ما محصولاتی را که فکر می کنیم برای خوانندگان ما مفید هستند، اضافه می کنیم. اگر از طریق پیوندهای موجود در این صفحه خرید کنید، ممکن است کمیسیون کمی کسب کنیم. روند ما اینجاست.

بررسی اجمالی

پوسچول ها برجستگی های کوچکی روی پوست هستند که حاوی مایع یا چرک هستند. آنها معمولاً به صورت برجستگی های سفید رنگ که با پوست قرمز احاطه شده اند ظاهر می شوند. این برجستگی ها بسیار شبیه به جوش هستند، اما می توانند بسیار بزرگ شوند.

پوسچول ها ممکن است در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند، اما بیشتر در پشت، قفسه سینه و صورت ایجاد می شوند. آنها ممکن است به صورت خوشه ای در همان ناحیه از بدن یافت شوند.

پوسچول ممکن است نوعی آکنه باشد که معمولاً به دلیل عدم تعادل هورمونی یا تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود. این یک بیماری پوستی بسیار شایع است، به ویژه در میان نوجوانان و بزرگسالان جوان.

شما می توانید جوش های پوستی را با دارو یا در موارد شدید جراحی درمان کنید، اگر آزاردهنده شوند.

هنگامی که پوست شما در نتیجه واکنش آلرژیک به غذا، آلرژن های محیطی یا نیش حشرات سمی ملتهب می شود، جوش ها ممکن است ایجاد شوند.

با این حال، شایع ترین علت جوش های پوستی آکنه است. آکنه زمانی ایجاد می شود که منافذ پوست شما با چربی و سلول های مرده پوست مسدود شود.

بیشتر بخوانید
وقتی سرطان پروستات به استخوان ها سرایت می کند چه اتفاقی می افتد؟

این انسداد باعث برآمدگی لکه‌های پوست و در نتیجه ایجاد پوسچول می‌شود.

پوسچول ها معمولاً به دلیل عفونت حفره منافذ حاوی چرک هستند. جوش های ناشی از آکنه می توانند سخت و دردناک شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، پوسچول به کیست تبدیل می شود. این وضعیت به عنوان آکنه کیستیک شناخته می شود.

پوسچول به راحتی قابل تشخیص است. آنها به صورت برجستگی های کوچک روی سطح پوست شما ظاهر می شوند. برجستگی ها معمولا سفید یا قرمز با رنگ سفید در مرکز هستند. ممکن است در لمس دردناک باشند و پوست اطراف برآمدگی قرمز و ملتهب باشد.

این نواحی از بدن محل‌های رایج جوش‌ها هستند:

 • شانه ها
 • قفسه سینه
 • بازگشت
 • صورت
 • گردن
 • زیر بغل
 • ناحیه تناسلی
 • خط مو

جوش هایی که به طور ناگهانی در سرتاسر صورت یا به صورت تکه هایی در قسمت های مختلف بدن شما ظاهر می شوند ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی شما باشد. در صورت بروز ناگهانی پوسچول با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین در صورت دردناک بودن یا نشت مایعات، باید با پزشک خود تماس بگیرید. اینها ممکن است علائم یک عفونت جدی پوستی باشند.

اگر هر یک از علائم زیر را همراه با پوسچول تجربه کردید، باید فورا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید:

 • تب
 • پوست گرم در ناحیه جوش ها
 • پوست لطیف
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد در ناحیه حاوی پوسچول
 • جوش های بزرگ که بسیار دردناک هستند
بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد مونونوکلئوز عفونی بدانید

پوسچول های کوچک ممکن است به سادگی بدون درمان از بین بروند. اگر جوش های ریز باقی ماندند، شستن پوست با آب گرم و یک پاک کننده ملایم صورت مفید است. انجام این کار دو بار در روز به از بین بردن تجمع چربی که عامل اصلی آکنه است کمک می کند.

فقط مطمئن شوید که از نوک انگشتان خود به جای دستمال شستشو برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. شستن پوسچول ها با یک پارچه شستشو ممکن است پوست شما را بیشتر تحریک کند.

همچنین ممکن است بخواهید استفاده کنید داروهای آکنه بدون نسخه (OTC).، صابون ها، یا کرم ها برای درمان جوش های کوچک آکنه

بهترین محصولات موضعی برای درمان پوسچول حاوی پراکسید، اسید سالیسیلیک و گوگرد است. با این حال، این درمان ها هرگز نباید در ناحیه تناسلی شما استفاده شوند.

و اگر آلرژی به گوگرد دارید، مطمئن شوید که از استفاده از محصولات حاوی آن ماده خودداری کنید.

درباره درمان آکنه بیشتر بخوانید.

محصولات OTC با خشک کردن لایه بالایی پوست و جذب چربی های اضافی سطح به درمان جوش ها کمک می کنند. برخی از محصولات قوی هستند و ممکن است باعث شوند پوست شما به شدت خشک و پوسته پوسته شود. اگر پوست حساسی دارید، به دنبال محصولاتی باشید که مخصوص نوع پوست شما ساخته شده اند تا وضعیت شما بدتر نشود.

ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که چروک‌هایتان را با بیرون زدن آن‌ها از بین ببرید، اما هرگز نباید آن‌ها را فشار دهید، بچینید یا نیشگون بگیرید. انجام این کار می تواند به پوست شما آسیب برساند یا عفونت را بدتر کند.

بیشتر بخوانید
سندرم کبدی هپاتورنال (HRS)

همچنین نباید از محصولات مبتنی بر روغن مانند لوسیون یا ژل نفتی در نواحی تحت تاثیر پوسچول استفاده کنید. این محصولات می توانند بیشتر منافذ شما را مسدود کرده و باعث رشد بیشتر جوش های پوستی شوند.

اگر جوش های شما با درمان های خانگی و درمان های OTC بهبود نمی یابند، با یک متخصص پوست صحبت کنید و از او در مورد گزینه های درمانی تهاجمی تر بپرسید. آنها ممکن است بتوانند با خیال راحت جوش های شما را تخلیه کنند یا داروی قوی تری تجویز کنند.

داروهای تجویزی می توانند در از بین بردن جوش های آکنه، به ویژه آنهایی که در اثر عفونت های باکتریایی ایجاد می شوند، بسیار مفید باشند. برخی از داروهایی که ممکن است پزشک شما تجویز کند عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک های خوراکی مانند داکسی سایکلین و آموکسی سیلین
 • آنتی بیوتیک های موضعی، مانند داپسون
 • اسید سالیسیلیک با قدرت تجویزی

در موارد شدید، روشی به نام فتودینامیک تراپی (PDT) ممکن است برای درمان پوسچول استفاده شود.

اگر نگران جوش های پوستی خود هستید و در حال حاضر متخصص پوست ندارید، می توانید از طریق ابزار Healthline FindCare به پزشکان منطقه خود مراجعه کنید.

PDT درمانی است که نور و محلول ویژه فعال شده با نور را ترکیب می کند که آکنه را هدف قرار داده و از بین می برد. جدای از از بین بردن پوسچول ها و سایر بیماری های پوستی مرتبط ناشی از آکنه، PDT همچنین ممکن است اسکارهای آکنه قدیمی را کاهش دهد و پوست شما را صاف تر کند.

بیشتر بخوانید
آمنیوتومی

با متخصص پوست خود صحبت کنید تا ببینید آیا درمان فتودینامیک ممکن است برای درمان بیماری شما مناسب باشد یا خیر.