پوکی استخوان – علل، علائم، تشخیص و درمان

حقایق کلیدی

 • پوکی استخوان یک بیماری طولانی مدت (مزمن) است که احتمال شکستگی استخوان های شما در اثر آسیب های جزئی یا افتادن را افزایش می دهد.
 • بسیاری از مردم نمی دانند که پوکی استخوان دارند تا زمانی که شکستگی یا شکستگی استخوان در آنها تشخیص داده شود.
 • پوکی استخوان را می توان از طریق تغییر در شیوه زندگی، مانند ترک سیگار یا افزایش ورزش، و با داروهای تجویزی که استخوان های شما را تقویت می کند، کنترل کرد.
 • اگر مرد بالای ۵۰ سال هستید یا زنی هستید که دیگر پریود نمی شود، باید از پزشک خود بپرسید که آیا در معرض خطر پوکی استخوان هستید و برای پیشگیری از آن چه کاری می توانید انجام دهید.

پوکی استخوان یک بیماری طولانی مدت (مزمن) است که استخوان های شما را کمتر متراکم و شکننده تر می کند. اگر پوکی استخوان دارید، در صورت آسیب خفیف یا افتادن جزئی، احتمال شکستگی یا شکستگی استخوان شما بیشتر است.

پوکی استخوان را می توان با داروهایی برای تقویت استخوان ها و از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند نحوه ورزش و ترک سیگار کنترل کرد.

علائم پوکی استخوان چیست؟

شایع ترین علامت پوکی استخوان شکستن یا شکستگی استخوان به دلیل آسیب خفیف مانند زمین خوردن است. علائم دیگر عبارتند از:

چه چیزی باعث پوکی استخوان می شود؟

پوکی استخوان به دلیل کاهش تراکم استخوان ایجاد می شود که باعث می شود استخوان های شما شکننده تر و به راحتی شکسته شوند. استخوان‌های همه افراد با افزایش سن ضعیف‌تر می‌شوند، اما در برخی افراد این فرآیند خیلی سریع اتفاق می‌افتد.

در صورت داشتن عوامل خطرزای این بیماری، احتمال ابتلا به پوکی استخوان بیشتر است. برخی از عوامل خطر را می توان با تغییر شیوه زندگی یا داروها کاهش داد، اما برخی دیگر مانند سن شما را نمی توان تغییر داد.

عوامل خطر که قابل تغییر نیستند عبارتند از:

 • داشتن بالای ۷۰ سال سن
 • زن بودن
 • سقوط در گذشته
 • والدین شما شکستگی لگن داشته اند
 • یائسگی زودرس

عوامل خطر قابل کاهش عبارتند از:

اگر از بیماری های خاصی رنج می برید، احتمال ابتلا به پوکی استخوان در شما بیشتر است. این شامل:

برخی از داروها نیز می توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهند، از جمله:

 • استروئیدها – زمانی که بیش از ۳ ماه استفاده شوند
 • درمان ضد آندروژن – داروهایی که مانع از عملکرد تستوسترون می شوند و گاهی اوقات برای درمان سرطان پروستات استفاده می شوند.
 • مهارکننده‌های آروماتاز ​​- داروهایی که مانع از تولید و عملکرد استروژن می‌شوند و گاهی برای درمان یا پیشگیری از سرطان تخمدان یا سینه استفاده می‌شوند.
 • درمان جایگزینی هورمون تیروئید – که در صورت استفاده طولانی مدت می تواند یک عامل خطر باشد
 • داروهای ضد افسردگی – به ویژه داروهای گروه SSRI
 • مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) – داروهایی که معده شما را کمتر اسیدی می کنند
 • تیازولیدین دیون (TZD) – دارویی که گاهی برای درمان دیابت استفاده می شود
 • داروهای ضد روان پریشی – برخی از داروهای مورد استفاده در بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی
 • داروهای ضد صرع – برخی از داروهای مورد استفاده برای کنترل صرع
بیشتر بخوانید
درمان کمردرد در 5 دقیقه (بهترین روش های درمان سریع کمردرد!)

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر احساس می کنید که در معرض خطر پوکی استخوان هستید یا در حال تجربه آن هستید، باید با پزشک خود ملاقات کنید. با درمان زودهنگام پوکی استخوان، بهترین شانس برای جلوگیری از شکستگی استخوان با افزایش سن را دارید.

پوکی استخوان می تواند در خانواده ها ایجاد شود، بنابراین اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده به این بیماری مبتلا هستید، یا اگر تا به حال دچار شکستگی یا شکستگی استخوان به دلیل آسیب جزئی شده اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

پوکی استخوان چگونه تشخیص داده می شود؟

پوکی استخوان بر اساس سابقه پزشکی شما، معاینه فیزیکی توسط پزشک و آزمایش تراکم استخوان تشخیص داده می شود.

تست تراکم استخوان از یک اشعه ایکس ویژه برای جستجوی علائم ضعیف‌تر شدن استخوان‌های شما استفاده می‌کند و بر اساس نتایج به شما نمره T می‌دهد. اگر امتیاز T شما ۲.۵- یا کمتر باشد، پزشک شما را پوکی استخوان تشخیص می دهد. هر چه نمره T شما بالاتر باشد، استخوان های شما سالم تر هستند.

پوکی استخوان چگونه درمان یا مدیریت می شود؟

هیچ درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد، اما علائم بیماری را می توان با داروها و تغییر سبک زندگی کنترل کرد.

بسته به سن، جنس و سابقه پزشکی شما، پزشک درمان های مختلفی را توصیه می کند که می تواند به شما کمک کند. پزشک شما ممکن است ارزیابی خطر پوکی استخوان را تکمیل کند تا تصمیم بگیرد کدام درمان برای شما بهترین است.

هدف از درمان این است که استخوان‌های شما را تقویت کند تا احتمال شکستگی آن‌ها کمتر شود و از افتادن‌هایی که می‌تواند به استخوان‌های شما آسیب بزند، جلوگیری کند.

تغییر سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی که می توانید ایجاد کنید عبارتند از:

 • ترک سیگار
 • کاهش مصرف الکل
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی مواد غذایی حاوی کلسیم، مانند لبنیات
 • قرار گرفتن در معرض متوسط ​​نور خورشید (اما از آفتاب سوختگی اجتناب کنید) بنابراین ویتامین D کافی دریافت می کنید

حفظ وزن سالم نیز می تواند به شما در مدیریت پوکی استخوان کمک کند.

ورزش

ورزش می تواند استخوان ها و ماهیچه های شما را تقویت کند و خطر افتادن را کاهش دهد.

پزشک یا فیزیوتراپیست شما می تواند به شما در ایجاد یک برنامه ورزشی ایمن کمک کند که متناسب با نیازهای شما باشد و خطر شکستگی استخوان های شما را کاهش دهد. این ممکن است شامل تمرینات قدرتی، مانند بلند کردن وزنه، و تمرینات تحمل وزن (ورزشی که روی پاهای خود انجام می شود تا وزن خود را تحمل کنید) مانند پیاده روی سریع، آهسته دویدن، تنیس یا والیبال باشد.

بیشتر بخوانید
درد مفاصل: آیا تستوسترون پایین علت آن است؟

ورزش هایی که به بهبود تعادل شما کمک می کنند برای جلوگیری از زمین خوردن در آینده مفید هستند. نمونه هایی از برخی تمرینات که می تواند به شما در بهبود تعادل کمک کند عبارتند از:

 • تای چی (نوعی هنر رزمی)
 • ایستادن با پاهای نزدیک به هم
 • ایستادن روی یک پا
 • راه رفتن به عقب

جلوگیری از سقوط

مهمترین چیز این است که خطر سقوط خود را کاهش دهید.

زمین خوردن منبع اصلی آسیب در افراد مسن است، و پوکی استخوان احتمال آسیب جدی را حتی پس از یک زمین خوردن جزئی افزایش می دهد.

پزشک، فیزیوتراپ یا کاردرمانگر می تواند نکاتی را در مورد پیشگیری از زمین خوردن به شما ارائه دهد. کارهای دیگری که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • درخواست بررسی داروهای خود کنید. برخی از آنها می توانند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شوند و احتمال سقوط را افزایش دهند
 • بینایی خود را بررسی کنید؛ برای جلوگیری از زمین خوردن یا برخورد با اجسام به دید خوب نیاز دارید
 • از کفش های پاشنه بلند خودداری کنید و از کفش های ضد لغزش استفاده کنید
 • در صورت عدم ثبات در هنگام راه رفتن از چوب یا چارچوب استفاده کنید
 • از محافظ های لگن استفاده کنید

یک کاردرمانگر می تواند خانه شما را ارزیابی کند تا ببیند چه تغییراتی می توانید برای جلوگیری از سقوط ایجاد کنید. اگر تنها زندگی می‌کنید و در معرض خطر افتادن هستید، یک سیستم هشدار (ترجیحاً سیستمی که می‌توان آن را دور گردن یا مچ دست قرار داد) در نظر بگیرید که در صورت افتادن و حرکت کردن نمی‌تواند فعال شود.

شما می توانید خطرات خانه را با همیشه روشن نگه داشتن خانه خود و برداشتن تمام سیم ها و سیم های شل شده ای که ممکن است از روی آن گیر کنید، از بین ببرید. از محکم بودن آج ها، فرش ها و فرش ها مطمئن شوید. تشک های لاستیکی را کنار سینک و داخل حمام نگه دارید تا از لیز خوردن جلوگیری کنید و همیشه فوراً نشت ها را تمیز کنید. نرده های دستگیره را در حمام و توالت نصب کنید تا به شما کمک کند بدون افتادن بایستید.

پزشک شما ممکن است بتواند در مورد ایمنی در خانه راهنمایی و پشتیبانی ارائه دهد.

درخواست کمک

اگر پوکی استخوان دارید، در صورت نیاز همیشه از کمک بخواهید. از ایستادن روی صندلی برای رسیدن به کمدهای بلند یا تعویض لامپ خودداری کنید. سعی کنید از استفاده از نردبان خودداری کنید یا در صورت لزوم وقت بگذارید و این کار را با دقت انجام دهید.

بیشتر بخوانید
شکستگی مویی: انواع، علائم، علل، و درمان.

همچنین سعی کنید از انجام کارهایی که می دانید باعث درد بیشتر می شود خودداری کنید. فهرستی از کارهایی که باید در خانه انجام شود بنویسید و آن را برای دفعه بعد که دوستان یا خانواده تان ملاقات می کنند ذخیره کنید.

بهبودی از شکستگی استخوان

استخوان های شکسته معمولاً ۶ تا ۸ هفته بهبود می یابند. ابتلا به پوکی استخوان بر مدت زمانی که طول می کشد تأثیر نمی گذارد. بهبودی بستگی به نوع شکستگی شما دارد. برخی از شکستگی ها به راحتی بهبود می یابند، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به مداخله بیشتری داشته باشند.

اگر یک شکستگی پیچیده مچ دست یا شکستگی مفصل ران دارید، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید تا مطمئن شوید که استخوان به درستی تنظیم شده است. تعویض مفصل ران اغلب پس از شکستگی لگن مورد نیاز است و برخی افراد ممکن است در نتیجه استخوان‌های ضعیف تحرک خود را از دست بدهند.

پوکی استخوان می تواند باعث کاهش قد در نتیجه شکستگی در ستون فقرات شود. این بدان معناست که ستون فقرات دیگر قادر به تحمل وزن بدن شما نیست و باعث حالت خمیده می شود. این می تواند در صورت بروز دردناک باشد، اما ممکن است منجر به درد طولانی مدت (درد مزمن) نیز شود. پزشک شما ممکن است بتواند در این مورد کمک کند.

در طول فرآیند بهبودی، ممکن است به کمک یک فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر نیاز داشته باشید تا بتوانید تا حد امکان بهبودی کامل داشته باشید.

زمانی که پوکی استخوان دارید باید بتوانید به کار خود ادامه دهید.

کنار آمدن با درد

تجربه درد برای هر فردی منحصر به فرد است، بنابراین آنچه برای شما مفید است ممکن است با آنچه برای شخص دیگری مفید است متفاوت باشد. روش‌های مختلفی برای مدیریت درد وجود دارد، از جمله:

 • درمان دارویی
 • عملیات حرارتی، مانند حمام گرم یا بسته های گرم
 • درمان سرماخوردگی، مانند تکنیک‌های آرام‌سازی با بسته‌های سرماخوردگی، مانند روش‌های ساده آرامش، ماساژ یا هیپنوتیزم

برای مدیریت درد، ممکن است از بیش از یکی از این رویکردها به طور همزمان استفاده کنید (به عنوان مثال، استفاده از درمان دارویی، بسته حرارتی و تکنیک های آرام سازی).

داروها

اگر پوکی استخوان دارید، پزشک ممکن است داروهایی را برای تقویت استخوان‌های شما توصیه کند. این داروها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • بیس فسفونات ها – برای کند کردن روند کاهش تراکم استخوان طبیعی، که یا به صورت قرص مصرف می شوند یا یک بار در سال تزریق می شوند.
 • دنوزوماب – تزریقی که دو بار در سال انجام می شود و همچنین می تواند پیشرفت پوکی استخوان را کند کند.
 • تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERMs) – این ها برای جایگزینی استروژن در زنان یائسه (کسانی که دیگر پریود نمی شوند) استفاده می شود.
 • درمان هورمونی یائسگی (MHT) – می تواند برای زنان زیر ۶۰ سال یا کسانی که در ۱۰ سال گذشته پریودشان متوقف شده است، تجویز شود.
 • تری پاراتید – اگر داروهای دیگری را امتحان کرده اید اما استخوان های شما هنوز در برابر شکستن یا شکستن آسان آسیب پذیر هستند، می تواند مفید باشد.
بیشتر بخوانید
پیچ خوردگی انگشت: علائم، درمان های خانگی

گاهی اوقات پوکی استخوان می تواند دردناک باشد. پزشک یا داروساز شما می‌تواند به شما در انتخاب داروی مناسب برای درد کمک کند.

آیا می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد؟

پوکی استخوان به طور کامل قابل پیشگیری نیست، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهید.

مردان بالای ۵۰ سال و زنان یائسه (آنهایی که دیگر پریود نمی شوند) باید سطح کلسیم و ویتامین D خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا بررسی کنند که آیا می توانند از کلسیم یا ویتامین D بیشتری بهره مند شوند یا خیر. پزشک همچنین ممکن است توصیه کند:

 • ترک سیگار: این می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان و سرطان ریه را از روز اولی که سیگار نکشید کاهش دهد
 • حفظ وزن سالم: این می تواند به معنای کاهش یا افزایش وزن باشد، بسته به BMI شما.
 • کاهش مصرف الکل: نوشیدن بیش از ۲ نوشیدنی با اندازه استاندارد در روز یا کمتر از پوکی استخوان جلوگیری می کند.
 • تمرینات تقویت استخوان: ورزش‌های تحمل وزن، مانند پیاده‌روی سریع، و فعالیت‌های عضلانی‌سازی مانند تمرینات قدرتی می‌توانند به ترمیم استخوان‌های شکننده و متراکم‌تر و قوی‌تر شدن کمک کنند.
 • آموزش تعادل: اگر در معرض خطر افتادن هستید، تمرین تعادل می تواند به شما کمک کند که پایدار بمانید.

عوارض پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان باعث می شود استخوان های شما شکننده شوند و احتمال شکستگی یا شکستگی حتی در اثر یک آسیب جزئی یا افتادن بیشتر شود.

لگن یکی از استخوان هایی است که بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد و متأسفانه شکستگی یا شکستگی لگن می تواند راه رفتن را سخت کند. آنها همچنین می توانند مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابند، حتی از ادامه زندگی مستقل در خانه جلوگیری می کنند.

منابع و پشتیبانی

اگر سوالی دارید، پزشک ممکن است بتواند به شما اطمینان دهد. همچنین ممکن است صحبت با یک مشاور یا روانشناس آموزش دیده، یا با یک نفر در خط کمک تخصصی مفید باشد. جراحی پزشک شما اطلاعاتی در این مورد خواهد داشت.

صحبت کردن با افراد مبتلا به پوکی استخوان، چه در یک گروه پشتیبانی محلی و چه در اتاق چت اینترنتی، برای برخی افراد مفید است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه