پنج راهکاری که براساس نظر مشاور روانشناس می تواند به شما در شناخت اهدافتان کمک کند!

چکیده :
هدف گذاری و پیدا کردن هدف، تصمیم مهمی است که بر حال و آینده انسان اثر می گذارد و مسیر زندگی را مشخص می کند. هر انسانی؛ خواسته ها و نیاز های منحصر به فرد خود را دارد که در جریان زندگی باید به آنها توجه و برای دستیابی به آنها تلاش کند

هدف گذاری و پیدا کردن هدف، تصمیم مهمی است که بر حال و آینده انسان اثر می گذارد و مسیر زندگی را مشخص می کند. هر انسانی؛ خواسته ها و نیاز های منحصر به فرد خود را دارد که در جریان زندگی باید به آنها توجه و برای دستیابی به آنها تلاش کند، چرا که براساس نظر مشاور روانشناس و مطالعات بدست آمده در این زمینه، اهداف، انسان را تعریف می کند و اطلاعات بسیاری در مورد روحیه، ارزشها، باورها و علایق او به دیگران می دهد. تعیین اهداف و تلاش برای رسیدن به آنها، بیانگر عشق و مهری است که انسان نسب به خود دارد. اهداف باعث می شوند تا تعیین کنیم واقعا از زندگی چه می خواهیم و مسئولیت خود و تصمیمات مان را برعهده بگیریم. هدف گذاری موجب می شود تا با تمرکز و دقت بیشتری به خود و تصمیمات مان نگاه کنیم و با این دقت نظر، زندگی مطلوب و ایده آلی را برای خود بسازیم. البته زندگی ایده آل، یک کلمه نسبی است و از فردی به فردی دیگر متفاوت است چرا که شرایط ایده آل برای هر کسی به شیوه ای متفاوت تعریف می شود و خوب بودن هدف گذاری دقیقا اینجا مشخص می شود. هر انسانی بسته به شرایط و اوضاع خود، هدف هایی تعیین می کند و این موضوع او را از دیگران جدا می کند. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که نمی دانید باید با زندگی تان چه کنید؟ یا اینکه نمی دانید چگونه باید هدف تان را پیدا کنید یا اصلا از زندگی چه می خواهید؟ این مقاله می تواند به شما کمک کند تا کمی بیشتر با خودتان آشنا شوید، پس پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید چرا که قرار است، پنج کاری که ما را به اهداف مان نزدیک می کند، آشنا شویم.

یک) اسم سه فعالیت که دوستشان دارید و برای شما الهام بخش و انگیزه بخش هستند را نام ببرید: برای اینکه زندگی سالمی را تجربه کنیم، نیاز داریم تا کارهایی را انجام دهیم که از آنها لذت می بریم. البته که براساس نظر مشاور ازدواج سرکار خانم دکتر نسرین باقری، زندگی همیشه سرشار از خوشحالی و شادی نیست و گاهی مجبور می شویم کارهایی را انجام دهیم که چندان مطلوب و دوست داشتنی نیستند اما در کل، باید همان کارهای نامطلوب را هم در جهت رسیدن به یک خواسته دلنشین و مطلوب انجام داد. عمر هر کدام از ما معلوم نیست که چند سال طول بکشد اما آن چیزی که مهم است، توجه به این موضوع است که عمر خود را با تمرکز و توجه به کارهایی که دوستشان داریم، سپری کنیم. اگر نمی دانید که هدفتان در زندگی چیست و سردرگم هستید، به این فکر کنید کدام فعالیت ها در شما ایجاد شور و اشتیاق می کنند و انگیزه بخش هستند؟ تلاش کنید تا خاطرات زندگی تان را مرور کنید و ببینید کجا ها احساس زنده بودن کردید و واقعا خوشحال بودید؟ توجه به خاطرات، خیلی راحت می تواند شما را با اهداف تان آشنا کنند و اینگونه ببینید که کدام تجربه و اتفاق در شما انرژی زیادی ایجاد کرده و موجب شده تا گذر زمان را متوجه نشوید؟ پس از مرور خاطرات تان و نوشتن آنها، بییند که تفاوت آنها در چیست و سرانجام به سه فعالیت مجزا برسید که واقعا در شما احساس رضایت ایجاد کرده اند.

دو) از خودتان بپرسید که این فعالیت ها آیا نیاز به کار و مهارت خاصی دارند یا اینکه سرگرمی هستند؟

مرحله بعدی پس از پیدا کردن سه فعالیت انگیزه بخش در زندگی شما، بررسی این نکته است که آیا آنها نیاز به مهارت و دانش خاصی دارند؟ دستیابی و رسیدن به یکسری اهداف آسانتر از اهداف دیگر است و باید این موضوع را مد نظر قرار داد تا در طول مسیر دلسرد نشد. برای مثال فردی که تصمیم می گیرد تا کار درمان روانشناسی را شروع کند، باید بداند که برای رسیدن به این مسیر باید کارگاه های روانشناسی مختلفی را بگذراند که نیاز به هزینه مالی و زمانی دارد و یک پروسه زمانبر است. با دیدن مسیر و پیش نیاز های آن می توان دست به پیش بینی زد که چه اتفاقاتی ممکن است تا رخ دهد و اینگونه خود را برای روبرو شدن با حوادث و اتفاقات آماده کرد. براساس اطلاعات بدست آمده از مرکز مشاوره خانواده آقای دکتر محمدرضا تابع جماعت، اصولا اهدافی که دستیابی به آنها طاقت فرسا است، موجب شادی بلند مدت در انسان و زندگی او می شوند و تاثیر محسوس و قابل لمس تری در زندگی آدمی دارند. اهداف سخت، شاید زمانبر باشند و روح انسان را خسته کنند اما در نهایت شیرینی ماندگاری به همراه دارند و موجب می شوند تا خیلی از اهداف دیگر به واسطه آنها محقق شوند. پس اگر هدفی دارید که دسترسی به آن راحت نیست، بدانید که در نهایت، رسیدن به آن شادی و انگیزه ای بیشتر از حد تصور، به شما می بخشد و با فکر کردن به آن روز، سختی ها را تحمل کنید و روزهای سخت را سپری کنید.

سه) چگونه می توانم این سه فعالیت را دنبال کنم؟ آیا باید کلاس برم؟ شخصی را در این زمینه میشناسم؟

یکی از اقدامات مهم برای رسیدن به اهداف، ارتباط گرفتن با افرادی است که قبلا این مسیر را رفته اند. صحبت با این اشخاص موجب می شود تا مسیرهای سخت، هموارتر طی شوند و امید آدمی را برای رسیدن به مقصود افزایش می دهند. در این مرحله؛ باید از خود بپرسید که چگونه می توانم به هدفم برسم و چه مسیرهایی را باید طی کنم؟ این مرحله، مرحله تحقیق است و نیازمند تفحص و بررسی می باشد. خیلی از افراد برای پاسخ دادن به سوالات این مرحله از مشاوره تلفنی استفاده می کنند و از یک درمانگر کمک می گیرند تا بتوانند تصمیمات بهتری را اتخاد کنند. امروزه علم روانشناسی و زیر شاخه های آن، گسترش پیدا کرده اند و در مورد موضوعات مختلف، می توان از درمانگران و روانشناسان کمک گرفت، برای مثال مشاوره شغلی، اینروزها یکی از موضوعات مهم است که افراد برای آن با یک مشاور یا روانشناس صحبت می کنند و از او کمک می گیرند. اگر خودتان می دانید که برای رسیدن به هدف تان باید چه کار کنید که خیلی عالی است اما اگر اطلاعات خاص ندارید و نیاز به کمک دارید، حضور یک روانشناس و مشاور می تواند کمک کننده باشد.

چهار) با اعضای خانواده، دوست و درمانگر در مورد بدست آوردن این هدف صحبت کنید.

داشتن یک حامی و فردی که در زندگی حمایت گر و پشتیبان باشد، همیشه مهم و اثرگذار بوده است. حتی تحقیقات روانشناسی نشان میدهند که حضور یک فرد حامی در کنار افراد افسرده می تواند، این اختلال را بهبود دهد و یک راهکار برای درمان است. البته توجه به این نکته مهم است که حضور خانواده و دوست خوب همانقدر که می تواند الهام بخش باشد، حضور افرادی که مسیر شما را قبول ندارند و همراه شما نیستند می تواند سخت و انرژی بر باشد. افرادی که انتخاب می کنید تا در طول مسیر کنار شما باشند، بسیار مهم است چرا که با وجود پر از مهر شان می توانند مسیر را برای شما شیرین و راحت کنند و برعکس. اگر افرادی که نزدیکی شما هستند، مسیر شما را قبول ندارند و سردرگم هستید که آیا هدف درستی انتخاب کرده اید یا خیر، حتما از یک روانشناس به صورت حضوری یا مشاوره آنلاین کمک بگیرید. اطرافیان هر انسان در تعیین راه زندگی و علایق او بسیار مهم هستند و همانطور که می توانند اطمینان بخش باشند، می توانند موجب شک و دو دلی شوند. بخاطر داشته باشید که شاید شما اولین بارتان است که با این شک روبرو شده باشید اما برای یک روانشناس با تجربه، اولین مراجع با چنین موضوعی نیستید و او می تواند خیلی خوب شما را به سمت تصمیم درست هدایت کند. یک روانشناس خوب هیچگاه به جای شما تصمیم نمی گیرد، بلکه به شما کمک می کند تا خودتان و خواسته هایتان را ببیند و بفهمید که بهترین تصمیم برای شما چیست و واقعا چه می خواهید؟ البته که حضور در کنار خانواده ای سخت می تواند چالش برانگیز باشد اما این را بدانید که این زندگی شما است و شما به عنوان یک انسان بزرگسال باید مسئولیت زندگی خود را برعهده بگیرید، چرا که بزرگسالی دقیقا این شکلی است!

پنج) یک راهنما برای طی کردن مسیر پیدا کنید.

همه ما انسانها از ابتدای مسیر نیاز به یک راهنما داشتیم تا کمک مان کند، برای مثال برای راه رفتن نیاز به والدی داشتیم که دست های ما را بگیرد و تشویق مان کند، برای درس خواندن، نیاز به معلمی داشتیم تا به ما درس بدهد، برای صحبت کردن نیاز به مراقبی داشتیم تا با ما حرف بزند و کمک مان کند تا دایره لغاتمان را افزایش دهیم و بسیاری از تجارب دیگر که حتما به ذهن شما نیز خطور کرده است. برای رسیدن به هر مقصود و هدفی، حضور یک راهنما و فردی که ما را زیر نظر داشته باشد، می تواند کمک مان کند و موجب شود تا از نگاه دیگران نیز خود را ببینیم، چیزی که انسان بسیار به آن نیاز دارد. خیلی اوقات افراد به علت طرحواره های اشتباه و باورهای نادرست می توانند خود را قضاوت کنند، اما حضور یک راهنما می تواند همه چیز را متعادل کند. برای مثال اگر شما فرد کمال گرایی هستید و تفکر صفر یا صد دارید؛ ممکن است تلاشهای خود را برای موفقیت نبینید. یک راهنما می تواند به شما کمک کند تا با نگاه واقع گرایانه به خود و تلاش هایتان نگاه کنید و ببینید و چه کارهایی را واقعا انجام داده اید و بابت تلاش هایتان که به خوبی پیش نرفته است، مجددا استراتژی هایتان را بررسی کنید. این را بدانید که اهداف بلند مدت و سخت، نیازمند دستیابی به یکسری مهارت ها مانند امید، استمرار و تلاش مناسب و کافی دارند و برای رسیدن به آنها باید این مهارتها را در خود ایجاد کرد و گرنه شکست حتمی است! فردی را تصور کنید که ساعتهای طولانی است که در حال دویدن است و بسیار خسته شده است اما جلو نمی رود و هنوز همان جایی است که بوده است! بنظر شما دلیل این موضوع چیست؟ او در حال دویدن است و انرژی جسمانی زیادی هم گذاشته، اما اون در حال دویدن در این گودال است که او را به جایی نمی رساند! خاطراتان باشد که اینگونه تلاش نکنید و هوشمندانه به خود و اهدافتان نگاه کنید و حضور یک مشاور و راهنما را دست کم نگیرید چرا که هزینه کردن در مورد این موضوع می تواند در زندگی شما تغییرات بزرگ و شگرفی ایجاد کند و زندگی را برای تان شیرین تر کند.

سخن پایانی

امیدواریم که مطالب مقاله بالا به شما در درک هدف زندگی تان و آنچیزی که در شما شور و اشتیاق ایجاد می کند، کمک کرده باشد. همانطور که در بالا اشاره شد؛ هدف داشتن در زندگی بسیار مهم است، چرا که هدف گذاری، آن چیزی است که مسیر زندگی شما را تعیین می کند و می تواند سازنده حال و آینده تان باشد. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که نمی دانید چه چیزی می خواهید و دوست دارید با زندگی تان چه کنید، یکی از بهترین و امن ترین کارها، مراجعه به کلینیک روانشناسی است. یکی از کلینیک های مشاوره و روانشناسی خوب مطب روانشناسی انتخاب نو است که با داشتن درمانگرانی حرفه ای و متخصص آماده کمک و همراهی با شما عزیزان می باشد. اگر سردرگم هستید و آنقدر ذهنتان شلوغ است که نمی دانید که از زندگی چه می خواهید، حتما با یک درمانگر یا مشاور صحبت کنید، تا ببینید دلیل این اغتشاش ذهنی و بهم ریختگی چیست و چگونه می توان آن را بهبود بخشید؟ مراجعه به درمانگر و صحبت کردن با یک متخصص حرفه ای، یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید در حق خود و آینده تان انجام دهید، پس شروع درمان را به تعویق نیاندازید و از یک درمانگر کمک بگیرید چرا که زندگی، باورها و علایق شما مهم است و لایق جنگیدن و تلاش کردن را دارد!

برچسب ها :
مشاوره روانشناسی,مشاوره ازدواج,مشاوره خانواده,مراکز مشاوره

بیشتر بخوانید
بهترین متخصص تغذیه شیراز
دیدگاهتان را بنویسید