکثر افراد، خطر عوارض جانبی ناشی از پنجه شیطان کم است. با این حال، ممکن است برای افرادی با شرایط سلامت خاص و کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند مناسب نباشد.

دوزهای توصیه شده

پنجه شیطان را می توان به صورت عصاره غلیظ، کپسول، قرص یا پودر یافت. همچنین به عنوان یک ماده در دمنوش های گیاهی استفاده می شود.
بیشتر بخوانید
تیوتروپیم و الوداترول یا Stiolto Respimat: دوز، عوارض جانبی،
هنگام انتخاب مکمل، به دنبال غلظت هارپاگوساید، یک ترکیب فعال در پنجه شیطان باشید. دوزهای روزانه ۶۰۰ تا ۲۶۱۰ میلی گرم از پنجه شیطان در مطالعات برای استئوآرتریت و کمردرد استفاده شده است. بسته به غلظت عصاره، این مقدار معمولاً معادل ۵۰-۱۰۰ میلی گرم هارپاگوساید در روز است.۱۷، ۲۴، ۲۵، ۲۶). علاوه بر این، مکملی به نام AINAT به عنوان داروی پوکی استخوان استفاده می شود. AINAT حاوی ۳۰۰ میلی گرم پنجه شیطان و همچنین ۲۰۰ میلی گرم زردچوبه و ۱۵۰ میلی گرم بروملین است، دو عصاره گیاهی دیگر که اعتقاد بر این است که اثرات ضد التهابی دارند.۱۸). برای سایر شرایط، مطالعات کافی برای تعیین دوزهای موثر در دسترس نیست. علاوه بر این، پنجه شیطان تنها تا یک سال در مطالعات مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، به نظر می رسد پنجه شیطان در دوزهای تا ۲۶۱۰ میلی گرم در روز برای اکثر مردم بی خطر است.۲۹). توجه داشته باشید که برخی شرایط مانند بیماری قلبی، دیابت، سنگ کلیه و زخم معده ممکن است خطر عوارض جانبی را هنگام مصرف پنجه شیطان افزایش دهند. همچنین، هر دوز پنجه شیطان ممکن است با داروهایی که ممکن است مصرف می کنید تداخل داشته باشد. این شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، رقیق کننده های خون و کاهش دهنده اسید معده است.
خلاصه به نظر می رسد پنجه شیطان در دوزهای ۶۰۰-۲۶۱۰ میلی گرم در روز مفید است. برای تعیین اینکه آیا این دوزها در درازمدت موثر و بی خطر هستند، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

پنجه شیطان می تواند درد ناشی از شرایط التهابی مانند آرتریت را تسکین دهد و می تواند هورمون های گرسنگی را سرکوب کند. به نظر می رسد دوز روزانه ۶۰۰-۲۶۱۰ میلی گرم بی خطر باشد، اما هیچ توصیه رسمی وجود ندارد. عوارض جانبی معمولا خفیف است، اما پنجه شیطان می تواند برخی از مشکلات سلامتی را بدتر کند و با برخی داروها تداخل داشته باشد. مانند تمام مکمل ها، پنجه شیطان نیز باید با احتیاط استفاده شود. قبل از مصرف حتما با پزشک خود صحبت کنید.

سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم